Ľubovníkový olej sa postará o vaše kĺby, pleť i psychiku

Olej z ľubovníka bodkovaného je všestranným pomocníkom, ktorý je vhodný na odstránenie rôznych zdravotných ťažkostí. Výborne poslúži napríklad ako masážny olej, ale pomáha aj pri drobných zraneniach, porezaní, menších popáleninách, či na boľavé svaly a kĺby. V článku sa dozviete, aké je jeho zloženie, účinky aj použitie a prezradíme vám tiež, ako si viete ľubovníkový olej  vyrobiť sami doma.

ľubovníkový olej

Čo je ľubovníkový olej

Ľubovník bodkovaný je rastlina známa aj ako bylina svätého Jána či trezalka a patrí k veľmi často používaným rastlinám v ľudovom liečiteľstve. Vďačí za to svojmu všestrannému použitiu, pretože sa dá využiť napríklad na prípravu čajového nálevu, ale tiež zvonka na obklady. Svoj prívlastok svätojánska tráva si ľubovník zaslúžil vďaka tomu, že jeho kvety obsahujú červené farbivo prirovnávané ku krvi Jána Krstiteľa. Podľa legendy sa dokonca traduje, že keď Jána Krstiteľa zabili, jeho krv stekala na túto rastlinku, a tak ju podľa neho pomenovali.

Ľubovník je opradený viacerými legendami a pripisuje sa mu množstvo liečivých účinkov. Zatiaľ čo čaj z ľubovníka bodkovaného je výborný napríklad pri stavoch depresie, úzkosti a duševných poruchách, ľubovníkový olej pomôže s boľavými kĺbmi a platničkami, ale je vhodný aj pri problémoch s pokožkou. K jeho účinkom sa však ešte dostaneme.

Ľubovníkový olej sa získava zo semien tejto rastliny lisovaním za studena alebo macerovaním kvetov. Zaujímavosťou je, že si ho celkom jednoducho môžete vyrobiť aj doma. Samozrejme, ak na to chuť a čas nemáte, v obchodoch so zdravými produktmi ho určite nájdete. Ľubovníkový olej môžete používať nielen na potieranie zvonka, ale je vhodný aj na vnútorné užitie či dokonca na použitie v kuchyni.

Ako si vyrobíte domáci ľubovníkový olej

Do zaváraninového pohára vložte čerstvo nazbierané kvety ľubovníka bodkovaného, môžu byť aj ešte nerozkvitnuté púčiky. Najlepšie bude, ak pohár naplníte až po okraj. Následne kvety zalejte panenským olivovým olejom. Dôležité je, aby boli kvety celé ponorené, v opačnom prípade môžu začať plesnivieť. Pohár prikryte napríklad látkovou plienkou alebo gázou a položte na miesto, na ktoré svieti slnko. Tu sa budú kvety v oleji macerovať počas siedmich dní. Po siedmich dňoch pohár zatvorte a nechajte ho na slnečnom mieste počas ďalších piatich týždňov. Olej by mal za tento čas získať jemne červenú farbu. Vhodné bude, ak pohár raz za čas pretrepete. Olej potom prefiltrujte cez gázu a nalejte do hnedej fľaše. Skladujte na tmavom mieste. Takto vyrobený olej nie je taký koncentrovaný ako čistý olej zo semienok ľubovníka, avšak vhodne poslúži na masáže a tiež si ním môžete potierať boľavé kĺby a svaly. Doma vyrobený ľubovníkový olej je vhodný aj na kožné problémy a vyrážky.

ľubovníkový olej výroba

Toto všetko v sebe ľubovníkový olej ukrýva

Zloženie ľubovníkového oleja je skutočne veľmi pestré a práve vďaka tomu je jeho použitie také široké. V kvetoch tejto rastliny sa nachádzajú napríklad katechínové triesloviny, organické kyseliny, vonné silice, vitamíny A a C, flavonoidy ako je hyperozid, rutín a kvercitrín a katechínové triesloviny. V prvom rade je však ľubovník veľkým zdrojom látky zvanej hypericín.

Táto látka farmakologicky pôsobí na upokojenie, teda ako sedatívum. Zároveň je však výborným prírodným antidepresívom a účinným prostriedkom na liečbu nespavosti a porúch spánku. Hypericín sa tiež využíva na odstránenie a liečbu fóbií a úzkostí, či stavov melanchólie.

Táto látka funguje ako inhibítor spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu. Je však fotodynamicky účinná, čo znamená, že pri užívaní prípravkov z ľubovníka, a teda aj ľubovníkového oleja, sa môže ako nežiaduci účinok prejaviť citlivosť na slnečné žiarenie. Práve z tohto dôvodu sa ľubovníkový olej nesmie natierať na pokožku vtedy, ak sa chystáte slniť. V opačnom prípade sa u vás môže objaviť nepríjemná fotosenzitívna reakcia.

