Vyberáme tlakomer: Domáca pomoc v boji s tichým zabijakom

Čoraz viac ľudí na svete má problémy s vysokým krvným tlakom. Najčastejšou príčinou býva stres, ktorému sa niekedy nie je možné vyhnúť. Pravidelné kontrolovanie hodnôt vášho krvného tlaku vám môže pomôcť predísť zdravotným problémom.

tlakomer

Kvôli meraniu krvného tlaku nemusíte navštevovať lekára. Zvládnete to aj v pohodlí domova, pomocou domáceho tlakomeru. Na trhu je dostupné veľké množstvo meračov tlaku a zorientovať sa v širokej ponuke predajní zdravotných pomôcok môže byť náročné. Najlepší tlakomer musí merať s presnými výsledkami, jeho použitie má byť pre vás praktické a jednoduché.

Poradíme vám, ako si vybrať tlakomer, aby spĺňal vaše požiadavky na pohodlné meranie.

Dôležité parametre tlakomerov, ktoré rozhodujú pri výbere

Ak ste sa rozhodli pre kúpu domáceho tlakomera, všímajte si pri jeho výbere parametre, ktoré sú pre vás dôležité. Zvážte, či budete tlakomer používať len doma, alebo s ním budete aj cestovať. Ak si chcete merať tlak sporadicky, možno vám postačí mechanický tlakomer.

Digitálne tlakomery zas dokážu ukladať výsledky merania do svojej pamäte a umožňujú vám sledovať vývoj vášho krvného tlaku za uplynulé obdobie. Moderné merače majú viacero doplnkových funkcií, dokážu napríklad rozoznať nepravidelnosť tepu (arytmiu).

Presnosť merania

Od svojho nového tlakomera iste očakávate čo najpresnejšie výsledky merania. Ako je možné zistiť, či je daný prístroj úplne presný? Kúpe nekvalitného tlakomera sa vyhnete, ak sa pri výbere zameriate na výrobky od renomovaných výrobcov a pozriete si, aké certifikáty má tlakomer. V tomto prípade sa oplatí investovať do značkových prístrojov.

Zárukou kvality najpresnejších tlakomerov sú tieto certifikáty:

 • BHS certifikáty (British Hypertension Society)
 • IP protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti
 • AAMI certifikáty (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation)

Veľkosť manžety

Každý človek má odlišné fyzické proporcie. Tak, ako si podľa nich vyberáte oblečenie, vyberte si aj veľkosť manžety, ktorá vám sadne.

Dostupné sú varianty pre tieto obvody paže:

 • 17 – 22 cm
 • 22 – 32 cm
 • 32 – 42 cm
 • 22 – 42 cm

Ak váš tlakomer bude používať viacero členov domácnosti, univerzálnym riešením bude manžeta pre obvod paže 22 – 42 cm.

veľkosť manžety tlakomera

Umiestnenie manžety

Praktickosť používania tlakomeru závisí hlavne od umiestnenia nafukovacej manžety. Podľa jej umiestnenia rozoznávame dva typy tlakomerov:

Tlakomer s manžetou na rameno

Najpoužívanejšími meračmi krvného tlaku sú tlakomery s manžetou na rameno. Manžeta môže byť ergonomicky tvarovaná, ľahko sa nasadí a nafúkne.

Tlakomery s manžetou na zápästie

Tento typ prístroja je vhodný pre používateľov, ktorí potrebujú mať tlakomer stále po ruke, aj v práci či na cestách. Sú menšie, preto je jednoduchšie si ich zbaliť so sebou kamkoľvek.

Pri meraní nie je potrebné vyzliekať si odev ani vyhŕňať rukáv, meranie je teda diskrétne a praktické. Výsledok je pri dôslednom použití rovnako presný ako pri tlakomeroch s manžetou na rameno. Jedinou podmienkou je držať zápästie v správnej polohe – na úrovni srdca. Aj mierny pohyb ruky môže ovplyvniť výsledok. Niektoré tlakomery sú vybavené senzorom, ktorý vás na nežiadúci pohyb upozorní.

Aké typy tlakomerov poznáme? Existuje niekoľko delení

Podľa konštrukcie a spôsobu merania krvného tlaku poznáme tri typy tlakomerov:

Mechanické tlakomery

Merajú systolický a diastolický tlak načúvacou metódou. Do tejto skupiny patria ortuťové, bezortuťové a hodinkové tlakomery.

Digitálne tlakomery

Krvný tlak merajú oscilometrickou metódou, ktorá nemeria systolický a diastolický tlak, ale strednú hodnotu arteriálneho tlaku – obe zvyšné hodnoty dopočíta.

