Zelený čaj – najideálnejší antioxidant pre váš organizmus a pomocník pri chudnutí

Ak hľadáte jeden z najzdravších nápojov na svete, práve ste ho našli. Je to zelený čaj. Tento nápoj je tou najdokonalejšou zásobárňou antioxidantov, rôznych živín, minerálov a zdraviu prospešných látok. Zelený čaj má pestré zloženie najlepších látok pre naše telo. Všetky tieto aktívne látky dokážu ovplyvniť náš celkový organizmus, dodať mu lepšie fungovanie a vybudovať si pevnú imunitu. Na trhu je niekoľko druhov zeleného čaju a tento lahodný a zároveň osviežujúci nápoj má neuveriteľne veľa zdravotných benefitov. Pozrite sa na to, odkiaľ k nám prišiel, ako sa vyrába a aký vplyv má zelený čaj na naše zdravie.

zelený čaj

Odkiaľ pochádza zelený čaj a čo dôležité obsahuje

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa k nám zelený čaj dostal predovšetkým z Číny a Indie, kde je jeho konzumácia veľmi obľúbená už celé stáročia. Zelený čaj priniesol v ľudovom liečiteľstve doslova prevrat pre jeho zdravotné účinky na ľudský organizmus. Vyrába sa predovšetkým z neoxidovaných listov, s ktorými sa v procese spracovania manipuluje čo najmenej. To mu dáva prvenstvo v kvalite a obsahu veľkého počtu antioxidantov a zdravých látok, predovšetkým polyfenolov. A práve polyfenoly sú látky, ktoré účinkujú pri znižovaní zápalov a v boji s rakovinovými bunkami. Zelený čaj obsahuje až  30% polyfenolov. V rámci polyfenolov je ešte dôležité spomenúť aj aktívnu látku katechín. Ide o akýsi prírodný antioxidant, ktorý chráni bunky pred ich poškodením.

Antioxidanty ukryté v zelenom čaji majú nepochybne obrovský účinok na naše zdravie. Znižujú tvorbu voľných radikálov, čím chránia organizmus pred rôznymi zápalmi, a tiež dokážu efektívne ochrániť bunky pred ich znehodnotením a poškodením. Tieto a ešte mnohé ďalšie vlastnosti antioxidantov sú okrem farmaceutického a potravinárskeho priemyslu používané napríklad aj v kozmetickom a dermatologickom odvetví.

Prečo je zelený čaj ideálny pre náš organizmus

Z tradičnej čínskej a indickej medicíny sa aj k nám dostali informácie o veľmi pozitívnych účinkoch zeleného čaju na ľudský organizmus. Tento nápoj sa používal napríklad na zastavenie krvácania, zahojili sa s ním hlboké a masívne rany, regulovala telesná teplota, zeleným čajom sa podporovalo lepšie trávenie aj lepšia činnosť srdcovo-cievneho systému, ale ľudoví liečitelia verili aj v jeho silu pri celkovom duševnom zdraví.

Lepšia pamäť a prevencia Alzheimerovej choroby

Niektoré štúdie ukazujú na spojitosť účinkov zeleného čaju s problematickou pamäťou. Predovšetkým sa výskum zameral na využitie zeleného čaju pri prevencii ako aj liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Látky nachádzajúce sa v zelenom čaji by mohli byť oveľa viac využívané práve v tejto oblasti, pretože zlepšujú funkciu mozgu v krátkom čase a chránia mozog aj v starobe.

Katechínové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji dokážu ochrániť neuróny a tým znížiť potenciálne riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Veľmi účinná látka, nachádzajúca sa v zelenom čaji, je tiež kofeín. Patrí medzi známe stimulanty lepšieho sústredenia sa, zlepšenia nálady a ostražitosti. Síce ho neobsahuje toľko, ako napríklad káva, ale na zlepšení fungovania ľudského mozgu má rovnako pozitívny účinok spolu s aminokyselinou L-theanín.

Dokonalý spaľovač tukov

Ak si pozriete rebríček potravín, ktoré sú odporúčané pri diétach a strate hmotnosti, zelený čaj bude určite jeho súčasťou. Látky obsiahnuté v tomto čaji sú schopné dokonale naštartovať celý metabolizmus a efektívnu látkovú výmenu, čím krátkodobo spotrebuje energiu. A práve spotreba energie je významným prvkom pri procese spaľovania tukov a znižovania hmotnosti.

Aj v tomto prípade stojí za všetkým kofeín. Ten dokáže telu dodať energiu napríklad v podobe akcie a tým sa potvrdzuje pravidlo, že ak má organizmus energiu, dokáže sa viac hýbať a spaľovať aj viac kalórií.