Účinky ľubovníkového oleja

Ako sme už naznačili, ľubovníkový olej má veľmi široké využitie. Môžete ho užívať tak vnútorne, ako i na vonkajšie použitie. Pri použití zvonka má na pokožku čistiace, dezinfekčné a protizápalové účinky. Hoci sa nemá používať na opaľovanie, v prípade, že sa vaša pokožka na slnku spáli, určite si ju ním natrite. Po nadmernom slnení vám ľubovníkový olej uľaví a pokožka sa skôr zregeneruje. Ľubovníkový olej výborne pôsobí na pokožku, ktorej vráti pružnosť a zvýši jej odolnosť voči vonkajším vplyvom. Čo sa týka použitia na pleť, veľmi dobrý je tiež na podráždené miesta či dokonca na preležaniny alebo zhrubnutú a zrohovatenú pokožku.

Mať doma ľubovníkový olej padne vhod aj v prípade, že potrebujete ošetriť zapálené rany, popáleniny či pomliaždeniny. No a ak vás, ľudovo povedané, „sekne“, masáž s ľubovníkovým olejom určite oceníte. Ak vás „sekne“ alebo vás dlhodobo trápia bolesti chrbtice, vyskúšajte aj obklady z ľubovníkového oleja. Tie uľavia od bolesti chrbta, pretože vďaka oleju medzistavcové platničky akoby napučali a nervy v ich okolí sa uvoľnia. Ľubovníkové obklady môžete tiež použiť na boľavé kĺby a svaly.

ľubovníkový olej účinky

V prípade, že vás trápia depresie, nespavosť, úzkosti či iné psychické problémy, odporúčame užívať ľubovníkový olej vnútorne. Pokojne si ho môžete pridať aj na ochutenie jedál studenej kuchyne. Vnútorné užívanie pomáha aj pri hormonálnej nerovnováhe a strate vitality. Jeho pravidelné užívanie pocítite aj v zmene nálady, ktorá sa vám vďaka ľubovníku zlepší. No a ak máte stresové zamestnanie, prípadne vás čaká psychicky náročné životné obdobie, ako sú skúšky, olej z ľubovníka bodkovaného posilní adaptáciu organizmu v takýchto situáciách.

Tento prírodný liek tiež obsahuje látky, ktoré podporujú potenie, a tým pozitívne vplýva na očistu tela a je z neho vhodný podporný prostriedok pri detoxikácii organizmu. Navyše podporuje tvorbou žlče a povzbudzuje trávenie a činnosť čriev. V neposlednom rade musíme spomenúť aj jeho vplyv na dýchacie cesty a upokojujúce účinky na zapálené hrdlo.

Užívanie a použitie ľubovníkového oleja

Ako sme už spomenuli, ľubovníkový olej má všestranné použitie. Môžete ho používať na masáže, vo forme obkladov na chrbticu, kĺby či svaly, potierať si ním boľavé a podráždené miesta na pokožke, a taktiež ho môžete užívať vnútorne. Vhodný je aj ako olej do kúpeľa – stačí, ak do napustenej vane nalejete jednu čajovú lyžičku.

Na trhu nájdete viacero druhov ľubovníkového oleja, a tak je užívanie individuálne. Vo všeobecnosti sa však odporúča jedna čajová lyžička ráno na lačný žalúdok a jedna lyžička večer tesne pred spaním.

ľubovníkový olej užívanie

Ľubovníkový olej je tiež vhodný na použitie v kuchyni, a to predovšetkým v studenej. Pridať ho môžete do zálievky na šalát, ale zopár kvapiek môžete pokojne nakvapkať aj do polievky či omáčky. Použitie ľubovníkového oleja v kuchyni je v podstate len na vašej chuti a fantázii.

Ako skladovať ľubovníkový olej

Tak, ako väčšina olejov, aj ten z ľubovníka bodkovaného je citlivý na svetlo. Preto by sa mal skladovať v tmavej fľaši a na tmavom mieste. Keďže väčšina olejov z ľubovníka je bez umelých konzervačných látok a farbív, po otvorení by ste ich mali minúť najneskôr do troch mesiacov. V prípade, že budete ľubovníkový olej skladovať pri nízkej teplote, môže sa stať, že sa zakalí či dokonca stuhne. Nemusíte sa však obávať, že by takýto olej nebol vhodný na ďalšie použitie. Stačí, ak ho dáte na mieste s izbovou teplotou a olej znovu získa svoju správnu konzistenciu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ľubovníkový olej