Alchemilka obyčajná – objavte účinky “ženskej byliny”

Alchemilka obyčajná si vďaka svojim priaznivým účinkom na ženské zdravie získala prívlastok “ženská bylinka”. Je známa svojimi účinkami na plodnosť žien, ale pomôže aj pri posilnení panvového dna a ťažkostiach spojených s menštruáciou a vhodná je aj pre ženy po pôrode. Ak sa o tejto liečivej bylinke a jej použití a dávkovaní chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok. Pozrieme sa v ňom aj na to, ako si alchemilku môžete vypestovať doma, kedy a ako ju zbierať a aké rôzne produkty s jej obsahom môžete nájsť na trhu.

alchemilka obyčajná

Kde sa vzala alchemilka?

Alchemilka obyčajná, po latinsky Alchemilla Vulgaris, je trváca bylina, ktorá má svoj pôvod v Anglicku. Ide o liečivú rastlinu z rodu ružovitých a zaujímavosťou je, že jej názov je odvodený od arabského slova označujúceho alchýmiu, pretože v stredoveku údajne alchymisti verili, že kvapky zachytené na listoch tejto byliny majú čarovnú moc a dokážu vrátiť človeku mladosť. Keďže ide o bylinu, ktorá má účinky prevažne na zdravie a krásu žien, často je nazývaná aj ženská bylinka. Označuje sa však aj ako ženský plášť, kontryhel alebo divý muškát či nebeská rosa.

Dnes sa alchemilka bežne vyskytuje v celej Európe, ale rastie aj v niektorých oblastiach Severnej Ameriky a v Ázii. Rásť ju môžete nájsť zvyčajne na vlhkých miestach, obľubuje svahy, vlhké lesy s dostatkom svetla, ale natrafíte na ňu aj pri potokoch. Čo sa týka vzhľadu tejto byliny, narastá do výšky od 10 do 40 cm. Má dlaňovito laločnaté listy s jemnými chĺpkami, ktoré sú schopné udržiavať vlhko a rosu na listoch veľmi dlhý čas. Kvety alchemilky sú drobné, majú žltozelenú farbu a tvoria súkvetia. Alchemilka kvitne od mája, júna do septembra.

Ukrýva v sebe množstvo prospešných látok

Alchemilka obyčajná obsahuje viaceré látky prospešné pre naše zdravie. K účinným látkam, ktoré sa v tejto ženskej bylinke nachádzajú, patria horčiny, triesloviny, fytosteroly, esenciálne oleje, ale aj kyselina salicylová, minerálne látky a tiež vitamín C. V alchemilke tiež nájdete flavonoidy, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými účinkami.

Účinky alchemilky na naše zdravie

Ako sme už viackrát spomenuli, alchemilka obyčajná priaznivo účinkuje na rôzne ženské problémy. Samozrejme, užívať ju môžu nielen ženy, ale aj muži, pretože pomáha aj pri ďalších zdravotných ťažkostiach. Pozrime sa teda, kedy je vhodné po alchemilke a prípravkoch s jej obsahom siahnuť.

Pomoc pri ťažkostiach s menštruáciou

Alchemilka je známa predovšetkým priaznivým pôsobením na zdravie žien. Preto sa veľmi často využíva napríklad na zmierňovanie bolestí počas menštruácie. Látky, ktoré alchemilka obsahuje, totiž pôsobia na sťahovanie maternice a pomáhajú tak pri veľmi silnom krvácaní počas menzesu. Okrem toho je vhodné čaj či iné prípravky s alchemilkou užívať vtedy, ak vás trápi veľmi dlhotrvajúce menštruačné krvácanie alebo krvácanie mimo menzesu.

Zmierňuje aj gynekologické ťažkosti

Liečivé účinky alchemilky na zdravie žien je možné sledovať tiež pri niektorých gynekologických problémoch, napríklad pri rôznych zápaloch ženských orgánov, ale pomôcť môže aj tým ženám, ktoré trápia časté nepríjemné výtoky.

Tehotenstvo a alchemilka

Keďže alchemilka pôsobí na maternicu stimulujúco, neodporúča sa užívať ju v rannom štádiu tehotenstva. Naopak, vhodné je piť čaj z alchemilky v čase pred pôrodom, kedy pôsobí na posilnenie maternice a môže uľahčiť pôrod. Môže sa užívať aj po pôrode, pretože v tomto období pomáha regenerovať maternicu a urýchľuje jej sťahovanie.

alchemilka obyčajná účinky

Vplyv na kardiovaskulárne zdravie

Vplyvu alchemilky na zdravie srdca a ciev sa venovala štúdia realizovaná na zvieratách. Výskum na potkanoch ukázal, že niektoré látky obsiahnuté v alchemilke pôsobia priaznivo a relaxujúco na tkanivo ciev. Avšak vplyv alchemilky na zdravie ľudí nebolo klinicky preukázané, a tak sú potrebné ďalšie výskumy.

Môže pomôcť pri cukrovke

Zaujímavé je, že zvieracie štúdie preukázali aj priaznivý vplyv na vysokú hladinu cukru v krvi alebo tiež na vysokú hladinu inzulínu. Avšak týmto vplyvom alchemilky na ľudí sa zatiaľ nevenovali klinické štúdie, a tak je potrebný podrobnejší výskum.

