Tehotenský test – ako funguje a čo je dobré vedieť

Niektorí tehotenstvo plánujú a iní by najradšej ešte pár rokov počkali. Čo ale robiť v prípade, že žene mešká menštruácia a nie je si istá, či náhodou nie je tehotná? Pozreli sme sa na to, ako funguje tehotenský test, akými spôsobmi vieme zistiť tehotenstvo, ale aj na ďalšie zaujímavé fakty v tejto oblasti.

tehotenský test

Čo je tehotenský test

Ak si žena nie je istá, či je tehotná, jednou z najrýchlejších možností, ako zistiť, či je, alebo nie je tehotná, je urobiť si tehotenský test. Ich spoľahlivosť dosahuje až 99 %, zatiaľ čo cena nebýva príliš vysoká. Tehotenský test si viete kúpiť v každej lekárni, a to aj online cez eshop.

Ako funguje tehotenský test

Účelom tehotenského testu je rýchle zistenie pravdepodobného tehotenstva u ženy. Vďaka týmto testom nemusíte utekať ku gynekológovi zakaždým, keď žene začne meškať menštruácia, prípadne, ak bude mať dojem, že je tehotná.

Tehotenské testy fungujú na jednotnom princípe. Zisťujú prítomnosť choriogonadotropného hormónu v moči, označovaného ako hCG. Tento hormón sa uvoľňuje po uhniezdení vajíčka, čo býva zvyčajne 6 dní po oplodnení. Práve hormón hCG napomáha vývoju plodu a rastu maternice a okrem toho má za úlohu aj zastavenie menštruácie.

Meranie koncentrácie hCG tak umožňuje diagnostikovať tehotenstvo už prvé týždne od počatia. Nie každý test vám však môže ukázať správny výsledok tak rýchlo. Záleží od toho, akú má citlivosť a presnosť merania.

Citlivosť merania

Pri tehotenských testoch si viete vybrať poväčšine z dvoch variánt citlivosti merania. Môžete nájsť testy s označením 10 IU/ml a 25 IU/ml. Ako sme už spomenuli, hormón hCG sa začne uvoľňovať približne 6 dní po oplodnení. Jeho hladina sa následne každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Vrchol nastáva v období 8. až 11. týždňa tehotenstva a neskôr postupne klesá.

TIP: Ak si môžete vybrať, vsaďte na tehotenský test s citlivosťou merania 25 IU/ml.

Testy s citlivosťou merania 10 IU/ml sú síce citlivejšie, a teda dokážu odhaliť tehotenstvo skôr, no takisto je pri nich väčšie riziko falošného výsledku. Testy s citlivosťou merania 25 IU/ml tak zmerajú koncentráciu hCG s väčšou presnosťou.

Presnosť merania

Dnes už sú takmer všetky testy natoľko kvalitné, že ich presnosť dosahuje hodnotu až 99 %. Či už vám teda vyjde pozitívny, alebo negatívny výsledok, je až 99%-ná šanca, že sa nemýli.

Typy tehotenských testov

Existuje niekoľko typov tehotenských testov. Najrozšírenejšie sú testy na báze moču, no hladinu tehotenského hormónu hCG vieme zistiť aj z krvných testov. Hladina tohto hormónu v krvi a v moči sa však líši. V moči sa ho nachádza menej, pretože touto cestou sa z tela iba vylučuje. Aj preto ho vieme z krvi zistiť skôr a z moču ho odhalíme väčšinou až po 12-tich dňoch od počatia.

Tehotenské testy, ktoré zisťujú hladinu hCG v moči, sa rozdeľujú na základe použiteľnosti, a to na jednorazové, alebo na viac použití.

tehotenský test typy

Jednorazové tehotenské testy

Jednorazové tehotenské testy umožňujú jednoduché, rýchle a vysoko spoľahlivé zistenie gravidity. Fungujú na princípe zisťovania prítomnosti hormónu hCG v moči, pričom kúpiť si viete aj digitálne testy s indikátorom termínu počatia.

Tehotenské testy na viac použití

Existujú aj tehotenské testy na viac použití, no podľa skúseností užívateľov sú lepšie a presnejšie jednorazové tehotenské testy.

Prúžkový tehotenský test

Medzi bežne používané tehotenské testy patria prúžkové. Test vo forme prúžku sa ponorí do nádoby s odobratou vzorkou čerstvého moču, najlepšie ranného, a to po čiarku MAX. Pred prevedením testu si najskôr dôsledne prečítajte návod na použitie, no vo väčšine prípadov ponárate prúžok po dobu 15 sekúnd.

