Kotvičník zemný – prírodný ochranca a bojovník za zdravší organizmus

Kotvičník zemný, pod latinským názvom Tribulus terrestris, je považovaný za jednu z najzásadnejších ingrediencií v tradičnom, prírodnom liečiteľstve. Pôsobí na celkovú funkciu nášho organizmu a pomáha nám v boji pri vylučovacích, močových, srdcových či pohlavných problémoch.

kotvičník zemný

O jeho ďalších účinkoch, zložení a dávkovaní si povieme v nasledujúcich riadkoch. Chceli by ste si Kotvičník zemný začať pestovať u vás doma na záhradke? Na konci článku máme pre vás pripravené tipy a triky, ako na to.

Kotvičník zemný – jeho pôvod a poslanie

V súčasnej dobe je prírodné lekárstvo na vzostupe. Čoraz viac ľudí začína riešiť svoje zdravotné problémy aj pomocou bylín. Veľmi dôležitou bylinou v prírodnom liečiteľstve je práve Kotvičník zemný.

Pokiaľ nie ste fanúšikom tradičnej medicíny a preferujete tú západnú, overenú praktickými lekármi, máme pre vás taktiež dobrú správu. Látkové zloženie a liečivé účinky Kotvičníka zemného potvrdili aj laboratórne testy.

Kotvičník zemný k nám pôvodom prišiel z juhovýchodnej Ázie (India, Čína, Srí Lanka). Dnes sa hojne vyskytuje takmer v celej Európe, najmä na Balkáne. Samotná rastlina má dĺžku až do 60 cm, pozdĺžne listy a jemné žlté kvety. Plod je hviezdicového tvaru, tvrdý a po stenách má špicaté ostne.

Zloženie

Kotvičník zemný sa ako rastlina využíva celý. Jeho jednotlivé časti obsahujú mierne odlišné látky, a preto sú v konečnom dôsledku takou dokonalou kombináciou. Jednou z hlavných látok, ktoré Kotvičník obsahuje, je vitamín C. Ten pôsobí priaznivo na celý organizmus, podporuje imunitu a detoxikuje.

Ďalšou dôležitou zložkou Kotvičníku sú saponíny, a to najmä diosgenín, ruskogenín a trogoghenín. Saponíny majú veľa biologických účinkov, napríklad znižovanie cholesterolu či blokovanie bunkového cyklu nádorových buniek.

Kotvičník zemný ďalej obsahuje tieto látky:

  • alkaloidy (harman a harmín), čiže nervové stimulanty
  • bioflavonoidy a flavonoidy (významné oxidanty)
  • glykozidy (deriváty sacharidov)
  • vitamíny a minerály
  • rastlinné oleje (zdroj mastných kyselín potrebných pre správne fungovanie organizmu)
  • živicu

Plody Kotvičníka sú najbohatším zdrojom zdraviu prospešných látok. Okrem vyššie spomenutých látok obsahujú aj:

  • fytosteroly (prírodné steroidy)
  • kyselinu linolovú a linolenová
  • kyselinu behenovú
  • kyselinu stearovú

Koreň je najčastejšie využívaný ako základ výživových doplnkov podporujúcich organizmus. Nachádzajú sa v ňom totiž najmä fytosteroly, čiže prírodné steroidy. Listy a kvety taktiež obsahujú látky prospešné pre náš organizmus, ako vitamín C, sacharidy, vlákninu či bielkoviny.

Účinky Kotvičníka zemného

Účinky Kotvičníka sú naozaj všestranné. Takmer by sa mohlo zdať, že bylina priaznivo pôsobí celkovo na všetky časti nášho organizmu. Harmonizuje metabolizmus a podporuje jeho zdravú funkciu.

kotvičník zemný účinky

Hlavné účinky Kotvičníka zemného na náš organizmus sú tieto:

  • podporuje výkonnosť organizmu a zlepšuje imunitu
  • utlmuje podráždenosť, nespavosť a depresiu
  • zmierňuje výkyvy nálad
  • má antiseptické účinky
  • vplýva na rast svalovej hmoty
  • zlepšuje trávenie
  • pôsobí močopudne, vďaka čomu čistí močovú sústavu a pečeň
  • zlepšuje fungovanie vylučovacej sústavy
  • pomáha ženám lepšie zvládnuť menopauzu
  • upravuje poruchy menštruácie
  • redukuje škodlivý telesný tuk a znižuje cholesterol
  • pomáha pri kardiovaskulárnych problémoch
  • spomaľuje starnutie
  • priaznivo vplýva na prostatu

TIP: Na to, aby ste mohli z jeho účinkov profitovať, musíte ho užívať aspoň niekoľko týždňov.

