Čierne uhlie

O čiernom uhlí sa hovorí ako o prírodnom pomocníkovi so širokým spektrom účinkov. Najviac sa používa pri tráviacich ťažkostiach, no určite ste už minimálne počuli o jeho bieliacich účinkoch na zuby či o jeho detoxikačnom účinku. Na čo všetko môžete čierne uhlie použiť a aké ďalšie výborné účinky v sebe ukrýva? Je naozaj taký výborný, alebo nám môže aj uškodiť? Pozrime sa spolu na jeho zloženie, účinky, ale aj dávkovanie a prípadné nežiadúce účinky.

čierne uhlie

Čo je čierne uhlie

Čierne uhlie môžete poznať aj pod názvami ako aktívne uhlie, živočíšne uhlie či dokonca absorpčné uhlie. Oficiálne sa používa najmä pri hnačkách a pri črevných infekciách rôzneho pôvodu (vírusové, bakteriálne). Má výbornú absorpčnú schopnosť, vďaka čomu sa používa aj pri akútnych otravách.

Zloženie čierneho uhlia

Toto čierne uhlie nie je klasická hornina z prvohôr alebo druhohôr. Pod pojmom aktívne uhlie sa myslí skupina umelo vytvorených uhlíkov. Ide o materiál s obsahom uhlíka, ktorý sa zahrieva pri vysokých teplotách a následne oxiduje. Taký proces sa nazýva aktivácia, vďaka čomu dostal aj názov aktívne uhlie.

Toto čierne uhlie má pórovitú štruktúru, vďaka ktorej má vysokú absorpčnú schopnosť.

Obsah látok v čiernom uhlí

Ak by sme chceli ísť dopodrobna, tak každé aktívne čierne uhlie má trochu iné zloženie. Väčšinou to záleží od výrobcu, pretože doň môže pridávať odlišné dodatočné prísady.

Svoju pórovitú štruktúru získava vo väčšine prípadov zuhoľnatením dreva, hnedého uhlia, rašeliny alebo kokosovej škrupiny. Aby dosiahol potrebné účinky, pridávajú sa doň aj ďalšie pomocné látky. Sú nimi napríklad sacharóza, želatína, celulóza či glycerol.

Čierne uhlie a jeho účinky

Asi najviac sa o čiernom uhlí hovorí v spojení s tráviacimi ťažkosťami. Je to práve vďaka jeho výbornej absorpčnej schopnosti. Má však aj mnoho ďalších účinkov, pričom väčšina je naozaj zaujímavých. Aké to sú?

Absorpčná schopnosť

Najväčšou výhodou aktívneho čierneho uhlia je jeho absorpčná schopnosť. Tým, že pri jeho tvorbe vznikajú póry, je veľmi účinný pri otravách. Pôsobí ako výplach žalúdka a v čreve absorbuje toxíny. V jednoduchosti to znamená, že pohlcuje rozpustené látky. Celý tento detoxikačný účinok prebieha v čreve.

Svojím účinkom pomáha nielen pri otravách, ale aj pri hnačke, vracaní, bolesti brucha či plynatosti. Navyše, keďže vie vďaka svojej štruktúre pohltiť široké spektrum chemikálií, používa sa aj ako súčasť rôznych filtračných zariadení, napríklad na filtráciu vody.

Zaujímavosť

O pozitívach čierneho uhlia na trávenie sa vedelo už v starovekom Grécku. Používali ho na zastavenie hnačky či predchádzanie nadúvania.

Ďalšie účinky aktívneho uhlia

Ako sme už spomenuli, aktívne čierne uhlie nie je vhodné len pri tráviacich ťažkostiach. S čím všetkým nám tiež pomáha?

  • čistí organizmus od odpadových látok
  • pomáha pri otravách
  • chráni ďasná pred pôsobením baktérií
  • neutralizuje zápach z úst
  • pohlcuje nečistoty a mastnotu z pleti
  • znižuje hladinu cholesterolu

Použitie

Aktívne uhlie má širokospektrálne účinky a využíva sa v rôznych oblastiach. Vyššie sme už spomenuli medicínu a dokonca aj priemysel, no takisto ho využívajú v kozmetike. Jeho čistiaca schopnosť je veľmi vyhľadávaná.

Účinná pomoc pri otrave liekmi a potravinami

V prípade otravy liekmi a potravinami je aktívne uhlie výborný spôsob, ako predísť vracaniu, hnačke, bolestiam brucha a ďalším nepríjemným prejavom. Už pri prvých príznakoch je vhodné vziať si tabletku.

Vďaka svojej absorpčnej schopnosti dokáže takisto neutralizovať jedy a je účinný pri otrave toxínmi či pri predávkovaní liekmi. Aktívne uhlie sa totiž naviaže na tieto lieky či toxíny, zníži tým ich vstrebanie do čreva, a tým pádom zmierni aj škodlivé účinky.

čierne uhlie účinky

Detoxikačný účinok a možná pomoc pri chudnutí

Hovorí sa, že na to, aby sme boli zdraví, musíme mať v prvom rade dobré trávenie. Mnoho odborníkov hovorí o prospechu detoxikácie nielen na zdravé trávenie, ale aj pri chudnutí.

