Tekvicový olej – delikatesa, ktorá sa postará aj o vaše zdravie

Mnohí z nás považujú tekvicu za zeleninu vhodnú na prívarky či polievky a maximálne si z nej počas jesene vytvoríme dekorácie. Vedeli ste však, že olej lisovaný z jej semienok má veľa priaznivých účinkov pre naše zdravie a môže vyriešiť viacero zdravotných ťažkostí? Môže vám zlepšiť zdravie močových ciest, ale pozitívne vplýva aj na srdce či prostatu. Je plný vitamínov a látok pôsobiacich proti zápalom. Ak sa chcete dozvedieť, ako vplýva tekvicový olej na naše telo, s akými problémami vám môže pomôcť a ako ho užívať, prečítajte si článok.

tekvicový olej

Čo je tekvicový olej a ako sa vyrába

Tekvicový olej je nielen chutnou, ale aj zdravou delikatesou. Môžete ho použiť na dochutenie rôznych teplých jedál, ale aj šalátov. Zaujímavosťou je, že veľkú tradíciu má výroba tekvicového oleja v susednom Rakúsku, konkrétne v regióne Štajersko, avšak v obchodoch nájdete aj tekvicový olej, ktorý sa vyrába u nás na Slovensku. Špecifikom toho štajerského je, že sa vyrába v malých dávkach počas celého roka a nie nárazovo, a tak je vždy čerstvý.

Tekvicový olej sa vyrába lisovaním semien tekvice, pričom sa lisujú semienka zbavené šupky. Olej má typickú tmavozelenú farbu až gaštanovú farbu, ktorá sa pri pohľade na svetle môže zdať až do červena. Kým sa z tekvicových semienok stane lahodný olej, musia prejsť náročným procesom výroby. Tradične sa tekvicové semienka najskôr len jemne opražia, vďaka čomu sa dosiahne typická chuť oleja. Až po opražení putujú do mechanického lisu, kde sa zo zhruba 2,5 kg jadierok získa liter oleja. Práve tento proces výroby, pri ktorom sú jadierka z tekvice lisované za studena, zabezpečuje uchovanie všetkých výživných látok a vitamínov.

Aké je jeho zloženie

Tekvicový olej je vďaka šetrnému spracovaniu lisovaním za studena plný zdraviu prospešných látok. Je to účinný antioxidant a okrem vody v sebe ukrýva napríklad aj bielkoviny, sacharidy, tuk a rôzne minerálne látky, stopové prvky a vitamíny.

Nájdete v ňom teda magnézium, sodík, železo, draslík, zinok, fosfor aj meď, selén a mangán. Je bohatý tiež na kyselinu listovú, vitamíny A, skupiny B a C, E a K, karotén, ale aj kyselinu pantoténovú a omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny.

tekvicový olej zloženie

Účinky tekvicového oleja

Priaznivých účinkov na ľudské zdravie má tekvicový olej skutočne požehnane. Najčastejšie sa odporúča pánom, ktorých trápia problémy s prostatou. Zdravotných benefitov má však omnoho viac a je vhodný nielen na pravidelné užívanie pre mužov, ale aj pre ženy.

Účinky na prostatu

Olej z tekvicových jadierok sa osvedčil ako účinná alternatívna liečba pri nezhubnom zväčšení prostaty. Ide o stav, kedy zväčšená prostata spôsobuje problémy pri močení či vyvoláva časté nutkanie na močenie, či bolesti počas neho. Štúdia na kórejských mužoch dokázala, že olej z tekvicových jadierok je efektívnou alternatívnou liečbou týchto problémov. Jeho pravidelné užívanie zmiernilo príznaky zväčšenej prostaty a problémy pri močení postupne zoslabli alebo úplne vymizli. Najlepšie účinky sa dosiahli pri konzumácii tekvicového oleja spolu s olejom z palmy saw palmetto.

Účinky na mentálne zdravie

Tekvicový olej priaznivo vplýva na zlepšenie nálady a pomáha aj pri stavoch depresie. Zistenia od britských psychológov sú veľmi zaujímavé, pretože sa im podarilo dokázať, že konzumácia tekvicových jadierok má pozitívny vplyv na deti trpiace depresiou.

