Nebojte sa bazy čiernej. Jej kvety a plody dokážu v ľudskom tele hotové zázraky

Mnoho z nás považuje bazu za jedovatú plodinu vo všeobecnosti. A je to naozaj tak. Jej plody, bobule, listy aj kôra sú naozaj prudko jedovaté, no tepelná úprava spomínaných bobúľ a kvetov z nich dokáže vyrobiť hotový liečivý zázrak. S bazou a produktmi z nej sa môžeme stretnúť v podobe marmelád, sirupov, čaju, džúsov alebo dokonca bazového vína a octu. Ak vás táto informácia zaujala, prečítajte si o účinkoch bazy čiernej na naše zdravie oveľa viac a vyskúšajte si doma pripraviť niektorý z produktov.

baza čierna

Tradícia liečivých účinkov bazy

Napriek tomu, že je dobré, aby sme mali pred tepelne nespracovanou bazou rešpekt, je vhodné poznať aj jej liečivé schopnosti na ľudský organizmus. A vedeli to už v minulosti aj starí Egypťania, ktorí ju používali pri liečbe popálenín. Baza čierna bola kedysi považovaná za čarovný ker, ktorý v sebe niesol všetky protiklady. Biele kvety a čierne plody, jedovaté látky a liečivé účinky zároveň. Kto ju mal v záhrade, pripisoval jej ochranné účinky. Ľudoví liečitelia nedali dopustiť na zdraviu prospešné látky bazy čiernej. Pomáhala pri zmiernení bolestí, opuchov a rán, kôra sa používala ako diuretikum a preháňadlo, stimulovala tvorbu moču a potenia sa, a dodnes sa používa preventívne ale aj pri liečbe mnohých zdravotných problémov a ťažkostí. Vo veľkom množstve sa baza čierna zvykne užívať ako doplnok na posilnenie imunity pri nachladnutí a chrípke.

Baza čierna a jej pestovanie a zber

Baza čierna, lat. Sambucus nigra, patrí medzi kríky dorastajúce až do 10 metrov. Zväčša rastie voľne na okrajoch lesa, lemuje lesné cesty a nájdete ju aj v záhradách. Ide o veľmi pekný krík, ktorý sa využíva aj na okrasné účely. Listy sú malé oválne a v čase kvitnutia, jún a júl, vás drobné biele kvety očaria prenikavou sladkou vôňou. Na jeseň sa z kvetov stávajú drobné tmavé bobule. Tak ako aj kvety, aj bobule sú v surovom stave jedovaté. Obsahujú jed, ktorého pomenovanie vyplýva už zo samotného latinského názvu rastliny – sambucus, sambunigrín. Tento jed sa stráca spomínanou tepelnou úpravou, takže kvety a plody sa používajú na bežnú prípravu jedál a zdravých produktov pre náš organizmus. Takto upravené sú pre naše telo ľahko konzumovateľné a nestrácajú ani na svojej sile zdravotných účinkov.

Samotný zber pre kvet bazy je ideálny od začiatku kvitnutia, v polovici júna až pokým neodkvitne. Samozrejme záleží tiež od podnebia, v ktorom sa tento ker vyskytuje. Ak zber kvetov bazy čiernej nestihnete v južných oblastiach, v severných oblastiach ho ešte iste stihnete. Kvety bazy čiernej sa používajú predovšetkým na sušenie na čaj alebo na výrobu výborného domáceho bazového sirupu. Tradičný recept na bazový sirup je veľmi jednoduchý. Stačí namočiť umyté a očistené kvety bazy do prevarenej vychladenej vody na 24 hodín. Pridať môžete aj umytý a na kolieska nakrájaný citrón. Následne sa výluh zleje a odmeria sa objem výluhu. Na každý liter výluhu sa pridá 1 kilogram kryštálového alebo trstinového cukru a lyžička kyseliny citrónovej. Šťava sa nechá prevariť na miernom ohni. Počas varenia zbierame bielu penu, ktorá sa vytvorí na hladine a ešte horúci sirup sa naleje do čistých fliaš.

V niektorých domácnostiach sa celé strapce kvetov bazy obaľujú v cestíčku a vyprážajú na oleji ako chrumkavé sladkasté rezne.

Plody bazy čiernej sú drobné čierne bobule s kyslou chuťou. Tak ako aj u kvetov, vždy je potrebná ich tepelná úprava, aby sa zbavili jedovatých látok a následne sú vhodné na prípravu v kuchyni. Zlepšovákom na ich odtrhnutie od kostrnkov je použitie obyčajnej vidličky a doslova strapce očesať.

