Koloidné striebro pôsobí antibakteriálne, zázračný liek však nie je

Hlavnými bonusmi koloidného striebra je vysoká účinnosť proti baktériám a plesniam. Antibakteriálne a antiseptické vlastnosti z neho robia vyhľadávaný prípravok na dezinfekciu a pri problémoch s pokožkou.

koloidné striebro

Koloidné striebro vám dokáže pomôcť pri ťažkých formách akné, ktoré nie sú len estetický problém, ale navyše zanechávajú na tvári na spomienky v podobe jaziev. Pozrime sa však na striebro bližšie a objavme oveľa viac z jeho zaujímavých účinkov, ktoré môžete využiť i vy.

Čo je to koloidné striebro?

Koloidné striebro je roztok, ktorý tvorí deionizovaná voda obohatená mikročastice striebra. Častice striebra v roztoku sú skutočne malé a popisuje sa, že ich veľkosť je približne rovnaká alebo menšia, ako veľkosť baktérií či dokonca niektorých druhov vírusov. Vďaka tejto vlastnosti dokážu častice koloidného striebra vniknúť do daného mikroorganizmu a zničiť ho na jeho molekulárnej úrovni.

Koloidné striebro ničí anaeróbne baktérie, teda tie, ktoré sa nedokážu množiť v prostredí s kyslíkom. Častice striebra sa naviažu na DNA mikroorganizmov a rozložia enzýmy, ktoré baktérie potrebujú na svoje prežitie. Bez nich nedokážu udržať svoj metabolizmus a dochádza k ich záhube.

Účinky a skúsenosti s používaním koloidného striebra

Moderná medicína sa k používaniu koloidného striebra stavia skepticky kvôli nedostatku relevantných výskumov. Ľudia ho používajú ako alternatívnu medicínu.

Popáleniny a kožné rany

Pri otvorených ranách, odreninách či popáleninách je vždy riziko infekcie. So samotnou ranou si náš organizmus vie veľmi dobre poradiť vďaka svojim reparačným schopnostiam. Zapálené rany nielen komplikujú každodenné fungovanie, ale hoja sa dlhšie, zanechávajú výraznejšie jazvy a môžu spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie, napr. otravu krvi.

Koloidné striebro vyniká výbornými antiseptickými vlastnosťami, preto ho použite ako dezinfekciu na rany. Pre tieto účinky striebro niektorí výrobcovia pridávajú do obväzov a bandáží.

Masť s koloidným striebrom sa oplatí vziať so sebou aj na cesty. Poskytne prvú pomoc aj pri malých odreninách, porezaniach či štípancoch.

Pomoc pre aknóznu pleť

Akné nemá na svedomí len hormonálna nerovnováha, ale i baktérie a plesne, ktoré žijú na pokožke. Ich premnoženie je zodpovedné za tvorbu bolestivých nedokonalostí pleti. Nedostatočná liečba či jej úplná absencia majú za následok tvorbu jaziev.

Koloidné striebro pokožku vydezinfikuje a najjednoduchšie ho zaradíte do svojej každodennej rutiny ako čistiace mydlo, tonikum alebo krém. Starostlivosť o aknóznu pleť s koloidným striebrom môžete rozdeliť do dvoch krokov. Prvým je čistenie pleti a následná aplikácia gélu alebo krému, ktorý necháte pôsobiť cez noc. Pri každom prípravku postupujte podľa odporúčaní výrobcu a s aplikáciou začnite v malých dávkach.

Liečba respiračných ochorení

V dutinách a celej trubici dýchacej sústavy sa usadzujú baktérie. Tvorba hlienu a bolestivý zápal dutín je možné liečiť sprejom do nosa s koloidným striebrom. Podľa toho, či ide o deti, alebo dospelých, si vyberte koncentráciu striebra v spreji. Antibakteriálne účinky koloidného striebra vám pomôžu rýchlejšie sa vysporiadať s príznakmi ochorenia.

koloidné striebro účinky

Nežiaduce účinky koloidného striebra

Veľmi častým nežiaducim účinkom je alergia, ktorá vzniká pri vonkajšom použití koloidného striebra. Overte si na malom kúsku pokožky napríklad na ruke, či sa nedostaví alergická reakcia a až potom začnite s aplikáciou striebra na väčšiu plochu pokožky.

Známe sú tiež prejavy, ktoré sa nazývajú argýria, čiže predávkovanie striebrom. Dlhodobým nahromadením striebra v tele pokožka získava výrazný modrý odtieň. Rovnako môže nastať otrava koloidným striebrom a to najmä v prípade, že ho užívate dlhodobo vo veľkých dávkach.

Dávkovanie koloidného striebra

Dávkovanie na všetky typy zdravotných ťažkostí, s ktorými dokáže pomôcť koloidné striebro sa nedá uviesť univerzálne. Konkrétnu dávku koloidného striebra ovplyvňuje vek pacienta, jeho zdravotný stav a ďalšie faktory, preto odporúčame pozorne si prečítať príbalovú informáciu.

Ak užívate ďalšie lieky, poraďte sa pred užívaním koloidného striebra s vaším lekárom. Koloidné striebro totiž reaguje s niektorými druhmi antibiotík a znižuje ich účinok.

Pitie koloidného striebra sa neodporúča

Pitie koloidného striebra lekári zhodne neodporúčajú kvôli jeho nepreskúmanému účinku.

V USA boli v roku 1999 produkty s koloidným striebrom Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) vyhlásené za neúčinné s otáznou bezpečnosťou používania.

Medicínsky efekt koloidného striebra sa pripisuje iba používaniu na vonkajšie rany. Vnútorné používanie nemá žiadne dokázané pozitívne účinky. Navyše, striebro nie je látka, ktorá by bola pre telo nutrične hodnotná.

Vnútorné používanie koloidného striebra sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, napríklad používanie spreja pri nádche. Striebro v tele budúcej matky môže negatívne ovplyvniť zdravý vývoj bábätka.

Treba mať na pamäti, že ide o alternatívnu liečbu a pitím koloidného striebra vystavujete svoje telo riziku komplikácií. Používajte prípravky s koloidným striebrom na dezinfekciu vonkajších rán a zbytočne neexperimentujte s vnútorným užívaním.

Skúsenosti s koloidným striebrom

Na forách sa často opakujú účinky koloidného striebra pri viróze, nádche, bolesti hrdla. Niekoľko opakovaných použití spreja do nosa stačí, aby viróza ustúpila. Ďalší ľudia si ho chvália pri hojení rán a dievčatá vymenili pleťovú vodu a čistia si tvár koloidným striebrom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Koloidné striebro