Herpes spôsobuje nepríjemné opary: aké sú príznaky a ako ich vyliečiť

Herpes simplex je vírus, ktorý má v tele až 98% ľudskej populácie, pričom väčšina z nás sa týmto vírusom nakazila ešte v detstve. Vírus zostáva v našom tele počas celého života a niekedy sa môže reaktivovať a spôsobiť nám nepríjemnosti v podobe oparu na perách. Ak sa chcete dozvedieť viac o príznakoch herpesu, o jeho liečbe i tom, prečo sa u vás opar môže objavovať tak často, prečítajte si náš článok.

herpes

Čo je herpes

Herpes simplex (HSV-1) je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje opar, ale aj herpetický zápal ďasien. Poznáme ešte druhý typ vírusu herpes simplex, ktorý je označovaný ako HSV-2 a spôsobuje pohlavne prenosnú chorobu genitálny herpes. Zvyčajne sa vírusom herpesu prvého typu nakazíme ešte v predškolskom veku, kedy sa po prekonaní infekcie, najčastejšie v podobe zápalu ďasien, vírus usídli v nervových bunkách. No a tam zostáva počas celého nášho života.

Úlohou obranyschopnosti nášho organizmu je udržiavať vírus herpesu pod kontrolou a zabraňovať tomu, aby sa množil v tele ďalej. Napriek tomu je však stále prítomný v našom organizme a v prípade, že máme oslabenú imunitu, nás tento vírus môže potrápiť tým, že sa nám na perách objaví opar. Zaujímavosťou je, že nositeľom vírusu herpes simplex je až 98 % ľudskej populácie, avšak len u jedného z troch ľudí sa objavia opary.

Aké sú príznaky herpesu (oparu)

Opary spôsobené vírusom herpes simplex majú určité štádiá, podľa ktorých viete zistiť, že ide skutočne o herpesový opar. K prvým príznakom herpesu patrí napnutá a bolestivá pokožka na mieste, kde sa čoskoro opar objaví. Na druhý deň sa zvyčajne zobudíte s opuchnutým a začervenaným pľuzgierikom na pere, ktorý je naplnený tekutinou. No a táto tekutina obsahuje veľké množstvo vírusu, preto by ste v žiadnom prípade pľuzgier nemali prepichovať.

Približne na štvrtý deň vzniká bolestivý povrchový vriedok, ktorý vznikne po tom, čo pľuzgier praskne. V okolí vriedku je miesto opuchnuté a červené. Toto štádium herpesu je veľmi nepríjemné, pretože vriedok bolí. Prejavy však čoskoro pominú, táto fáza totiž netrvá dlho.

Okolo piateho až ôsmeho dňa sa na mieste vriedku vytvorí chrasta, ktorá môže mať hnedú alebo žltú farbu. Chrasta má dôležitú funkciu, pretože pod ňou sa vriedok začína hojiť, a tak ju v žiadnom prípade nestrhávajte. Na chrastu si dávajte pozor, môže prasknúť a začať krvácať, čo je bolestivé a nepríjemné. Je to však spôsobené tým, že sa zmenšuje a vysychá.

Po odpadnutí chrasty môže byť miesto, na ktorom bol herpes mierne šupinaté, prípadne trochu opuchnuté. Pokožka môže byť ešte na desiaty deň od objavenia sa herpesu mierne začervenaná alebo ružová. V prípade, že by príznaky herpesu trvali dlhšie ako desať až štrnásť dní a neustupovali by, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

herpes príznaky

Príčiny vzniku herpesu

Ak sa pýtate, prečo sa vám na perách objavuje herpes, respektíve opar, odpovedí môže byť hneď niekoľko. Ako sme už spomenuli, ak sa vírusom herpes simplex raz nakazíte, už sa ho nezbavíte a vo vašom tele je prítomný počas celého vášho života. Keď sa nečinný vírus uložený v našich nervových bunkách, ktoré sa nachádzajú v oblasti spánkov, opäť aktivuje, infikuje bunky našej kože. No a práve vtedy vznikne opar na perách.

