Koreň života – ženšen

Ženšen, tiež známy ako Panax ginseng alebo Všehoj ázijský, je zaujímavá rastlina, ktorá sa skladá z niekoľkých listov a z červených alebo žltkastých plodov. Jeho koreň ste už určite videli. Vyzerá totiž ako postavička malého človiečika. Táto univerzálna bylinka môže dorastať do výšky 60 cm. Jeho koreň sa nazýva aj koreň života a patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny.

ženšen

Medzi čínskymi a americkými bylinkármi bol ženšen už v minulosti uznávanou liečivou bylinou. Vo východnej medicíne sa používa už tisícky rokov a stále patrí medzi základnú zložku rôznych bylinných prípravkov. Pomáha telu získať a udržať si rovnováhu a telo sa tak dokáže prirodzene uzdraviť.

Druhy ženšenu

Na úvod sme si uviedli ázijskú odrodu ženšenu. Okrem nej si ešte spomenieme aj ďalšie odrody. Klasický ženšen, známy tiež ako kórejský alebo čínsky ženšen, nájdete pod pomenovaním Panax ginseng, teda ázijský ženšen, alebo aj Všehoj ázijský. Pochádza z južnej Číny a je najrozsiahlejším druhom ženšenu.

Druhým veľmi známym druhom je americký ženšen. Môžete ho nájsť aj pod názvom Panax quinquefolius alebo ženšen päťlistý. V porovnaní s ázijským ženšenom má miernejšie, no stále veľmi dobré liečivé vlastnosti. Okrem týchto dvoch najčastejšie spomínaných druhoch ženšenu ešte môžete naraziť na známe druhy ako japonský ženšen, vietnamský ženšen, trojlistý a nepravý ženšen.

Ak sa povie ženšen, často sa hovorí aj o ďalších typoch. Tie však nepatria medzi ozajstné ženšeny. Napríklad taký sibírsky ženšen. Jeho krkolomný názov netreba spomínať. Ak by vás ale predsa zaujímal, je to Eleutherococcus senticocus, v preklade všehojovec štetinatý. Ako sme už spomenuli, nejde o pravý ženšen, ale o príbuznú rastlinu, ktorá má veľmi podobné využitie ako americký alebo ázijský ženšen.

V obchodoch môžete naraziť takisto na indický alebo brazílsky ženšen. Indický ženšen je tiež známy ako ashwagandha alebo withania opojná, ktorá sa využíva hlavne v Ajurvéde. Brazílsky ženšen môžete nájsť pod názvami ako Pfaffia paniculata či Pfaffia metlinatá. takisto nejde o pravý ženšen.

Účinné látky

Ženšen má mnoho názvov. Vo východnej medicíne ho nazývajú aj božská bylina, koreň života a dlhovekosti či prísľub nesmrtelnosti.

Koreň ženšenu sa líši od samotného druhu. Aj vďaka tomu sa vedia jednotlivé typy ženšenu odlíšiť. Obsahuje najvyššie množstvo aktívnych panaxosidov a účinných ginsenosidov, čo sú akousi odnožou panaxosidov. Vďaka nim má ženšen toľko liečivých účinkov.

ženšen účinky

Medzi ďalšie zlúčeniny nachádzajúce sa v ženšene patria polyacetylény ako panaxydol, polyfenolické zlúčeniny, arginín a jeho deriváty a kyslé polysacharidy. Obsah väčšiny týchto látok, hlavne ginsenosidov, sa mení v závislosti od veku koreňa, obdobia zberu a metódy konzervácie.

Vo väčšine mladých koreňov je obsah ginsenosidov výrazne nižší ako po niekoľkých rokoch rastu. Odhaduje sa, že kvalitný ženšen sa zvyčajne zberá na jeseň, a to po 5 až 6 rokoch jeho rastu. Dosahuje vtedy najvyššie hodnoty účinných látok.

Použitie v tradičnej medicíne

V tradičnej medicíne hrá ženšen dôležitú úlohu. V oblasti bylinnej zdravotnej starostlivosti je snáď najrozšírenejšou rastlinou. Už viac ako 2 000 rokov sa využívajú jeho rôzne formy. Jeho názov Panax pochádza z gréckeho slova „všetko liečiť“.

Koreň v tvare malej postavičky, shen-seng – v preklade človek-koreň, viedol v dávnej filozofii ľudí k tomu, aby verili, že je to všeholiek na akúkoľvek chorobu tela. Používal sa pri strate sily, porúchách krvi, kolitídach a na zmiernenie príznakov starnutia či rakoviny.

Všeobecné použitie

Ženšen sa používa na podporu rôznych zdravotných stavov. Najčastejšie naň narazíte v súvislosti so slabosťou a únavou. Pomáha totiž stimulovať telesnú a duševnú činnosť u ľudí, ktorí sa cítia slabí a unavení. Jedna štúdia odhalila, že ženšen dokonca vykazoval dobré výsledky pri pacientoch s rakovinou. Tým, ktorí podstupovali chemoterapiu a cítili sa unavení a slabí, ženšen dodal energiu.

