Zázračný rakytník rešetliakový. Jeho zdravotné účinky využite čo najviac

Rakytník rešetliakový alebo tiež Hippophae rhamnoides. Kto by ho nepoznal. Ide o čoraz viac známu super potravinu, ktorá má na naše zdravie naozaj veľmi zázračné účinky. Zoznámte sa s rakytníkom, jeho pestovaním, zberom, rôznou formou užívania a celkovými účinkami v prospech zdravia rôznych oblastí.

rakytník rešetliakový

Typické znaky rakytníka rešetliakového

Táto rastlina sa nedá prehliadnuť. Ide o malý až stredne veľký krík, ktorý dokáže rásť napríklad aj vo vyšších nadmorských výškach, takže jeho pestovanie je rozšírené aj v oblastiach s menej rovinatými podmienkami. Rakytník preslávili jeho bobuľovité plody už odpradávna. Bol nazývaný tiež citrusom severu, pretože množstvo vitamínu C, ktorý v sebe každá jedna bobuľka skrýva, sa vyrovná dennej dávke tohto vitamínu, a teda dokáže plnohodnotne nahradiť aj citrusové plody.

Rakytník rešetliakový má sýto oranžové malé plody oválneho tvaru, ktoré tvoria husté trsy. Konáre sú nimi pokryté veľmi natesno a zväčša rastú postupne od ich okrajoch. Tieto malé výživné bobuľky v sebe skrývajú neskutočne obrovské množstvo tých najrôznejších vitamínov, minerálov a iných aktívnych látok, vďaka ktorým sa zbierajú a spracovávajú nielen v potravinárskom a farmaceutickom priemysle, ale aj v oblasti kozmetiky.

Ďalej je rakytník obľúbený okrem svojich plodov aj vďaka jeho listom, kvetom a konárom. Tieto jednotlivé časti sa zbierajú prevažne na sušenie a následne sa z nich pripravuje čaj, výluh, obklad alebo rôzne zábaly.

Aký je obsah vitamínov rakytníka

Prirovnanie rakytníka k citrusovému ovociu nie je bezdôvodné. Jeho obsah vitamínu C je v malej oranžovej bobuľke naozaj veľký. Okrem vitamínu C ešte obsahuje aj ďalšie vitamíny, a to vitamín A, B1, B2, B6 a vitamín E. Ďalej obsahuje rôzne minerály, stopové prvky, antioxidanty. Spomeňme napríklad látky ako draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, foláty a biotín a tiež nenasýtené mastné kyseliny, konkrétne kyselinu linolovú, kyselinu linolenovú a kyselinu olejovú. Krásne oranžové sfarbenie bobúľ je spôsobené taktiež veľmi zdraviu prospešným farbivom, betakaroténom.

rakytník rešetliakový účinky

Všestranné použitie rakytníka

Populárny rakytník a prípravky z neho sa s veľkou obľubou používajú pri ajurvédskych a tradičných čínskych procedúrach a masážach. Vtedy sa využívajú predovšetkým rakytníkové oleje a tinktúry. Ich aktívne látky a najmä vitamín E pôsobia na pokožku veľmi upokojujúco a blahodarne. Vitamín E je ideálny na obnovu kožných buniek, podporu zdravej a krásne pokožky, ako aj zabránenie starnutiu buniek.

Najväčšie zdravotné benefity

Rakytník je akýmsi prírodným antioxidantom, ktorý dokáže plnohodnotne ochrániť ľudský organizmus od pred sezónnymi chorobami, starnutím organizmu, ale aj pred civilizačnými chorobami, ako je napríklad rakovina alebo choroby kardiovaskulárneho systému. Práve semená a listy rakytníka rešetliakového obsahujú veľmi prospešné flavonoidy – kvercetín, ktorý dokáže pri pravidelnom užívaní znižovať krvný tlak, a tak znižovať celkové riziko srdcových chorôb.

Pomocou skupiny vitamínov spolu s karotenoidom môže pôsobiť rakytník na zdravé fungovanie pečene. A napomáhať zlepšiť hladinu pečeňových enzýmov v krvi.

Medzi ďalšie zdravotné benefity, pre ktoré je rakytník rešetliakový tak známy, môžeme zaradiť lepšie trávenie a zníženie rizika žalúdočných vredov, zmiernenie príznakov menopauzy, pomoc pri problémoch so zrakom, suchými alebo podráždenými a začervenanými očami.

