Poznáte najdôležitejší minerál ľudského tela? Je ním magnézium

Reč je o veľmi známom a pre ľudský organizmus veľmi dôležitom minerále. Horčík, alebo tiež magnézium, ako ho pozná väčšina z nás, je súčasťou neuveriteľne veľkého počtu chemických reakcií nášho tela. Je nepostrádateľný pri udržaní zdravých funkcií takmer všetkých činností ľudského organizmu. Tak, ako tvorí súčasť nášho tela, nachádza sa aj v ďalších organizmoch, rastlinách, zvieratách, ale aj v pôde, vo vode v moriach a oceánoch. Zoznámte sa s jeho základnými vlastnosťami a nájdite si svoj vlastný dôvod, prečo by ste ho mali tiež aktívne užívať pre zlepšenie zdravia.

magnézium

Magnézium a jeho základné fungovanie v organizme

Magnézium je súčasťou mnohých enzymatických reakcií v našom tele. Podieľa sa na metabolizme potravy, syntéze mastných kyselín aj proteínov a podporuje prenos správnych nervových impulzov. Vytvára energiu a reguluje hladinu cukru v krvi a tiež chemické reakcie v ľudskom organizme. Pomáha lepšie vstrebávanie ďalších minerálov akými sú predovšetkým vápnik, draslík a zinok. Spoločným fungovaním zefektívňujú procesy lepšieho vstrebávania a využitia týchto látok.

Vplyv magnézia na naše zdravie

Magnézium môžeme zaradiť medzi minerály, ktoré sú pre organizmus extrémne dôležité. Dá sa povedať, že každá bunka v ľudskom tele potrebuje pre svoj zdravý rast a fungovanie magnézium. Najviac zastúpený je v našich kostiach. Tam sa nachádza až 60 % magnézia. O niečo menej, približne 27 % ho máme vo svalovej hmote, 6% až 7% sa nachádza v ďalších rôznych bunkách tela a asi 1% magnézia koluje aj v našej krvi.

Dostatočný príjem magnézia sa postará o naše dokonalé zdravie. Pravidelný prísun tohto vzácneho makrominerálu môže predísť ochoreniam s cukrovkou, kardiovaskulárnym systémom a mnohým ďalším zdravotným problémom. Nečakajte, kým vám zistia choroby zapríčinené práve nedostatkom magnézia.

Tento minerál vám môže pomôcť napríklad aj v týchto oblastiach:

Pomáha pri liečbe cukrovky

Magnézium je nesmierne dôležitý pri metabolizme uhľohydrátov a glukózy. Pacienti trpiaci cukrovkou mávajú zvyčajne deficit horčíku v krvi. Ten je pre inzulín a jeho správne fungovanie nesmierne dôležitý, pretože práve inzulín udržiava hodnoty krvného cukru v norme. Pacienti, ktorí začali počas liečby cukrovky dopĺňať na pravidelnej báze dávky magnézia, zlepšili svoje výsledky z krvi a cítili sa lepšie. Pravidelné užívanie magnézia dokáže aj preventívne predísť tomuto typu ochorenia.

Magnézium a cvičenie a vyššia fyzická záťaž

Ak chodíte domov z fitka s bolesťami svalov, môže za to kyselina mliečna, nachádzajúca sa v svalovej hmote. Magnézium pomáha svojim pôsobením odbúravať  túto kyselinu zo svalov po cvičení, takže sa svalovice môžete zbaviť veľmi jednoducho a efektívne.

magnézium účinky

Zlepšuje psychickú pohodu

Niektoré štúdie sa neustále zaoberajú skúmaním a vplyvom hladiny horčíka v ľudskom tele v súvislosti s výskytom depresie, bolesťami hlavy a rôznych psychických a psychiatrických ochorení. Vedci sa nazdávajú, že pravidelné dopĺňanie magnézia má vplyv na prevenciu pred týmito ochoreniami, pretože práve magnézium má veľmi významný vplyv na metabolizmus ľudského mozgu.

Magnéziom k dobrému krvnému tlaku

Ľudia, ktorí majú problém s veľmi vysokým krvným tlakom, by mali spozornieť práve pri informácii, že s magnéziom si dokážu vysoký tlak postupne znižovať. Tento fakt nie je možné efektívne využiť ako prevenciu pre ľudí s normálnym krvným tlakom, ktorí majú obavy pred možným vysokým tlakom napríklad z dôvodu dedičnosti.

