Ázijská huba reishi pomôže pri slabej imunite

Účinky huby reishi boli objavené primitívnou medicínou pred viac ako 2000 rokmi. Tradičná čínska medicína sa opiera o účinky reishi pri liečení mnohých chorôb. Ako dokážu účinné látky huby pomôcť aj vám?

reishi

Pôvod huby reishi

V prírode sa vyskytuje hneď niekoľko druhov tejto huby. Fialová, modrá, žltá, čierna či biela. Najvyšší obsah účinných látok je však dokázaný u reishi červenej.

Ide o hubu rastúcu na mŕtvych drevnatých častiach listnatých stromov. Liečivá vyrobené z huby reishi sú u nás dodnes radené medzi alternatívne liečivá, no napriek tomu sa tešia čoraz väčšej obľube. Je tomu tak vďaka skutočne silnému účinku reishi na hneď niekoľko oblastí. V Číne a Japonsku patrí medzi liečivá schválené vládou i komorou farmaceutov. Považujú ju za podporné liečivo pri, čoraz častejších, onkologických ochoreniach.

Zloženie a obsah látok

Zloženie látok v hube reishi je v podstate jednoduché, no napriek tomu absolútne jedinečné. Nosným prvkom liečivých vlastností reishi sú beta-glukány a polysacharidy.

Beta-glukány sú komplexné sacharidy, ktoré stimulujú imunitný systém.

Polysacharidy nesú vo svojich väzbách obrovské množstvo energie. Ich štiepením telo získa energiu na chemické procesy ako metabolizmus, dýchanie, replikácia DNA a iné.

Obe zložky významne posilňujú imunitný systém, organizmus je schopný jednoduchšie sa vysporiadať s ustavičným napádaním patogénnymi vplyvmi. Dokáže ich útoky odrážať a pri ochorení úspešne bojovať.

Germánium zvyšuje schopnosť krvi viazať kyslík. To pre telo znamená lepšie prekrvenie mozgu a tkanív. Taktiež napomáha vylučovaniu škodlivých toxínov von z tela. Reishi ho obsahuje v organickej forme.

Menšie zastúpenie majú takzvané triterpenoidy. Ide vlastne o telu prospešné lipidy. Okrem toho obsahuje huba reishi adenozín, viacero vitamínov (najmä skupiny A a B), vápnik, draslík a horčík.

Účinky huby reishi

V Číne a Japonsku nedajú na hubu dopustiť ako podpornej liečbe rakoviny. Preukázalo sa, že pomáha zabraňovať vzniku metastáz a rozmnožovaniu rakovinových buniek v tele. Najviac sa osvedčila pri rakovine prsníka, vaječníkov, prostaty, pľúc a pečene.

Reishi pomáha aj pri kardiovaskulárnych problémoch. Dokáže pomôcť pri niektorých srdcových arytmiach, špeciálne pri tých, ktorých vznik sa pripisuje nadmernému stresu. Stabilizuje a mierne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha pri vysokom krvnom tlaku, zvyšuje okysličovanie srdcového svalu.

Vplyv reishi na imunitný systém sme už sčasti spomínali. V organizme pôsobí antibakteriálne a antivírusovo, čo znamená zabezpečenie rezistencie proti obrovskej skupine ochorení spôsobenej mikroskopickými organizmami. Zápaly spôsobujú mnohé vnútorné i vonkajšie ochorenia. Reishi pôsobí okrem iného aj proti týmto neduhom. Huba je obľúbená aj medzi chronickými alergikmi, pretože dokáže významne zamedziť kritickému priebehu reakcie.

Pečeň v organizme filtruje škodliviny a toxíny. Konzumáciou huby reishi prijímate do tela látky, ktoré napomáhajú obnove pečeňových buniek, správnemu fungovaniu pečene a odstraňovaniu toxínov.

Účinné látky reishi ocenia aj obličky. Napravuje regulačné funkcie, správne spätné vstrebávanie látok v systéme obličkových kanálikov, vznik primárneho a definitívneho moču.

V systéme trávenia možno rozprávať o jej priaznivých účinkoch na ochranu žalúdočnej steny. Pomocou vylučovania nadbytočnej žalúdočnej kyseliny zamedzuje leptaniu tejto steny, a tým vzniku brušných vredov. Rovnako upravuje stolicu, pomáha pri zápchach a napomáha správnej funkcii trávenia.

Reishi vám tiež pomôže pri nadmernom strese a vyčerpaní alebo pri problémoch s nespavosťou.

Pestovanie a použitie reishi

Reishi červená sa vo voľnej prírode vyskytuje zriedkavo, najčastejšie na odumretých konároch a kmeňoch listnatých stromov. V minulosti bola veľmi vzácna a drahá, dovoliť si ju mohli len vyvolení. Dnes sa pestuje na farmách, kde sú pre pestovanie a spracovanie huby vytvorené podmienky, aby bol zachovaný čo najvyšší obsah látok.

Najviac účinných látok obsahuje plodnica huby. Pred kúpou produktu s hubou reishi si prečítajte zloženie a hľadajte čo najväčší obsah plodnice.

reishi pestovanie

Použitie liečiv z huby reishi je nesmierne rozmanité. Nepotrebujete byť chorý, produkty z huby reishi môžete užívať aj preventívne. Pomocou huby dokážete predchádzať mnohým ochoreniam, ktoré by u vás mohli vzniknúť v budúcnosti. To je dosiahnuté liečením aj najmenších zárodkov v tele na začiatku užívania a podporou imunity.

Ide o čisto prírodný produkt, vedľajšie účinky sú preto minimálne.

Užívanie a dávkovanie reishi

Reishi nájdete na trhu vo forme tabletiek, prášku, kávy alebo čokolády. Chuť čistej huby je najčastejšie popisovaná ako sladkastá s jemnými horkými tónmi. Chuť sa však môže rovnako meniť v závislosti od formy, v akej hubu užívate.

V prípade tabletiek alebo prášku odporúčame hľadať produkty so 100% obsahom reishi bez akýchkoľvek prídavných látok.

reishi užívanie

Tabletky sa užívajú 1 až 2 denne. 1 až 2 lyžičky prášku si zarobíte vo vode alebo v inom nápoji. Podobný postup má aj príprava kávy či čokolády. Nikdy ich však nezalievajte vriacou vodou.

Pri každom jednotlivom druhu si podrobne naštudujte príbalový leták s odporúčaným dávkovaním. V prípade nejasností sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Záver

Pri dlhodobom užívaní v rámci prevencie huba reishi posilňuje imunitu, zlepší vám trávenie a budete cítiť viac energie. Dôležité je dodržiavať dávkovanie. Ak hubu začínate užívať v priebehu ochorenia, pomôže vám ako podporná liečba.

Pri výbere produktov sa pozerajte na zloženie – uprednostnite čistý 100% obsah reishi, najlepšie plodnicu, ktorá obsahuje najviac účinných látok. Dôležitý je tiež proces pestovania a spracovania, ktorý musí spĺňať prísne podmienky, aby boli účinné látky zachované v čo najväčšom množstve.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Reishi