Pre niekoho je octanová masť prežitok, niekto ju používa bežne dodnes. Zväčša si túto masť spájame s naším detstvom, kedy nám práve octanová masť pomohla po rôznych pádoch, úrazoch alebo uštipnutiach dotieravým hmyzom. Jej vôňa nebola dvakrát príjemná, no jej účinky boli a sú o to viac efektívnejšie. Tradičný octanový krém je určený na lokálne použitie a je ideálny aj na poúrazové stavy, pri vyvrtnutom členku a pomliaždeninách. Z čoho je vlastne táto liečivá masť zložená, kedy a ako ju používať a na čo si dávať pozor pri jej aplikovaní?
Obsah
Z čoho je octanová masť zložená
Táto tradičná masť má menej tradičné zloženie, než by sa dalo očakávať. Základom je octan a vínan hlinitý. Tri hlinité soli známej kyseliny octovej dostali pomenovanie octan hlinitý. Ide o trioctan hlinitý, dioctan hlinitý a monooctan hlinitý. Z nich najviac používanou soľou je práve dioctan hlinitý, ktorý pozná veľa z nás napríklad aj pod pojmom Burow roztok. Ide buď o roztok určený na obklady kože, ktorý má antibakteriálny účinok alebo o formu kvapiek do uší, ktorá sa používa na liečenie zápalu vonkajšieho zvukovodu a obsahuje práve roztok octanu a vínanu hlinitého. Ten tvorí prídavnú zložku rôznych produktov určených na liečenie kože, a tiež sa stal súčasťou aj niektorých kozmetických výrobkov. Octan a vínan hlinitý je vo vode rozpustná soľ hliníka, ktorá laicky povedané sťahuje povrch pokožky bez poškodenia kožných buniek, čím urýchľuje proces hojenia.
Odporúčané produkty
Octanový krém VULM 50 g | |
Octanový krém GALVEX 80 g | |
Octanový krém VULM 100 g | |
Octanový krém HERBACOS 100 g | |
Octanový gél Natural 110 g |
Formy výživného octanu hlinitého
S octanom ako takým sa nestretnete v octanovej masti. Je to síce najznámejšia a najviac používaná forma, v ktorej možno túto vysoko efektívnu látku nájsť, no na trhu existujú aj ďalšie iné ľahko dostupné formy a produkty s obsahom octanu hlinitého. Okrem krému je možné zakúpiť aj gél, ktorý je potrebné na rozdiel od masti úplne vmasírovať do postihnutých miest pokožky, rozpustný prášok a v pri ochoreniach uší sa stretnete aj s ušnými kvapkami na báze octanu. Výber je teda naozaj pestrý. Používatelia octanovej masti a produktov s octanom si pochvaľujú ich praktickosť pri akomkoľvek pobyte vonku v prírode, počas športovania a rekreácii. Krém sa ľahko vojde do každého vrecka a tak ich nič neprekvapí v akejkoľvek situácií, kedy je vhodným a rýchlym riešením na rýchlu pomoc.
Ako a na čo všetko používať octanovú masť
Octanová masť sa používa tak ako každá iná masť alebo krém, na dermálne použitie. Na postihnuté miesto na pokožke sa jemne nanesie súvislá vrstva a nechá sa pôsobiť. Ideálne je, ak je pôsobenie octanu dostatočne dlhé. Preto sa odporúča aplikovať ju predovšetkým na noc. Natreté miesto sa pokryje obväzom alebo kúskom látky a octan môže efektívne pôsobiť počas celej noci. Počas dňa je vhodné masť aplikovať podľa potreby a rozsahu poranenia napríklad dva až trikrát za sebou. Dĺžka liečby touto masťou je individuálna a závisí od konkrétneho charakteru a intenzity poranenia.
Prekrytie postihnutého miesta na pokožke po natretí octanovým krémom je efektívne predovšetkým z hľadiska lepšej vstrebateľnosti krému. V pokožke sa zvýši priepustnosť a aplikácia octanu a jeho liečivého účinku sa tak zvýši na maximum.
