Ako vybrať čističku vzduchu

Čistička vzduchu je zariadenie, ktoré zachytáva nečistoty vo vzduchu v domácnosti, či v pracovných priestoroch. Eliminujú škodlivé mikroorganizmy, baktérie, vírusy, plesne, roztoče, peľ alebo dym. Tie sú obzvlášť nebezpečné pre alergikov. Môžu im spôsobiť dýchacie problémy, upchatý nos a kožné alergie.

čistička vzduchu

Pre koho sú čističky vzduchu vhodné?

Kvalitné čističky vzduchu pomáhajú zlepšiť kvalitu života osobám s oslabenou imunitou, alergikom a astmatikom, ktorým kontakt s mikroskopickými nečistotami vo vzduchu spôsobuje zdravotné problémy.

Ich pomoc ocenia najmä ľudia v mestách, kde je čistý vzduch vzácnosťou aj pri pravidelnom vetraní. Uplatnenie nájdu aj na miestach, kde sa denne zdržuje veľa ľudí, napríklad v školách a škôlkach, v kanceláriách a pod.

Aké typy filtrov čističiek vzduchu poznáme?

Najdôležitejšími komponentami čističiek vzduchu sú filtre. Existuje viacero typov čističiek vzduchu, ktoré sa líšia podľa toho, akým spôsobom pracujú. Metóda čistenia vzduchu konkrétneho zariadenia závisí od toho, aké filtre sa v ňom nachádzajú.

Výrobcovia ich rôzne kombinujú, aby dosiahli čo najvyššiu účinnosť. Najlepšie čističky pracujú s niekoľkonásobnou filtráciou.

HEPA filter

Najobľúbenejším typom filtra je HEPA filter. Zachytáva čiastočky veľkosti 0,3 mikrónu, to znamená, že z ovzdušia eliminuje 99,7 % alergénov, dym aj pachy.  Pre udržiavanie vysokej účinnosti je potrebné filtre meniť, keď sa zanesú. Nevýhodou HEPA filtra je mierna hlučnosť kvôli ventilátoru, ktorý je jeho súčasťou.

čistička vzduchu s hepa filtrom

Vodný filter

Ak potrebujete vzduch v miestnosti prečistiť a zároveň zvlhčiť, je pre vás vhodná čistička vzduchu s vodným filtrom. Sú o niečo menej účinné ako HEPA filtre. Drobné čiastočky zo vzduchu sa zachytávajú v nádobe s vodou. Ich výhodou je, že nádoby netreba vymieňať a dokupovať, stačí vyčistiť nádobku a naplniť ju čistou vodou. Náklady na prevádzku a údržbu sú teda minimálne.

Elektrostatický filter

Čističky vzduchu s elektrostatickým filtrom sú unikátne tým, že nepotrebujú vzduch nasávať. Filter, pozostávajúci z kovových doštičiek, priťahuje prach, plesne a peľ zo vzduchu pomocou elektrostatického efektu. Po zanesení nečistotami sa dá jednoducho vybrať a umyť.

Samotný elektrostatický filter nedokáže odstrániť zápachy, preto sa v čističkách kombinuje napríklad s uhlíkovým filtrom.

Ionizátor

Ionizátor dokáže nabíjať čiastočky vzduchu v domácnosti zápornými iónmi, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Zlepšujú funkcie dýchacieho ústrojenstva, znižujú prejavy alergií, dokonca pomôžu znížiť telesnú únavu. Pomocou záporných iónov sa drobné prachové čiastočky usádzajú vo filtri čističky, prípadne na pevných povrchoch v miestnosti, odkiaľ ich jednoducho zotriete.

Uhlíkový filter

Na odstránenie zápachu, nebezpečných a jedovatých výparov zo vzduchu, sú ideálne čističky s uhlíkovým filtrom.

UV filter

Pomocou UV žiarenia ako katalyzátora využíva chemickú reakciu na rozklad baktérií, vírusov, spór, plesní, ale aj smogových plynov a prchavých látok.

Predfilter

Filter, umiestnený pred „hlavným“ filtrom, je určený na zachytávanie hrubých nečistôt, napríklad srsti zvierat a väčšie čiastočky prachu. Zabraňuje veľkému znečisteniu vnútorného filtra.

Aká čistička vzduchu sa hodí do vašej domácnosti?

Vďaka účinným filtrom dokážu najlepšie čističky vzduchu zachytiť až 99% nečistôt. Odstránením baktérií a vírusov môžu znížiť prenášanie chorôb medzi kolegami a spolužiakmi.  Vo fajčiarskych priestoroch eliminujú dym a zápach. Aby ste dosiahli čo najčistejšie ovzdušie vo vašom priestore, vyberte si čističku, ktorá je vyrobená presne na jeho podmienky.

