Prechladnutie – príznaky, príčiny a liečba

Prechladnutie je veľmi častým infekčným ochorením šíriacim sa vzduchom pomocou kvapôčok. Mnoho ľudí si však prechladnutie zamieňa s chrípkou, avšak príznaky prechladnutia sa od príznakov chrípky odlišujú.

prechladnutie

Ak sa chcete dozvedieť, ako odlíšiť prechladnutie od chrípky a aké sú jeho najčastejšie príznaky, prečítajte si náš článok. Dozviete sa v ňom aj to, aké sú príčiny prechladnutia a aká je jeho odborná i domáca liečba. Pridáme tiež niekoľko tipov, ako predchádzať tomuto nepríjemnému, no veľmi častému ochoreniu.

Čo je to prechladnutie a aké sú jeho príznaky

Prechladnutie je spolu s chrípkou jedným z najčastejších infekčných ochorení, ktoré sa šíria kvapôčkovou infekciou. Prechladnutie je spôsobené rôznymi typmi vírusov, no vírusy chrípky poznáme len tri základné. Rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou je nielen vo vírusoch, ktoré to ktoré ochorenie spôsobujú, ale aj v ich symptómoch. Tak sa poďme na ne pozrieť lepšie.

Príznaky bežného prechladnutia sa zvyčajne objavia jeden až tri dni po tom, čo je telo nakazené vírusom. Symptómy zvyčajne pretrvávajú týždeň, no môže sa stať, že ich budete pozorovať aj o čosi dlhšie obdobie. Nemali by však trvať dlhšie ako 14 dní.

 • Výtok z nosa a upchatý nos – k dvom najčastejším príznakom prechladnutia patrí práve upchatý nos a riedky až vodový hlien, ktorý z neho vyteká. Sliznica nosa je opuchnutá a môže byť aj bolestivá. V priebehu dvoch-troch dní sa charakter hlienu zmení, hlien zhustne a jeho farba je žltá alebo mierne zelená. Niekedy sa môže hlien dostať aj do hrdla a dráždiť na kašeľ.
 • Kýchanie – s hlienom je spojené aj časté kýchanie, pretože nosová sliznica je podráždená a zapálená. No a práve toto podráždenie spôsobuje časté kýchanie s následným silným výtokom z nosa.
 • Škriabanie v hrdle – k jedným z prvých príznakov prechladnutia patrí škriabanie v hrdle. Niekedy sa môže objaviť aj pocit suchosti hrdla, bolesť pri prehĺtaní či dokonca pri jedle. Toto všetko je spôsobené zápalom, ktorý prebieha v tkanivách hrdla, pretože ich napadol vírus prechladnutia.
 • Kašeľ – suchý kašeľ, ale i ten produktívny s hlienom, môže sprevádzať prechladnutie. V prípade, že u vás kašeľ pretrváva dlhšie ako pár dní a jeho charakter sa nemení a nezmierňuje, kontaktujte svojho lekára.
 • Slabšia bolesť hlavy – v prípade, že vás pobolieva hlava, môže byť príčinou napríklad aj upchatie horných dýchacích ciest. Silná bolesť hlavy spojená s celkovou slabosťou je však bežnejším príznakom chrípky.
 • Zvýšená teplota – pri prechladnutí vás môže potrápiť aj zvýšená teplota, ktorá by však nemala byť vyššia ako 38 stupňov. V prípade, že máte vyššiu teplotu a trvá dlhšie ako jeden až dva dni, je potrebné kontaktovať vášho ošetrujúceho lekára.

