Neprehliadnite liečivé účinky žihľavy dvojdomej

Žihľavu, lat. Urtica dioica, asi netreba nikomu obzvlášť predstavovať. Jej pŕhlivé schopnosti zažil asi každý z nás. Ide o trvalku, ktorá rastie takpovediac vždy a všade. Jej koreňový systém vytvára pod zemou dokonalý základ na rast nových a nových rastlín. Ak sa jej chcete zbaviť nadobro, musíte si dať námahu a povyťahovať tento prepletený koreňový systém úplne celý. Inak hrozí, že aj z toho najkratšieho kúska koreňa, ktorý zostal zabudnutý v zemi, vyrastie opäť niekoľko desiatok rastlín tejto pŕhlivej ale zato liečivej rastliny. Doprajte si žihľavu ako liek na mnohé ochorenia, výborne znižuje riziko krvácania po úrazoch a operačných zákrokoch, podporuje zdravie pečene a mnoho iného, alebo si doplňte vitamíny v rámci prevencie.

žihľava

Výskyt a charakteristika žihľavy

Táto liečivá rastlina rastie ako burina popri cestách, na okraji lesov, v húštinách, na starých staveniskách a pri riekach. Obľubuje dusíkaté vlhké pôdy s mierne kamenistým podložím. Kedysi sa okrem priamej konzumácie používala aj ako krmivo pre zvieratá práve pre obsah zdravých látok. Zbierajú sa mladé rastlinky alebo vrchná časť, ktorá obsahuje najviac zdraviu prospešných látok. Korene žihľavy majú tiež svoj význam, pretože ich výťažky sa používajú do rôznych kozmetických produktov. Určite je na mieste vysvetlenie, prečo má žihľava prívlastok dvojdomá. Vysvetlenie je jednoduché. Žihľava dokáže mať na jednej rastline iba samčie kvety a na inej rastline zasa iba samičie kvety. Samotné opeľovanie sa uskutočňuje hlavne pomocou vetra, pretože kvety žihľavy vyrastajúce z pazúch protistojných listov sa hmyzu ťažšie opeľujú. Žihľave to ale vôbec neprekáža, pretože sa dokáže najefektívnejšie rozmnožovať vegetatívne, z tzv. podzemkov, z ktorých vyrastajú mladé rastliny. Tie dorastajú do výšky zhruba 60 až 120 cm a tvorí ich štvorhranná dužinatá stonka. Na nej rastú veľké listy srdcovitého tvaru s výrazným pílkovým okrajom. Celá rastlina je pokrytá drobnými chĺpkami, ktoré v sebe obsahujú látky spôsobujúce jemné pálenie, svrbenie a začervenanie pokožky.

Čo v sebe ukrýva žihľava

Okrem toho, že táto „pichľavá“ bylina pomáha svojim poprhlením preventívne predchádzať reumatickým ťažkostiam, mnohí ani len netušia, že žihľava je veľmi bohatým zdrojov antioxidantov. Preto je veľmi vhodná na rôzne omladzovacie a detoxikačné kúry a diéty. Trendom sa stala aj ako surovina do mixovaných fresh nápojov akými sú rôzne šťavy alebo hustejšie zelené smoothie.

Základom zdravia tejto rastliny je zelené farbivo, chlorofyl. Práve chlorofyl zabezpečuje produkciu zdraviu prospešných látok, vďaka ktorým je žihľava čoraz viac obľúbenejšou súčasťou vegánskej či vegetariánskej stravy. Má protizápalové a dezinfekčné vlastnosti. Okrem toho nám ponúka celú škálu vitamínov, minerálov, aminokyselín, tukov, a tiež polyfenoly a pigmenty. Spomeňme zo všetkých skupín napríklad vitamíny A, K, C, draslík, železo, horčík, kyselina palmitová, olejová a linolénová, kvercetín, kurkumín a betakarotény. Žihľava toho v sebe ukrýva naozaj veľa.

Liečivé vlastnosti žihľavy dvojdomej

Tlmí zápalový proces, bolesti kĺbov a reumu

Žihľava má protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým tvorí súčasť nejednej masti na kĺby či reumu. Okrem vonkajšieho použitia pomáha znižovať aj vnútorné zápaly pomocou žihľavových odvarov a čajov. V minulosti sa liečila reuma šľahaním žihľavou, ktorá podporila prekrvenie a celkovú látkovú výmenu, dnes sa jej liečivé vlastnosti využívajú skôr pomocou výluhov a mastí.

Predchádza sennej nádche

Sezónne alergie môžete obmedziť najmä zvyšovaním celkovej imunity v organizme. A práve k tomu je žihľava a jej silné antioxidačné vlastnosti najvhodnejšia. Podporí imunitu, detoxikuje telo a zvyšuje tak obranyschopnosť tela voči sezónnym alergiám a nádche.

