Epsomská soľ – 5 tipov, ako ju používať

Po náročnom dni strávenom na nohách nie je nič lepšie, ako si po návrate domov dopriať kúpeľ v horúcej vode. Čerešničkou na torte pri spomínanom kúpeli môže byť práve pridanie epsomskej soli, ktorá pôsobí ako balzam na unavené nohy, telo a dušu.

epsomská soľ

Epsomská soľ je dôležitou súčasťou morskej vody, ale aj niektorých minerálnych prameňov. Z čoho sa vlastne skladá? Aké sú jej ďalšie blahodárne účinky na náš organizmus a ako si z nej pripraviť kúpeľ či nápoj?

5 storočí epsomskej soli

História epsomskej soli sa tiahne až do 17. storočia, do anglického mesta Epsom. Podľa legendy v lete roku 1618 Anglicko trápili veľké suchá. Miestny farmár sa prechádzal so svojím dobytkom, až dorazili k potôčiku, z ktorého kravy odmietli piť. Rady sa v ňom však kúpali. Farmár si všimol, že rany, ktoré mali na nohách sa im hojili rýchlejšie, ako obvykle. Po čase miestni obyvatelia zistili, že sa v tomto potôčiku nachádza vysoký podiel soli horčíka, konkrétne síranu horečnatého. Postupom času k nemu začali prichádzať ľudia z celého Anglicka, aby vyliečili svoje povrchové zranenia.

A prečo z neho tie kravy odmietali piť? Nechceli ju kvôli jej výraznej horkej chuti. A dobre urobili. Pitie vody z potôčika totiž preukázalo jej laxatívne účinky.

Obsah látok a zloženie

V prvom rade treba poznamenať, že epsomská soľ nie je tak celkom soľou. Epsomská soľ je čistý síran horečnatý (MgSO4). Je to minerálna zlúčenina horčíka a síranu. Obe tieto zložky pracujú spoločne a majú tak blahodárny vplyv na zdravie človeka ako zvonka, tak i zvnútra.

Horčík, nazývaný aj magnézium, je významný minerál pre ľudské telo. Podporuje najmä správne fungovanie nervovej sústavy a svalov. Pomáha aj pri normalizácii hormonálnej hladiny.

Blahodárne účinky epsomskej soli

Ako už viete, blahodárne účinky epsomskej soli poznali ľudia už v 17. storočí. V súčasnosti sa používa najmä ako soľ do kúpeľa alebo preháňadlo. Lieči boľavé svaly, svalové kŕče či športové zranenia. Môžete ju použiť aj pri bolestiach kĺbov.

Nie ste športovec a ani nevykonávate žiadnu namáhavú fyzickú aktivitu? Nevadí. Napriek tomu si môžete užiť kúpeľ v epsomskej soli. Soľ pôsobí blahodárne aj na našu myseľ, navodzuje stav relaxácie a pomáha tak pri zaspávaní. Zmierňuje stres a odstraňuje z tela toxíny, takže pôsobí aj pri rôznych zápalových procesoch.

epsomská soľ účinky

Ďalšie pozitívne účinky epsomskej soli na náš organizmus sú:

  • zmierňuje opuchy nôh a odstraňuje zápach chodidiel
  • vo forme pílingu zbavuje pokožku odumretých častí a škodlivých baktérií, čistí póry
  • vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom pomáha v boji proti akné
  • pomáha pri hojení rán
  • zbavuje vlasy a pokožku hlavy nadmerného mazu
  • obnovuje rovnováhu pH v tele

Prehnali ste to na slnku počas letnej dovolenky? Píling z epsomskej soli vám môže pomôcť aj na spálenú pokožku.

Vnútorné použitie

Epsomskú soľ môžete použiť aj vnútorne, a to vo forme nápoja. Takýto nápoj má laxatívne účinky a pôsobí ako prírodné preháňadlo.Pomáha pri tráviacich ťažkostiach a pri zápchach.

Kontraindikácie

Predtým, ako sa rozhodnete ponoriť do horúceho kúpeľa s epsomskou soľou, mali by ste si byť vedomí situácií, kedy je vhodnejšie sa jej radšej vyhnúť. Epsomská soľ pôsobí aj na kardiovaskulárny systém a rozširuje cievy. Kvôli tomu nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom či závažnými srdcovými ochoreniami. Ani tehotné ženy by sa v nej nemali kúpať.

V prípade užívania iných liekov alebo závažnej zdravotnej diagnózy sa ohľadom účinkov epsomskej soli poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Použitie a užívanie

Epsomská soľ sa najčastejšie používa v týchto formách:

  • kúpeľ
  • píling
  • maska na vlasy
  • obklad
  • preháňadlo

Predstavíme vám, ako si jednotlivé formy pripraviť, aby ste z liečivých účinkov epsomskej soli vyťažili čo najviac.

Kúpeľ

Do vane plnej horúcej vody nasypte približne 1 až 2 šálky síranu horečnatého a nechajte soľ rozpustiť. Vo vani pokojne oddychujte 15 až 20 minút. Telo sa vám tak kompletne zrelaxuje a svaly na krku a ramenách sa uvoľnia. Kúpeľ môžete obohatiť aj o esenciálne oleje, napríklad obľúbený levanduľový.

Zaujímavosť: Vedci epsomskú soľ stále ešte skúmajú a zatiaľ nebolo preukázané, či sa soľ v podobe kúpeľa dokáže cez pokožku dostať hlboko do svalov či kĺbov.

epsomská soľ užívanie

Píling

Ak chcete mať zdravú a hebkú pokožku alebo sa chcete zbaviť nepríjemného akné, odporúčame vám píling s epsomskou soľou. Použite pol lyžice síranu horečnatého s čistou (alebo micelárnou) vodou. Takýto píling môžete aplikovať nielen na tvár, ale aj na celé telo. Jemnými krúživými pohybmi vmasírujte soľ do pokožky. Tá zbaví kožu odumretých častí a zároveň vyčistí póry.

Maska na vlasy

Pre krásne, lesklé a hebké vlasy zmiešajte síran horečnatý s vaším šampónom alebo kondicionérom v pomere 1:1. Túto zmes naneste na vlasy a nechajte pôsobiť približne 15 minút. Vlasy sa okamžite zbavia mastnoty a získajú vytúžený objem.

Obklad

Poštípal vás hmyz? Máte pokožku spálenú po dovolenke na slnku v tropickej krajine? Rozpustite 2 polievkové lyžice epsomskej soli v šálke studenej vody, namočte do roztoku kus látky a aplikujte na postihnuté miesto. Svrbenie sa do pár minút stratí.

Preháňadlo

Pokiaľ trpíte črevnými problémami či máte zápchu, môžete ráno lyžičku epsomskej soli rozpustiť v pohári vody a nalačno vypiť. V tomto prípade však používajte iba soľ určenú na vnútorné použitie. Zistíte to podľa informácie uvedenej na obale produktu.

Epsomská soľ, zázrak dostupný pre každého

Aj v súčasnosti nájdete v meste Epsom v Anglicku potôčik s obsahom síranu horečnatého. Pokiaľ sa práve nechystáte do Anglicka, nezúfajte. Podobné pramene máme aj u našich českých susedov (napríklad Šaratica). Ak však obľubujete pohodlie domova, stále si môžete epsomskú soľ kúpiť v lekárni alebo drogérii.

Pokiaľ ste epsomskú soľ doteraz nepoznali, veríme, že sme vám vďaka tomuto článku rozšírili obzory a skvalitnili tak váš každodenný život.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Epsomská soľ