Účinky na vlasy a pokožku

Tekvicový olej je vhodný na podporenie rastu vlasov, a to hlavne u mužskej populácie. Jedna štúdia preukázala, že mužom, ktorí užívali 400 miligramov tekvicového olej denne počas 24 týždňov, narástlo na hlave o 40% viac vlasov ako tým, ktorí boli v placebo skupine. Ženy zase ocenia, že je možné použiť ho ako masku na vlasy. Tá im prinavráti lesk a dodá im život a žiarivú farbu.

tekvicový olej účinky

Olej zo za studena lisovaných tekvicových jadierok je vhodný aj na pleť, zuby. Ošetrí tiež pokožku spálenú slnkom, vyživí pleť na tvár aj na celom tele a je vhodný predovšetkým na suchú pleť. Ak máte problém so slabými či lámavými nechtami, pravidelne si na ne aplikujte tekvicový olej. No a v prípade, že máte problémy s kazivými zubmi, je vhodné použiť tekvicový olej aj na výplachy úst.

Účinky na srdcovo-cievny systém

Keďže tekvicový olej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, zlepšuje zdravie nášho srdca aj ciev. Štúdia na zvieratách preukázala, že tekvicový olej pomáha znižovať cholesterol v krvi, ale má aj protizápalové účinky. Okrem toho sa ukázalo, že znižuje krvný tlak.

Účinky na redukciu hmotnosti

Tekvicový olej má vďaka svojmu zloženiu pozitívny vplyv na náš metabolizmus, a preto je veľmi obľúbený pri chudnutí. Ak chcete zhodiť nadbytočné kilogramy, odporúčame vám začať užívať tekvicový olej obohatený o jód. Tento prvok totiž podporuje správnu funkciu štítnej žľazy, a tá je často príčinou toho, že sa nám nedarí zhodiť.

Účinky pri menopauze

Tekvicový olej je výborný pre ženy v prechode, pretože pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky sprevádzajúce menopauzu – teda bolesti kĺbov, hlavy a návaly tepla. Ženy, ktoré v období klimaktéria užívali tekvicový olej, mali vyššiu hladinu HDL cholesterolu, teda toho, ktorý je ten dobrý cholesterol.

Ďalšie účinky tekvicového oleja:

  • posilňuje obranyschopnosť
  • podporuje hojenie
  • upokojuje nervový systém
  • pôsobí preventívne pred vznikom cukrovky
  • protizápalový
  • ochrana pred voľnými radikálmi
  • proti zápche
  • vyživuje kĺby
  • priaznivo vplýva na pamäť

Užívanie a dávkovanie tekvicového oleja

Ako sme už spomenuli, tekvicový olej je možné užívať vnútorne, ale je vhodný aj na vonkajšie použitie a nájde si svoje miesto aj vo vašej kuchyni. Okrem toho, že ho môžete používať ako ochucovadlo, je vhodné je konzumovať aj ráno na lačno a večer pred spaním, pričom sa odporúča jedna polievková lyžica. Bez problémov ho môžu užívať deti,  tehotné aj dojčiace ženy, pričom deťom sa odporúča len polovičná dávka tekvicového oleja.

Ak ho chcete použiť ako pleťovú či vlasovú masku, môžete ho predtým trochu zahriať, aby bol príjemne teplý a lepšie sa vstrebal. Pre čo najlepšie účinky je dôležité užívať tekvicový olej pravidelne. V prípade, že vám nie je tento olej po chuti, ale chcete využiť jeho liečivé a zdraviu prospešné účinky, na trhu nájdete aj tekvicový olej v kapsuliach, ktoré sa jednoducho užívajú a uchovávajú všetky látky tekvicového oleja.

tekvicový olej užívanie

Ako chutí a ako ho skladovať

Tekvicový olej má charakteristickú, avšak zároveň jemnú chuť, ktorá niekomu pripomína orechy. Je vhodný na dochucovanie jedál v studenej i v teplej kuchyni. Môžete ním napríklad preliať váš obľúbený zeleninový šalát, ale výborne ochutí aj krémové polievky. Lahodnú chuť dodá tiež rizotu alebo pečeným zemiakom, vhodný je tiež na dochucovanie nátierok a vaše jedlá ozvláštni aj farebne. No a nič nepokazíte, ak z neho kvapnete trochu aj do koláča či plnky. V kuchyni je to jednoducho univerzálna delikatesa, ktorá vašim receptom dodá originálnu chuť a zároveň aj kvapku zdravia.

Čo sa skladovania týka, tekvicový olej je citlivý na svetlo. Práve z toho dôvodu sa predáva v tmavých fľašiach a odporúča sa skladovanie na tmavom mieste. Pozor dajte aj na teplotu, pri ktorej olej z tekvicových semienok skladujete. Tekvicový olej by ste mali držať v chlade, aby sa v ňom uchovali všetky výživné látky a tiež preto, aby vám dlhšie vydržal a nepokazil sa.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Tekvicový olej