Zinková masť – liek na akné pre zdravú a krásnu pokožku

Trápi vás akné a nepríjemné vyrážky? Za problematickou pleťou sa často skrýva zlá životospráva, ale aj hormonálne zmeny, rôzne alergie či dedičnosť. Jedným z dôvodov však môže byť aj nedostatok zinku. Ako sa zbaviť zápalových ložísk na koži? Vyskúšajte zinkovú masť.

zinková masť

Čo je zinková masť

Zinková masť je biely krém s hustejšou konzistenciou, ktorý sa odporúča pri dermatologických problémoch, teda pri problémoch s kožou. Na podkožne vytvára ochranný povlak s mierne krycím efektom a zároveň má mierne vysušujúci účinok.

Vďaka jej účinkom ju využívajú muži aj ženy. Užívať ju môžu aj deti, no odporúča sa použiť prípravok, ktorý neobsahuje farbivá, arómy a konzervanty.

Zloženie

Základom zinkovej masti je, ako inak, zinok. V kréme sa nachádza ako aktívna látka, oxid zinočnatý, a to vo forme bieleho prášku. Vďaka jeho miernym absorpčným vlastnostiam sa nevstrebáva do pokožky, ale na jej povrchu vytvára ochranný film. Pokožku mierne vysušuje a zároveň má antibakteriálny účinok, čím urýchľuje jej hojenie.

Účinky zinkovej masti

Zinok je silným antioxidantom s výbornými protizápalovými účinkami. Bráni tvorbe a prenosu baktérií, potláča zápalové procesy a tlmí produkciu mazových žliaz, ktorá je zodpovedná za šírenie akné. Podráždenú pokožku upokojuje a v mnohých prípadoch dokonca aj uľaví od svrbenia.

Najčastejšie účinky zinkovej masti:

  • bráni tvorbe a prenosu baktérií
  • upokojuje podráždenú pokožku
  • pomáha pri liečbe herpesu a bradavíc
  • znižuje produkciu mazových žliaz
  • tlmí zápalové a hnisavé procesy
  • pomáha pri liečbe menších rán, jaziev, ekzémov a popálenín
  • podporuje tvorbu kolagénu
  • využíva sa pri plienkovej dermatitíde u detí a pri zapareninách
  • urýchľuje hojenie kože
  • pokožku chráni pred spálením

Pre krásnu a zdravú pokožku

Zinková masť sa najviac používa pri liečbe akné a rôznych ďalších zápalových ochorení kože. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom urýchľuje hojenie, tlmí zápal, vyrážky mierne vysúša a navyše má aj chladivý účinok, ktorý pokožku upokojuje.

Je výbornou alternatívou hormonálnych mastí, nakoľko neovplyvňuje hormonálny systém človeka, ako mnoho dermatologických mastí. Zinok je stopový prvok, ktorý sa pre svoje vlastnosti používa v mnohých kozmetických prípravkoch. Pleť je vďaka nemu nielen zdravá, ale aj prirodzene krásna.

zinková masť použitie

Omladzujúce účinky na pleť

Takisto prispieva k zlepšeniu syntézy kolagénu, vďaka čomu chráni pokožku pred starnutím a ďalšími vonkajšími vplyvmi. Využíva sa na liečbu menších rán, popálenín, ale aj pri ťažko sa hojacich ekzémoch či dokonca pri pásovom opare.

Liek na zapareniny

Zinková masť je taktiež výborným pomocníkom pri liečbe zaparenín. Má vaše dieťa plienkovú dermatitídu? Uľaviť mu môžete natretím podráždenej pokožky zinkovou masťou.

Náhrada za opaľovací krém

Zaujímavé využitie nachádza zinková masť aj pri opaľovaní. Tým, že sa do pokožky úplne nevstrebá, zanechá na nej film, ktorý odráža slnečné žiarenie. Vďaka tomu ju chráni pred neželaným spálením.

Zinkový deodorant?

Vedeli ste, že zinok sa vo forme bieleho prášku používal na výrobu deodorantov? Ako prášok má totiž mierne absorpčné vlastnosti a navyše pohlcuje zápach. V kombinácii s ďalšími látkami a prírodnými výťažkami sa využíva pri výrobe rôznych kozmetických prípravkov.

Užívanie

Ako sme už spomenuli, zinková masť je vhodná pre všetkých. Pri deťoch je lepšie vybrať si masť, ktorá neobsahuje pridané konzervanty, umelé farbivá či arómy. Detská pokožka je totižto citlivá a náchylná na podráždenie.

Dostanete ju bežne v lekárni, a to bez lekárskeho predpisu. Okrem zinkovej masti môžete zinok na pokožku nájsť aj vo forme pasty, emulzie či pudru.

Dávkovanie

Zinková masť sa aplikuje na pokožku podľa potreby, a teda aj niekoľkokrát denne. Predávkovania sa nemusíte báť. Problémy môže spôsobiť iba malému percentu ľudí, ktorí majú alergiu na zinok.

Nanášanie

Aj keď ide o zinkovú masť, nie je mastná. Skôr naopak, problematické miesta zvykne vysúšať. V prípade, že máte suchú pokožku, je lepšie byť pri jej nanášaní opatrný a vyhnúť sa miestam, ktoré sú v poriadku. Masť tak nanášajte iba na problematické miesta.

Najlepšie je nanášať ju na noc, no pre ešte lepší účinok je vhodné aplikovať ju na problematické miesta aj niekoľkokrát denne.

Tehotenstvo a deti

Ako sme už spomenuli, zinková masť je vhodná aj pre deti. Inak to nie je ani u tehotných žien. Pri tejto masti neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, no pred jej užívaním je vždy lepšie poradiť sa najskôr s lekárom alebo lekárnikom.

Skladovanie

Zinkovú masť uchovávajte pri teplote do 25°C a nepoužívajte ju po dátume exspirácie.

Skúsenosti redakcie

Zinková masť je naozaj výborným pomocníkom pri rôznych kožných problémoch. Čo sa týka nanášania, rozotiera sa trošku horšie a pri nedostatočnom rozotieraní môže zanechávať biele stopy na pokožke, a teda aj na oblečení.

Na vonkajšie prejavy akné a zápalu pomáha naozaj výborne, no ak máte problémy so zápalovými ložiskami vo vnútri pokožky, bohužiaľ vám nepomôže. Je iba na vonkajšie použitie.

Celkovo však túto masť hodnotíme veľmi dobre a nechávame si ju v lekárničke ako prvú pomoc. Máte aj vy skúsenosti so zinkovou masťou? Podeľte sa s nami o vaše postrehy a názory.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Zinková masť