Naše babičky by povedali, že octanová masť je všestranným krémom a liekom zároveň. Najbežnejšie sa používa pri vonkajších poradeniach tela, pri opuchoch, odreninách, pomliaždeninách, boľavých zlomeninách, pri uštipnutí hmyzom, pri preležaninách, mechanicky spôsobených poraneniach a zapareninách. Octanový roztok, zriedený vo vyššom objeme, možno použiť ojedinele aj na vyplachovanie úst po konzultácii s lekárom a na liečbu problémov uší a s tým súvisiacich problémov vonkajšieho zvukovodu a zápaloch stredného ucha.
Zdravotné účinky octanu na naše telo
Octan hlinitý patrí k látkam, ktoré dokážu mierne tlmiť bolesť a znižovať zápalové procesy v postihnutom mieste. Pri opuchoch príjemne chladí a má tiež adstringentný, čiže sťahujúci účinok. Pôsobí upokojujúco a antisepticky, podobne ako napríklad dezinfekcia. Pri uštipnutí hmyzom uľaví postihnutému miestu, a tiež uľaví od svrbenia, pretože má antipruriginózne, protisvrbivé vlastnosti. Dokáže rýchlo a efektívne zmierniť vznikajúci opuch a zabrániť prípadnému nahromadeniu tekutiny, čo je jeho antiedematózna vlastnosť.
Po konzultácii s lekárom ho možno použiť aj pri omrzlinách a popáleninách 1. stupňa a osvedčil sa aj v niektorých prípadoch pri liečbe hemoroidov a dekubitov, čiže preležanín.
Krém aj roztok octanu pôsobí na bielkoviny nachádzajúce sa v povrchovej vrstve tkaniva a vytvára akúsi membránu chrániacu postihnuté miesto pred šírením infekcie. Tak pôsobí antiflogisticky, čiže protizápalovo.
Pri povrchových odreninách zastavuje octanová masť kapilárne krvácanie. Tým efektívne znižuje tvorbu modrín a uľahčuje celkovo rýchlejšie hojenie pokožky.
Kedy nepoužívať octanovú masť a jej vedľajšie účinky
Octanovú masť používa bežne väčšina z nás a na jej zakúpenie nie je potrebný žiadny lekársky predpis. Svojimi liečivými účinkami pomáha aj tehotným a dojčiacim ženám bez akéhokoľvek preukázateľného vedľajšieho účinku a ako prvá pomoc poslúži aj pri deťoch, ktoré sú najčastejšie postihnuté rôznymi pádmi, modrinami a odreninami. Nie je vhodná pre novorodencov a batoľatá, no od veku 2 rokov ju odporúčajú niektorí lekári napríklad na aplikovanie po reakcii na očkovanie.
Pred jej použitím skontrolujte príbalový leták a zistite, či nie ste alergický na niektorú z látok, ktoré sú súčasťou konkrétnej mastičky. Niektorí ľudia môžu byť citlivejší na použitie tejto masti, najmä ak sú alergici na niektoré druhy kovov. Masť môže obsahovať aj lanolín, vosk z ovčej vlny. Preto je dobré vedieť aj o alergii na ovčiu vlnu. Medzi možné ale zriedkavé vedľajšie účinky octanu patrí napríklad suchá pokožka, mierne svrbenie alebo sčervenanie pokožky.
Ako už bolo spomenuté vyššie, tento overený prípravok sa aplikuje na postihnuté miesta na pokožke v súvislej vrstve. Poranenia, ktoré nemajú viditeľné známky otvorenej rany sú na aplikáciu octanového krému najvhodnejšie. Určite sa treba vyhnúť rozsiahlym otvoreným, hnisajúcim a krvácajúcim ranám, kedy by sa krém mohol dostať do vnútorného prostredia a spôsobiť tým iné zdravotné problémy alebo bolesť. Taktiež sa masť nesmie dostať do očí, nosa a na sliznice všeobecne, takže ihneď po aplikácii na pokožku je nutné si dôkladne umyť ruky.
Ak už máte na pokožke aplikovanú inú liečivú masť, počkajte na jej účinok a octanovú masť použite na pokožku bez zostatku iných mastičiek a liečivých olejov a tinktúr. Taktiež masť nepoužívajte po dátume spotreby. Zakúpenú masť skladujte na suchom a chladnom mieste, prípadne v izbovej teplote, mimo slnečného žiarenia.