Ako vybrať glukomer, nevyhnutnú súčasť života diabetika

Udržiavanie optimálnej hladiny cukru po diagnostikovaní cukrovky je pomerne náročný proces. K dôslednému dodržiavaniu diéty, prípadne užívaniu liekov a dostatku pohybu je nutné pravidelné meranie hladiny glukózy v krvi domácim glukomerom. Poradíme vám, ako si vybrať glukomer, ktorý vám bude spoľahlivým pomocníkom na ceste ku zdraviu.

glukomer

Na čo by ste mali myslieť pred nákupom glukomera?

Ak trpíte cukrovkou v pokročilejšom štádiu, venujte výberu kvalitného glukomera veľkú pozornosť. Potrebujete zariadenie, ktoré meria hladinu cukru v krvi spoľahlivo, rýchlo a presne.

Vyberajte si glukomer podľa parametrov, ktoré sú pre vás dôležité, na základe vášho zdravotného stavua vašich osobných potrieb.

Prekonzultujte nákup glukomera so svojím lekárom. Dá vám presné inštrukcie o tom, ako často by ste si mali merať hladinu cukru v krvi. Po diagnostikovaní cukrovky bude možno potrebné uskutočniť meranie 4 až 8-krát denne.

V prípade, že vám lekár zistil len zvýšenú hladinu cukru v krvi, nie cukrovku, postačí vám klasický glukomer so základnou funkciou. V tomto štádiu je možné glykémiu optimalizovať svojpomocne, úpravou stravy a pridaním fyzickej aktivity.

Ak kupujete glukomer určený na každodenné používanie, oplatí sa vám investovať do vysokej kvality. Meranie s najlepším glukomerom bude bezbolestné, jednoduché a veľmi rýchle. Okrem toho majú množstvo zaujímavých doplnkových funkcií.

Dôležité parametre pri výbere glukomera

V súčasnosti máte na výber z veľkého množstva typov prístrojov na meranie hladiny cukru v krvi. Odlišné sú najmä pokročilosťou svojich funkcií, ktoré vám uľahčia jeho používanie.

Rýchlosť merania

V akútnych prípadoch hypoglykémie vás rýchlosť prístroja môže zachrániť pred upadnutím do bezvedomia. Väčšina dostupných glukomerov dokáže zmerať hladinu cukru v krvi do 3 – 5 sekúnd.

Jednoduchosť a čitateľnosť

Moderné zdravotné pomôcky majú okrem svojej pôvodnej funkcie aj mnoho ďalších. Vyberte si prístroj s funkciami, ktoré naozaj využijete. Všimnite si, či je displej dostatočne veľký a prehľadný. Čitateľnosť výrazne zlepšuje aj podsvietenie displeja najlepších glukomerov.

Tieto (a ďalšie) parametre si môžete overiť v dostupných testoch glukomerov na internete.

Presnosť meraní

Všetky dostupné glukomery podliehajú štandardom ISO, ktorý určuje povolené odchýlky v meraní. Nakupujte iba zdravotnícke pomôcky od dôveryhodných certifikovaných výrobcov. Po tom, ako si zaobstaráte glukomer, si môžete overiť jeho presnosť u vášho diabetológa.

ako vybrať glukomer

Myslite na to, že hodnoty glykémie ovplyvňuje mnoho faktorov. Jedlo, stres, lieky, alebo bežné choroby ako je prechladnutie a ďalšie vplyvy vyvolávajú výkyvy hladiny cukru v krvi. Nepresnosť merania môže spôsobiť aj nedôsledné dodržiavanie odporúčaného postupu, nesprávne nastavenie glukomera či testovacie prúžky po dátume expirácie.

Rozsah merania

Najlepšie glukomery dokážu zmerať hladinu cukru v krvi od 0,6 mmol/l do 33 mmol/l. U najlacnejších modelov sa môžete stretnúť s menším rozsahom merania.

Objem kvapky krvi

V snahe urobiť meranie hladiny cukru v krvi čo najmenej bolestivým, vyvinuli výrobcovia zdravotníckych pomôcok glukomery s testovacími prúžkami, ktorým stačí drobná kvapôčka s objemom od 0,3 mikrolitra.

Skladnosť a praktickosť na cestách

Ak sa chystáte s glukomerom cestovať, odporúčame vám porozhliadnuť sa po prístrojoch, ktoré sú menšie a jednoducho ich vložíte do tašky. Užitočnou súčasťou je aj praktický zásobník na testovacie prúžky. Súčasťou balenia by malo byť aj cestovné puzdro.

