Maca peruánska: Superpotravina z juhoamerickej prírody

Všeliek z Južnej Ameriky sa pestuje v extrémnych podmienkach Ánd. Najčastejšie sa používa do liekov na podporu erekcie, no maca peruánska ovplyvňuje celkovú vitalitu, dodáva energiu, pomáha športovcom regenerovať svaly. Ako sa táto potravina k nám dostala?

maca

Kde sa vzala maca peruánska?

Je to jedna z najstarších superpotravín, ktorá rastie vo vysokých nadmorských výškach (takmer 3500 metrov nad morom), pestujú ju domorodci najmä v peruánskych Andách už niekoľko storočí.

Je to koreňová zelenina podobná červenej repe alebo reďkovke, ktorá meria 10 až 14 cm na dĺžku a 3 až 7 cm na šírku. Často sa ľudovo nazýva aj Žerucha peruánska alebo Peruánsky ženšeň. Je veľmi odolná, prežije v každom počasí – v silných mrazoch, i vo vysokých teplotách, v nárazovom vetre, i na intenzívnom slnku. Maca v reči domorodcov znamená niečo ako “posilňujúca sila z výšin”.

Rozoznávame až 13 druhov macy, ktoré sa líšia aj farebne. Existuje teda maca čierna, červená, žltá, ružová. Ružová je najmenej častá, červená je najsladšia a najjemnejšia. Najčastejšie sa ale využíva žltá maca. Vďaka zdraviuprospešným látkam, ktoré maca obsahuje, patrí k veľmi obľúbeným a vyhľadávaným výživovým doplnkom.

Zloženie a obsah látok

Maca patrí k nutrične najbohatším potravinám na svete. Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl, určite by ste sa po nej mali v obchode so zdravou výživou poobzerať.

maca zloženie

Zložky, ktoré koreň maca obsahuje, sú veľmi rozmanité a rôznorodé:

  • vitamíny A, B, C, E,
  • celú škálu aminokyselín a sterolov (kyselinu linolenovú, stearivú, palmitinovú, laurovú, stigmasterol a kampesterol)
  • minerálne látky (vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo),
  • stopové prvky (zinok, jód, meď, selén…).

V sušenej forme obsahuje bielkoviny a vlákninu, tiež sacharidy, škroby a proteíny.

Maca peruánska a jej účinky

V dnešnom svete sa stal stres neželanou súčasťou života snáď každého z nás. S ním sa spája nielen únava a vyčerpanosť jedinca, ale aj vzťahov. Vytráca sa intimita, vzájomná blízkosť a tiež libido.

Nielen afrodiziakum

Maca peruánska je považovaná za afrodiziakum, vedci ju prirovnávajú k ázijskému ženšenu a často je jednou z účinných látok v liekoch na podporu erekcie a libida. Zvyšuje sexuálny apetít a funkčnosť pohlavných orgánov.

Výskumy poukazujú na jej pozitívny prínos v oblasti fyzickej a psychickej výkonnosti a reprodukčného zdravia. Zistilo sa, že maca má pozitívny vplyv na pohyblivosť a objem spermií u mužov a na funkčnosť vaječníkov u žien. Pomáha liečiť prostatu.

Pomáha liečiť

Po mace môžete siahnuť aj pri zvýšenej záťaži, vďaka vápniku je vhodná na spevnenie kostí a svalov, ale i pri zlomeninách ako prostriedok rekonvalescencie, či ako podporná liečba pri rakovine. Používa sa aj pri fytoterapii v prípade neplodnosti a pohlavných chorôb.

Posilňuje obranyschopnosť organizmu, odporúča sa ako imunostimulant aj pri žalúdočných a pľúcnych problémoch, anémii a menopauze. Zvyšuje psychickú odolnosť, je skvelým pomocníkom pri únavovom syndróme, zlepšuje kapacitu pamäte, koncentráciu a myslenie.

maca účinky

Hormonálna rovnováha

Maca tiež podporuje správne fungovanie endokrinného systému, najmä hypofýzy a nadobličiek, reguluje tiež hladinu hormónov. Vďaka pozitívnemu vplyvu na tvorbu estrogénov je skvelým bojovníkom aj s bolestivou menštruáciou. Nečudo, že je maca považovaná za superpotravinu a všeliek. Pomôže i v prípade, že trpíte problematickou pleťou – hlavne, ak sú tieto problémy spôsobené hormonálne.

Ako sa maca spracúva?

Využíva sa najmä koreň, pretože má najviac výživných látok. Najčastejší spôsob spracovania macy je vysušovanie na slnku a jej následné mletie na prášok. Existuje však aj šetrnejší spôsob dehydratácie, vďaka ktorému sa zachovávajú všetky účinné látky, aj tie, ktoré sú citlivé na vysoké teploty.