Kardiovaskulárny systém v norme

V dnešnej uponáhľanej dobe je nevyhnutné doplniť magnézium najmä v súvislosti s lepším fungovaním kardiovaskulárneho systému. Stres, napätie a zlý spôsob života sa čoraz častejšie podpisuje na zlyhávaní srdca, upchatí ciev, aterosklerózou alebo hypertenziou. Dokonca je nižšie riziko úmrtnosti u pacientov, ktorí dostali krátko po infarkte dávky magnézia. Efektívne účinky sa dostavili aj pri liečbe srdcového zlyhania, srdcovej arytmii, pri abnormálnom srdcovom rytme alebo ischemickej chorobe srdca.

Zdravé a pevné kosti

Horčík je pre zdravé kosti veľmi potrebným minerálom. Vďaka jeho prítomnosti sa vápnik lepšie vstrebáva do kostí a aktivuje sa aj vitamín D. Všetky tieto aktívne prvky prispievajú k tvorbe odolných a pevných väzieb kostných buniek. Doplnením dostatočného množstva magnézia sa dá preventívne predísť napríklad osteoporóze, ktorou trpia čoraz viac ženy v menopauze. V neposlednom rade treba v súvislosti s vápnikom dodať ešte fakt, že pri užívaní vápnika je naozaj veľmi potrebné doplniť zároveň aj horčík, aby sa zabránilo riziku zvýšenej kalcifikácie, následkom čoho môže vzniknúť kardiovaskulárne ochorenie alebo obličkové kamene.

Užívanie, formy a dostupnosť magnézia

Magnézium je pre človeka veľmi ľahko dostupné. Zo všetkých zdrojov sa k nám šíria informácie, ako veľmi je potrebné doplniť magnézium, aby sme získali väčšiu prevenciu pred tými najrôznejšími ochoreniami. No aj napriek ľahkej dostupnosti a osvete trpí drvivá väčšina obyvateľstva práve nedostatkom tejto minerálnej látky.

A pritom stačí naozaj tak málo. Mnohé výživové doplnky ponúkajú magnézium ako súčasť prípravku. Čistú formu magnézia dostanete kúpiť v každej lekárni, drogérii alebo v online e-shopoch. Najbežnejšou formou sú klasické tabletky, ale môžete sa stretnúť aj s veľmi obľúbenou formou akou sú šumivé tablety.

magnézium užívanie

Ak preferujete dopĺňanie vitamínov a minerálov prírodnejšou formou, určite by ste mali zaradiť do svojho jedálnička napríklad ryby, produkty z celozrnnej múky, strukoviny, orechy a samozrejme vela čerstvej tmavo-zelenej zeleniny. Medzi konkrétne top potraviny s najvyšším obsahom horčíka patria krevety, mandle, kešu orechy, slnečnicové semienka, avokádo, horká čokoláda, tofu alebo špenát.

Vedľajšie účinky a dávkovanie

Nikdy to s užívaním vitamínových doplnkov a minerálov netreba preháňať. Užívanie množstva magnézia závisí od rôznych faktorov. Iné dávky užívajú napríklad tehotné ženy, iné dospelý muži a tiež závisí od stupňa fyzickej a psychickej záťaže. Čo je dôležité spomenúť pri dávkovaní, je tiež informácia o tom, že ak chceme magnézium efektívnejšie zužitkovať, musíme mu dopomôcť s jeho vstrebávaním v našom organizme. O ľahšie vstrebávanie sa vie postarať vitamín B6. Ideálne je, ak užívate spolu s magnéziom aj tento veľmi prospešný vitamín.

Pre lepší prehľad môže byť približné dávkovanie horčíka nasledovné:

Od 1 do 3 rokov: 80 mg horčíka denne

Od 4 do 8 rokov: 130 mg denne

Od 9 do 13 rokov: 240 mg denne

Od 14 do 18 rokov: 300 až 400 mg denne

Od 18 rokov a viac: 300 až 420 mg denne

Predávkovanie sa magnéziom býva málo pravdepodobné, pretože tak ako napríklad vitamín C, tak aj horčík sa jednoducho vyplaví z tela. Veľmi vysoké dávkovanie môže u ľudí s poruchami trávenia spôsobiť miernu nevoľnosť, kŕče alebo hnačky. Pred užívaním doplnkov s obsahom horčíka by sa mali s lekárom poradiť aj pacienti trpiaci ochorením obličiek.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Magnézium