V porovnaní s prechladnutím je chrípka závažným ochorením, ktoré zasahuje celý náš organizmus a je mimoriadne dôležité, aby sme ju vyležali a neprechodili. Chrípka sa od prechladnutia líši tým, že vás zvyčajne zasiahne náhle, prakticky v priebehu pár hodín. Dokáže vás zasiahnuť veľmi intenzívne, prejavuje sa celkovou telesnou slabosťou a človeka doslova bolí celé telo. Okrem vysokej teploty, ktorá môže dosiahnuť aj 40 stupňov, sa pridáva zimnica, bolesť hlavy, očí, svalov a kĺbov. Pridať sa môže strata chuti do jedla, kašeľ, škriabanie v hrdle i nádcha.

prechladnutie príznaky

Príčiny prechladnutia a ako mu predchádzať

Príčinami prechladnutia sú jednoducho povedané vírusy, tie totiž vyvolávajú choroby z prechladnutia. Častými pôvodcami prechladnutia sú adenovírus, vírus RS, rinovírus či parachrípkový vírus. Niekedy sa môže stať, že po pár dňoch sa môže k vírusu pridať bakteriálna infekcia, a tak vznikne zmiešaný typ infekcie. K najčastejším baktériám patria streptokoky a stafylokoky.

Vírusy prechladnutia nás však nenapadnú len tak. Najčastejšie sa šíria počas chladných mesiacov, kedy sme viac vovnútri ako vonku, navyše vo väčších skupinách ľudí. Chlad vysušuje sliznice dýchacieho systému, a tak sa tam vírusy môžu ľahšie usídliť. V interiéri a v prípade nedostatočného vetrania sa vírusy rýchlo šíria a rozmnožujú. Nakaziť sa vírusom prechladnutia môžete pomocou kvapôčiek – to znamená, že infikovaný človek počas kýchania alebo kašľania dostane do vzduchu hlien.

Čo sa týka prevencie prechladnutia, vhodné je v sezóne, kedy je zvýšený výskyt prechladnutí, dbať na dostatočnú hygienu. Tá by mala spočívať v častom umývaní rúk a vhodné je vyhýbať sa miestam s vysokou frekvenciou ľudí. Vhodnou prevenciou je aj posilňovanie obranyschopnosti organizmu, pretože zdravý človek zvládne prekonať prechladnutie rýchlejšie a bez vážnejších komplikácií. Posilniť imunitu môžete viacerými spôsobmi – zdravá a vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovocie, dostatok pohybu, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, prípadne aj saunovanie a otužovanie.

Ako liečiť prechladnutie

Prechladnutie je ochorenie, ktoré zvyčajne náš organizmus dokáže zvládnuť aj bez pomoci lekára. Dôležité však je, aby ste prechladnutie neprechodili, pretože sa môže vrátiť a navyše, vírus tak šírite ďalej. Preto je vhodné aj pri prechladnutí zostať doma, oddychovať, piť veľa tekutín, zvýšiť príjem vitamínov a prípadne užívať lieky na zmiernenie príznakov.

K lekárovi by ste mali ísť vtedy, ak:

 • Príznaky trvajú dlhšie ako 10 dní
 • Máte teplotu vyššiu ako 38 stupňov, prípadne ak máte zvýšenú teplotu dlhšie ako 3 až 4 dni
 • Cítite opuch lymfatických uzlín
 • Ak sú bolesti hrdla pri prehĺtaní veľmi silné
 • Nádcha a bolesti hlavy neustupujú
 • Cítite bolesť v jednom alebo oboch ušiach
 • Objavuje sa u vás bolesť na hrudi
 • Máte problémy s dýchaním, dýchavičnosť

prechladnutie liečba

Domáca liečba

Domáca liečba prechladnutia spočíva hlavne v pokojovom režime, dostatočnom pitnom režime a prísune vitamínov. Pozrime sa, čo všetko je vhodné pri domácej liečbe prechladnutia robiť.

Zabezpečte si dostatočný pitný režim

Vhodná je predovšetkým čistá voda, prípadne voda s citrónom alebo bylinkové čaje. V lekárni nájdete rôzne bylinné zmesi na prechladnutie, pričom väčšinou obsahujú lipový a bazový kvet, šípky, ale aj ibištek. Vhodná je tiež šalvia a mäta alebo čaje s obsahom echinacey. Pri prechladnutí vám môže pomôcť aj čaj z čerstvého zázvoru. Do čaju môžete pridať aj med, ale nepreháňajte to so sladením.

