Chlorella je oveľa viac ako len doplnok na detoxikáciu a chudnutie

Riasa, ktorá svojim nutričným zložením kraľuje potravinám. Hovoríme o chlorelle, ktorá dokáže v tele divy a pomôže vám zbaviť sa škodlivín, zlepšiť trávenie a aj zhodiť nejaké to kilo.

chlorella

Odkiaľ k nám chlorella prišla?

Ak ste už niekedy počuli o superpotravinách, určite ste sa stretli aj so zelenou sladkovodnou riasou chlorellou, ktorá sa za túto módnu a zdraviu prospešnú potravinu taktiež považuje. Pri pátraní po pôvode tejto zelenej rastlinky by ste sa dostali až do ďalekého Taiwanu.

Práve teplé a slnečné podnebie Taiwanu je ideálne pre pestovanie chlorelly, vďaka Slnku obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý je tak prínosný hlavne pre ľudské telo. Práve Slnko a vhodné prírodné podmienky sú príčinou toho, že sa táto potravinová bomba dokáže rozmnožovať obrovskou rýchlosťou.

Chlorella pyrenoidosa alebo chlorella vulgaris – jednoducho chlorella bola objavená bola koncom 19. storočia mikrobiológom M. W. Beijerinckom, ale predpokladá sa, že na Zemi je už 2,5 miliardy rokov.

Zloženie a obsah látok v chlorelle

Chlorella obsahuje jedinečný rastový faktor, ktorý nájdeme pod označením CGF (Chlorella Growth Factor). Ide o jedinečný komplex živín, ktorý obsahuje vitamíny, minerály, enzýmy, aminokyseliny, upravuje metabolizmus cukru, znižuje zlý cholesterol v krvi, upravuje krvný tlak a pôsobí preventívne voči kardiovaskulárnym ochoreniam.

Nukleové kyseliny RNA a DNA obsiahnuté v chlorelle zabezpečujú správne a efektívne fungovanie a vyživovanie buniek. Tie sa vďaka tomu dokážu lepšie regenerovať a tiež spracovávať prijaté živiny. Vďaka CGF sa telo dokáže výraznejšie chrániť pred vznikom nádorových ochorení.

Vďaka vitamínu B12, ktorý pomocou chlorelly môžeme príjímať v rastlinnej forme, potešíme i naše mozgové bunky.

Čo okrem spomenutého nájdeme v chlorelle?

  • proteíny
  • vitamíny: A, B1, B2, B5, B6, thiamín, riboflavín, niacín
  • minerály: vápnik, železo, horčík, draslík, zinok, fosfor

Účinky chlorelly

Detoxikácia organizmu

Chlorella je považovaná za skvelý detoxikačný prostriedok. Tým, že obsahuje veľké množstvo prírodného zeleného farbiva je vhodná ako doplnok stravy pre ľudí, ktorí si potrebujú doplniť zelené potraviny v jedle.

schopnosť viazať na seba ťažké kovy a toxíny, ktoré sa do ľudského tela dostávajú nielen zvonka, ale aj zvnútra – prostredníctvom nekvalitných surovín a odvádzať ich z tela von. Pomáha tak prečisťovať organizmus, neutralizovať a odbúravať dokonca aj dlhodobo usadené jedovaté látky z tela. A čo je ešte lepšia správa – pravidelná konzumácia chlorelly má pozitívny preventívny prínos pred hromadením sa toxínov v našom tele.

chlorella účinky

Zdravé trávenie, srdce i mozog

Chlorella obsahuje aj vysoké množstvo vlákniny, ktorá zabezpečuje správne vylučovanie a celkovú úpravu tráviaceho traktu. Zlepšuje tiež črevnú mikroflóru, ktorá je dôležitá aj pre imunitu. Imunitný systém podporuje v prirodzenej obranyschopnosti, ľudský organizmus sa tak ľahšie a účinnejšie bráni pred cudzorodými látkami, baktériami a rôznymi mikroorganizmami.

Podpora pri rakovine

Chlorofyl dokáže chrániť naše telo pred ultrafialovým žiarením a zároveň odstraňovať rádioaktívne častice z tela von. Preto je chlorella výbornou voľbou po rádio alebo chemoterapii. Zároveň pôsobí aj preventívne tým, že posilňuje imunitný systém a odstraňuje ťažké kovy z tela. Ak je náš imunitný systém v poriadku, hravo dokáže telo ochrániť pred bujnením rakovinových buniek.

Chudnutie

Vraví sa, že čím sme starší, tým je ťažšie schudnúť. Ak ste už vyskúšali všetko možné a kilá sa vás nechcú pustiť, skúste ešte chlorellu. Tým, že podporuje metabolizmus, zbavuje telo toxínov a prijatá potrava sa ľahšie a lepšie spracúva.

Aj pri cukrovke

Diabetes melitus (cukrovka) je metabolické ochorenie definované ako porucha látkovej premeny v organizme. Hlavným znakom je vysoká hladina nespracovávaného cukru v krvi.  Chlorella dokáže znížiť a stabilizovať hladinu glukózy v krvi tak, že sa aktivuje niekoľko génov, ktoré zlepšujú citlivosť na inzulín.