Kotvičník zemný vplýva aj na zvýšenie libida

Okrem toho, že Kotvičník priaznivo vplýva na prostatu, zvyšuje libido a potenciu a zlepšuje erekciu. Už po mesiaci pravidelného užívania Kotvičníka zemného môže dochádzať k zvýšeniu hladiny testosterónu u mužov a estrogénu a progesterónu u žien. Toto má za následok zvýšenie libida.

Vďaka Kotvičníku sa tvorí viac červených krviniek a zlepšuje sa krvný obeh. To znamená, že bylina priaznivo ovplyvňuje aj erekciu. Pozitívne výsledky však nastanú až o pár dní, alebo aj týždňov.

Nežiaduce účinky Kotvičníka zemného

Kotvičník zemný, vzhľadom k tomu, že je prírodná bylina, má takmer nulové nežiaduce účinky. Kontraindikácie sa môžu vyskytnúť u ľudí, ktorí majú akékoľvek ochorenie pečene alebo nádorové ochorenie pohlavnej sústavy.

Pokiaľ trpíte žalúdočnými vredmi alebo inými komplikovanými poruchami trávenia, odporúčame užívať Kotvičník až po preliečení tráviacej sústavy. Kotvičník by, kvôli jeho vplyvu na hormonálnu sústavu, takisto nemali užívať osoby mladšie ako 18 rokov a tehotné či dojčiace ženy.

Užívanie

Pokiaľ ste sa rozhodli obohatiť váš organizmus o Kotvičník zemný, môžete si vybrať hneď z niekoľkých jeho foriem:

  • tablety
  • čaj
  • kvapky

Tablety však obsahujú aj mnohé iné látky, a tak si treba dať pozor na obsah dostatočného množstva Kotvičníka. Väčšinou sa užívajú dve tablety denne, ráno a večer. Pred užívaním si však vždy dôkladne prečítajte odporúčané dávkovanie na obale.

kotvičník zemný užívanie

Pokiaľ vám nevyhovuje prehĺtanie tabletiek, môžete si pokojne z Kotvičníka uvariť čaj. Pri sáčkových čajoch kúpených v lekárni sa užíva jeden sáčok denne.

Rastlinku si dokonca môžete pripraviť a vypestovať aj sami vo vašej domácnosti. Čajový odvar z kotvičníka si následne pripravíte pomocou jednej lyžičky sušenej byliny zaliatej pol litrom vody.

Nechce sa vám pripravovať čajový odvar z Kotvičníka? Kúpte si kvapky s jeho obsahom. Najčastejšie dávkovanie je 15 kvapiek 3 krát denne. Chuť Kotvičníka je horká a štipľavá.

TIP: Maximálna denná odporúčaná dávka je 1250 mg. Táto dávka by sa však nemala dostať do tela jednorazovo. Takisto sa neodporúča užívať Kotvičník po dobu dlhšiu ako 3 mesiace.

Ako sa Kotvičník zemný pestuje a zbiera?

Kotvičník zemný je nenáročný na okolité podmienky, preto je schopný rásť kdekoľvek – na lúkach, v záhrade či v kochlíku na balkóne alebo na okennej parapete. V poslednom prípade majte pre rastlinku pripravený kvetináč s priemerom 20 cm. Ideálnym miestom na jeho pestovanie sú miesta s dostatočným množstvom slnečného žiarenia.

Kotvičník sa seje na jar, najlepšie v apríli. Ak chcete rastlinku zasadiť priamo do zásady, od ostatných rastlín dodržujte odstup aspoň 25 cm. Najlepšie sa Kotvičníku bude dariť v záhradníckom substráte s pieskom. Jeho zber prebieha raz do roka.

Veríme, že ste sa v našom článku dočítali veľa prospešných informácií o Kotvičníku zemnom, všestrannej, zdraviu prospešnej byline. V prípade ťažkostí ho neváhajte zaradiť do vášho života, avšak pozor na maximálne odporúčané dávkovanie.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kotvičník zemný