Oddychový režim

Hoci prechladnutie nie je vážne a môžete sa cítiť, že zvládate fungovať tak, ako bežne, spomaľte trošku. Telo potrebuje pre boj s vírusmi silu, aby sa zvládlo zregenerovať. Doprajte si preto oddych. Úplnou samozrejmosťou by malo byť, že v prípade, ak sa venujete športovaniu, tieto aktivity počas prechladnutia vynecháte zo svojho denného režimu.

Nezabudnite na vetranie

Pravidelné a dostatočné vetranie je v prípade prechladnutia dôležité. Vetraním zabezpečíte prísun čerstvého vzduchu, obmedzíte množstvo vírusu vo vašej domácnosti a vzduch zároveň zvlhčíte, takže sa vám bude príjemnejšie dýchať. Myslite aj na to, že prekurovanie domácnosti nie je pre vaše zdravie priaznivé.

Vzduch môžete doma osviežiť aj použitím prírodných vonných etérických olejov. Vhodné sú eukalyptus, mäta či borovica.

Zvýšte prísun vitamínov

Nemusíte sa hneď zásobovať množstvom vitamínov z lekárne. Zvýšte príjem čerstvej i tepelne spracovanej zeleniny a tiež ovocia. Vhodné je popíjať aj čistý zeleninový vývar. Pridajte do svojej stravy cesnak, brokolicu, cibuľu a z ovocia jablká, hrušky a citrusy.

Výplachy slanou vodou

Slaná voda môže pôsobiť ako prevencia, ale aj ako prostriedok na zmiernenie nepríjemnej bolesti zapáleného hrdla. Môžete ju použiť ako kloktadlo. Niektoré zdroje odporúčajú aj výplachy nosa slanou vodou, avšak ide o procedúru, ktorá nemusí byť každému príjemná. Ak vám výplach nosa slanou vodou nie je po chuti, môžete si sliznicu zvlhčovať morskou vodou v spreji, ktorú zakúpite v lekárni.

Odborná liečba prechladnutia

V prípade, že prechladnutie trvá dlhšie alebo sa jeho príznaky nezmierňujú, môžete domácu liečbu doplniť o liečbu pomocou prípravkov a liekov z lekárne. Na zvýšenú teplotu a bolesti hlavy sú napríklad vhodné lieky s obsahom paracetamolu – napríklad Panadol či Paralen. Od upchatého nosa uľaví sprej s morskou vodou v kombinácii so sprejmi proti nádche. Siahnuť môžete po morskej vody v spreji Quixx či Physiomer. Zo sprejov proti nádche patria k obľúbeným Muconasal, Nasivin či Olynth alebo Otrivin a iné. S ich dávkovaním to však nepreháňajte a riaďte sa pokynmi výrobcu na obale. Mnoho ľudí je totiž na takýchto sprejoch závislých a bez nich už prakticky ani nevedia fungovať.

Ak si chcete zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov, môžete tak okrem pestrej stravy urobiť aj pomocou komerčných vitamínov z lekárne. Pri prechladnutí je vhodné zvýšiť hlavne prísun vitamínu C, ktorý posilňuje našu imunitu. Nájdete ho napríklad v tabletách Celaskon, ktoré sú dostupné ako tablety na prehĺtanie aj ako šumivé tablety. Na zapálené hrdlo a bolesti pri prehĺtaní môžete použiť rôzne cukríky, pastilky či tablety na cmúľanie alebo účinné roztoky v spreji, ktoré vám od nepríjemného škriabania a zápalu v hrdle uľavia veľmi rýchlo. Vhodný je Strepsils, Septolete či Neo-Angin a iné. V prípade, že vás trápi aj kašeľ, žiadajte v lekárni sirup od kašľa, vyberajte si však podľa toho, či máte suchý alebo vlhký produktívny kašeľ. Z produktov patria k obľúbeným Robitussin, Mucosolvan či Stoptussin a ďalšie.

V prípade prechladnutia aj chrípky antibiotiká nie sú účinné, a tak sa nesnažte ich zháňať, prípadne žiadať ich od lekára. Môžu vo vašom tele urobiť viac škody ako úžitku.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Prechladnutie