Využíva sa aj vďaka svojim protizápalovým účinkom. Ginsenosidy, ktoré obsahuje, pomáhajú imunitnému systému zacieliť priamo na zápal a tak ho efektívne znížiť. Neznižuje však len zápal. Ginsenosidy ovplyvňujú aj produkciu inzulínu v pankrease, čím zlepšujú inzulínovú rezistenciu a znižujú hladinu cukru v krvi.

Ženšen dokáže stimulovať aktivitu nervovej sústavy. Antioxidanty zabraňujú nahromadeniu voľných radikálov v mozgu, čo účinne zabraňuje nástupu demencie, Alzheimerovej choroby a iných kognitívnych porúch.

Ďalšou zaujímavosťou je, že znižuje toxicitu alkoholu. Zvýšením enzýmov, ktoré pomáhajú pri rozpade alkoholu, má pozitívne účinky pri akútnej intoxikácii alkoholom.

Zistilo sa, že kórejský červený ženšen upravuje poruchu pozornosti, známou aj ako ADHD. Zlepšuje niektoré jej príznaky ako sú hyperaktivita, úzkosť a depresia. Tento kórejský výskum vykazoval mnohé pozitívne účinky na deťoch od 6 do 14 rokov.

ženšen použitie

Ginsenosid v brazílskom ženšene zas pomáha pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Okrem toho bylinka tiež zvyšuje sekréciu hormónov testosterónu u mužov. Pozitívne pôsobí aj pri problémoch predčasnej ejakulácie. Krémy, ktoré obsahujú ženšen, pomáhajú predčasnej ejakulácii zabrániť.

Ženšen ale nepomáha iba pri mužských problémoch. Vďaka svojim upokojujúcim a protizápalovým účinkom je ženšen často používaný ako pomocník pri extrémnym menštruačným kŕčoch. Takisto pomáha znížiť výkyvy nálady, návaly horúčavy, úzkosť, depresívne príznaky, nočné potenie, nespavosť, podráždenosť a ďalšie zmeny u žien v menopauze.

Kombinácia účinných látok v ženšene pomáha potláčať chuť do jedla, zvyšuje metabolizmus a spaľuje tuky. Môžete ho tak využiť pri chudnutí.

Jeden z prírodných uhľohydrátov, ktorý sa nachádza v ženšene, pôsobí ako prevencia proti mužskej plešatosti. Užívanie ženšenu môže zlepšiť zdravie vlasových folikulov, zabrániť lupinám a výrazne znížiť vypadávanie vlasov. Okrem toho detoxikuje a zvyšuje imunitu pokožky. Vyzerá tak hydratovane a mladšie.

Odporúčané dávkovanie

Dnes už sa vie, že každý máme individuálny metabolizmus, čo ovplyvňuje účinnosť liečiv. Ak so ženšenom začínate, odporúča sa užívať približne 5 g denne. Postupne sa potom dávka znižuje, kým si nenájdete optimálnu pre vás a vaše potreby. Účinky ženšenu môžu nastupovať pomaly, preto treba byť trpezlivý.

Ak si chcete zlepšiť imunitu a brať ženšen ako doplnok stravy, najlepšie je v tomto prípade užívať ho v nízkych dávkach. Takisto je ho možné kombinovať s inými bylinkami. V obchodoch sa môžete stretnúť s rôznymi už hotovými kombináciami bylinných prípravkov.

Prípravky zo sušeného ženšenu sa môžu užívať denne, a to v dávke 1 až 2 g. Väčšina klinických štúdií odporúča dennú dávku sušeného ženšenu od 0,5 do 3 g. Pri extraktoch sa táto dávka pohybuje od 100 do 400 mg. Pri ženšenovom čaji vám denne stačí jedna šálka. Pri tinktúre sa odporúča pridať 10 až 30 kvapiek do vody alebo nápoja.

Po dvoch až troch mesiacoch je vhodné ženšen vysadiť a dať si pauzu. Neskôr sa k nemu môžete opäť vrátiť. Samozrejme, môže sa užívať aj trvalo, ale už tradične sa liečivá neužívajú stále. Ako zloženie stravy, tak aj zloženie doplnkov by sa malo striedať. Telo by si inak mohlo zvyknúť a pozitívne účinky by sa po čase už nemuseli dostaviť.

Možné vedľajšie účinky

Existuje len veľmi málo hlásení o závažných negatívnych reakciách na užívanie ženšenu. Známym vedľajším účinkom je najčastejšie hypersenzitivita. Niektorým príde ženšen príliš výrazný. Niektorí uviedli príznaky ako bolesti hlavy či tráviace problémy.

Odporúča sa nemiešať ženšen a lieky na srdce bez predošlej konzultácie s lekárom. Môže totiž zvýšiť riziko krvácania, keď sa užíva s riedidlami krvi ako je warfarín alebo aspirín. Takisto by sa nemal užívať s určitými antidepresívami. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.

Pamätajte. Všetko treba brať s mierou. Preto aj ženšen neužívajte dlhšie ako tri mesiace. Predtým, ako ho pridáte do pravidelnej stravy alebo doplnkového režimu, sa poraďte s lekárom alebo s lekárnikom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ženšen