Používate ľanový olej? Tu je niekoľko faktov o tejto superpotravine

Ľanový olej je veľmi obľúbený už od dávnych čias. A to nielen v oblasti medicíny. Jeho využitie bolo oddávna všestranné. Okrem dnes známych liečivých účinkov ho naši predkovia požívali aj na priemyselné účely, pri ošetrovaní dreva alebo na mazanie strojov, ale aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá.

ľanový olej

Ľan a ľanové semienka

Ľan, linum usitatissimum, je rastlina, ktorá sa pestuje prevažne v miernom klimatickom pásme a patrí medzi najstaršiu komerčne využívanú plodinu. Ľanové semienka sú považované za superpotravinu obsahujúcu zdraviu prospešné omega-3 mastné kyseliny a vlákniny, ktorá pomáha nielen pri prevencii a liečbe ochorenia tráviaceho traktu a vyprázdňovaní.

Ľanové semienka sú vo svojej najznámejšej podobe malé  tmavohnedé ploché zrnká podobné sezamu. Menej známe sú odrody žltkastej farby. Svojou chuťou výrazne nevynikajú.

Samotný ľanový olej patrí do kategórie prírodných olejov a vyrába sa zo semienok, ktoré prechádzajú rôznymi spracovateľskými technológiami. Trendom a zároveň najzdravšou variantov výroby tohto oleja je lisovanie za studena. Vtedy olej nestráca svoje vitamíny a minerály, ale uchová si ich, čím prispieva k najvhodnejšej forme pre ľudskú spotrebu.

Ľanový olej a jeho využitie

Využiteľnosť ľanu je naozaj pestrá. Od samotnej rastliny, ktorá sa ako sušená používa na dekoratérske a aranžérske účely, cez drobné semienka v sušenom stave, až po kvalitný olej, lisovaný predovšetkým za studena.

Pozor si treba dávať pri použití ľanového oleja v kuchyni. Ľanový olej má neutrálnejšiu jemne sladkú chuť, a preto sa hodí do akýchkoľvek druhov jedla. Nezmení im výrazne chuť, ako to môže byť napríklad pri olivovom, či rybom oleji. Je vhodný na hotové jedlá, na šaláty, dresing alebo omáčky. Trendom je použitie do rôznych druhov smoothie a do proteínových koktailov.

ľanový olej využitie

Ak používate ľanové semienka, je ideálne najskôr ich jemne pomlieť, aby z nich telo dokázalo využiť čo najviac účinných látok. V takejto podobe sú vhodné napríklad do jogurtov alebo k ovseným vločkám a kašiam. Ľan v kombinácii s tvarohom či jogurtom dokáže byť najprospešnejší pri celkovom zlepšovaní trávenia. Efektívne sa dajú použiť aj naklíčené ľanové semienka s veľmi vysokou výživovou hodnotou práve v rastúcich klíčkoch.

Ľanový olej sa nepoužíva na smaženie a vyprážanie. Pri vyšších teplotách môže byť dokonca horľavý. Taktiež nie je vhodné kombinovať ľanový olej spolu s rybím olejom. Mohlo by dôjsť k negatívnym vedľajším účinkom, ktoré môžu viesť až k srdcovým problémom z dôvodu vytvárania krvných zrazenín. Vždy je dobré poradiť sa s lekárom o akýchkoľvek kombináciách užívania výživových doplnkov. Predíde sa tak zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam.

Zdravotné výhody ľanového oleja a jeho zloženie

Olej lisovaný za studena z ľanových semienok je veľmi vhodný a obľúbený doplnok výživy. Vždy platí pravidlo, že čím je olej kvalitnejší, tým je vhodnejší na pravidelné užívanie. Jeho zdraviu prospešné účinky sú naozaj všestranné. Ľanový olej získava čoraz väčšiu popularitu nielen u vegetariánov a vegánov, ale aj u ľudí držiacich diéty a zdravo sa stravujúcu populáciu.

Ľanový olej je bohatý na omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Ak ste vegán a nechcete užívať rybí olej, ten ľanový je rovnako prospešný a bohatý na obrovské množstvo práve omega kyselín. Okrem nich obsahuje aj lignany, silné antioxidanty, vysoké množstvá kyseliny alfa linolovej a kyseliny linolovej a naopak, nízky obsah uhľohydrátov. Ľanové semienka sú tiež skvelým zdrojom vlákniny, minerálov, mangánu, tiamínu alebo horčíka a tiež rastlinných bielkovín.

Použitie ľanu ako náhrady za obilniny obsahujúce lepok je ďalšia skvelá vlastnosť tejto plodiny. Nie každý dokáže tolerovať prítomnosť lepku v potravinách. Pre mnoho ľudí môže byť práve lepok ťažko stráviteľný. Ľan dokáže absorbovať viac tekutiny, a preto je lepšou voľbou aj pre ľudí, ktorí majú napríklad celiakiu a citlivosť na lepok. Pomleté ľanové semienka je preto vhodné pridávať aj do zmesi  na prípravu chleba, pečiva a koláčov.

Prírodné preháňadlo

Ľan má vynikajúce čistiace schopnosti predovšetkým v hrubom čreve. Malá čajová lyžička ľanových semien ostrejšej a mierne sladkej chuti, pôsobí ako mierne preháňadlo. Vďaka tomu dokáže telo zbaviť nepotrebného odpadu nahromadeného v črevách a tým ho detoxikuje. Pomôže tak možnému vzniku zápalu a chráni celý tráviaci trakt.

