Vsaďte na zelenú, doprajte si matcha čaj

Ak ešte stále neviete, čo presne si máte predstaviť pod pojmom matcha čaj, určite si prečítajte nasledujúci článok, ktorý vás oboznámi so základnými vlastnosťami tohto obľúbeného zdraviu prospešného čaju. Popularita matcha čajú sa neustále zvyšuje a oslovuje predovšetkým vegánov a vegetariánov. Čoraz väčšej obľube sa tešia aj ľudia, ktorí preferujú zdravý životný štýl alebo držia diétu. Matcha sa k nám dostáva z Japonska a dá sa konzumovať ako čaj, latte alebo tvorí zdravú súčasť dezertov. Jej liečivé účinky na celkové zdravie vás určite dostanú ak vyskúšate jej silu. Pomáha napríklad pri chorobách pečene, podporuje zdravú srdcovo-cievnu sústavu a detoxikuje organizmus.

matcha čaj

Pôvod a výroba matcha čaju

Tak ako väčšina kvalitných čajov, tak aj ten najkvalitnejší matcha čaj pochádza z Japonska, konkrétne z rastliny, ktorá má názov Camellia sinensis s jedinečným zložením aktívnych látok. Nápoj z Matcha pili Budhisti už okolo roku 2300 pred našim letopočtom, pretože už vtedy poznali obrovskú silu a energiu, ktorú nadobúdali z tejto rastliny. Aj samotné pestovanie čaju, z ktorého sa vyrába najkvalitnejší matcha čaj, má svoje striktné pravidlá. Zber vrchných častí sa realizuje až keď sa tieto časti rastlín vyživia natoľko, aby sa stali tou najzdravšou verziou pre ľudský organizmus. Pred zberom sa čajovník zakrýva tmavou tkanivom, vďaka ktorej rastlina začne produkovať oveľa efektívnejšie chlorofyl a zvýši aj obsah aminokyselín. Proces po zbere končí odstránením tvrdých častí rastliny, aby sa samotné listy pomleli na jemný svetlo-zelený matcha prášok.

Čo obsahuje matcha čaj

Zelené čaje obsahujú vo všeobecnosti najviac antioxidantov. A platí to aj pre matcha čaj. Ten v sebe ukrýva triedu antioxidantov, tzv. katechíny. A práve tie patria medzi najproduktívnejšie látky v boji proti poškodeniu zdravých buniek v našom organizme. Okrem toho nájdete v matcha čaji aj množstvo iných zdraviu prospešných látok, ide o vápnik, selén, chróm, vitamíny A, B, C, E, K a samozrejme zelené farbivo-chlorofyl. Matcha obsahuje aj veľké množstvo vlákniny a aminokyselín – L-theanín.

Účinky matcha čaju na ľudský organizmus

Najsilnejší prírodný antioxidant

Pre ľudské telo sú antioxidanty nesmierne dôležité látky, ktoré bojujú proti šíreniu voľných radikálov. Tie môžu spôsobovať narušenie zdravých buniek a spustiť zápalový proces. Antioxidanty tento proces zamedzujú a stabilizujú. Zníži sa tým riziko vzniku rôznych chronických chorôb a zvýši antioxidačný proces. Okrem toho sa podporí aj celý imunitný systém, ktorému výťažky z matcha čaju dodajú obrovskú dávku novej energie.

Podporuje chudnutie a diétny režim

Matcha čaj patrí k lahodným doplnkom stravy, ak sa snažíte o zníženie nadbytočnej hmotnosti alebo si chcete udržať zdravý životný štýl. Extrakt zo zeleného čaju pomáha pri chudnutí tukov, efektívnom spaľovaní tukov, zvyšuje výdaj energie a zrýchľuje celkový metabolizmus. Je preto tou najvhodnejšou formou doplnkov stravy ak túžite po dokonalej postave a zdravom životnom štýle.

Podporuje zdravý kardiovaskulárny systém

Základom zdravia je s určitosťou zdravý kardiovaskulárny systém. S podporou matcha čaju a jeho výnimočným schopnostiam sa dá predchádzať napríklad srdcovým ochoreniam ako infarkt, mozgová príhoda, kôrnatenie ciev alebo výskyt tzv. zlého cholesterolu. Ak si chcete udržať k tomu aj zdravý krvný tlak, doprajte si denne malú dávku matcha čaju.

matcha čaj účinky

Lepšie fungovanie mozgovej aktivity

Máte problém s pamäťou a celkovo mozgovou činnosťou? Skúste siahnuť po matcha čaji. Jeho užívanie sa osvedčilo aj pre ľudí v dôchodkovom veku, kedy sa výrazne zlepšila mozgová aktivita aj pamäťové schopnosti. Tento lahodný nápoj je spájaný so zdravšou verziou kofeínu, ktorá pomáha udržať stav bdelosti, zlepšiť myseľ, zvýšiť pozornosť a lepšie sústredenie.