Zloženie a zdravotné účinky bazy čiernej

V plodoch a kvetoch bazy sa skrýva veľké množstvo antioxidantov a iba nepatrné množstvo kalórií, takže je obľúbenou súčasťou pestrého jedálnička ľudí s diétou. Môžeme tu nájsť vitamíny, minerály, stopové prvky a rôzne ďalšie živiny. Spomeňme napríklad vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vlákninu, draslík, vápnik, železo, silice, triesloviny, kyselinu jablčnú a octovú, pektíny a mnoho iných zdraviu prospešných látok. Kombinácia všetkých týchto aktívnych látok pomáha vo všeobecnosti zabrániť zápche, zlepšiť funkciu čriev, chrániť pred rakovinou hrubého čreva, znižovať krvný tlak, chrániť nás pred kardiovaskulárnymi chorobami, a tiež znižovať cholesterol v krvi. Antioxidanty, ktorých má baza čierna naozaj veľké množstvo, pôsobia aktívne a systematicky na voľné radikály a ich zničenie. Tie totiž poškodzujú bunky následkom čoho v tele vznikajú infekcie, zápaly a tvorba a množenie rakovinových buniek.

Vnútorné použitie bazy čiernej

Ako už bolo vyššie spomenuté, baza čierna sa používa najčastejšie na čaj, sirup z kvetu a na výrobu marmelád, želé alebo vína zo zrelých plodov. Baza čierna obsahuje veľa liečivých látok, ktoré sa využívajú okrem výroby kulinárskych produktov aj na medicínske účely, a to po celé stáročia.

baza čierna účinky

Liek proti chrípke a nachladnutiu

Baza čierna je bohatým zdrojom antioxidantov a antokyánov, ktoré sa považujú za veľmi efektívne látky predovšetkým v boji proti nachladnutiu, chrípke, sezónnym ochoreniam, ale aj sennou nádchou a rôznym druhom alergií. Užívanie prípravkov z bazy ešte v začiatkoch prepuknutia choroby môže podľa výskumov skrátiť celkový proces liečby, znížiť riziko infekcií dýchacích ciest, a tiež zmierniť celkové príznaky choroby. Vitamín C podporuje zlepšenie imunitného systému a zmierni možný výskyt zápalu v tele.

Účinný liek na zápchu

Možno by ste to o baze nepovedali, no ukrýva v sebe látky laxatívneho charakteru. Pitie čaju zo sušených bobúľ bazy čiernej vám môže pomôcť pri liečbe zápchy a problémoch s vyprázdňovaním. Aktívne látky z bazy tiež podporujú lepšiu peristaltiku, pohyb a stimuláciu čriev. Vláknina, ktorú baza obsahuje pôsobí efektívne na vnútorné prostredie čriev a môže zamedziť usadzovaniu škodlivých látok, následkom čoho vznikajú v črevách nežiadúce látky spôsobujúce chronický zápal a vznik rakoviny hrubého čreva.

Vonkajšie použitie bazy čiernej

Uľaví od bolesti a zníži zápalový proces

Bazou čiernou a jej účinkami si dokážete pomôcť aj pri úľave od bolesti. Látky ako antokyány dokážu v tele znižovať zápal a tým predchádzať niektorým druhom bolesti, ktoré vznikajú práve vznikom zápalu. Na vonkajšie použitie sa zväčša využívajú masť, tinktúra a oleje, ktoré obsahujú výťažky z kvetov, listov, kôry alebo bobúľ bazy čiernej. Spomínané produkty sa aplikovali najbežnejšie na liečenie bolesti zubov a problémom s krvácajúcimi ďasnami, pri popáleninách kože, pri rýchlejšom liečení modrín, ťažko sa hojacich rán a opuchov.

Okrem tradičných výrobkov si z bazy môžete vyrobiť aj bazový ocot. Budete potrebovať 1 kilogram sušených kvetov bazy čiernej a 1 liter octu. Umyté kvety necháte lúhovať na svetlom teplom mieste v octe približne 7 dní. Hotový ocot pomáha ako obklad pri rôznych uštipnutiach hmyzom.

Výťažky z bazy čiernej sa stali populárnymi aj v kozmetickom priemysle. V niektorých druhoch kozmetických výrobkov môžete nájsť v zložení práve rôzne látky z bazy čiernej, ktoré zlepšujú stav pokožky, vlasov a nechtov, pôsobia na pokožku upokojujúco a regeneračne.

baza čierna užívanie

Vedľajšie účinky a dávkovanie bazy čiernej

Tepelne neupravené plody a kvety obsahujú jedovaté látky a môžu spôsobiť nepríjemné ťažkosti s trávením, nevoľnosť, zvracanie, závraty, sťažené dýchanie a bolesti brucha. Baza čierna tiež obsahuje látky laxatívneho charakteru, ktoré pomáhajú pri zápche, takže konzumácia u zdravého človeka vo väčšom množstve môže spôsobiť hnačky a kŕče v bruchu. Ide predovšetkým o konzumáciu sušených plodov, ktoré sú určené na spomínanú liečbu zápchy.

Dávkovanie produktov výživy alebo samotných výrobkov z bazy čiernej nie je vo všeobecnosti vyšpecifikované a pri bežnej konzumácii produktov z tohto kríka nehrozí žiadne nebezpečenstvo. V prípade, ak ste vy alebo vaše deti v štádiu liečby akéhokoľvek ochorenia, konzultujte konzumáciu výživových doplnkov s výťažkami z bazy vždy u svojho lekára alebo lekárnika.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Baza čierna