Hemoroidy dokážu potrápiť viac ako si myslíte. Čo je príčinou ich vzniku a ako sa ich zbaviť?

Pojem zlatá žila patrí medzi ľudový názov pre hemoroidy. Ide o veľmi nepríjemné a predovšetkým chúlostivé ochorenie, ktoré rieši čoraz viac obyvateľov planéty. Za vznikom hemoroidov je niekoľko rôznych faktorov. Sedavé zamestnanie, zlý životný štýl, genetika alebo zlé hygienické návyky. Ich liečba má niekoľko možností v závislosti od štádia, v ktorom sa hemoroidy práve nachádzajú podľa jednotlivých symptómov. Ako sa zbaviť obávanej zlatej žily v domácom prostredí a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

hemeroidy

Čo sú hemoroidy a ako vznikajú

Hemoroidy, zlatá žila alebo tiež z latinčiny nodus haemorrhoidalis. Všetky tieto názvy označujú ochorenie rozšírenia žíl v oblasti análneho otvoru a konečníka. Ide spočiatku o nenápadné a neskôr veľmi časté ochorenie, ktorým trpí okolo 70% ľudskej populácie. Tieto laicky povedané krvácajúce žily spôsobujú bolesť, svrbenie, nepríjemné pocity pri vyprázdňovaní, nedostatočné vyprázdňovanie, krvácanie a mnoho ďalších problémov. Dalo by sa povedať, že tenké a ochabujúce krvné steny ciev, ktoré sa nachádzajú práve v oblasti konečníka dokážu potrápiť človeka viac než v iných oblastiach, napríklad v podobe kŕčových žíl. V cievnych stenách vznikajú dutinky, ktoré sú citlivé a pri najmenšom tlaku alebo inom vonkajšom podnete krvácajú. Sliznica análneho otvoru je veľmi citlivá a vznikajúce hemoroidy dokážu spôsobiť nepríjemné bolesti.

Príčiny vzniku hemoroidov sú rôzne. Dlhé sedenie na toalete, obezita, veľké množstvo slaných jedál, análny sex, zdvíhanie ťažkých predmetov, sedavé zamestnanie, ale aj dlhé státie na nohách, nedostatočná intímna hygiena a zlý životný štýl celkovo.

Hemoroidy, ich rozdelenie a jednotlivé štádiá

Najčastejšie sa hemoroidy rozdeľujú podľa miesta, kde vznikajú. Ide o vnútorné a vonkajšie hemoroidy. Tie vnútorné nie sú viditeľné voľným okom, pretože sa nachádzajú za análnym otvorom. Sú bolestivé najmä pri vyprázdňovaní a môžu krvácať, čo je spôsobené fyzickým tlakom a trením počas spomínaného vyprázdňovania. Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú v okolí análneho otvoru a sú viditeľné voľným okom. Pri sedení môžu spôsobovať nepríjemný pocit a počas vyprázdňovania môžu navodiť pocit nedostatočného vyprázdnenia sa. Niektoré hemoroidy sa dokonca môžu z vnútornej strany análneho otvoru dostať postupne von, čo je spôsobené tlakom pri stolici. Vtedy je možné ich v niektorých prípadoch naspäť zatlačiť dnu.

hemeroidy rozdelenie

Podľa jednotlivých symptómov, ktoré sa vyskytujú, môžeme rozdeliť hemoroidy do týchto štyroch štádií:

  1. Štádium – v okolí análneho otvoru vznikajú modravé žilové vačky a uzlíky, ktoré nie sú bolestivé. Pri stolici sa môžu poškodiť, čím spôsobujú mierne krvácanie a štípanie.
  2. Štádium – spleť tenkých žilových stien v okolí análneho otvoru sa čoraz viac rozťahuje a pri vyprázdňovaní sa dostávajú tieto uzlíky von a samovoľne aj naspäť dnu. Tiež spôsobujú krvácanie a pridáva sa nepríjemný pocit nedostatočného vyprázdnenia sa alebo svrbenia.
  3. Štádium – príznaky v tomto štádiu zahŕňajú všetky hore uvedené, no pridávajú sa k nim aj bolesti pri vyprázdňovaní. Vnútorné hemoroidy sa už pri tlačení stolice dostávajú von z análneho otvoru a musia sa zatlačiť naspäť prstom.
  4. Štádium – patrí k najbolestivejším štádiám hemoroidov. Cievne uzlíky sú v tomto prípade dlhodobým problémom, ktorý sa neriešil, môže vzniknúť chronický zápal, časté krvácanie a trhliny v oblasti análneho otvoru.

Metódy liečby hemoroidov

Dubová kôra

Je prirodzené, že toto chúlostivé ochorenie sa pacienti najskôr snažia liečiť v domácom prostredí. Existuje množstvo zdrojov, ktoré odporúčajú liečbu dubovou kôrou. Ide asi o najznámejšiu domácu liečbu, ktorá sa spája predovšetkým v súvislosti so zlatou žilou, no využitie má ako u iných bylín aj všestrannejšie. Základom je sedací kúpeľ, ktorý sa pripravuje ako odvar z dubovej kôry. Tú bežne kúpite v lekárni alebo v bio obchode. Pripravený silný odvar nechajte mierne vychladnúť a sadnite si do neho približne na pol hodinu. Pozor na jeho teplotu. Príliš teplý sedací kúpeľ by cievy ešte viac roztiahol. V tomto prípade je optimálne, ak sa cievy stiahnu, a to práve pod vplyvom chladnejšej teploty odvaru. Rovnako to platí aj pri teplote vody pri intímnej hygiene.

