Bolesť hrdla – príčiny jej vzniku a efektívne metódy jej odstránenia

Každý z nás už určite aspoň raz v živote zažil bolesť hrdla. Ide o škrabavý alebo inak bolestivý pocit v krku, ktorý sa zhoršuje pri rozprávaní, alebo prehĺtaní. Bolesť hrdla najčastejšie spôsobuje infekcia v ústnej dutine alebo rôzne environmentálne faktory, napríklad príliš suchý vzduch v miestnosti.

bolesť hrdla

Keď sa k tomu pridá zimné obdobie, náhle výkyvy počasia a oslabená imunita, môže to nášmu organizmu celkom pekne zavariť. Hrdlo vás však nemusí bolieť iba v zimnom období. Aj leto a s ním prichádzajúce ľadové nápoje dokážu narobiť v hrdle šarapatu.

Viac informácií o tom, čo je bolesť hrdla, aké sú jej najčastejšie príčiny a prejavy, či akými efektívnymi metódami ju dokážeme liečiť, dočítate v našom článku.

Čo je bolesť hrdla a ako vzniká

Hrdlo začína v zadnej časti úst a končí začiatkom dýchacej a tráviacej sústavy. Skladá sa z mandlí, hltana a hrtana. Hrdlo je akýmsi filtrom pre rôzne baktérie, vírusy, prach a ostatné dráždidlá, pričom zabraňuje ich vstupu do organizmu.

Mandle sú prvotnými strážcami pri vstupe do hrdla. Zachytávajú škodliviny predtým, ako sa dostanú ďalej do organizmu. Hltan spája nosovú a ústnu dutinu, hrtan a pažerák. V oblasti hrtana sa nachádzajú napríklad hlasivky a lymfatické uzliny, ktoré sú ďalšou ochrannou bariérou pred nástrahami vonkajšieho sveta. Hrtan chráni pľúca pred vdýchnutím nečistôt alebo potravy, čo by mohlo mať za následok ich poškodenie, a umožňuje prúdenie vzduchu do a z pľúc.

Existuje ešte ďalšia možnosť, ako môžu do organizmu vniknúť baktérie a vírusy prostredníctvom hrdla. Nemusíme ich vždy prijať iba cez ústa. V nose sa totiž hromadia hlieny, ktoré následne stekajú do hrdla. Práve tento proces má za následok jeho opakované a bolestivé zápaly. V tomto prípade je potrebné odborné lekárske vyšetrenie. Lekár zváži odstránenie krčných mandlí, ktoré si kvôli chronickým zápalom už nedokážu plniť svoju funkciu.

Príznaky a prejavy bolesti hrdla

Najčastejšími príznakmi bolesti hrdla sú škriabanie, pocity pálenia, suchosti alebo podráždené hrdlo. Častokrát sa príznaky zhoršujú a bolesť silnie najmä pri prehĺtaní a rozprávaní. K bolesti hrdla sa často pridruží aj kašeľ a teplota.

Najčastejšími sprievodnými príznakmi bolesti hrdla bývajú tieto:

  • plný nos
  • zachrípnutie
  • kašeľ
  • bolesti hlavy
  • horúčka a zimnica
  • opuchnuté uzliny

Pacienti môžu pociťovať aj nechuť do jedla alebo bolesti celého tela či svalov. Veľmi častá je aj bolesť hrdla pri pregĺganí.

bolesť hrdla príznaky

Zapálené hrdlo a infekcia hrdla so sebou prinášajú mnoho prejavov – od nepríjemného zachrípnutia, cez problémy s prehĺtaním, až po chrapľavý hlas.

Bolesť hrdla sa delí podľa postihnutej časti hrdla na tieto:

  • faryngitída – postihnutá je oblasť priamo za ústami
  • tonzilitída – opuchnuté a začervenané sú mandle a mäkké tkanivo v zadnej časti úst
  • laryngitída – zapálený je hrtan alebo hlasivky

Pokiaľ vás dlhšiu dobu bolí hrdlo, nenechajte nič na náhodu a vyberte sa k lekárovi.

Lekárske vyšetrenie bolesti hrdla

Lekár počas vyšetrenia najprv pohľadom skontroluje, či nie je hrdlo začervenané, opuchnuté, alebo či sa v ňom náhodou nevyskytujú biele škvrny. Následne ho zvonka prehmatá po oboch stranách, aby zistil, či nemáte opuchnuté uzliny. Pri podozrení na bakteriálnu infekciu odoberie z hrdla vatovou tyčinkou vzorku.

Pokiaľ všeobecný lekár neobjaví žiadnu príčinu bolesti hrdla a tá naďalej pretrváva, pošle pacienta na vyšetrenie k špecialistovi – otolaryngológovi.

Bolesť hrdla a jej príčiny

Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je zápal. Zápal môže byť bakteriálny, alebo môže vzniknúť kvôli vírusu, ktorému sa podarilo vniknúť do ústnej dutiny.

Bakteriálna príčina bolesti hrdla

Bakteriálny zápal vyvolávajú baktérie typu streptococcus (pyogenes a pneumoniae), staphylococcus aureus, haemophilus influenzae, neisseria gonorrhoeae alebo arcanobacterium haemolyticum.