Zelený čaj je dokonalým nápojom pri chudnutí a obzvlášť účinný ak chcete zhodiť tuk z oblasti brucha.

Kardiovaskulárne choroby a pitie zeleného čaju

Ukazuje sa, že pitie zeleného čaju môže znížiť faktory, ktoré stoja za vznikom kardiovaskulárnych chorôb. Ide predovšetkým o zníženie zlého cholesterolu, zníženie kôrnateniu ciev a lepšiu priechodnosť ciev. Spolu s dodržiavaním zdravého životného štýlu a pravidelným športovaním sa môže aj obyčajné pitie zeleného čaju stať nápomocným pri prevencii a liečbe srdcovo-cievneho systému.

zelený čaj účinky

Znižuje výskyt rakovinových buniek vďaka silným antioxidantom

Rakovina patrí medzi celosvetovo najrozšírenejší druh ochorenia, ktorého sa obáva väčšina z nás. Rast a množenie buniek, ktoré nie sú pre ľudské telo prínosom, ale skôr hrozbou, sa uskutočňuje predovšetkým v oxidačnom prostredí. Zelený čaj s obsahom polyfenolov a silných antioxidantov dokáže vytvoriť antioxidačné prostredie, v ktorom sa rast a množenie rakovinových buniek môže znížiť a dokonca u niektorých druhov rakoviny aj úplne zastaviť. Ide napríklad o rakovinu prsníka, prostaty, močového mechúra, vaječníkov, kože, žalúdka, rakovinu hrubého čreva a konečníka. Pravidelným pitím zeleného čaju a správnym životným štýlom je teda možné predchádzať niektorým druhom rakoviny.

Môže znížiť riziko cukrovky

Cukrovkou trpí obrovské množstvo obyvateľov celého sveta. Sú to pacienti, ktorí majú zvýšenú hladinu cukru v krvi v dôsledku neschopnosti produkcie dostatočného množstva inzulínu. Niektoré štúdie dokázali, že látky obsiahnuté v zelenom čaji môžu mierne znižovať hladinu cukru v krvi, a tiež znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Zelený čaj ako dokonalý života-budič

Pitie zeleného čaju je možno akýmsi zaužívaným zvykom. Vzhľadom na vyššie spomenuté fakty, ide o nápoj, ktorého obsah dokáže nášmu organizmu dodať rôzne zdraviu prospešné látky, vďaka ktorým si dokážeme vybudovať lepšiu imunitu, predísť cukrovke, znížiť riziko vzniku rakoviny a dopriať si dlhý život s dobrou pamäťou.

Kedy a ako je najviac vhodné pitie zeleného čaju

Tak ako u väčšiny čajov, aj zelený čaj je najzdravšie piť bez sladidiel a cukru. V takomto zložení je vhodný napríklad aj pri rôznych diétnych režimoch, pretože jeho nutričná hodnota je nula kalórií. Samotný kofeín, ktorý zelený čaj obsahuje, sa môže líšiť svojim obsahom v šálke zeleného čaju predovšetkým od dĺžky lúhovania čaju, a tiež od množstva čaju na jednu šálku.

Má zelený čaj nežiaduce účinky?

Zelený čaj patrí k bežným nápojom a môže sa piť denne. No nevhodný je napríklad pre ľudí citlivých na kofeín, nespavosť alebo pre pacientov, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Zelený čaj totiž obsahuje vitamín K.

zelený čaj užívanie

Zelený čaj ako nápoj alebo kapsule

Zelený čaj sa dá kúpiť v akýchkoľvek bežných potravinách, bio obchodoch alebo lekárni. Vsaďte ale na čo najvyššiu kvalitu. Navštívte špecializované stánky, ktoré sa venujú napríklad predajom sypaných čajov a nechajte si poradiť od skúsenejších predajcov, aký druh zeleného čaju by mohol byť pre vás najvhodnejší a akým spôsobom si ho pripraviť tak, aby bol tento zdraviu prospešný nápoj nielen lahodný na jazyku ale naviac aj prospešný pre vaše zdravie. Správna príprava zeleného čaju je dôležitá, ak v ňom chceme zachovať všetky zdravé látky. Voda, ktorou zelený čaj zalievate, nesmie byť úplne vriaca a doba lúhovania postačí približne dve až tri minúty. Existuje niekoľko druhov zeleného čaju. Ako klasický čaj vo vreckách, ako sypaná zmes sušených listov alebo ako instantný prášok.

Ak vám chuť zeleného čaju nevyhovuje, všetky zdravé látky, ktoré tento druh čaju obsahuje môžete užívať aj v podobe kapsúl. Výber je teda iba na vás.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Zelený čaj