Aktiváciu vírusu herpesu môže spôsobiť viacero faktorov. Príčinami herpesu môže byť napríklad stres, ale aj prekonanie nejakej choroby, oslabená imunita či operácia. U niekoho sa môže herpes objaviť po horúčke alebo po tom, čo sa vystavoval slnečnému žiareniu. Za spomenutie stojí aj fakt, že niekedy sa herpes objavuje u žien v čase menštruácie alebo pár dní pred jej začiatkom.

Aká je liečba herpesu

Samotný vírus herpesu nie je možné nijako vyliečiť. Po tom, čo sa ním nakazíte, s vami vo vašom organizme zostáva celý život. Opar, ktorý vírus herpesu spôsobuje, však je možné liečiť, a tak sa poďme pozrieť, ako na to. Možností je viacero, pričom niekto radšej siaha po domácich prírodných spôsoboch liečby a niekto dáva prednosť odbornejšej liečbe pomocou prípravkov dostupných v lekárňach.

Domáca liečba oparu

Pri liečbe oparu môžete využiť prírodné prostriedky, z ktorých sa najčastejšie používa čajovníkový olej. Ten má prirodzene antibakteriálne účinky, a tak je vhodný na liečbu lokálnych zápalov kože.

Ak chcete lieči opar prírodne, vhodné sú aj prípravky s obsahom medovky, prípadne také, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B a vitamín C. Z prírodných prostriedkov môžete siahnuť aj na konopný olej a prípravky z neho, ktoré majú výbornú schopnosť upokojovať, dezinfikovať a regenerovať pokožku.

V prípade, že je opar spôsobený herpesom veľmi bolestivý, zmierniť bolestivosť pľuzgieru môžete aj pomocou ľadu. Urobte to tak, že vezmete kocku ľadu, zabalíte ju do mikroténového vrecka a to potom zabalíte do čistej látkovej vreckovky. Ľad si takto jemne a zľahka priložte na boľavý pľuzgier a nechajte pôsobiť asi 10 až 15 minút.

Tu je ešte niekoľko ďalších prírodných prostriedkov na domácu liečbu herpesu:

  • Olivový olej – obsahuje antioxidanty a zvláčňuje pokožku, preto je vhodný na potieranie oparu. Odporúčame ho však skôr nanášať až v záverečnej fáze, kedy je chrasta odpadnutá a pokožka napnutá.
  • Sladké drievko – koreň sladkého drievka v sebe ukrýva kyselinu vhodnú na boj s vírusom herpes simplex. Na liečbu oparu môžete použiť extrakt zo sladkého drievka, ktorý sa aplikuje priamo na postihnuté miesto. S aplikáciou to však nepreháňajte, extrakt stačí naniesť niekoľkokrát denne.
  • Jablčný ocot – jablčný ocot má dezinfekčné účinky a pomáha pri hojení rôznych drobných poranení pokožky. Pôsobí protizápalovo a sťahujúco, a tak vám uľaví aj od svrbenia pľuzgierika. Liečba oparu pomocou jablčného octu je jednoduchá – stačí doň namočiť kúsok gázy a dvakrát denne ním takto jemne potrieť pľuzgierik. V prípade, že je miesto veľmi boľavé a červené, môžete ocot trochu rozriediť.
  • Echinacea – echinacea patrí k rastlinám s účinkami proti vírusom, a tak vám môže pomôcť zmierniť príznaky nepríjemného herpesu. Keďže posilňuje imunitu, môžete z nej piť aj čaj, ktorý vám pomôže bojovať s vírusom herpesu. Odvar z tejto rastliny môžete pomocou gázy nanášať priamo na postihnuté miesto.
  • Aloe vera – účinným prírodným prostriedkom proti herpesu na perách môže byť aloe vera, pričom odporúčame použiť gél z teho rastliny. Aloe vera gél nanášajte priamo na pľuzgierik. Zmierni jeho bolestivosť, pálenie a svrbenie a tiež začervenanie. Ak máte doma v kvetináči aloe, môžete použiť aj čerstvú rastlinku. Stonku rozlomte na polovicu a časťou, z ktorej vyteká tekutina, jemne potrite boľavé miesto.
  • Čierny čaj – čierny čaj sa často používa nielen na pitie, ale aj na rôzne kožné problémy, napríklad aj na akné či vyrážky. Vďaka obsahu protizápalovo a antiviroticky pôsobiacej látky tanín. Použitie čierneho čaju na opar je jednoduché. Stačí si uvariť čierny čaj a po vylúhovaní z neho vybrať vrecúško. Čaj môžete vypiť a vrecko priložte na postihnuté miesto, kde ho necháte pôsobiť asi päť minút. Môžete opakovať dva až tri razy denne, avšak vždy s novým čajovým vrecúškom.