Užívanie ľanového oleja sa stalo súčasťou zdravého životného štýlu aj pre ľudí trpiacich Crohnovou chorobou a tráviacimi ťažkosťami všeobecne. Svojimi účinkami podporuje užitočnú črevnú flóru a pomáha v čreve udržiavať zdraviu prospešné baktérie, nápomocné predovšetkým pri vyprázdňovaní.

Taktiež zabraňuje pred zbytočným naberaním hmotnosti. Takže je vhodným doplnkom stravy pri držaní akejkoľvek diéty. Ľanový olej sa môže užívať v kombinácii s iným jedlom, ale aj samostatne po lyžičkách. Úspech v podobe lepšieho zdravia je zaručený iba v pravidelnom užívaní tohto zlatožltého moku.

Obklady

Ľanový obklad používali už naši predkovia pri rôznych zápaloch a na utlmenie bolesti. Tieto obklady boli veľmi obľúbené práve pre veľký účinok antivírusových a antibakteriálnych vlastností, ktoré ľan ponúka. Stačilo pomlieť ľanové semienka, zmiešať ich s malým množstvom vody a zabaliť ich do kúska látky. Jednoduchší spôsob je nakvapkať na látku pár kvapiek ľanového oleja a prikladať na postihnuté miesta.

ľanový olej účinky

Hormonálna rovnováha

Užívanie ľanového oleja môže mať blahodárne účinky aj na hormonálne zdravie. Pomáha totiž vyrovnávať abnormálne hormonálne hodnoty, regeneruje bunky a účinkuje proti ich starnutiu. Ľanové semienka, obsahujúce omega-3 mastné kyseliny, sa spolu s antioxidantmi nazývajú lignany. A práve ľanový olej obsahuje veľké množstvo lignanov. Tieto látky podobné napríklad estrogénu, sú považované za prírodné fytoestrogény, inak povedané rastlinné živiny, ktoré fungujú práve na rovnakej báze ako estrogén.

Chráni pred osteoporózou

Ak užívate pravidelne ľanové semienka alebo ľanový olej, môžete predísť vzniku choroby rednutia kostí, osteoporóze. Ľan pomáha aj pri liečbe kĺbových ochorení.

Všestranný liek

Ľanový olej je spojený predovšetkým vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, so zdravším mozgom, lepším fungovaním srdca, lepšou náladou, znižovaním zápalov, zdravším zrakom, nechtami a pokožkou. Dokáže bojovať proti celulitíde, pretože napomáha zvyšovať produkciu tak potrebného kolagénu.

Majte zdravšie vlasy práve vďaka účinkom ľanu. Ten im dodá vyšší lesk a silnejšiu a odolnejšiu štruktúru voči ich poškodeniu. Zložky nachádzajúce sa v ľanových semienkach poskytujú vlasom esenciálne mastné kyselina a vitamín B, ktoré znižujú ich suchosť. Vnútorné použitie ľanového oleja ako lieku je ako vidieť naozaj pestré.

Skladovanie a užívanie

Olej z ľanových semienok je veľmi citlivý na správne skladovanie. Treba sa vyhýbať slnečným a teplým miestam. Ideálne je skladovanie na chladnejších a tmavších miestach alebo priamo v tmavých fľašiach a v chladničke. Tmavý obal zabráni zbytočnému oxidovaniu. Taktiež treba myslieť na pevne uzatvárateľnú nádobu, v ktorej zostane zachovaná čerstvosť oleja. Ak ľanový olej neužívame pravidelne, je dobré kupovať si menšie balenia, ktoré vieme rýchlejšie spotrebovať a nestoja zbytočne načaté v poličke.

Pri kúpe ľanového oleja je treba dať pozor predovšetkým na kvalitu výrobku. Overené značky nemusia vždy znamenať aj najvyššiu kvalitu výroby. Preto treba byť opatrný a prezieravo si prečítať zloženie, prípadne aj spôsob výroby na obale.

ľanový olej užívanie

Ľanový olej a ľanové semienka dostať kúpiť v rôznych bio obchodoch, lekárňach, v predajniach so zdravou výživou a v potravinách, či dokonca online. Na výber je v podobe klasického oleja, semienok alebo zriedkavejšie aj v kapsulovej podobe.

Odporúčané dávkovanie závisí od závažnosti pri konkrétnych ťažkostiach. Vrámci prevencie je vhodné užívať lyžičku ľanového oleja ráno a večer.

Ľan nielen ako superpotravina

Z vyššie spomenutých zdraviu prospešných účinkov je zjavné, že ľanový olej vždy bol a bude veľmi cenný liek proti rôznym chorobám, pre veľké množstvo omega mastných kyselín a silné protizápalové účinky. Omega-3 mastné kyseliny zohrávajú v telesných procesoch veľmi dôležitú úlohu. Ich nedostatok môže spôsobiť depresie, srdcové ochorenia,  ekzém, rakovinu a mnoho ďalších chorôb.

Taktiež sa stále rozširuje využitie prírodného ľanového oleja aj na vonkajšie použitie v kozmetickom priemysle.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ľanový olej