Nakoľko má aktívne uhlie výbornú absorpčnú schopnosť, dokáže pomôcť nášmu tráveniu zbaviť sa toxínov, ktoré prijímame v potrave. Tie sa nám totiž následne hromadia v tráviacom ústrojenstve a mnohokrát vyvolávajú zápal. A to môže súvisieť aj so spomaleným či poškodeným trávením a následným priberaním.

Upozornenie

Užívanie aktívneho čierneho uhlia ako prevencia môže mať však aj negatívne účinky. Môže na seba totiž viazať nielen škodliviny, ale aj potrebné živiny či lieky ako antikoncepcia či antidepresíva. Aj preto sa neodporúča ich bezdôvodné užívanie v prípade, že užívate lieky na predpis.

Prvá pomoc pri opici?

Možno ste niekde už postrehli správu o tom, že aktívne čierne uhlie pomáha pri opici a že na seba viaže aj alkohol, a teda znižuje jeho hladinu v krvi. Štúdie však dokazujú, že aktívne uhlie viaže alkohol len vo veľmi slabej miere.

Jediné, čo zistili, a to na pokusoch so psami, bol účinok aktívneho uhlia pri súčasnom podávaní alkoholu. V takomto prípade dokázali znížiť koncentráciu alkoholu v krvi.

Kozmetické účinky

Ďalšou výhodou aktívneho uhlia je jeho čistiaci účinok. Vďaka tomu sa používa do rôznych kozmetických prípravkov, najmä na pleť a na vlasy. Vytiahne z pórov nečistoty a pleť bude nielen čistá, ale navyše aj hebká. Narozdiel od šampónov je aktívne uhlie ekologickým prostriedkom na šetrné čistenie vlasov. Vlasy zbaví mastnoty a nečistôt a nezhorší pritom zbytočne ich kvalitu.

Pre prirodzene krásny úsmev

Aktívne čierne uhlie je výborným prostriedkom takisto na čistenie zubov. Nielenže vyčistí zubnú sklovinu, ale navyše zuby prirodzeným spôsobom takisto vybieli. Vyskúšajte si rozdrviť aktívne uhlie na zubnú kefku niekoľkokrát týždenne a sami uvidíte, aký to bude mať výsledok.

A ako sme už spomenuli, takisto normalizuje pH v ústnej dutine, čím chráni zuby a ďasná pred baktériami a zápalom a navyše tak neutralizuje zápach z úst.

Pozitívne pôsobí na hladinu cholesterolu v krvi

O tom, že vysoká hladina cholesterolu je nežiadúca a zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb, už vieme. Existujú ale aj štúdie, ktoré hovoria o pozitívnom účinku aktívneho uhlia práve v prípade hypercholesterolémie, teda v prípade vysokej hladiny cholesterolu v krvi.

Tieto štúdie vykonali svoje testy na siedmich pacientoch s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, pričom počas štyroch týždňov liečili aktívnym uhlím. Po tomto období spozorovali 25%-né zníženie celkového cholesterolu.

Čierne uhlie a užívanie

Výhodou čierneho uhlia je, že nie je viazané na lekársky predpis. Je však vhodné dodržiavať jeho dávkovanie. Pri jeho užívaní sa riaďte buď pokynmi lekára či lekárnika, prípadne pokynmi uvedenými na príbalovom letáku.

Dávkovanie

Toto aktívne čierne uhlie je vhodné pre deti od 3 rokov a pre dospelých. Môže sa používať aj počas tehotenstva a dojčenia. Nakoľko vďaka svojej absorpčnej schopnosti bráni aj vstrebávaniu dôležitých liečiv, v prípade užívania iných liekov je vhodné užiť čierne uhlie najskôr dve hodiny po užití iných liekov.

Dávkovanie sa u jednotlivých výrobcov líši, a tak je najvhodnejšie riadiť sa dávkovaním uvedeným v príbalovom letáku. Tabletky, prípadne kapsule, sa užívajú celé a treba ich zapiť dostatočným množstvom vody.

Kontraindikácie a nežiadúce účinky

Aktívne čierne uhlie môže znížiť vstrebávanie určitých liekov, napríklad antikoncepcie či iných predpísaných liekov. Tým môže, samozrejme, znížiť ich účinok.

Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí nevoľnosť a zvracanie, ale aj zápcha, prípadne čierne sfarbenie stolice. K týmto kontraindikáciám však dochádza prevažne pri nadmernom užití aktívneho uhlia.

Skúsenosti redakcie

Tak ako väčšina ľudí, aj my máme s čiernym uhlím pozitívne skúsenosti. Ich výborný účinok na zastavenie hnačky či vracania už využil asi každý z nás. Ich nevýhodou môže byť v niektorých prípadoch veľkosť tabliet, prípadne ich chuť. Všeobecne je však tento typ voľnopredajného lieku veľmi obľúbený, a to najmä na liečbu tráviacich ťažkostí, napríklad aj pri nadúvaní a plynatosti.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Čierne uhlie