Prevencia pred rakovinou

Vplyv silných antioxidantov, ktoré matcha čaj v sebe ukrýva, môže pôsobiť preventívne proti vzniku rakovinových buniek. V niektorých štúdiách sa zistilo, že pozitívne účinky matcha čaju dokonca môžu znížiť počet rakovinových buniek alebo aspoň spomaliť ich rast pri rôznych typoch. Konkrétne išlo o rakovinu prostaty, rakovinu prsníka, kože, pľúc či pečene. Zatiaľ je tento výskum uskutočňovaní iba v laboratórnych podmienkach, no základ pozitívnych zdravotných účinkov je nespochybniteľný.

Chráni zdravie pečene

Matcha a jej aktívne látky pomáhajú zachovať zdravie pečene z rôznych hľadísk. Pomáhajú metabolizovať liečivé látky, efektívnejšie spracovať všetky živiny, ktoré sa do tela dostávajú a podporujú vyplavovanie škodlivých toxínov. Matcha čaj dokáže aj preventívne chrániť celkové zdravie pečene. Niektoré štúdie ukázali, že aktívne prijímanie matcha čajov po dobu 12 týždňov znížilo hladinu pečeňových enzýmov. V opačnom prípade, ak ide o zvyšovanie týchto enzýmov, môže dôjsť k aktívnemu poškodzovanie pečene.

Ako si pripraviť matcha čaj

Tradičný matcha čaj si pripravíte z približne 2 až 4 gramov matcha prášku, ktorý zalejete šálkou horúcej vody. Zelený prášok sa najlepšie rozpustí ak na miešanie použijete najskôr metličku a menšie množstvo horúcej vody. Lyžičkou to ide tiež, ale práve pomocou použitia metličky dosiahnete lahodnú tektúru, ktorá je na matcha čaji naozaj niečím výnimočným, čo ho odlišuje napríklad od klasického zeleného čaju. Čaj je ešte viac lahodnejší po pridaní kvapky medu alebo mlieka. Ak si potrpíte na detaily a kvalitu, môžete si kúpiť špeciálnu bambusovú metličku, ktorá je určená priamo na prípravu matcha čaju. Dostanete ju kúpiť iba v niektorých špecializovaných obchodoch, ktoré ponúkajú okrem tejto metličky aj ďalšie dizajnové kúsky v podobe bambusových lyžičiek alebo mištičiek, vďaka ktorým sa z vás stane hotový matcha majster.

Matcha čaj dostanete kúpiť v špecializovaných bio obchodoch, v e-shopoch, lekárňach a pripravia vám ho už aj v niektorých kaviarňach. V domácich podmienkach je jeho výroba naozaj veľmi jednoduchá a nevyžaduje si žiadne extra nástroje. Naviac chutí naozaj vynikajúco a lahodne.

Okrem matcha čaju poznáme aj rôzne iné produkty, ktoré sa dajú vyrobiť z prášku matcha. Ide napríklad o pudingy, latte, smoothies a dokonca sa matcha prášok pridáva aj do niektorých dezertov a zákuskov.

matcha čaj užívanie

Denná dávka a riziká spojené s užívaním

Nezabúdajte ani na správne dávkovanie. Matcha čaj je dosť silný na to, aby stačili 2 až 4 gramy tohto zeleného prášku denne. Môžete si dopriať jeden silnejší nápoj alebo si uvedené množstvo rozdeľte na dva lahodné nápoje počas dňa. Keďže obsahuje veľké množstvo L-theanínu, priveľké dávky denne môžu spôsobiť riziko srdcovej činnosti, hnačky alebo spôsobiť nevoľnosť. Ideálne je odporúčané pitie tohto lahodného matcha čaju na 3 až 4 krát do týždňa.

Pitie matcha čaju nie je obmedzené pre ľudí zdravých alebo pacientov, ktorí trpia na rôzne choroby. Jedinou výnimkou sú deti. Tehotné a dojčiace matky si tento nápoj môžu taktiež smelo vychutnať, no v menších množstvách, pretože aj obyčajná šálka matcha čaju dodáva energiu v priemere až na 4-5 hodín.

Pozor na rôzne kvality matcha prípravkov

Aj samotný matcha čaj má viac druhov. Okrem toho sa tento artikel stal natoľko žiadaným, že mnohí obchodníci začali falšovať medzi originálny kvalitný matcha čaj aj menej kvalitné druhy. Je preto na mieste, overiť si kvalitu produktu aj samotného predajcu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Matcha čaj