Ako vybrať teplomer, nevyhnutnú súčasť domácej lekárničky

Teplomer patrí k základnej výbave lekárničky v každej domácnosti. Zvýšenou teplotou vaše telo dáva najavo, že bojuje s ochorením. Meranie teploty pomôže vášmu lekárovi určiť správnu diagnózu.

teplomer

K čo najpresnejšiemu meraniu potrebujete kvalitný teplomer. V minulosti bol samozrejmosťou v každej domácnosti klasický, ortuťový. Dnes sú možnosti oveľa širšie: existujú digitálne, kvapalinové, kontaktné aj bezdotykové, či profesionálne infračervené teplomery.

Poradíme vám, ako si z toho množstva možností vybrať teplomer, ktorý vám podá vždy presné informácie o stave vašej telesnej teploty.

Čo treba vziať do úvahy pri výbere teplomera?

Pri meraní teploty sú najdôležitejšie parametre presnosť, rýchlosť a spôsob merania.

1. Presnosť merania

Schopnosť teplomera namerať presnú teplotu by mala byť popísaná v letáčiku, pribalenom k teplomeru. K všeobecne najpresnejším patria infračervené teplomery, ktoré využívajú lekári.  Presnosť závisí aj od miesta merania a dodržania správneho postupu. To, či je teplomer, ktorý ste si predbežne vybrali spoľahlivý, vám pomôže zistiť aj test teplomerov a recenzie od ľudí, ktorí už daný model vlastnia.

2. Miesto merania

Na trhu sú dostupné teplomery kontaktné – určené na meranie v podpazuší, v ústach alebo v konečníku a bezkontaktné, ktoré dokážu zmerať teplotu bez toho, aby ste si ich prikladali priamo na telo.

Výberu venujte zvláštnu pozornosť, ak máte deti alebo čakáte bábätko. Myslite na to, že budete teplomer používať častejšie a meranie so zastaraným alebo nekvalitným modelom by bolo zbytočne komplikované. Deťom je meranie v podpazuší či v konečníku nepríjemné, hlavne pri horúčke, keď sa cítia zle. Pri bábätkách je navyše ťažké docieliť, aby ostali bez pohybu niekoľko sekúnd (u starších typov teplomerov až niekoľko minút), kým teplomer stihne odmerať teplotu.

Najpohodlnejším riešením pre vás aj vaše dieťa je bezdotykový teplomer.

3. Cena

Cenovo dostupným štandardom súkontaktné digitálne teplomery, ktoré sa používajú podobne, ako sa v minulosti používali ich ortuťoví predchodcovia. Tento spôsob merania nie je ten najpohodlnejší, avšak pri občasnom používaní vám nemusí prekážať.

Cena bezdotykových teplomerov býva vyššia ako u digitálnych, majú však množstvo výhod, ktoré časom určite oceníte.

ako vybrať teplomer

Aké typy teplomerov nájdete na trhu?

Klasické sklenené/kvapalinové teplomery

V minulosti mala vo svojej lekárničke takmer každá rodina ortuťový teplomer. Tieto teplomery merali síce presne a spoľahlivo, avšak pri rozbití hrozila otrava jedovatou ortuťou. Navyše, meranie takýmto teplomerom trvalo až 5 minút.

Ortuťové teplomery sa stiahli z predaja kvôli nebezpečnej látke. Náhradou ortuti v teplomeroch sa stali netoxické kvapaliny. Pre tých, ktorí nedajú dopustiť na „klasický“ spôsob merania teploty, sú dostupné sklenené teplomery s rovnakou stupnicou, ako mali ortuťové teplomery. Stupnica je naplnená liehom, zinkom, gáliom alebo indiom.

Digitálne teplomery

Na orálne a rektálne meranie, či meranie pod pazuchou, sú vhodné digitálne teplomery s ohybnou špičkou. Takéto teplomery sú cenovo dostupné a ako základná výbava lekárničky pri občasnom používaní sú postačujúce.

Pri bábätkách však rátajte s tým, že im budete musieť merať teplotu v konečníku, čo môže byť občas problematické. Každá časť tela má totiž odlišnú telesnú teplotu, no mnohí pediatri sa zhodujú, že najpresnejšie meranie teploty bábätkám je práve v konečníku.

Najvyššia je vo vnútri tela (37 – 38°C) a klesá smerom von. Normálna teplota, nameraná na pokožke, je medzi 36 a 37°C. Pri rektálnom meraní musíte z nameranej hodnoty odrátať 0,5 stupňa u bábätiek do pol roka a u starších 0,7 stupňa – výsledkom bude teplota, akú by ste namerali v podpazuší.