Hojenie rán

Keďže alchemilka je bohatá na triesloviny, urýchľuje proces hojenia rôznych menších povrchových poranení a zároveň tlmí bolesť. Na drobné poranenia môžete použiť aj čerstvé rozdrvené listy alchemilky, ale vhodná je aj aplikácia odvaru z alchemilky či alchemilkovej tinktúry. Alchemilka býva často súčasťou prípravkov určených na boj s ekzémami, akné či krémov na hydratáciu suchej pleti.

Vplyv alchemilky na zlepšenie hojenia rán sa preukázali viaceré štúdie a výskumy realizované na zvieratách, ale aj niekoľko klinických štúdií na ľuďoch.

Ďalšie účinky alchemilky:

  • Pomáha pri hnačke
  • Vhodná na výplachy úst pri zápaloch ďasien
  • Na kloktanie pri zápale hrdla
  • Podpora ženskej plodnosti
  • Ťažkosti s trávením
  • Pomoc pri poruche funkcii čriev

Ako ju užívať?

Alchemilka je vhodná na vnútorné aj na vonkajšie použitie. Najčastejšie sa môžete na trhu stretnúť so sušenou vňaťou alchemilky, z ktorej sa pripravuje odvar. Odvar, alebo ak chcete čaj z alchemilky, môžete piť pri viacerých spomínaných zdravotných ťažkostiach. Môžete ho však použiť aj na potieranie rán, pretože by mal urýchľovať ich hojenie. Vhodný je na drobné škrabance, infekcie na koži a rôzne zápaly i poranenia. S odvarom z alchemilky je možné si vyplachovať ústnu dutinu pri zápale ďasien a používa sa aj na kúpeľ pre posilnenie svalstva dolných končatín.

Okrem sušenej alchemilky môžete natrafiť aj na alchemilkovú tinktúru, ktorá je určená na vnútorné užitie, a odporúča sa užívať ju pri odstraňovaní ťažkostí s menštruáciou. Tinktúru z alchemilky však môžete užívať aj na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu, či na celkové zlepšenie zdravia ženských pohlavných orgánov.

V prípade, že by vám nevyhovovalo užívanie alchemilky vo forme odvaru či tinktúry, dostupné sú aj prípravky s alchemilkou vo forme kapsúl či kvapiek.

alchemilka obyčajná užívanie

Dávkovanie a použitie alchemilky

Liečivé účinky majú všetky nadzemné časti alchemilky, a tak môžete používať listy, kvety aj stonky rastliny. Ako sme už spomenuli, alchemilku je možné užívať ako odvar, ale aj vo forme tinktúry či kapsúl, prípadne ju môžete používať na obklady či na výplachy dutiny ústnej.

Príprava odvaru je veľmi jednoduchá. Jedna dávka predstavuje jednu šálku čaju s objemom asi 250 až 300 ml, ktorú si pripravíte tak, že zalejete 3 gramy sušenej rastliny vriacou vodou. Odvar nechajte lúhovať 5 až 10 minút a potom preceďte. Čo sa dávkovania čaju z alchemilky týka, zvyčajne sa odporúča piť dva až tri razy denne.

Zo sušenej rastliny si môžete pripraviť aj obklady, a to tak, že zalejete asi 5 gramov sušenej rastliny vriacou vodou a necháte lúhovať približne 10 minút. V prípade, že siahnete po alchemilkovej tintúre, môže sa dávkovanie líšiť v závislosti od konkrétneho výrobku a koncentrácie alchemilky v ňom. Preto sa pri tinktúrach riaďte odporúčaním výrobcu. Rovnako to platí aj pri užívaní alchemilky v kapsulách.

Môžete si ju aj vypestovať

Alchemilku si môžete nazbierať v prírode a vysušiť, prípadne si ju môžete vypestovať doma v záhradke či dokonca v kvetinovom záhone, ktorý môže svojimi drobnými žltými kvetmi spestriť a ozvláštniť. Alchemilke sa dobre darí v tieni a polotieni, pričom má rada dostatočnú vlahu. Svojimi kvetmi váš však poteší aj v prípade, že ju umiestnite na slnečné stanovisko. Alchemilku je možné vysádzať už ako predpestovanú rastlinku, ktorú zoženiete v záhradkárstvach. Rastlina sa rozmnožuje samovýsevom. Po tom, čo rastlina odkvitne, je vhodné ju tesne nad zemou zrezať, vďaka čomu sa udrží bohatý hustý porast v trsoch.

Čo sa týka zberu alchemilky, odporúča sa zbierať kvitnúcu vňať v období od mája, júna až do skorej jesene. Okrem kvetov však môžete zbierať aj samotné listy či celú nadzemnú časť rastliny. Pri zbere dbajte o to, aby ste nepoškodili korene rastliny a nezničili ju tak.

Po zbere bylinku sušte na tienistom mieste, ktoré má dobrý prístup k vzduchu. Sušiť by ste ju mali tak, že ju na sito na sušenie rozložíte v tenkej vrstve, pretože rastlina sa môže rýchlo zapariť a znehodnotiť. Usušenú alchemilku skladujte v uzatvárateľných sklenených pohároch.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Alchemilka obyčajná