Ľubovník bodkovaný a jeho úžasné zdravotné benefity pre naše zdravie

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je liečivá žlto kvitnúca rastlina, ktorá rastie prevažne na slnečných a čiastočne tienistých stanoviskách, na lúkach, suchých,  ale aj štrkovitých miestach a v blízkosti ciest. U nás ju možno poznáte aj ako strezalka, trezalka, čarovník, láskavec alebo aj bylinka sv. Jána. V preklade slovo hypericum znamená v gréčtine „ nad zjavenie“. To znamená, že podľa dávnych povier mal ľubovník bodkovaný veľmi silnú magickú moc. V našich končinách sa zvykol zbierať práve v období, kedy svietilo v kalendári meno Ján. Naši predkovia liečili touto magickou liečivou bylinkou dokonca uštipnutia jedovatými plazmy.

ľubovník bodkovaný

Kvitne počas celého leta, čiže od mája až do septembra. Zber je vhodný pri plnom kvitnutí, najlepšie počas slnečného dňa, kedy sú kvety najviac otvorené. Zbiera sa celá stonka, čiže od kvetu až po listy rastúce po celej stonke.

Prívlastok bodkovaný nevznikol tejto liečivej bylinke pre spojitosť napríklad s lienkami. Na rastline možno na prvý pohľad nevidíte žiadne bodky, ale ak sa pozriete bližšie na jej listy oproti svetlu, uvidíte ich tam hneď niekoľko.

Pestovanie v záhradách sa veľmi nechytilo

Pestovanie tejto liečivej bylinky v záhrade sa dodnes nestretlo s veľkým porozumením, pretože napriek tomu, že je ľubovník bodkovaný považovaný za bylinku pôsobiacu proti depresii, jeho vedľajšie účinky ľudí mierne odstrašia, pretože mechanizmus, ktorým bylinka pôsobí na depresiu zatiaľ nebol úplne objasnený. Napriek tomu sa dá veľmi jednoducho vypestovať pomocou semien, ktoré dostať bežne v záhradkárskych obchodoch alebo presadením koreňov hneď na jar a tiež v jesennom období. Svojou majestátnosťou a krásnym žltým sfarbením dokáže oživiť každý kút v záhade. Dá sa vypestovať priamo zo zeme alebo v kvetináči, pretože nevyžaduje žiadne hnojenie ani extra veľkú starostlivosť.

Dnes poznáme cez 400 druhov tejto liečivej rastliny, ktorá sa používala v ľudovom liečiteľstve mnoho rokov. Jeho veľmi účinné liečivé schopnosti sa začali bližšie vedecky skúmať až o niečo neskôr, zhruba od minulého storočia. Dovtedy túto bylinku používali predovšetkým ľudoví liečitelia, ktorí vedeli o jej veľmi silných účinkoch na ľudské zdravie a najmä psychiku.

Čo všetko obsahuje ľubovník bodkovaný?

Charakteristika tejto bylinky je, že pôsobí antidepresívne. Preto sa mnohé štúdie zamerali predovšetkým na oblasť ľudskej psychiky a s ňou spojených problémov s úzkosťou, predmenštruačným syndrómom, rôznymi závislosťami a poruchami správania sa.

Obsahuje vysoko aktívne látky, medzi ktoré patrí rutín, pektín, cholín, sitosterol, pseudohypericín alebo aj hypericín. A práve hypericum perforatum (červené farbivo) môže blokovať receptory, ktoré viažu serototín, čím udržuje normálnu náladu a emočnú stabilitu.

ľubovník bodkovaný účinky

Hypericum perforatum sa tiež používa pri pľúcnych poruchách, pri ťažkostiach s močovým mechúrom, nervovej depresii a hnačkách. Má sedatívny účinok, takže tíši bolesť a jeho široko spektrálne využitie našlo zastúpenie aj pri ťažkostiach v súvislosti s menopauzou. Tá totiž často vyvoláva stavy úzkosti, podráždenosti, návalov tepla a depresií.

Ľubovník bodkovaný lieči vnútorne pomocou čajov, tabliet a kapsúl a vhodný je aj na vonkajšie použitie. Medzi ďalšie formy používania tejto rastliny patria napríklad použitie roztokov, olejov a tinktúr, ktoré sa prejavia pri hojení rán a kožných ochoreniach, ekzémoch alebo pri liečbe hemoroidov, popáleninách a iných kožných problémoch.