  • Do domácnosti, kde bývajú alergici, astmatici a osoby s oslabenou imunitou, vám jednoznačne odporúčame čističky vzduchu s čo najvyšším výkonom.
  • Výkon musí byťprispôsobený veľkosti miestnosti, kde bude čistička vzduchu umiestnená. Výrobcovia uvádzajú tento parameter na informačnom štítku/letáčiku.
  • Čističky vzduchu sú najúčinnejšie vtedy, keď sú umiestnené blízkostredu miestnosti. Preto si vyberajte spotrebiče moderného dizajnu a farby, ktorá sa hodí do vášho bytu.
  • Spoliehať sa na vlastný nos pri určovaní množstva nečistôt vo vzduchu je náročné, až nemožné. Odporúčame vám porozhliadnuť sa po inteligentnom zariadení so senzormi, ktoré to zvládnu za vás.

Podľa čoho kupovať čističku vzduchu?

Výrobcovia čističiek vzduchu sa snažia prispôsobovať ich akémukoľvek priestoru. Pozorne si prečítajte, akými parametrami vybrané zariadenie disponuje.

Výkon

Výkon čističiek sa udáva v m3/h (metroch kubických za hodinu). Znamená to, aký objem vzduchu dokáže prečerpať za hodinu prevádzky. Z rozmerov miestnosti si môžete vypočítať objem vzduchu a zistiť, akú výkonnú čističku potrebujete. Skutočne čistý vzduch dosiahnete, ak bude čistička schopná prečerpať celý objem vzduchu v miestnosti dva krát. Do domácnosti s alergikom sa oplatí aj výkonnejšie zariadenie – malo by prečistiť celý objem vzduchu v miestnosti až 4x.

ako vybrať čističku vzduchu

Čističky vzduchu väčšinou disponujú regulátorom výkonu. To znamená, že ich môžete spustiť „na plné obrátky“, ak sa vám po vetraní dostane dovnútra prach a peľ. V noci, kvôli hluku a menšej spotrebe elektriny, ich necháte zapnuté na najnižšom výkone.

Hlučnosť

Niektoré čističky vzduchu sotva začujete, iné môžu dosiahnuť až 70 dB hlučnosti. Zdroj zvuku je ventilátor a jeho intenzita väčšinou závisí od výkonu. To však nie je pravidlom.

Ak chcete používať čističku nepretržite, môže vám prekážať aj jemný zvuk, napríklad v noci. V takom prípade vám odporúčame čističku vzduchu s elektrostatickým filtrom.

Cena

Pri výbere čističky vzduchu by mala byť cena jedným z posledných kritérií, ktoré zohľadníte. Nákupom spotrebiča so slabým výkonom do väčšieho priestoru by ste zbytočne vyhodili peniaze. Ak potrebujete odstrániť zo vzduchu všetky alergény, investícia do kvalitného zariadenia sa oplatí. Najlepšie čističky z viacerých cenových kategórií sú porovnávané v teste čističiek vzduchu. Pomôžu vám rozhodnúť sa, koľko chcete do tohto zariadenia investovať.

V prípade čističiek s vymeniteľným filtrom si treba k obstarávacej cene pripočítať aj cenu náhradných filtrov.

Spotreba energie

Čističky vzduchu sú pomerne úsporné spotrebiče. Najmä tie automatické majú senzory, ktoré sa aktivujú a prepínajú sa podľa aktuálne potrebného výkonu.

Ďalšie zaujímavé funkcie čističiek vzduchu

Senzory na nečistoty

Inteligentné zariadenia prispôsobujú režim chodu podľa toho, ako veľmi je ovzdušie v miestnosti znečistené. Rozoznávajú to vďaka citlivým senzorom, ktoré reagujú na prach a iné nečistoty.

Ovládanie cez mobilnú aplikáciu

Niektorí výrobcovia čističiek vzduchu uľahčujú svojim zákazníkom používanie a umožňujú ovládanie funkcií cez aplikáciu v telefóne. Majiteľ čističky si tak vie regulovať výkon alebo dokonca sledovať štatistiky o znečistení vzduchu v domácnosti.

Automatický režim

Najlepšie čističky vzduchu dokážu v automatickom režime samy regulovať svoj výkon podľa kvality ovzdušia v miestnosti.

Nastavenie času prevádzky

Ak nechcete, aby bola čistička vzduchu v prevádzke celú noc, môžete si nastaviť čas, kedy sa automaticky vypnú.

Indikátor výmeny filtra

Údržba spotrebičov je dôležitá, aby správne fungovali a vydržali čo najdlhšie. Ak je filter vymeniteľný (HEPA), treba ho meniť pravidelne, ak je znečistený. Najlepšie čističky vzduchu vás na tento stav upozornia vďaka indikátoru znečistenia filtra.

Záver

Zistili sme, že kvalitné zariadenia dokážu vyčistiť ovzdušie vo vašej domácnosti takmer na 100%. Spolu s pravidelným upratovaním pomáhajú alergikom zbaviť sa, alebo aspoň zmierniť nepríjemnosti, ktoré im citlivosť na nečistoty v ovzduší spôsobujú.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Čističky vzduchu