Po meraní použite na špičku teplomera dezinfekciu a dôkladne ho vyčistite. Staršie deti a dospelí si môžu merať teplotu digitálnym teplomerom v ústach (pod jazykom), alebo pod pazuchou. Keď teplomer ukončí meranie, upozorní vás na to pípaním, ktoré býva odlišné pri normálnej teplote, zvýšenej teplote a horúčke.

Pre bábätká sú dostupné aj špeciálne digitálne teplomery v tvare cumlíka. Tie sú vhodným riešením vtedy, ak je dieťatko zvyknuté na cumlík – meranie preňho nebude ničím nepríjemným. Správnemu meraniu teploty „cumlíkom“ však môže prekážať nádcha, kýchanie a kašeľ.

Čelový teplomer

Čelové teplomery s tekutými kryštálmi merajú len orientačne. Po priložení na suché čelo zobrazia približnú teplotu zafarbením príslušného políčka. Zo všetkých druhov teplomerov sú najlacnejšie, no najmenej presné.

Ušný teplomer

Teplomery s drobným oblým senzorom, ktorý sa vkladá do ucha. Teplotu zmeria technológiou infračerveného žiarenia, približne za 5 sekúnd. Ušné teplomery zobrazujú výsledky na displeji Niektoré z nich sú vybavené pamäťou na ukladanie posledných meraní.

Bezdotykový teplomer

Najpohodlnejší spôsob merania teploty ponúkajú elektronické bezdotykové teplomery.

Podobne ako ušné teplomery, telesnú teplotu skenujú pomocou infračerveného žiarenia. Meranie sa uskutočňuje priložením k čelu, uchu, podpazušnej jamke alebo inej časti tela na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Teplotu tak môžete pokojne zmerať aj spiacemu dieťaťu bez toho, aby ste ho vyrušili. Trvá to približne 3 až 5 sekúnd, takže je to úplne komfortné a rýchle. Najlepšie teplomery ukážu nameraný výsledokuž za 1 sekundu.

Aj keď je teplota v oblasti čela o niečo nižšia, ako v podpazuší či v ústach, výsledok, ktorý sa zobrazí na displeji, je taký, aký by sa ukázal na stupnici ortuťového teplomera po meraní pod pazuchou. Na vypočítanie čo najpresnejšieho výsledku využívajú infračervené teplomery matematické algoritmy. Dodržiavanie presných inštrukcií výrobcu je kvôli presnosti nevyhnutné.

Použitie týchto teplomerov je úplne hygienické, nie je potrebné ich po meraní dezinfikovať.

bezdotykový teplomer

Ďalšie užitočné funkcie bezdotykových teplomerov

  • Namerané výsledky sa zobrazujú zreteľne na displeji s veľkými číslicami.
  • Najlepšie teplomery majú podsvietený displej, takže výsledok uvidíte aj v tme.
  • Po nameraní teploty bezdotykové teplomery upozorňujú na vysokú teplotu zvukovým signálom.
  • Moderné teplomery dokážu uložiť do svojej pamäti 30 – 60 (prípadne viac) meraní. Vďaka tomu môžete sledovať, či teplota stúpa, alebo ustupuje.
  • Pokročilejšie teplomery majú špeciálny optický zameriavací systém, ktorý umožňuje ihneď opakovať meranie.
  • Najlepšie teplomery možno použiť na snímanie teploty rôznych častí tela a odhaľovanie anomálií spôsobených zápalom. Týmito profesionálnymi prístrojmi možno merať teplotu na miestach po chirurgických zákrokoch a v otvorených ranách a urýchliť tak ich liečbu.
  • Bezdotykové teplomery je možné využiť na meranieteploty iných povrchov – sú multifunkčné. Táto funkcia je praktická najmä pri malých bábätkách, ktoré sú citlivé na teplotu vody či mlieka. Zmeriate s nimi teplotu akéhokoľvek povrchu, avšak v obmedzenom rozsahu, napr. od 1°C do 55°C (závisí od konkrétneho modelu).
  • Na meranie rôznych častí tela alebo iných predmetov a povrchov majú infračervené teplomery v ponuke nastavenia. Konkrétny program si zvolíte pomocou tlačidiel. Podľa zvoleného programu teplomer dokáže určiť skutočnú a najpresnejšiu hodnotu teploty v stupňoch Celzia.
  • Teplomery čerpajú energiu z klasických batérií. Niektoré teplomery vás upozornia, keď bude batéria slabnúť.

Rada na záver

Ak sa u vás objavila vysoká teplota a navštívite lekára, oznámte mu, akým typom teplomera ste si merali teplotu. Nezabúdajte merať pravidelne a dôsledne. Chyby pri meraní, ale aj vonkajšie vplyvy, ako je teplota vzduchu, či zvýšená fyzická aktivita, môžu spôsobiť odchýlky vo výsledkoch.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Teplomery