Výsledok testu odčítate podľa návodu. Jedna čiarka znamená negatívny výsledok, dve pozitívny. V prípade, ak by sa na teste neobjavila žiadna čiarka, test bol neúspešný a treba ho opakovať s novým prúžkom.

Cena prúžkového tehotenského testu sa pohybuje zvyčajne medzi jedným až troma eurami.

Tyčinkový tehotenský test

Tyčinkové testy fungujú na veľmi podobnom princípe ako prúžkové, no tieto sa nevkladajú do nádoby s močom. Absorpčnú časť testu treba vložiť pod prúd moču na niekoľko sekúnd, pričom výsledok sa objaví po chvíli. Treba ho však odčítať do 5 minút, nakoľko neskôr môže byť skreslený.

Aj pri tomto teste znamená jedna čiarka negatívny výsledok a dve čiarky pozitívny. Cena tyčinkového tehotenského testu sa pohybuje taktiež medzi jedným až troma eurami.

Kazetový tehotenský test

Medzi veľmi presné tehotenské testy patria kazetové. Tak ako pri prúžkovom teste, sa moč nachádza v čistej nádobe. Súčasťou balenia je však aj kvapkadlo, ktorým odoberiete vzorku moču z nádoby do špeciálnej kazety. Do testovacej misky nakvapkáte pár kvapiek a po dvoch až štyroch minútach máte výsledok testu.

U kazetových testov to nie je inak, ako u tých predošlých. Dve čiarky znamenajú pozitívny výsledok a jedna čiarka negatívny. Kazetový tehotenský test vás vyjde približne tri až šesť eur.

Digitálny tehotenský test

Spomenieme si aj moderný tehotenský test s digitálnym displejom. Funguje ako tyčinkový test, a teda jeho absorpčnú časť vložíte pod prúd moču na niekoľko sekúnd. Môžete ju však vložiť aj do nádoby s močom.

Na displeji sa vám ale v tomto prípade nezobrazia čiarky, ale symbol plus alebo mínus. Tieto testy môžu zobrazovať dokonca aj počet dní či týždňov tehotenstva. Z dostupných testov sú najdrahšie a môžu stáť aj cez 20 eur.

Keď výsledok klame

Mnohým ženám sa už stalo, že aj napriek tomu, že bol výsledok pozitívny, tehotné neboli. A naopak, aj napriek tomu, že bol výsledok negatívny, nakoniec sa zistilo, že sú tehotné. Tieto situácie môžu nastať pri nekvalitných testoch, ale aj pri príliš skorom urobení si testu. Výsledky však môžu skresľovať aj rôzne ochorenia či poruchy:

  • lieky – niektoré lieky, napríklad na liečbu neplodnosti, obsahujú hormón hCG, a teda môžu ovplyvniť výsledok testu na pozitívny, aj keď to tak v skutočnosti nie je
  • cysty – výsledky môžu byť ovplyvnené aj chorobami, napríklad cystami či nádormi, pretože v týchto prípadoch takisto dochádza k stimulácii hormónu hCG
  • mimomaternicové tehotenstvo – neúplné uhniezdenie vajíčka, prípadne mimomaternicové tehotenstvo, môžu taktiež ovplyvniť výsledok testu

Aj kvôli týmto prípadom je lepšie urobiť si tehotenský test aj po pozitívnom výsledku opakovane a v prípade ďalšej pozitivity je potrebné navštíviť gynekológa.

Kedy si urobiť tehotenský test

Ak má žena pocit, že je tehotná, netreba rovno počítať, koľko dní od pohlavného styku už prešlo. Najlepšie je riadiť sa príznakmi tehotenstva a v prípade, že na vás budú sedieť, spravte si test. Lekári dokonca odporúčajú robiť si tehotenský test až týždeň po tom, ako vám začne meškať menštruácia.

tehotenský test použitie

Príznaky tehotenstva

Tehotenský test je vhodné si urobiť v prípade, že na vás sedia ranné príznaky tehotenstva. Patria medzi ne:

  • vynechanie menštruácie
  • zväčšené a bolestivé poprsie
  • citlivé bradavky
  • nechutenstvo
  • zmeny nálad
  • tráviace problémy – nafúknuté bruško
  • únava
  • časté močenie
  • bolesti chrbta v krížovej oblasti
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • mierne zvýšená teplota
  • závraty

Ako si vybrať tehotenský test

Máte niektoré z vyššie uvedených príznakov? Teraz je správny čas na to, urobiť si tehotenský test. Ako si ale vybrať ten správny?

