Endiex

Črevné problémy prichádzajú nečakane a dokážu poriadne skomplikovať život. Prinášajú so sebou bolesti a nutnosť navštevovať na toaletu oveľa častejšie, ako by ste chceli. V takýchto prípadoch môže byť pre vás prvá pomoc v podobe tabletiek proti hnačke záchranou. Jedným z najúčinnejších známych voľne predajných liekov je Endiex.

endiex

Zloženie Endiexu

V lekárňach sú dostupné balenia po 12, 28, 30 a 60 tvrdých želatínových kapsúl žltej farby.

Každá kapsula Endiexu obsahuje 200 mg účinnej látky s názvom nifuroxazid. Toto liečivo je patentované od roku 1966 rokmi osvedčené pri liečbe črevných ťažkostí. Funguje vďaka tomu, že sa vstrebáva až v črevách, kde aktivuje enzýmy, ktoré syntetizujú proteíny.

Proti čomu Endiex účinkuje?

O akútnej hnačke hovoríme vtedy, ak navštevujete toaletu viac ako 3 – 6x denne a stolica je riedka. Sprievodnými príznakmi sú bolesti a kŕče v bruchu.

Príčiny hnačky môžu byť rôzne. Rozlišujeme dva základné typy: infekčnú a neinfekčnú.

Infekčné hnačky spôsobujú rôzne baktérie a vírusy (Salmonella, Escherichia coli, norovírusy, rotavírusy atď.). Nakoľko sa Endiex nevstrebáva v tráviacom trakte, účinná látka sa dostane až do čreva, kde pôsobí priamo proti mikroorganizmom, ktoré spôsobili problémy.

Neinfekčné hnačky sú spôsobené tzv. diétnymi chybami. To znamená, že bol tráviaci systém podráždený potravinami, ktoré mohli byť pokazené alebo ťažko stráviteľné.

Pri návšteve exotických krajín si málokto nechá ujsť špeciality neznámej kuchyne. Na tom nič je nič zlé, avšak treba zachovať určitú opatrnosť. Organizmus môže na nové typy korenín, mäsa, zeleniny a iných prísad reagovať aj hnačkou. Príliš veľa mastného jedla tiež zosilňuje sťahy žalúdka a vyvolať tráviace ťažkosti. „Cestovateľské hnačky“ niekedy prichádzajú aj z iných dôvodov, preto buďte na dovolenke obozretný, overujte si kvalitu jedla, pokiaľ je to možné a starostlivo si umývajte ruky.

V črevnom systéme pri diétnych chybách začínajú prebiehať hnilobné a kvasné procesy, ktoré menia črevnú mikroflóru a vyvolávajú hnačky. Endiex pôsobí aj proti takýmto ťažkostiam, pričom pomáha zachovať prirodzené biologické prostredie v čreve.

endiex účinky

Aj pri užívaní lieku Endiex sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky.

 • alergické reakcie, napríklad vyrážka, opuchy podkožného tkaniva, anafylaktický šok
 • bolesť hlavy
 • zápal pankreasu.

Ak sa u vás objavia vedľajšie účinky, alebo ťažkosti pokračujú aj po troch dňoch užívania, potrebujete lekárske vyšetrenie.

Užívanie Endiexu

Pri hnačkách užívajte 1 kapsulu 4x denne. Deti staršie ako 6 rokov môžu užívať 1 kapsulu 3x denne. Užíva sa nezávisle od jedla, nerozhryzené a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutín.

Výhodou je, že pri užívaní Endiexu nevzniká odolnosť voči účinnej látke. Ak s ním už máte dobré skúsenosti, pokojne si ho môžete znovu pribaliť na cesty opäť a spoľahnúť sa, že vám v prípade nepríjemností pomôže. Liečba by však nemala prekročiť 7 dní. Ak vaše problémytrvajú dlhšie, ako 3 dni, vyhľadajte pomoc lekára.

Endiex je vhodný na cesty, pre prípad, že vás postihne tzv. cestovateľská hnačka. Nefunguje však ako prevencia. Tou je len dobrá hygiena a obozretný výber stravovacích zariadení.

Užívajte Endiex opatrne, ak:

 • vraciate alebo máte horúčku,
 • sa v stolici vyskytla krv,
 • trpíte cukrovkou alebo chorobou obličiek,
 • menej často močíte.

Menej časté močenie, spolu so závratmi, zmätenosťou a horúčkou, sú prejavmi závažnej dehydratácie, ktorá si vyžaduje pomoc lekára. Pred užívaním Endiexu by sa mali poradiť s lekárom aj tehotné a dojčiace mamičky. Nie je vhodný pre deti do 6 rokov.

Ako sa zbaviť hnačky čo najrýchlejšie?

Pri črevných problémoch je potrebné podporiť účinok Endiexu diétou, ktorá vás dá opäť do poriadku.

 • Z jedálnička vylúčte všetko mastné a korenisté.
 • Vyhýbajte sa káve, alkoholu, mrazeným jedlám, niektorým druhom surovej zeleniny.
 • Zvýšte príjem tekutín – pite minerálne vody alebo čaj často, v malých dávkach.
 • Pri hnačke sa odporúča popíjať aj slabší čierny čaj.
 • Mlieko by ste nemali piť aspoň tri dni od skončenia hnačky.
 • Na hlad si môžete dopriať banány, jablká, sucháre, ryžu, zemiaky. Prvý výdatnejší obed môže pozostávať z chudého grilovaného mäsa a zeleniny.
 • Tuky prijímajte v malom množstve – doplniť ich môžete napríklad jednou lyžičkou olivového oleja alebo arašidového masla.
 • Pri črevných chorobách treba dbať na zvýšenú hygienu, aby sa prípadná infekcia ďalej nešírila.

Skúsenosti s užívaním Endiexu

Pri akútnych hnačkách sa Endiex ukázal ako veľmi účinný už od užitia prvej tablety, bez podráždenia žalúdka. Cenu výhodných balení považujú za prijateľnú, vzhľadom na silný účinok lieku.

Recenzie pacientov hovoria o rýchlosti a spoľahlivosti Endiexu pri liečbe akútnej hnačky. Je dobrou poistkou na dovolenku a ak vás postihnú črevné ťažkosti, s pomocou Endiexu a protihnačkovej diéty sa raz dva vyliečite. Ak príznaky pokračujú, môže ísť o závažnejší zdravotný problém, ktorý si vyžaduje lekárske vyšetrenie a iný typ liekov.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Endiex