Vyberáme zvlhčovač vzduchu: Čo si všímajte?

Počas vykurovacej sezóny prudko klesá vlhkosť vzduchu v domácnostiach. Suchý vzduch má nepriaznivý vplyv na zdravie človeka. Najcitlivejšie reagujú alergici a astmatici, u ktorých vyvoláva dýchacie problémy.

zvhlčovač vzduchu

Optimálnu vlhkosť vzduchu do miestnosti vráti kvalitný zvlhčovač vzduchu. Existuje niekoľko typov prístrojov na zvlhčenie vzduchu. Líšia sa metódou zvlhčovania, výkonom, ale aj dizajnom a funkciami, ktoré uľahčujú ich používanie. Niektoré z nich dokážu vzduch zvlhčiť a zároveň aj vyčistiť.

  • Vyberte si zvlhčovač podľa toho, do akej miestnosti je určený. Vysoko výkonné zvlhčovače sú vhodné do veľkých miestností, slabšie do menších. Aby bolo zvlhčovanie efektívne, miestnosť by mala byť uzavretá.
  • Do domácností s deťmi si vyberte radšej studený zvlhčovač. Horúcou parou by si mohli ublížiť.
  • Pre alergikov a citlivých ľudí sa hodí zariadenie, ktoré kombinuje zvlhčovanie a čistenie vzduchu.
  • Prehľad o vlhkosti vzduchu v miestnosti získate pomocou zvlhčovača so zabudovaným vlhkomerom. Podľa Austrálskej rady pre astmu je odporúčaná vlhkosť v domácnosti je 30 – 50%.

Ktorý typ zvlhčovača vzduchu si vybrať?

Na zvýšenie vlhkosti vzduchu sa využívajú rôzne technológie: klasické odparovanie horúcej vody, „rozmetanie“ vody pomocou výkonného ventilátora, či vytváranie hmly ultrazvukovými vibráciami. Podľa metódy vytvárania pary či hmloviny poznáme tieto typy zvlhčovačov vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním (studené)

Zvlhčovače prirodzeným odparovaním studenej pary sú energeticky úsporným riešením. Elektrinu spotrebúva len vetráčik, ktorý vyháňa studenú paru von. Zvlhčenie vzduchu je však pomerne pomalé. Ak chcete dosiahnuť vlhkosť vyššiu ako 55%, zvoľte radšej iný typ.

Vzhľadom na to, že prevlhčenie vzduchu spôsobuje rozmnožovanie plesní na stenách, neschopnosť dosiahnuť vyššiu vlhkosť môže byť výhodou. Najlepšie studené zvlhčovače vzduchu majú za vetráčikom filtre, ktoré odstraňujú z ovzdušia prach a mikroorganizmy.

Diskové

Vďaka nízkym nárokom na údržbu sú diskové zvlhčovače obľúbeným riešením do kancelárskych priestorov a domácností, kde bývajú zaneprázdnení ľudia. Pracujú na princípe otáčania sa guľatých dosiek, na ktorých sa zachytáva voda z nádrže. Tá sa odparuje do vzduchu pomocou vetráčika. Nevýhodou je, že výkonný ventilátor v diskových zvlhčovačoch môže byť mierne hlučný.

Doskové (kazetové)

Vo vnútri doskových zvlhčovačov sa nachádzajú dosky (kazety), vyrobené z nasiakavého materiálu, napríklad buničiny, alebo špeciálneho papiera. Voda, ktorú z nádrže vsiaknu, sa za pomoci ventilátora odparuje do ovzdušia.

Dizajn

Zvlhčovač vzduchu funguje efektívne, ak je umiestnený do stredu miestnosti. Preto by ste mali zvoliť taký, ktorý vám nebude narúšať príjemný vzhľad vašej domácnosti. Dostupné sú zariadenia s moderným nadčasovým vzhľadom v neutrálnych farbách – bielej a čiernej. Výrobcovia však myslia aj na deti. Detskú izbu môže doplniť zvlhčovač vzduchu v tvare zvieratka veselej farby.

Parné zvlhčovače

Zvlhčovače, vytvárajúce horúcu paru, mierne ohrievajú vzduch v miestnosti. Vodu na odparovacej platničke zohrieva špirála. Para sa následne v komore prístroja zmieša so studeným vzduchom a vylúči sa do miestnosti.

Najlepšie parné zvlhčovače disponujú regulátorom množstva vylučovanej pary podľa vlhkomeru. Okrem toho dokážu samy prispôsobiť svoju činnosť teplote v miestnosti tak, aby vzduch viac nezohrievali.

Výhodou týchto zariadení je, že vysokou teplotu likvidujú mikroorganizmy. Preto sa parné zvlhčovače odporúčajú alergikom a astmatikom. Ohrev vody však vyžaduje viac elektrickej energie.

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače majú vo vnútri vibračné zariadenie – ultrazvukový oscilátor. Toto zariadenie mení vodu nadrobné kvapôčky – hmlovinu, ktorá sa rozpúšťa vo vzduchu a zvyšuje tak jeho vlhkosť. Kvapôčky hmloviny sú menšie, ako parné, lepšie sa rozptyľujú a udržujú vo vzduchu. Test zvlhčovačov vzduchu dokázal, že ide o najrýchlejšie pracujúce zariadenia tohto typu.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu sú energeticky úsporné a tiché, najmä ich studené verzie sú vhodné do rodín s deťmi. Niektoré z nich sú vybavené ionizačnou tyčinkou, ktorá eliminuje baktérie a choroboplodné zárodky vo vode.