Odborná liečba oparu

Ako sme už spomenuli, odborná liečba oparu spočíva v aplikácii prípravkov na to určených, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. Môžu mať formu liečivých krémov, gélov, ale aj náplastí. Veľmi často sa na liečbu herpesu používa zinková masť, ktorá urýchľuje hojenie a zároveň je mierne chladivá, takže môže uľaviť od bolesti.

Silnejším kalibrom v boji proti herpesu sú krémy a gély s antivírusovým účinkom. Takéto prípravky pomáhajú liečiť herpes a jeho príznaky v podobe pálenia a svrbenia a zároveň zastavujú množenie vírusu herpesu. Liečba pomocou nich môže hojenie oparu urýchliť a zvyčajne trvá päť až desať dní. Ak chcete krémy a gély s antivírusovým účinkom, hľadajte také, ktoré obsahujú zložky ako je aciklovir, prípadne aj hydrokortizón. Prvá z menovaných zložiek sa totiž postará o boj proti samotnému vírusu a hydrokortizón je mierne účinný steroid, ktorý pomôže zmierniť zápal spojený s oparom.

herpes liečba

Treťou možnosťou odbornej liečby herpesu je použitie náplastí alebo gélov tvoriacich transparentný biofilm. Výhodou náplastí je, že sú veľmi diskrétne a navyše je možné na ne naniesť aj rúž, čo ocení nejedna žena. Takéto náplasti môžu byť napustené rôznymi látkami, ktoré urýchľujú hojenie oparu a zmierňujú bolestivé príznaky. Náplasť zároveň chráni herpes pred prasknutím a nemusíte sa obávať toho, že by ste si ho napríklad poškriabali počas jedenia.

Alternatívou k náplastiam na opar sú gély, ktoré sú schopné vytvoriť biokatívny film. Ten má ochranný účinok na oparové pľuzgiere a bráni ich rozširovaniu. Zároveň pôsobí regeneračne a ochranne, pričom pomáha podporiť proces hojenia a zmierňuje bolestivosť pľuzgierika.

Pár slov na záver

Herpes je vírus, ktorý je súčasťou organizmu väčšiny z nás už od detstva. Zvyčajne o ňom ani nevieme, no v prípade oslabenej imunity či zvýšeného stresu alebo iných faktorov, sa môže prejaviť vo forme bolestivého oparu. Ten nás zvyčajne potrápi jeden až dva týždne.

Opar spôsobený herpesom môžete liečiť buď prírodne, alebo pomocou prostriedkov a prípravkov dostupných v lekárni. Z prírodných prostriedkov odporúčame hlavne tie, ktoré obsahujú čajovníkový olej, medovku, konope alebo aloe vera. Ak sa rozhodnete siahnuť po odbornej liečbe, na výber máte maste, gély či náplasti s obsahom účinných látok – aciklovir alebo hydrokortizón. Ak vás herpes trápi veľmi často, zvýšte prísun vitamínov skupiny B, vitamínu C a zinku a podporte tak svoju imunitu. V prípade, že vám herpes do dvoch týždňov nezmizne, poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Herpes