Cena glukomera

Test glukomerov dokázal, že aj lacnejšie modely dokážu zmerať glykémiu spoľahlivo. Presnosť merania sa teda nezvyšuje priamo úmerne s cenou prístroja. Drahšie glukomery však disponujú špeciálnymi funkciami, majú vyššiu kapacitu pamäte či krajší dizajn. Ceny bežne dostupných glukomerov sa pohybujú medzi 13 a 100 €. Štandardné modely vám preplatí poisťovňa.

Testovacie prúžky

K cene glukomera treba prirátať aj testovacie prúžky. Určité množstvo vám predpíše lekár a preplatí vám ich poisťovňa. Ak ste sa rozhodli merať si hladinu cukru častejšie, zaobstarajte si balenie testovacích prúžkov. Balenie 50-tich kusov prúžkov vás vyjde približne na 14,50 €.

Vnútorná pamäť prístroja

Najlepšie glukomery dokážu za svojho majiteľa viesť diabetický denník. Do vnútornej pamäte prístroja je možné uložiť cca 100 až 450 nameraných výsledkov. Z nameraných hodnôt potom dokážu vypočítať priemery za obdobie, ktoré si zvolíte.

Ďalšou výhodou pokročilejších glukomerov je možnosť nastaviť, či ide o meranie pred alebo po jedle.

Prepojenie s počítačom

Možnosť pripojenia glukomera k počítaču cez USB alebo Bluetooth je už bežným štandardom zdravotníckych pomôcok. Vďaka tomu môžete získať podrobný prehľad o svojom zdravotnom stave.

Aplikácie pre diabetikov (alebo kohokoľvek, kto sa rozhodol pravidelne sledovať svoju hladinu cukru v krvi a ďalšie zdravotné údaje) vytvárajú štatistiky a grafy, ktoré môžete zdieľať so svojím lekárom pri vyšetreniach. Okrem výsledkov meraní glykémie do nich môžete vkladať pravidelne informácie o jedle, ktoré ste počas dňa skonzumovali, alebo o liekoch, ktoré užívate.

Upozornenia alarmom

Vďaka nastaviteľným alarmom nemusíte neustále myslieť na to, že už je čas si opäť zmerať hladinu cukru v krvi. Glukomer vás na to upozorní.

Hlasové prvky

Pre osoby so zrakovým postihnutím sú dostupné glukomery, ktoré výsledok oznamujú hlasom.

Meranie hodnoty hematokritu

Hematokrit znamená obsah červených krviniek v krvi. Príliš vysoké alebo príliš nízke hodnoty hematorkitu môžu spôsobiť odchýlky vo výsledkoch. Ak viete, že je to váš prípad, zaobstarajte si glukomer, ktorý dokáže spolu s hladinou cukru v krvi odmerať aj hodnotu hematokritu.

Napájanie

Glukomery zvyčajne čerpajú energiu z klasických batérií, niektoré modely disponujú káblom na nabíjanie. Na jedno nabitie by mal glukomer zvládnuť približne 100 meraní.

glukomer meranie glukózy

Glukomer s napájaním priamo na smartfón

Novinkou v ponuke glukomerov je zariadenie, ktoré umožňuje merať hladinu glykémie priamo za pomoci smartfónu. Je to malý glukomer, ktorý sa napája na smartfón cez audiojack alebo nabíjací konektor microUSB. Z druhej strany má otvor na testovacie prúžky, odber krvi lancetou alebo ihlou je teda nevyhnutný. Nameraná hodnota sa zobrazí priamo v aplikácii, kde si k nej môžete pridať svoju poznámku (napr. o jedle, liekoch, stresovej situácií, chorobe atď.).

Prístroje na meranie glykémie bez nutnosti odberu krvi

Vpich ihly do prsta je často veľmi nepríjemnou súčasťou merania cukru v krvi glukomerom.

Existujú inteligentné hodinky, ktoré merajú hladinu glykémie počas celého dňa úplne bezbolestne. Navyše fungujú ako športové hodinky s krokomerom a zobrazením spálených kalórií.

Ďalšou alternatívou ku klasickému glukomeru, bez nutnosti vpichu ihly pri každom meraní, je glukózový senzor. Je to moderný prístroj na nepretržité snímanie glukózy v krvi na určité obdobie (zvyčajne na 7 dní). Senzor je vhodný pre pacientov, ktorí používajú inzulínovú pumpu. Na hroziace riziko hypoglykémie vás včas upozorní a pomôže vám nastaviť si ideálnu dávku inzulínu.

Záver

Meranie hladiny cukru v krvi môže byť úplne jednoduché a bezbolestné. Kvalitné glukomery pomáhajú mnohým diabetikom pri stravovaní a diéte, ktorá je pri cukrovke nevyhnutná. Môžu tak žiť plnohodnotným životom zdravého človeka.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Glukomery