Tieto spotrebiče sú mimoriadne náchylné na poškodenie vodným kameňom, ktorý sa v nich rýchlo usádza. Preto je vhodné ich plniť destilovanou alebo prefiltrovanou vodou.

Zvlhčovače s ionizátorom

Najlepšie zvlhčovače vzduchu nielen zvlhčujú, ale aj prečisťujú ovzdušie. Na to slúži tzv. ionizátor. Záporne nabité ióny majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Priaznivo pôsobia na dýchacie ústrojenstvo, urýchľujú samočistenie pľúc, zmierňujú telesnú únavu. Pre porovnanie: ovzdušie v lesoch, pri vodopádoch alebo napríklad po búrke je nabité negatívnymi iónmi.

Ionizátor v zvlhčovačoch vzduchu slúži hlavne na zhlukovanie prachových častíc. Ovplyvňuje ich elektrický náboj a spôsobí, že sa rýchlo usadia.

zvhlčovač vzduchu s ionizátorom

Ako porovnávať modely zvlhčovačov vzduchu?

Aby ste získali ten najlepší zvlhčovač vzduchu pre vašu domácnosť, všímajte si tieto parametre:

Výkon

Výkon zvlhčovača vzduchu určuje, koľko pary dokáže vytvoriť za hodinu. To znamená, že čím výkonnejší zvlhčovač si zaobstaráte, tým rýchlejšie dosiahnete požadovanú vlhkosť vzduchu. Optimálna vlhkosť závisí aj od frekvencie vetrania a iných faktorov. Všeobecne platí, že do veľkých miestností patria výkonné zvlhčovače. Výkon zvlhčovača sa udáva v milimetroch pary za hodinu (ml/h).

Najvýkonnejšie zvlhčovače dosahujú najvyšší výkon 400 – 600 ml/h, čo je postačujúce pre miestnosti s rozmerom do 70 m2. Do stredne veľkých miestností odporúčame zvlhčovač s výkonom 300 – 400 ml/h a do malých izieb s rozmerom do 30 m2.

Spotreba energie

Príkon, teda spotreba elektriny daného zariadenia, rastie priamo úmerne s jeho výkonom.

Príkony dostupných zvlhčovačov vzduchu sa pohybujú od 14 W do 150 W.

Vlhkomer a hydrostat

Najlepšie zvlhčovače vzduchu umožňujú nie len sledovať vlhkosť vzduchu, ale aj nastaviť požadovanú vlhkosť na hydrostate. Po dosiahnutí želanej hodnoty sa automaticky vypnú.

Hlučnosť

Niektoré zvlhčovače vzduchu pracujú úplne potichu. V prípade zvlhčovačov, pracujúcich na princípe horúcej pary, môžete počuť slabšie šumenie.

ako vybrať zvhlčovač vzduchu

Objem zásobníka

Pred kúpou zvlhčovača zvážte, či bude fungovať nepretržite, alebo len v určitú hodinu, podľa potreby. Pre nepretržitú prevádzku zvoľte radšej väčší objem nádrže na vodu, aby ste ju nemuseli často dopĺňať.

Časovač

Vďaka časovaču sa nemusíte obávať, že by ostal váš zvlhčovať zbytočne zapnutý, keď odídete z domu. Po uplynutí doby, ktorú nastavíte, sa automaticky zastaví a už nespotrebuje žiadnu energiu.

Údržba

Každý spotrebič v domácnosti potrebuje údržbu, aby slúžil čo najlepšie a najdlhšie. To platí aj pri zvlhčovačoch vzduchu. Niektoré typy sú na údržbu náročnejšie, o iné sa nemusíte starať takmer vôbec.

Najmenej starostlivosti potrebujú zvlhčovače, fungujúce na princípe studenej pary, teda diskové a doskové zvlhčovače. Všetky typy zvlhčovačov sú ohrozené zanesením vodným kameňom. Údržbu uľahčujú zabudované zmäkčovacie zariadenia.

Koľko to bude stáť

Keď zvažujete, z akej cenovej kategórie si vyberiete, myslite aj na náklady, spojené s prevádzkou zvlhčovača. Najlacnejšie sú parné zvlhčovače vzduchu, no zároveň spotrebujú viac elektrickej energie, ako studené a ultrazvukové. K doskovým zvlhčovačov treba dokupovať náhradné filtre. Ultrazvukové sú najdrahšie, ale s minimálnymi nárokmi na údržbu a spotrebu energie.

Vyťažte zo zvlhčovača vzduchu maximum

Aby ste dosiahli čo najlepší efekt zvlhčenia vzduchu, nenechávajte miestnosť, kde sa zvlhčovač vzduchu nachádza, otvorenú. Vetrajte krátko a intenzívne. Nezabúdajte na údržbu – usadeniny z vodného kameňa znižujú výkon zvlhčovača.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Zvlhčovače vzduchu