Arónia – zdravé tajomstvo prírody

Stretli ste sa už s touto zaujímavou rastlinou? Možno ju poznáte skôr pod jej ľudovým názvom jarabina čierna. Jej tmavomodré bobule majú kyslú chuť a obsahujú vysoké množstvo antioxidantov a antokyánov. Tieto látky pôsobia ako prírodný liek proti voľným radikálom. Aké ďalšie účinky má arónia na naše zdravie?

arónia

Pôvod arónie

Arónia pochádza zo Severnej Ameriky. Časom sa rozšírila do celého sveta. Existuje niekoľko druhov arónie. Najznámejším a najviac rozšíreným je druh Melanocarpa. Tento ker môže rásť do výšky dvoch až troch metrov. Má biele kvietky, z ktorých vyrastú malé tmavomodré bobule. Tieto plody majú typickú kyslú chuť.

Vitamínová bomba

Arónia je ker, ktorého bobule sú priam vitamínovou bombou. Obsahuje množstvo vitamínov ako napríklad vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C a P. Z ďalších účinných látok si môžeme spomenúť napríklad karotény, pektínové látky a triesloviny. Takisto obsahuje značné množstvo antioxidantov a antokyánov. Práve vďaka obsahu antokyánov má svoju špecifickú tmavomodrú farbu.

Tieto tmavomodré plody obsahujú aj množstvo železa a dôležitých mikroelementov ako sú fluór, mangán, meď, kobalt, molybdén a rôzne iné. Napríklad vďaka obsahu jódu môže byť výborným doplnkom u detí, kde hrá svoju úlohu pri rozvoji mozgu či pri prevencii zubného kazu. Takisto môže napomáhať správnemu fungovaniu štítnej žľazy.

Pozitívne účinky na zdravie

Asi najdôležitejšou vlastnosťou arónie sú jej antioxidačné účinky. Antioxidanty spomaľujú starnutie, bránia poškodeniu buniek a znižujú riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. Tieto bobule ich obsahujú naozaj veľa. V 100 gramoch arónie sa nachádza trikrát viac antioxidantov ako napríklad v čučoriedke.

Vedeli ste, že plody bohaté na obsah antioxidantov sa nazývajú super ovocie? Arónia medzi ne patrí.

Vzhľadom k tomu, že arónia obsahuje vysoké množstvo flavonoidov, je účinná proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Takisto znižuje hladinu glukózy v moči, čím pomáha pri liečbe cukrovky. Obsahuje totiž 5 až 10-krát viac antokyánu, flavonoidov, vitamínov a minerálov ako iné druhy ovocia.

Ďalším veľkým prínosom arónie je schopnosť bojovať proti chorobám močovej sústavy. Už viete, že brusnice sa považujú za výborné prírodné liečivo tohto typu ochorenia. Arónia však obsahuje kyselinu chinovú, vďaka čomu je 5 až 10-krát účinnejšia ako brusnice. Jej plody tak pomáhajú udržiavať zdravé močové cesty a predchádzať problémom s častým močením či pálením.

Je známe, že bobule arónie zlepšujú obeh krvi. Posilňujú krvné cievy a znižujú tak riziko srdcových ochorení. Zrelá arónia obsahuje množstvo fenolov. Tie môžu podporiť hojenie rán, odstraňujú toxické látky z tela, znižujú zápal, zlepšujú elasticitu krvných ciev a zabraňujú ich zaneseniu. Bobule arónie môžu brániť kŕčom a udržujú krvný tlak v norme.

Zistilo sa, že arónia hladinu cukru v krvi nezvyšuje, ba dokonca ju môže dokonca znížiť. To môže byť veľmi prospešné pre ľudí, ktorí majú nábeh na cukrovku, prípadne to môže pomôcť ľuďom zvládať samotnú cukrovku.

arónia účinky

Takisto bolo preukázané, že bobule arónie pomáhajú pri liečbe žalúdočných problémov ako sú napríklad žalúdočné vredy či hnačky. Antioxidačné účinky arónie majú ochranný účinok pri liečbe žalúdočných problémov. To opäť len dokazuje, že arónia patrí medzi veľmi hodnotné ovocie. Sušená arónia je veľmi dobrým liekom na problémy s obličkami a žalúdkom.