žihľava účinky

Pomáha znižovať krvný tlak a optimalizovať cukor v krvi

Okrem podpory znižovania krvného tlaku môže žihľava znižovať aj hladinu cukru v krvi. Je teda efektívnym doplnkom stravy v prípade, že chcete mať dobrý krvný obraz.

Žihľava je prírodné diuretikum a lieči zväčšenú prostatu

Ak trpíte problémami s močením a chorobami močových ciest, určite siahnite po žihľave. Jej močopudné účinky a triesloviny vám môžu pomôcť predchádzať týmto chúlostivým problémom. Urologické čaje obsahujú výťažky zo žihľavy, pretože má blahodárne účinky na celý močový systém.

Pomáha pri rýchlejšom hojení rán a popálenín

Aj keď samotná žihľava spôsobuje na pokožke drobné pľuzgieriky, a to kyselinou mravčou a histamínom, odvar a masť s výťažkami žihľavy efektívne pomáha pri hojení rán, pri ekzémoch, alergických reakciách alebo pri liečbe popálenín.

Ako použiť žihľavu pre svoje zdravie

Ak sa chystáte na konzumáciu žihľavy, zvoľte predovšetkým vrchné mladé časti žihľavy, prípadne ju zbierajte v jarnom období, kedy je žihľava ešte mladá. Tieto najvitálnejšie rastové výhonky v sebe ukrývajú najviac zdraviu prospešných látok. Pri zbere používajte rukavice, aby ste zabránili popŕhleniu drobnými chĺpkami. Natrhané časti rastliny dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou, čím ju zbavíte hlavných nečistôt. Potom je dobré spariť žihľavu horúcou vodou, čím sa odstránia pŕhlivé chĺpky.

Žihľavu je možné používať čerstvú alebo sušenú. Je vhodná do šalátov, smoothie, do polievok alebo ako čaj či odvar. Dokonca si ju môžete zmraziť a pridávať do jedál kedykoľvek počas roka. Svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami môže byť aj náhradou špenátu, pretože obsahuje veľké množstvo železa a vápnika. Zo žihľavy, rovnako ako z iných byliniek, je možné vyrobiť aj lahodný sirup alebo namočiť ju do panenského oleja a vyrobiť si žihľavový olej alebo tinktúru pomocou použitia alkoholu.

žihľava použitie

Žihľava je veľmi univerzálna bylinka. Okrem zberu samotnej rastliny z prírody si môžete žihľavu zakúpiť aj v bio obchodoch alebo lekárni vo forme čajov, žihľavových tinktúr alebo ako doplnok stravy vo forme kapsúl.

Okrem konzumácie sa žihľava stala súčasťou kozmetického priemyslu. Jej výživné látky nájdete predovšetkým vo vlasovej kozmetike, v šampónoch, kondicionéroch a maskách, pretože pomáha pri hustote a raste vlasov. Forma mastí a gélov s výťažkami žihľavy je obľúbenou pomôckou na potieranie boľavých kĺbov a pri reumatických ťažkostiach.

V záhrade sa používa žihľava dvojdomá pri výrobe domácich hnojív. Nasekané časti žihľavy sa nechajú odstáť vo vode, ideálne dažďovej niekoľko dní a zriedeným výluhom sa polieva okrasná aj úžitková záhrada.

Žihľava a jej vedľajšie účinky

Nie nadarmo sa žihľave dvojdomej každý najradšej vyhýba. Pri dotyku rastliny s pokožkou sa pomocou malých chĺpkov dostávajú do pokožky tela rôzne chemické látky, ktoré obsahuje. Ide napríklad o serotonín, histamín, kyselinu mravčiu, leukotriény a acetylcholín. Kombinácia týchto látok spôsobuje začervenanie a svrbenie pokožky, vznik alergickej reakcie alebo drobné vyrážky. Preto je dobré pri konzumácii žihľavy, vyhnúť sa chĺpkom tak, že rastlinu pred použitím nakrájame na menšie kúsky a zalejeme ju horúcou vodou. Takto sa môže zamedziť prípadnému podráždeniu sliznice úst a jazyka.

V súvislosti s tehotenstvom sa odporúča konzultácia s lekárom, pretože časté pitie žihľavového čaju môže spôsobiť spustenie kontrakcií maternice.

Taktiež je vhodné konzultovať konzumáciu žihľavových produktov s lekárom ak sa liečite na cukrovku, máte problém s krvným tlakom, beriete lieky na riedenie krvi alebo užívate diuretiká a lítium.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Žihľava dvojdomá