Zmiernenie zápalov kĺbov aj svalov sa zlepšilo napríklad pomocou zábalu z výťažku listov rakytníka. Taktiež sa dostavili pozitívne výsledky s vonkajším používaním tinktúr, ktoré pôsobili na bolestivé miesta veľmi upokojujúco.

U ľudí s psychickými problémami sa využitie rakytníkových prípravkov osvedčilo veľmi efektívne. Pri pravidelnom užívaní sa stavy depresie postupne zmierňovali, ba až úplne vymizli.

Lepší imunitný systém

Udržať si dobrú imunitu môžeme aj pomocou látok, ktoré obsahuje denná dávka rakytníka. Okrem množstva antioxidantov, ktoré obsahuje, sa treba zamerať aj na vysoký obsah flavonoidov. Tieto efektívne rastlinné zlúčeniny pomáhajú udržať imunitný systém z dlhodobého hľadiska pod kontrolou. Ľudské telo sa potom dokáže lepšie brániť pred klasickými chorobami ako chrípka, nádcha, angína a rôznymi druhmi alergií.

Zdravé srdce

Rakytník rešetliakový dokáže veľmi efektívne bojovať s ochoreniami celého kardiovaskulárneho systému. Predchádzať sa s ním môže krvným zrazeninám, vysokej hladine cholesterolu v krvi alebo zvýšenému krvnému tlaku. Všetky tieto schopnosti má najmä vďaka obsahu veľmi prospešných omega mastných kyselín.

Rakytník v dermatologickom a kozmetickom priemysle

O tom, že rakytník rešetliakový je jedným z najviac používaných prírodných liečiv je isté. No rakytník je čoraz viac využívaný už aj v dermatologickom, farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Okrem toho, že sa z neho vyrába veľké množstvo rôznych liečiv, svojim zložením, predovšetkým vďaka vitamínu E, je tým najvhodnejším adeptom vhodným do kozmetických prípravkov. Tento vitamín je známy tým, že dokáže poskytnúť pokožke presne to, čo potrebuje. Omladzuje ju, poskytuje jej pružnosť a ochranu pred vplyvom vonkajších faktorov, akými sú napríklad slnečné žiarenie, cigaretový dym, veľké teplotné výkyvy.

Rakytníkový olej spolu s esenciálnymi olejmi je často používaný na rôzne terapeutické masáže. Dokáže sa dobre vstrebať a okrem blahodarných účinkov na pokožku tela poskytuje aj pozitívny účinok na našu myseľ a odbúranie stresu. Túto pozitívnu vlastnosť rakytníkového oleja objavili už naši dávni predkovia, ktorí takouto masážou dokázali liečiť mnoho rôznych chorôb. Túto metódu aplikovali celé stáročia a používa sa dodnes.

Okrem omladzujúcich účinkov  tu nesmieme zabudnúť spomenúť ani tie zdravotné. Rakytníkový olej, tinktúra alebo rôzne zábaly a obklady s rakytníka rešetliakového sú schopné zabrániť vysušeniu pokožky, liečia popáleniny, odreniny, podliatiny alebo omrzliny a preležaniny.

rakytník rešetliakový užívanie

Dávkovanie a užívanie

S dávkovaním rakytníkového oleja a s akýmkoľvek prípravkom z neho, to netreba nikdy preháňať. Hoci olej z rakytníka rešetliakového obsahuje všetky štyri najzdravšie druhy omega mastných kyselín, omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9, nezabúdajte, že účinok na ľudský organizmus sa zvyšuje nie kvantitou, ale najmä pravidelným dlhodobým užívaním vhodných dávok.

Na vonkajšie používanie rakytníkových prípravkov nie je tak striktné dodržiavanie potrebnej dávky. Na postihnuté miesta sa aplikuje či už rakytníkový olej, tinktúra, zápal alebo obklad, podľa aktuálnej potreby.

Pri vnútornom užívaní je vždy potrebné dodržiavať údaje v príbalových letákoch, pretože iba tam dokážeme presne zistiť množstvo aktívnych látok, ktoré daný prípravok obsahuje. Pri domácich prípravkoch z rakytníka rešetliakového, akými môže byť napríklad rakytník naložený v mede, sa odporúča jedna polievková lyžica tohto lieku denne.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Rakytník rešetliakový