Jeho žlté listy a kvety sa používajú napríklad ako antiseptikum, analgetikum a antispazmodikum.

Ako správne užívať ľubovník bodkovaný, aby nám neublížil

Vhodná dávka pri užívaní ľubovníka bodkovaného závisí predovšetkým od veku, pohlavia a celkovej zdravotnej anamnézy. Keďže ide o bylinku, ktorá dokáže liečiť a zároveň pôsobiť nežiadúco voči mnoho druhom iných liečiv.

Táto liečivá rastlina môže zvyšovať a aj znižovať účinky niektorých látok obsiahnutých v liekoch. Nežiadúce účinky sa môžu vyskytnúť ako aj pri všetkých iných liečivých rastlinách a vitamínových doplnkoch, pri zbytočne zvýšených dávkach. Medzi hlavné vedľajšie účinky patrí napríklad precitlivelosť na svetlo alebo alergie, problémy s trávením, únava či bolesti hlavy.

Zvýšenú pozornosť by mali pri užívaní ľubovníka venovať aj tehotné, dojčiace ženy a deti. Ideálne je vždy sa poradiť v najbližšej lekárni alebo priamo u svojho všeobecného lekára.

V súvislosti s používaním oleja z ľubovníka bodkovaného je tiež dobré spomenúť, že jeho aplikácia na pokožku sa nekombinuje spolu s opaľovaním sa na slnku, v soláriu alebo iným zdrojom ultrafialového svetla. V niektorých prípadoch sa vyskytli ťažkosti v súvislosti s podráždením pokožky tela a popáleninami. Závažnosť vedľajších účinkov samozrejme závisí od množstva a intenzity používania oleja z ľubovníka a taktiež od dĺžky a intenzity slnečného žiarenia.

ľubovník bodkovaný užívanie

Formy a spracovanie

Najideálnejším a zároveň najjednoduchším spôsobom uchovania liečivých účinkov je napríklad sušenie. Čaj z tejto liečivej bylinky je vhodný napríklad aj na zlepšenie nálady. Najlepšie je vysušiť celú kyticu tejto nazbieranej bylinky. Stačí ju vcelku zavesiť dole hlavou na suché tienisté a vzdušné miesto, napríklad aj do prievanu. Potom už len nastrihať na drobnejšie časti, aby vám uľahčili skladovanie v uzatvárateľnej dóze a sušený ľubovník na čaj je pripravený na používanie.

Vyskúšať tiež môžete účinky extraktu alebo tinktúry z ľubovníka bodkovaného. Na vonkajšie použitie sa aplikujú na rany, vredy, popáleniny, opuchy, kŕče, pri reumatizme, nádoroch, pri problémoch bolestivých pŕs pred menštruačným cyklom a mnoho iného.

Olej z ľubovníka bodkovaného pomôže hlavne pri bolestiach žalúdka, kolike, črevným problémom a pľúcnymi ochoreniami. Na vonkajšie použitie je vhodný napríklad pri popáleninách od slnka alebo ako kozmetický prípravok na pleť všeobecne. Jeho využitie je naozaj všestranné a výroba takéhoto oleja vám nezaberie dlho času a nie je ani náročná na výrobu. Postup je rovnaký, ako pri výrobe väčšiny liečivých olejov z bylín.

Vyrobte si doma svoj vlastný olej z ľubovníka bodkovaného

Na jeho výrobu budete potrebovať čerstvo natrhané kvety a listy tejto liečivky a za studena lisovaný olej. Môžete použiť olivový alebo slnečnicový. Postup je jednoduchý. Na drobno nastrihanú rastlinu natlačíme do skleného pohára na zaváranie a zalejeme olejom. Žiadne časti rastliny by nemali vytŕčať nad hladinou oleja. Sklený pohár uzavrieme a položíme na slnečné miesto na dobru približne 2 až 3 týždňov. Počas tohto obdobia zmes v pohári z času na čas pretrepeme. Postupne sa zmes začne zafarbovať do červena. Následne macerát precedíme cez drobné sitko alebo gázu. Hotový olej prelejeme do čistej nádoby a umiestnime na chladnejšie a tmavšie miesto, napríklad do chladničky. Použiť môžete aj fľašu z tmavého skla.

Ľubovník bodkovaný môžete doplniť aj formou tabliet a kapsúl. Výživové doplnky možno kúpiť v lekárni, v obchodoch zdravej výživy, cez eshopy a aj v bežných obchodoch.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Ľubovník bodkovaný