Levanduľový olej – prečo patrí medzi najpoužívanejšie oleje na svete?

Levanduľový olej patrí k tým najpoužívanejším esenciálnym olejom na svete. Priaznivé účinky levandule objavili už pred viac ako 2500 rokmi. Vďaka tomu, že patrí medzi silné antioxidanty a zároveň má antimikrobiálne a upokojujúce vlastnosti, je levanduľový olej využívaný ako v kozmetike, tak aj vo farmakológii.

levanduľový olej

V aromaterapii sa dodnes používa levanduľový olej ako antibakteriálny éterický olej. Listy a stonky levandule sa používali už v minulosti na prípravu rôznych odvarov proti chorobám tráviaceho ústrojenstva či bolestiam kĺbov. Takisto sa využívala na kozmetické účely ako napríklad na kúpanie alebo čistenie vzduchu.

Výroba levanduľového oleja

Levanduľový olej sa získava parnou destiláciou, a to z kvetín určitých druhov levandule. Medzi najväčších výrobcov levanduľového oleja patrí jednoznačne Bulharsko.

Chceli by ste si urobiť domáci levanduľový olej? Nie je problém. Je to vskutku jednoduché. Budeme potrebovať kvety levandule a olej, najlepšie olivový. Kvety nemusia byť čerstvé. Ak nemáte po ruke práve natrhané levanduľové kvety, postačia aj sušené. Samozrejme iba kvety.

Čerstvé alebo sušené kvietky levandule nasekajte nadrobno a nasypte do hrnca s olivovým alebo iným olejom. Olej opatrne priveďte do varu a keď začne vrieť, stiahnite plameň a nechajte olej pozvoľna variť. Kvietky by mali byť po celú dobu ponorené v oleji. Po takých troch hodinách olej odstavce a nechajte ho vychladnúť. Následne olej preceďte a aj z kvietkov vymačkajte zbytok oleja. Najlepšie je hotový olej naliať do uzatvárateľnej tmavej fľaše. V chlade a tme vydrží približne trištvrte roka.

levanduľový olej výroba

Výhody levanduľového oleja

Nakoľko je levanduľový olej dostatočne jemný a nedráždi pokožku, je veľmi vhodný na vonkajšie použitie. Vďaka svojim pozitívnym účinkom je jedným z najpoužívanejších éterických olejov na svete. O akých účinkoch to ale hovoríme?

Prevencia proti vzniku infekcií

Ďalšie z výborných liečivých schopností levanduľového oleja sú jeho antimikrobiálne vlastnosti. Už stáročia sa používa na prevenciu rôznych infekcií a v boji proti bakteriálnym a plesňovým ochoreniam. Vďaka týmto schopnostiam levanduľový olej urýchľuje hojenie popálenín, škrabancov a rôznych rán.

Ako ale vlastne levanduľový olej podporuje hojenie rán? Už v počiatočnej fáze urýchľuje tvorbu granulačného tkaniva a podporuje syntézu kolagénu. Rany sa tak následne ľahšie a rýchlejšie zahoja. Pri použití sa väčšinou kombinuje s kokosovým alebo jojobovým olejom.

Ak budete levanduľový olej používať lokálne, môžete si tak pomôcť zlepšiť množstvo kožných stavov. Priaznivé účinky sa preukázali pri použití na bolesti kĺbov či napríklad aj na alergické reakcie, akné a starecké škvrny. Jeho vyššie spomenuté antioxidačné a protizápalové vlastnosti prispievajú k zmierneniu týchto stavov, a teda k zlepšeniu príznakov.

Ochrana pred voľnými radikálmi

Toxíny, chemikálie, nečistoty. Tieto rizikové faktory pomáhajú vzniku a horšiemu priebehu rôznych chorôb. Voľné radikály sa čoraz viac skloňujú v zdravotníctve a postihujú miliardy ľudí. Spôsobujú im vážne poškodenie imunitného systému, rakovinu a smrť.

