Rebríček obyčajný – liečivé tajomstvo prírody

Naša príroda skrýva množstvo zaujímavých rastlín, ktoré vynikajú svojimi liečivými účinkami. Mnohé z nich dokážu s ľahkosťou nahradiť produkty z lekárne a pomôcť so zdravotnými problémami prírodnou cestou.

Zaujímavé je, že v mnohých prípadoch medzi rastliny s nesmiernymi liečivými účinkami radíme tie, s ktorými sa stretávame na dennom poriadku. Jednou z nich je i rebríček obyčajný, ktorý mnoho ľudí pozná pod názvom myší chvost. Rebríček je rastlina, ktorá sa u nás vyskytuje pomerne často.

rebríček obyčajný

Nájdeme ju na lúkach, v okolí potokov, pri okraji lesov, ale výnimkou nie sú ani oblasti postihnuté ľudskou činnosťou, ako je napríklad okraj diaľnic. Môže dorastať do výšky až jedného metra a známy je predovšetkým pre svoju charakteristickú vôňu a biele kvety rastúce v úboroch. Plodom rebríčka obyčajného je nažka a liečivými účinkami sa vyznačujú predovšetkým kvety a vňať.

Rebríček sa vyznačuje všestrannými liečivými účinkami a širokým využitím v oblasti ľudského zdravia. Jeho blahodarné účinky sú známe už po celé veky a preto nie je žiadnym prekvapením objaviť staré rodinné recepty na tinktúry či masti z rebríčka. Myší chvost dokáže pomôcť s pokazeným trávením, v oblasti ženského zdravia, podporí imunitu a postará sa aj o problémy s pokožkou, ktoré trápia ľudí každého veku.

Rebríček obyčajný a jeho účinné látky

Za svoje úžasné účinky vďačí rebríček obyčajný svojmu jedinečnému zloženiu.

Jeho zloženie pozostáva predovšetkým z aromatických silíc, látku s názvom achilín, triesloviny, ale i flavonoidy, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom, ktorý spôsobuje nielen starnutie, ale i rozvoj mnohých ochorení.

Okrem toho však rebríček obsahuje aj zaujímavý kokteil vitamínov skupiny B, ktoré podporujú obnovu buniek. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a premenu látok. Myší chvost je naozaj bohatý na cenné látky, ktoré dokážu organizmu nielen pomôcť s mnohými ochoreniami, ale zároveň pôsobiť ako účinná prevencia pred rozvojom a prepuknutím akútnych či chronických problémov.

Obsah účinných látok je v rebríčku naozaj vysoký. Podľa doc. Ivana Šalamona, ekológa a biológa z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove, patrí medzi jednu z najdlhšie využívaných rastlín v ľudovom liečiteľstve.

Je vynikajúcim pomocníkom nielen na vnútorné problémy, ale dokáže pomôcť i pri problematickom hojení rán či zápaloch na pokožke, ktoré sú často výsledkom problematických a odolných foriem akné. Využitý môže byť i ako účinná dezinfekcia a poradí si s celou škálou ochorení.

Účinky rebríčka obyčajného

Účinky myšieho chvosta v minulosti dokázala oceniť nejedna žena trpiaca bežnými ženskými problémami a ochoreniami. Vďaka svojmu zloženiu si dokáže poradiť a spoľahlivo zatočiť s celou škálou ženských ochorení.

Ženské problémy

Bolestivá menštruácia, nepravidelný cyklus či vytrvalý zápal ženských orgánov sú aj dnes nočnou morou, na ktorú je rebríčková kúra veľmi účinná.

Rebríček je vynikajúci na prípravu sedacích kúpeľov, ktoré pripravíte veľmi jednoducho pridaním niekoľkých lyžíc sušeného rebríčka do teplej vody. Rovnako vám môže pomôcť i pravidelné pitie rebríčkového čaju.

Zlepšenie trávenia

Čaj z rebríčka nemá vplyv len na ženské orgány, vynikajúco pôsobí i na tráviacu sústavu. Žijeme v hektickej a uponáhľanej dobe, kedy je naša tráviaca sústava vystavená nepravidelnej strave a často i nezdravému stravovaniu.

Rebríček pôsobí mimoriadne ozdravujúco na pečeň a žlčník. Pôsobí na ich prirodzený systém a pomáha ich čistiť. Rovnako očistne pôsobí na obličky a krv. Účinne pomáha naštartovať celý tráviaci systém a uviesť ho do pohody.

rebríček obyčajný účinky

Mastná a aknózna pleť

V prípade, že vás trápi mastná pleť, opäť odporúčame siahnuť po odvare z rebríčka. Rebríček dokáže celkovo pôsobiť na celý organizmus a uviesť systém do pôvodného stavu pohody.