Poloautomatické tlakomery

V ponuke zastupujú mizivé percento a z trhu už takmer vymizli. Spájajú dva predchádzajúce typy – namerané výsledy sa zobrazujú na digitálnom displeji, no manžeta sa musí ručne nafúknuť pomocou pumpičky.

Okrem tohto rozdelenia môžete nájsť tlakomery v kategóriách:

Ortuťové tlakomery

Tvorí ich kovové telo, v ktorom je zasadená stupnica s ortuťou. K nej je pripojená manžeta s pumpičkou. Tieto tlakomery sú jedny z najpresnejších, preto ich využíva mnoho zdravotníckych zariadení. Pre jednotlivcov a domácnosti sú už ortuťové tlakomery nedostupné.

Bezortuťové tlakomery

Merajú podobne ako ortuťové, no výsledok sa nezobrazuje na stupnici s ortuťou, ale na digitálnom displeji.

Hodinkové tlakomery

Od predchádzajúcich dvoch typov sa líšia svojou konštrukciou. Na meranie krvného tlaku využívajú odporovú pružinu. Výsledok sa zobrazí na stupnici hodiniek.

Digitálne tlakomery

Sú najžiadanejším typom tlakomerov do domácností. Sú to profesionálne kalibrované prístroje. Majú rôzne užitočné funkcie, vďaka ktorým môžete napríklad ukladať namerané hodnoty do pamäte a sledovať vývoj hodnôt krvného tlaku v čase.

ako vybrať tlakomer

Napájanie tlakomera

Výber napájania závisí predovšetkým od spôsobu používania.

Na výber máte z dvoch možností:

 • Akumulátorové tlakomery – získavajú energiu z batérií typu AA. Táto možnosť je praktická, ak s tlakomerom cestujete, ale aj doma – nie je nutné ho napájať. Na jednu batériu vydrží aj niekoľko stoviek meraní.
 • Tlakomery so sieťovým napájaním disponujú tiež možnosťou používania na batérie. Súčasťou balenia je aj sieťový kábel, ktorý môžete použiť v prípade, že sa vybijú.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo digitálnych tlakomerov

 • Detekcia arytmie – nadštandardná funkcia, ktorá vám pomôže odhaliť srdcovú arytmiu.
 • LED indikátory – Niektoré tlakomery vás pomocou LED indikátorov upozornia napríklad na nesprávne umiestnenie manžety, alebo nežiaduci pohyb počas merania. Vďaka tejto funkcii sa vyhnete odchýlkam pri meraní.
 • Duo senzor – meranie dvoma metódami – oscilometrickou aj načúvacou. S pomocou profesionálneho prístroja, ktorý dokáže spojiť obe metódy merania, získate najpresnejší možný výsledok merania krvného tlaku.
 • Pamäť tlakomera – umožňuje ukladať namerané výsledky a sledovať tak vývoj vášho krvného tlaku. Najlepšie tlakomery majú kapacitu 100 a viac výsledkov. Ak vyberáte tlakomer, ktorý budú používať viacerí členovia domácnosti, skontrolujte, či je možné ukladať výsledky dvoch a viacerých používateľov do oddelených „priečinkov“.
 • Vypracovanie priemerov a porovnávanie hodnôt, nameraných ráno a večer, odhalí napríklad problém s rannou hypertenziou.
 • Jednoduchosť ovládania a pohodlie – výrobcovia kvalitných tlakomerov sa starajú o čo najvyšší komfort pri používaní. Natlakovanie ergonomicky tvarovanej manžety má byť úplne bezbolestné. Ovládanie je jednoduché, zvyčajne stačí stlačiť jedno tlačidlo. Namerané hodnoty sa zobrazujú zreteľne na displeji s veľkými číslicami.
 • Prepojenie s počítačom pomocou USB alebo Bluetooth – vďaka nemu môžete využívať rôzne aplikácie na zaznamenávanie zdravotného stavu, alebo zdieľať informácie s vaším lekárom.
 • Cestovné puzdro – obal, ktorý chráni tlakomer pred poškodením na cestách.

Prevencia, ktorá môže zachrániť život

Investovať do tlakomeru sa rozhodne oplatí. Domáci tlakomer je jednou z možností prevencie vysokého krvného tlaku. Pravidelné sledovanie hodnôt a niektoré doplnkové funkcie tlakomerov pomôžu lekárom včas diagnostikovať prípadné ťažkosti a nasadiť vhodnú liečbu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Tlakomery