Včelí peľ – superpotravina s vysokým podielom bielkovín

O tekutom zlate, inak zvanom mede, ste už určite počuli. Najmä o jeho blahodárnych účinkoch na ľudský organizmus. Patrí medzi silné prírodné antioxidanty, no stále nie najsilnejšie. Včely totiž produkujú aj menej známy produkt, a to včelí peľ.

včelí peľ

Vedeli ste, že peľ obsahuje v priemere 25% proteínu? A to vrátane 10% esenciálnych aminokyselín. Čo sa týka bielkovín, je dokonca hodnotnejší ako mäso. Aj preto sa s ním stretávame v obchodoch čoraz častejšie.

Včelí peľ a jeho zloženie

Pod včelím peľom si predstavujeme peľové zrná rastlín, ktoré zbierajú, spracúvajú a ukladajú včely pre svoju výživu. Čo sa týka prírodnej liečby, včelí peľ má široké spektrum využitia.

Obsah látok vo včelom pele

Včelí peľ obsahuje približne 20 % proteínov, 10 aminokyselín a takmer 30 minerálnych látok. Z vitamínov v ňom nájdete množstvo vitamínov skupiny B a vitamíny A, C, D, E a K. Tento čisto prírodný produkt obsahuje takmer všetky živiny, ktoré potrebujeme.

Látky, ktoré včelí peľ obsahuje:

  • vitamíny – B komplex (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, čo je kyselina listová, a B12), vitamín A vo forme ß-karoténu, C, D, E a K
  • minerálne látky – horčík, draslík, vápnik, železo, fosfor, chlór, mangán a niekoľko ďalších
  • enzýmy – až cez 100 rôznych enzýmov
  • aminokyseliny – metionín, lyzín, treonín, histidín, leucín, izoleucín, valín, fenylalanín a tryptofán
  • sacharidy – glukóza, fruktóza, škrob, celulóza, kys. pyrohroznová a podobne
  • tuky – esenciálne mastné kyseliny (kys. linolová, linolénová a arachidonová)

Blahodárne účinky včelieho peľu

Včelí peľ je najväčší prírodný antioxidant, aký na svete môžete nájsť. Antioxidanty sú pritom látky, ktoré majú ochrannú funkciu voči poškodeniu ľudského organizmu, napríklad voľnými radikálmi. Spomaľujú taktiež vývoj mnohých chronických ochorení.

včelí peľ účinky

Posilňuje imunitný systém

Včelí peľ slúži aj ako podporný prostriedok pre imunitný systém. Pomáha predchádzať rôznym infekciám a pôsobí ako prevencia voči chorobám. Chráni pred RTG a rádioterapeutickým žiarením a do určitej miery aj pred škodlivinami zo znečisteného prostredia.

Pomáha pri rôznych ochoreniach

Peľ vieme využiť aj pri liečbe mnohých ochorení a rôznych nepríjemných stavov. Sú nimi napríklad:

  • chudokrvnosť (anémia) z nedostatku železa či pri silnej menštruácii
  • žalúdočné problémy a ťažkosti s trávením
  • choroby pečene ako žltačka či cirhóza pečene
  • ochorenia kože ako akné, vredy, ekzémy a herpesy
  • poruchy spánku a depresie
  • cukrovka – napomáha regulovať hladinu glukózy
  • zvýšená psychická a fyzická záťaž

Je zdrojom energie a vitality

Takisto zlepšuje chuť do jedla, spomaľuje proces starnutia a pomáha proti únave. Mnohým ľuďom dokonca zmierňuje opuchy kĺbov a končatín. Udržiava tak optimálnu telesnú a fyzickú kondíciu a celkovo posilňuje odolnosť organizmu.

Zlepšuje náladu a zmierňuje stres

Vďaka tomu, že včelí peľ obsahuje esenciálne mastné kyseliny, je dobrým pomocníkom pri redukcii stresu. Bojuje aj proti nespavosti a pozitívne pôsobí aj v prípade migrén.

Pôsobí ako prevencia proti infarktu

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov podporuje kardiovaskulárny systém, vďaka čomu ho môžeme považovať za prevenciu voči srdcovému infarktu či mozgovej mŕtvice. Okrem toho bráni aj vzniku krvných zrazenín a znižuje cholesterol.

Použitie včelieho peľu

Včelí peľ viete dostať v kombinácii s medom, ale aj samostatne ako sušený peľ. Využíva sa aj na prípravu rôznych kozmetických výrobkov, prípadne si z neho môžete aj sami vyrobiť  napríklad prírodnú pleťovú masku.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka včelieho peľu je 1 kávová lyžička denne. Peľ sa zapije vodou alebo čajom, najlepšie ráno, približne 15 minút pred jedlom. Aby ste z neho vyťažili čo najviac, nechajte si ho rozpustiť v ústach, prípadne ho poriadne požujte.

TIP: Peľ môžete rozpustiť aj v mede, prípadne si ho dať do jogurtu či do smoothie. Nie každému totiž jeho chuť vyhovuje.

Doba užívania

Väčšinou sa užíva peľ po dobu jedného mesiaca a následne sa užívanie na týždeň preruší. Nakoľko obsahuje vysoké množstvo bielkovín, je vhodné znížiť množstvo bielkovín v strave ako takej.

včelí peľ užívanie

Skladovanie

Včelí peľ je najlepšie skladovať v tmavej a suchej miestnosti, a to pri teplote do 20°C. Môžete ho skladovať aj v chladničke. Treba ho chrániť pred svetlom, teplom a vlhkosťou, nakoľko potom stráca svoje vlastnosti. Spotrebovať by ste ho mali približne do jedného roka, no presný údaj nájdete priamo na produkte.

Nežiadúce účinky včelieho peľu

Včelí peľ je pre väčšinu ľudí bezpečný a nejavia sa u nich žiadne vedľajšie účinky. Najmä, ak sa užíva krátkodobo, neprejavujú sa nijaké nežiadúce účinky. Ak však máte alergiu na peľ, môže vám spôsobiť vážnu alergickú reakciu. V týchto prípadoch sa vyskytnú príznaky ako dýchavičnosť, opuchy či žihľavka.

Takisto nie je vhodné užívať včelí peľ v prípade, že je žena tehotná, prípadne, ak dojčí. Predtým, ako začnete užívať včelí peľ, najmä, ak užívate lieky, poraďte sa pre istotu s lekárom.

Skúsenosť redakcie

Nakoľko včelí peľ nie je finančne náročná záležitosť, môžete jeho účinky využiť na vlastnej koži. Pri jeho kúpe si však dajte pozor na jeho kvalitu. Včelí peľ a všeobecne včelie výrobky je najlepšie kupovať od overeného výrobcu. Na Slovensku máme prísne podmienky, takže ak nakúpite od našich včelárov, určite urobíte dobre.

Odporúčané produkty