Na pleť

Naša pokožka je neustále vystavovaná vplyvom vonkajšieho prostredia a je odrazom i našich stravovacích návykov a životného štýlu. Pri užívaní chlorelly sa vďaka obsahu antioxidantov stav vašej pokožky zlepší.

Rozžiari

Užívanie chlorelly prispieva aj k dobrej nálade. Je to spôsobené nielen tým, že naše telo je detoxikované, funguje lepšie a sú v ňom doplnené potrebné nutričné látky, ale aj tým, že má dostatok energie. Preto sa budete cítiť mlado a vitálne.

Tablety alebo prášok?

Existuje viac druhov tejto riasy. Najčastejšie sa pestuje a predáva Chlorella Pyrenoidosa s výbornými vlastnosťami viazať na seba toxíny, pre niekoho však môže byť horšie stráviteľná. Chlorella Vulgaris je na tom vo viazaní toxínov horšie, je však ľahšie stráviteľná vďaka polovičnej hrúbke bunkovej steny. Ak s chlorellou len začínate, zvoľte Pyrenoidosu.

Chlorella sa predáva vo forme tabliet a prášku. Tablety sú výsledok lisovania prášku. Ak sa vám nechce pred požitím rozžuť tabletu, ideálny bude pre vás prášok. Na druhej strane, špecifická chuť chlorelly nevyhovuje každému a vyhnúť sa jej môžete prehltnutím celej tablety. Skúsenosti ľudí však potvrdzujú, že zvládnutie chuti chlorelly je len otázkou zvyku.

Ak ste rozhodnutí, akú formu chlorelly budete užívať, siahnite po takej, ktorá je balená v bezpečnom obale, z ktorého sa neuvoľňujú chemikálie. V tomto prípade je ideálne sklo.

Dávkovanie

Chlorellu sa odporúča užívať pol hodiny pred jedlom, rozžuť a zapiť dostatočným množstvom vody (v prípade užívania prášku si ho zmiešať s tekutinou a vypiť). Ideálne je užívať chlorellu 3x denne, aby sa jej príjem a účinky rovnomerne rozložili.

Ak užívate lieky, prispôsobte užívanie chlorelly a zvoľte rozostup medzi liekmi a chlorellou aspoň 1 hodinu. Ak trpíte cukrovkou, množstvo rozdeľte aj na viac ako 3 dávky denne. Neodporúča sa užívať zároveň aj vitamín C, pretože narušuje väzby, pomocou ktorých na seba chlorella viaže ťažké kovy.

V začiatkoch užívania chlorelly neberte plnú dávku. Voľte radšej polovičnú dávku a tú postupne zvyšujte. Vďaka tejto “finte” sa vyhnete symptómom, pomocou ktorých sa prejavujú detoxikačné účinky chlorelly – ako bolesť hlavy, nevoľnosť.

chlorella dávkovanie

Ak chcete brať chlorellu preventívne a dlhodobo, odporúča sa brať 2 tablety 1 – 3x denne (teda 0,5 – 3 g). Po troch týždňoch si môžete dať týždňovú prestávku a potom opäť začať.

Chlorella nie je vhodná pre deti do 3 rokov a tiež pre tehotné a dojčiace ženy. Taktiež sa radšej poraďte s lekárom, ak užívate lieky na zníženie zrážanlivosti krvi.

Pri dávkovaní sa určite riaďte svojim telom, hoci platia určité všeobecné odporúčania, je dôležité, aby ste poslúchali svoje telo.

Nie je chlorella ako chlorella

Aby bolo užívanie chlorelly s maximálnym efektom pre váš organizmus, treba dbať na kvalitu produktu. Existuje niekoľko kritérií, ktorými sa treba riadiť pri výbere. Ak kúpite nekvalitný produkt, nie je to iba strata peňazí, ale môže sa to odzrkadliť aj na vašom zdraví.

  • Kupujte len takú chlorellu, ktorej je možné kontrolovať kvalitu vody. Chlorella má schopnosť absorbovať ťažké kovy, takže nasiakne aj chemikálie, ktoré sú vo vode, v ktorej rastie.
  • Voľte chlorellu, ktorá je BIO, teda organicky pestovaná bez chemických zásahov,
  • Pri rozhodovaní o kúpe voľte takú, o ktorej viete, že bola pri pestovaní chránená pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a zároveň pestovaná na slnku.
  • Voľte takú, ktorá bola sušená pri nízkych teplotách a zachovala si tak najviac minerálov a enzýmov.

Záver

Chlorella je právom považovaná za superpotravinu, pretože jej prínos pre náš organizmus je jedinečný. Zelené potraviny sú vzhľadom na svoj silný imunostimulačný efekt významnou prevenciou voči rôznym ochoreniam, dokonca prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu.

Nech vás neodradí vyššia cena, v konečnom dôsledku vám môže veľa peňazí i ušetriť. Náklady vynaložené na väčšinou nákladnú liečbu závažných chorôb, tiež čas, počas ktorého ste práceneschopný a teda bez príjmu, predstavujú pre vás rozpočet určite vyššie straty ako prevencia vo forme zdravých potravín a doplnkov stravy.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Chlorella