Čo im ale bráni? Antioxidanty. A kde sa nachádzajú? Napríklad v samotnom levanduľovom oleji. Tento esenciálny olej je prírodný antioxidant, ktorý funguje ako prevencia voči rôznym chorobám. Používa sa najmä na zmiernenie príznakov demencie či Alzheimerovej choroby.

levanduľový olej účinky

Prírodný liek pri cukrovke

Levanduľový olej sa testoval aj v súvislosti s jeho účinkami na hladinu cukru v krvi. Štúdie na zvieratách preukázali, že liečba levanduľovým esenciálnym olejom naozaj chránila telo pred niekoľkými symptómami cukrovky. Znižoval napríklad hladinu glukózy v krvi či predchádzal metabolickým poruchám, ktoré sú u ľudí postihnutých diabetom časté.

Pomocník pri psychickej záťaži

Už tradične sa samotná levanduľa používa na liečbu rôznych neurologických problémov ako sú stres, úzkosť, depresia či migrény. Aromaterapia a levanduľový olej veľmi priaznivo vplýva na psychický stav.

Či už levanduľový olej použijete formou aromaterapie alebo si zakúpite kapsule, obe formy vám pomôžu zbaviť sa stresu, úzkosti či depresii. U žien po pôrode dokonca levanduľový olej nielenže pomáha liečiť tieto psychické problémy. Takisto predchádza popôrodnej depresii a rôznym úzkostným poruchám.

Liek na problémy so spánkom

Ďalším problémom, ktorý levanduľový olej môže vyriešiť, je nespavosť. Jeho sedatívne a upokojujúce vlastnosti skvalitňujú spánok a liečia tak aj samotnú nespavosť. Levanduľový olej výrazne zlepšuje kvalitu spánku a navyše nemá jeho používanie žiadne vedľajšie účinky. A to sa o iných sedatívach nedá povedať.

Využitie levanduľového oleja v domácnosti

Používate parfumy? Ak vám vôňa levandule lahodí, skúste si z nej vyrobiť domáci parfum. Táto vôňa sa hodí nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Stačí si dať pár kvapiek levanduľového oleja priamo na pokožku. Ak vám jeho vôňa príde príliš silná, skúste si olej zriediť vodou alebo kokosovým olejom.

A čo takto použiť ho ako prírodný osviežovač vzduchu? Neobsahuje žiadne toxické látky a váš domov krásne prevoní. Vytvoríte si tak relaxačnú atmosféru, ktorú môžete využiť napríklad na spomínané skvalitnenie spánku. V tomto prípade si môžete zriedený olejček nastriekať aj priamo na vankúš, prípadne na obliečky.

levanduľový olej použitie

Skúšali ste už využiť levanduľu v kuchyni? Je výborným prostriedkom na zlepšenie a zvýraznenie chuti v jedlách ako sú koláče, čaje alebo dokonca aj šaláty. Levanduľový olej je jedlý, ale má veľmi silnú chuť. Pri jeho pridávaní do potravín teda stačí naozaj trocha.

Netreba zabúdať na známe repelentné účinky levanduľového oleja. Hmyz vo všeobecnosti nemá rád vôňu levandule, takže jej olej je jednou z bezpečných alternatív repelentných prípravkov. Aj často nájdete vrecká sušenej levandule v šatníkoch či v zásuvkách. Odpudzuje mole a roztoče.

Ako si levanduľový olej zaobstarať?

Vyššie sme už spomenuli návod, ako si levanduľový olej vyrobiť priamo doma. Ak ale nechcete čakať, máme pre vás pár rád. Pri výbere sa vždy uistite, že ide o kvalitnú značku, ktorá je ekologická. Ak by totiž nebola ekologická, môže sa jednať o levandule postriekané chemikáliami.

Žiadne vedľajšie účinky

Pre väčšinu ľudí má používanie levanduľového oleja iba samé pozitívne účinky. Jeho užívanie je úplne bezpečné. Určite existujú situácie, v ktorých si treba dávať pozor pri užívaní tohto esenciálneho oleja. Zatiaľ ale neboli dosť rozsiahle vedecké štúdie, ktoré by sa venovali napríklad jeho interakcii s inými liekmi či užívaniu počas tehotenstva.

Rozhodli ste sa aj vy pre používanie levanduľového oleja? Nezabudnite, že tento esenciálny olej viete použiť aj v kuchyni. Ak ho zaradíte do vášho jedálnička, určite nebudete ľutovať.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Levanduľový olej