Mletý a sušený prášok z koreňa maca má jemnú, lahodnú a sladkastú chuť s karamelovým podtónom.

Ako užívať maca?

Macu môžete kúpiť v rôznych formách, je vhodná na vonkajšie i vnútorné užívanie. Na vonkajšiu formu sa využíva najmä v podobe šampónu, či krémov, no macu je vhodné užívať najmä vnútorne. Ak chcete zaradiť maca do svojho jedálnička, máte veľa možností.

Maca prášok

Môžete ho primiešať do obľúbeného nápoja alebo ho pridať do jogurtu, ovocnej šťavy, smoothies, či do kaše. Ideálne je konzumovať ho v surovej forme, pretože tepelnou úpravou stráca hodnotné živiny.

maca užívanie

Ak športujete a užívate aj doplnky výživy, možno ste sa stretli s maca práškom vo výživových doplnkoch. Pridáva sa do nich najmä pre dodávanie energie vyváženejším spôsobom ako cukor, či kofeín. Tento fakt má za následok lepšiu vytrvalosť a regeneráciu svalov. Okrem toho obsahuje proteíny, už 1 polievková lyžica obsahuje 4 gramy bielkovín, ktoré sú vhodné nielen pre športovcov ale i pre vegetariánov.

Tabletky

Macu peruánsku môžete užívať aj vo forme gélových tabliet. A to buď vo forme výživového doplnku spolu s inými účinnými pomocnými zložkami alebo o komplexné tablety určené na podporu libida, či sexuálnej výkonnosti.

Pri kúpe si dajte pozor na krajinu pôvodu, ale i zloženie, najideálnejšie je siahnuť po 100% maca prášku a voliť radšej výrobky, ktoré nie sú geneticky modifikované. Dôležité je tiež dodržať dennú odporúčanú dávku, ktorá je 1,5 – 3 gramy.

Pri tabletkách je to jednoduchšie – stačí sa riadiť pokynmi na príbalovom letáku, pri práškovej forme je to asi 1 čajová lyžička, vďaka ktorej dodáte svojmu telu vitalitu, podporíte fyzickú i psychickú aktivitu a tiež svoj imunitný systém. Okrem toho si môžete zlepšiť náladu a libido.

Maca čaj

Častou formou užívania rôznych bylín je odvar – teda čaj. Ak máte sušenú rastlinu, zalejte si za lyžičku horúcou vodou a nechajte lúhovať. Takto pripravený čaj si môžete vychutnať s lyžicou medu a zlepšiť si tak duševnú silu a vitalitu.

Nežiadúce účinky

Doterajšie výskumy nepreukázali žiadne nežiadúce účinky ani pri dlhodobom používaní, keďže však ide o potravinu, ktorá má vplyv na hormonálny systém, treba byť opatrný hlavne u ľudí s hormonálnou liečbou (napr. pri ochoreniach štítnej žľazy).

Takisto by mali užívanie maca konzultovať s odborníkom aj tehotné a dojčiace ženy. Taktiež si treba uvedomiť, že maca by mal byť len doplnok zdravej a vyváženej stravy, nie jej náhrada. Z hľadiska hormonálneho pôsobenia na organizmus sa odporúča po cca mesiaci užívania koreňa maca tento produkt vysadiť približne na mesiac, aby sa nenarušila hladina hormónov v tele.

Maca doma?

Ak by ste si chceli túto superpotravinu vypestovať doma, je to možné. Keďže je však veľmi aromatická, mali by ste jej vyhradiť samostatné miesto. Hoci je rastlina prirodzene zvyknutá na rôzne počasie, mali by ste ju chrániť pred nadmernými výkyvmi teplôt počas leta i zimy.

Ak chcete maca pestovať vo vnútri, výsev semien je vhodný po celý rok, ideálne do misky alebo kvetináča s ľahkou hlinou zmiešaným s pieskom a pilinami. Umiestnite ich k oknu, udržujte dostatočnú vlhkosť, teda polievajte ich viackrát denne. Pre výsev vonku voľte obdobie od jari do jesene.

V prípade domáceho pestovania sa na konzumáciu využíva najmä vrchná časť rastliny, ktorá sa hodí do teplej či studenej kuchyne miesto byliniek.

Záver

Maca peruánska pozitívne ovplyvnňuje viaceré časti tela a vďaka nej budete organizmus profitovať z množstva prínosných látok. Ak váhate nad jej užívaním a nebráni vám v tom váš zdravotný stav, rozhodne po nej siahnite. Zlepšíte ňou svoju vitalitu, zaplaví vás nekonečná energia, zlepšíte si libido a ešte oveľa viac. Samozrejme v prípade, že sa budete držať odporúčaných denných dávok.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Maca peruánska