Na základe referencií sme zistili, že pri tehotenských testoch sa neoplatí riadiť cenou. Mnoho žien vyskúšalo rôzne typy testov, no každej vyhovuje iný typ. Z osobných skúseností redakcie vieme, že mnoho gynekológov odporúča kazetové testy. Tak či onak, lekárskemu vyšetreniu sa nevyrovná žiaden tehotenský test.

Ďalšie spôsoby na zistenie tehotenstva

Ako sme už spomenuli, po pozitívnom výsledku je vždy vhodné čo najskôr navštíviť lekára. Ten vám urobí dodatočné vyšetrenia, ako sú krvné testy či ultrazvuk.

Prehliadka u gynekológa

Na návšteve u ženského lekára vykoná gynekológ najskôr vyšetrenie pohmatom a dá vám niekoľko otázok. Následne spraví krvné testy, prípadne aj ultrazvuk.

Krvné testy

Keďže hladina hCG v moči môže byť skreslená, na 100 % sa tehotenstvo potvrdí až vyšetrením krvi na prítomnosť hormónu hCG a na jeho kvantitatívne meranie, ktorým by sa mohla určiť prípadná odchýlka vo vývoji.

Ultrazvuk

Po potvrdení hCG v krvi vám gynekológ spraví aj vyšetrenie ultrazvukom, vďaka ktorému bude vedieť potvrdiť prítomnosť zárodku. Takisto vie pomocou neho zistiť, či nejde o mimomaternicové tehotenstvo.

Časté otázky

Čo sa týka tehotenských testov, ženy majú mnoho otázok. Pozreli sme sa na tie najčastejšie, ktoré sme ešte v článku nezodpovedali.

Môže sa použiť tehotenský test počas menštruácie?

Keď sa dostaví menštruácia, tehotenský test je viacmenej zbytočný. Stáva sa ale, že na začiatku tehotenstva žena ešte nemá dostatok hladiny hCG, a teda dostane menštruáciu aj v prípade, že je tehotná. Väčšinou je menštruácia slabá, prípadne trvá krátko.

Ak teda máte pocit, že ste tehotná, a to aj napriek tomu, že menštruáciu máte, môžete si urobiť tehotenský test. Nemusí vám ale ukázať relevantný výsledok. V takýchto prípadoch je lepšie obrátiť sa na svojho gynekológa.

Aký je najlepší tehotenský test na trhu?

Na základe referencií sme si už povedali, že pri tehotenských testoch sa neoplatí riadiť cenou. Každej vyhovuje iný typ a aj každý gynekológ môže mať iné preferencie. Osobne sme počuli, že najlepšie sú kazetové testy. Niekomu však stačia aj klasické prúžkové.

Aká je spoľahlivosť tehotenských testov?

Na trhu nájdete testy s označením 10 IU/ml a 25 IU/ml. Tehotenský test s citlivosťou merania 10 IU/ml je citlivejší, a teda môže odhaliť tehotenstvo v skoršom štádiu. Tehotenský test s citlivosťou 25 IU/ml ale zmeria koncentráciu hCG s väčšou presnosťou.

Presnosť tehotenských testov je dnes až 99 %, a teda jeho spoľahlivosť je naozaj vysoká.

Kedy si robiť tehotenský test?

Máte pocit, že ste tehotná? Najlepšie je riadiť sa príznakmi tehotenstva, ktoré sme spomenuli vyššie. Sú nimi napríklad meškanie menštruácie, zväčšené a bolestivé prsníky, nechutenstvo, únava či nevoľnosť. V prípade, že na vás príznaky sedia, spravte si test. Lekári však väčšinou odporúčajú robiť si tehotenský test až týždeň po tom, ako vám začne meškať menštruácia.

Koľko stojí tehotenský test?

Cena tehotenských testov sa pohybuje v pár eurách, ale aj v desiatkach eur. Záleží na type tehotenského testu a na ďalších rôznych faktoroch. Prúžkové a tyčinkové tehotenské testy vás vyjdú približne 1 až 5 eur, kazetové 3 až 6 eur a digitálne aj cez 20 eur.

Rada na záver

Nech už vám vyjde tehotenský test akokoľvek, v prípade príznakov tehotenstva a meškajúcej menštruácie je vhodné vyhľadať odborníka. Ten zistí presnú diagnózu a bude podľa nej vedieť postupovať.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Tehotenské testy