Masť a čapíky na hemoroidy

Medzi ďalšie domáce liečebné metódy, ktoré pacienti skúšajú sú mastičky a čapíky Tie sú zväčša na prírodnej báze a obsahujú kombinácie rôznych bylín. Medzi najrozšírenejšie patria kombinácie bylín ako dubová kôra, ľubovník, nechtíkový kvet, rebríčková vňať, kvet fialky, skorocelové listy, kvety slezu, bazový kvet, praslička, aloe vera a kvety očianky. Mastičky sa aplikujú na čistú a vysušenú pokožku v okolí konečníka a ich účinky sú najmä pri liečbe zaparenín, popraskanej pokožke a sliznici v oblasti konečníka, pri svrbení a pálení alebo pri samotných hemoroidoch. Často sa na domácu liečbu používa kombinácia sedacích kúpeľov spolu s aplikáciou mastičiek. Tak sa pravidelnou starostlivosťou docieli konečný efekt, ktorým sa sliznica a pokožka v oblasti konečníka hydratuje, upokojuje, regeneruje a zvláčňuje. Naviac majú mastičky proti hemoroidom aj protizápalové účinky, takže pôsobia naozaj všestranne. Aplikovanie mastí na hemoroidy sa odporúča v závislosti od závažnosti problémov. Masť sa môže používať dva až trikrát denne, po dobu päť až desať dní.

Odborná liečba hemoroidov

Problémy s hemoroidmi netreba brať na ľahkú váhu. Domáce liečebné metódy môžu pomôcť uľaviť od bolesti v skorom štádiu, no z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné, aby pacient vyhľadal aj pomoc odborníka. V opačnom prípade môže viesť až ku vzniku abscesu, sekundárnej kolitídy, Crohnovej choroby, análnych prasklín alebo k zhubným nádorom konečníka. Základom je pravidlo, ktoré platí asi pri každej chorobe všeobecne, že dlhodobo neriešené zdravotné problémy a zápaly môžu viesť až ku chronickému ochoreniu.

V lekárskom prostredí sa liečbou hemoroidov a problémami spojenými s citlivou oblasťou konečníka zaoberá špecialista, proktológ. Ten určí po vyšetrení a konzultácii s pacientom najvhodnejšiu metódu liečby, naordinuje protizápalové lieky, prípadne lieky od bolesti. Následne sa zvolia ďalšie možnosti liečby.

hemeroidy liečba

Nechirurgická liečba hemoroidov

Podľa závažnosti štádia, v akom sa hemoroidy nachádzajú, zvolí odborný lekár vhodné možnosti liečby. Prvé štádiá a podráždenia pokožky v oblasti konečníka si nemusia vyžadovať ihneď chirurgický zásah. Medzi najčastejšie nechirurgické metódy patrí napríklad rádiofrekvenčná terapia alebo liečba latexovými krúžkami. Obidve tieto metódy sa vykonávajú ambulantne, bez potreby hospitalizácie a sú pri ich výkone bezbolestné s použitím lokálneho umŕtvenia.

Chirurgická liečba hemoroidov

Medzi ťažšie a bolestivejšie metódy liečby hemoroidov patrí ich chirurgické odstránenie. Táto metóda sa zvolí zväčša v pokročilejšom štádiu a vyžaduje si dlhodobejšiu rekonvalescenciu, než býva pri jednoduchých nechirurgických zákrokoch. Samotná podstata spočíva v chirurgickom odstránení hemoroidov a výrastkov a zahojení rany.

Ako predchádzať tvorbe hemoroidov a hemoroidy v tehotenstve

Človek, ktorý vyhľadá pomoc odborníka pri problémoch s hemoroidmi, si okrem pocitu úľavy odnáša aj množstvo informácií, vďaka ktorým sa mu podobné chúlostivé problémy už môžu vyhnúť. Ide o faktory, ktoré sú spomenuté aj ako príznaky alebo príčiny vzniku hemoroidov, a ktorým sa treba vyhýbať. Okrem toho je vhodné jesť veľa vlákniny, piť dostatok tekutín, dopriať si pravidelný pohyb a dopĺňať vhodné vitamíny a minerály.

Hemoroidy sa môžu vyskytnúť aj počas tehotenstva, kedy tlačí na konečník z vnútornej strany zväčšujúca sa maternica, taktiež pôsobením hormonálnych zmien, spôsobujúcich oslabenie svalov v oblasti konečníka a počas samotného pôrodu, kedy na oblasť konečníka pôsobí veľký tlak nárazovo. Aj v tomto prípade je vhodné používať sedacie kúpele a mastičky, ktoré sú vhodné a bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Hemeroidy