Vyššie sme už spomínali antikarcinogénny účinok arónie. Tieto tmavomodré bobule sú prírodným liekom, účinným najmä pri rakovine hrubého čreva. Antokyány a antokyanínové pigmenty spomaľujú rast rakovinových buniek. Môžu dokonca usmrcovať časť týchto napadnutých buniek, a to bez toho, aby ovplyvnili tie zdravé.

Ak toto zdravé tajomstvo prírody pridáte do svojej stravy, prechladnutie a chrípka vás tak skoro nenavštívia. Arónia totiž podporuje imunitný systém, a tak bojuje proti baktériám a vírusom. Tieto bobule majú protizápalové vlastnosti, ktoré účinne bojujú voči nepríjemným vonkajším vplyvom, ktoré by mohli mať za následok zníženie imunity.

Medzi ďalšie zdravé výhody arónie patrí jej obsah karoténov. Tie totiž poskytujú ochranu očiam. Chránia bunky pred poškodením a oči pred tvorbou šedého zákalu. Arónia je takisto bohatá na obsah flavonoidných antioxidantov ako sú napríklad luteíny a zeaxantíny. Chráni tak oči napríklad pred zápalom oka.

V neposlednom rade treba spomenúť, že arónia môže pomáhať aj pri regulácii hmotnosti. Dokáže brániť tomu, aby telo ukladalo tuk v problémových partiách. Ak je vaša strava obohatená o bobule arónie, môže pomôcť telu produkovať dobrý cholesterol.

Pestré využitie

Arónia sa používa na výrobu sirupov, džemov, čajov či dokonca vína. Nakoľko má výrazne kyslú chuť, väčšinou sa mieša aj s iným ovocím. Najčastejšie ju v takýchto výrobkoch nájdete v spojení s čučoriedkami alebo jablkami.

Skúste si urobiť napríklad taký aróniový džem s jablkami. Budete na to potrebovať len arónie, jablká a vodu. 250 g arónie si odšťavíte. V hrnci uvaríte rovnaké množstvo jabĺk a 100 ml vody. Vytvorí sa kaša, do ktorej pridáte šťavu z arónie a pol kila cukru. Spolu to následne povaríte a naplníte do pohárov. Ak neradi cukríte, môžete použiť sladšie jabĺčka a napríklad stéviu.

arónia použitie

Užívanie arónie

Bezpečnosť užívania arónie počas tehotenstva zatiaľ nebola poriadne preštudovaná. Preto sa tehotným a dojčiacim ženám neodporúča užívať ju.

Takisto by sa jej mali vyvarovať ľudia, ktorí trpia zvýšenou zrážanlivosťou krvi, zápalom žalúdka či nízkym krvným tlakom.

Okrem týchto prípadov je užívanie arónie prospešné a vhodné aj na dlhodobé užívanie. Najlepšie je ju užívať nalačno približne pol hodinu pred jedlom. V prípade, ak máte po ruke šťavu z arónie, odporúčaná dávka je 1 dcl šťavy denne. Podľa chuti si ju môžete zriediť vodou, prípadne pridať do čaju či dať si ju aj so samotnými plodmi arónie.

Pestovať ju môžete aj doma

Arónia je ovocný ker, ktorý je nenáročný na pôdu aj na samotné pestovanie. Nakoľko vydrží aj hlboké mrazy, môžete ju pestovať aj v našich podmienkach. Najlepšie rastie, ak má dostatok slnka a vlhkú pôdu. Samozrejme ju však viete pestovať aj v tieni stromov a dokonca aj na rôznych typoch pôdy.

arónia pestovanie

Ako zistíte, že sú plody arónie zrelé? Ak za ne potiahnete, bobule sa ľahko oddelia. Ak máte pri ich trhaní pocit, že to nejde ľahko, nechajte ich ešte na svojom mieste. Bobule samé neopadávajú ani nehnijú. Miesto toho iba uschnú. Nemáte s nimi teda žiadne starosti navyše.

Samotné plody môžete uchovávať aj v mrazničke. Nemá to žiadny negatívny vplyv na obsah ich prospešných látok. Iné je to s teplom. Pri úprave sa vyhnite tepelnej úprave, nakoľko sa môže znížiť obsah niektorých vitamínov.

Arónia je skutočne jedným z najlepších liečivých prírodných doplnkov. Zdravotné prínosy tejto super potraviny sú pomaly neobmedzené. Vyskúšate ju aj vy?

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Arónia