Vírusová príčina bolesti hrdla

Zápal hrdla najčastejšie spôsobuje chrípkový vírus, koronavírus, pikornavírus, vírus herpes simplex, EBV a CMV vírusy pri infekčnej mononukleóze a mnohých ďalších vírusových ochoreniach.

Silná bolesť hrdla – čo sa za ňou môže skrývať?

Bolesť hrdla je znakom, že sa v danom mieste vyskytuje infekcia, no nie vždy musí byť infekcia zdrojom jeho bolesti.

Bolesti hrdla sú bežné najmä u detí, pretože ich odolnosť voči mnohým vírusom a baktériám spôsobujúcim zápaly hrdla ešte nebola vybudovaná. Pomerne častou príčinou bolesti hrdla býva laryngitída, zápal hrtana alebo zápal hrtanovej príklopky, epiglotitída. Vyznačuje sa stratou hlasu, u detí dokonca môže viesť až k sťaženému dýchaniu. Keďže vývoj dýchacích ciest u detí ešte nie je ukončený, priestor v nich je značne obmedzený. Preto môže byť sťažené dýchanie v prípade opuchu dokonca nebezpečné.

Zápaly hrtana môžu byť spôsobené dokonca aj ochoreniami, ako sú napríklad syfilis alebo tuberkulóza, preto by ste pri dlhodobých ťažkostiach nemali s návštevou lekára otáľať. Bolesť hrdla však môže vznikať aj z alergie, hlavne počas aktívnej sezóny.

Pomerne častou príčinou zápalu hrdla je mykotická infekcia vyvolaná hubou Candida albicans. Kvasinková infekcia vzniká najmä pri užívaní antibiotík, kedy je oslabená imunita a lokálna mikroflóra.

Ako liečiť bolesť hrdla

Pokiaľ bolesť hrdla pretrváva, treba ju liečiť. Môžete ísť k lekárovi, ktorý vám predpíše lieky, alebo môžete siahnuť po tradičnej voľbe. Ktorý typ liečby vám je bližší?

bolesť hrdla liečba

Lieky na bolesť hrdla

Pri bolestivom zápale hrdla a problémoch pri prehĺtaní vám lekár najčastejšie predpíše lokálne antiseptiká, lokálne anestetiká, antiflogistiká alebo lokálne antibiotiká.

Lokálne antiseptiká sa používajú pri bakteriálnych zápaloch ústnej sliznice, hltana a horných dýchacích ciest. Sú dostať ako pastilky, spreje alebo kloktadlá, takže si môžete vybrať takú formu aplikácie, ktorá vám najviac vyhovuje. Veľmi obľúbené sú voľnopredajné pastilky na cmúľanie Strepsils a pastilky alebo sprej Septolete. Dávkovanie je individuálne, no zväčša ich môžete užívať 3 až 4-krát denne.

Lokálne anestetiká eliminujú pocit bolesti v hrdle a ústnej dutine. Antiflogistiká spolu s lokálnymi anestetikami dokonale pôsobia proti zápalu, bolesti, opuchu či horúčke. Maximálna denná dávka je zväčša 5 pastiliek denne.

Pokiaľ máte bolesť hrdla bakteriálneho pôvodu, pomôžu vám liečivá s lokálnym antibiotickým účinkom. Tieto liečivá vám predpíše lekár. Existujú ale aj voľnopredajné pastilky s obsahom lokálneho antibiotika, Dorithricin.

Domáca liečba na bolesť hrdla

S bolesťou hrdla nemusíte vždy hneď utekať k lekárovi. Existuje totiž množstvo prírodných ciest, ako si s ňou efektívne poradiť aj bez požívania liekov.

Najtradičnejším prírodným doktorom je šalvia lekárska. Šalvia ničí baktérie, pôsobí proti zápalu a vírusom. Môžete si z nej pripraviť čaj alebo tinktúru. Pri slabších zápaloch ústnej dutiny môžete použiť aj repík alebo nechtík lekársky, ktorý odporúčame piť ako čaj alebo kloktať. Kvet rumančeka zase ničí huby a pôsobí proti mikróbom. Na utlmenie kašľa môžete použiť aj lišajník islandský.

Pokiaľ doma žiadne byliny nemáte, postačí vám aj obyčajná kuchynská soľ. Kloktanie slanou vodou nielenže bráni vstupu infekcie do tela, ale takisto redukuje a uvoľňuje hlien, ktorý tieto škodlivé baktérie obsahuje. Roztok na kloktanie si pripravíte tak, že rozpustíte 1 čajovú lyžičku soli v plnom pohári teplej vody. V akútnych prípadoch vám odporúčame kloktať aj 3-krát do dňa.

Nech už si vyberiete na liečbu bolesti hrdla akúkoľvek metódu, veríme, že vám čo najskôr pomôže a uľaví od bolesti a vy sa tak budete môcť vrátiť do plnohodnotného fungovania čo najskôr.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Bolesť hrdla