S mastením súvisí tvorba zápalov a vznik akné. Rizikom je tvorba rán, po ktorých ostávajú jazvy. S pomocou rebríčka môžete rany účinne vydezinfikovať a podporiť ich rýchle hojenie, po ktorom neostanú na pokožke viditeľné stopy.

Problémy s pokožkou hlavy

V prípade vlasov vám odvar nemusí pomôcť len na rýchlo mastiace sa vlasy, ale účinne zatočí i s lupinami a inými problémami postihujúcimi pokožku hlavy i celú pleť.

Nežiaduce účinky rebríčka

Hoci je rebríček rastlinou s mnohými pozitívnymi vlastnosťami, pred samotným užívaním si overte či je naozaj vhodná pre vás.

Vyhnúť by sa jej mali napríklad osoby s poruchami zrážanlivosti. Rastlina tiež môže spôsobiť alergickú reakciu a na koži sa po kontakte s ňou objavia pupienky alebo začervenanie. Ideálny nie je ani pre tehotné ženy, pretože môže ovplyvňovať menštruačný cyklus.

Pestovanie rebríčka obyčajného

Rovnako ako mnoho iných rastlín, ani rebríček neunikol kríženiu. Hoci v našich končinách poznáme rastliny s bielymi kvetmi, po celej Európe a Ázii môžeme naraziť na červené či ružové úbory.

Dnes je možné objaviť rebríček i so žltými kvetmi a stal sa obľúbenou súčasťou skaliek. Rebríček potrebuje pre svoj rast vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Pestovať však môžete i divú rastlinu a potom z nej pripravovať liečivý čaj, tinktúru či výluh. Rastlina má široké pole pôsobnosti a jej bohaté biele úbory pôsobia v domácich záhradkách príjemne.

Zber rebríčka

Myší chvost je trváca rastlina, z ktorej sa zberajú predovšetkým kvety, ale mnoho pestovateľov nedá dopustiť ani na účinky zelených častí. Sú to však kvety, ktoré sú preslávené vynikajúcimi liečivými účinkami, ktoré dokážu pomôcť na celé spektrum ochorení.

Rebríček obyčajný kvitne až do konca leta, ale úbory kvetov je potrebné zberať hneď na začiatku ich rozkvitnutia, pretože len v tom prípade majú najvyšší a najkvalitnejší obsah biologicky účinných látok. Úbory je vhodné sušiť v zatemnenej miestnosti. Po usušení z nich môžete pripraviť čaj či spomínanú tinktúru.

Tinktúra a čaj z myšieho chvosta

Na rebríček sa môžete spoľahnúť v mnohých oblastiach. Príchod jesene a sychravého počasia rovnako ako každý rok zvestuje i príchod sezóny prechladnutí a chrípky. Naparovanie a odvar z myšieho chvosta pomáha uvoľňovať upchaté dutiny prirodzenejšou a účinnejšou cestou ako bežne dostupné preparáty v lekárni. V prípade, že sa vašim starým známym stala migréna, silice z rebríčka vám ju pomôžu vyhnať.

Na bolesti hlavy (i na tie mimoriadne vytrvalé) rovnako výborne zaberá naparovanie nad výluhom z rebríčka. Pravidelné pitie čaju z myšieho chvosta zároveň pôsobí protizápalovo a preventívne.

rebríček obyčajný užívanie

Tinktúru si môžete vyrobiť doma aj vy. S použitím kvalitnej 40% vodky a kvetmi rebríčka vytvoríte tinktúru, ktorú oceníte pri bolestiach hrdla či zápaloch v dutine ústnej. Dôležité je nechať kvety v alkohole lúhovať približne dva týždne, aby sa mohli uvoľniť všetky potrebné liečivé látky. Výsledný produkt môžete pred užívaním riediť vodou pre lepšie a jednoduchšie užívanie.

Rebríček však môžete použiť aj pri príprave jedál v teplej a studenej kuchyni. Okrem toho, že je vďaka obsahu silíc aromatický, podporuje i chuť do jedla. Jeho konzumácia sa však neodporúča ženám a ľuďom so zlou zrážanlivosťou krvi.

Skúsenosti s používaním rebríčka

V diskusiách sa spokojní používatelia rebríčka podelili so skúsenosťami s liečbou. Najčastejšie sa využíva ako bylinkový čaj, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky. Pomáha pri problémoch s trávením – zápaloch žalúdka a čriev, ničí hlísty, pomáha upraviť činnosť žlčníka i obličiek. Pridať si ho môžete aj do urologickej zmesi bylín. Má protizápalový a hojivý účinok.

Využívate rebríček obyčajný na domácu liečbu? Podeľte sa s nami o vaše tipy.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Rebríček obyčajný