Palina – rituálna bylina s liečivými účinkami

Palina je bylinka, pri ktorej sa popísalo o vyše 300 druhoch. Medzi najznámejšie patria palina pravá, palina dračia, palina obyčajná a palina ročná. Túto bylinku môžete poznať aj pod názvami ako absint, polynka, bylica, polynok či černobyľa. Aké má však účinky a s čím nám môže pomôcť? Pozreli sme sa na benefity, ktoré prináša, na jej dávkovanie a pestovanie.

palina

Základné informácie o paline pravej

Ako sme už spomenuli, existuje niekoľko stoviek druhov paliny. Spomenieme si teda tie najznámejšie a najrozšírenejšie.

Palina pravá, latinsky Artemisia absinthium, je trváca bylina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra. Má striebrosivé listy s malými žltými kvietkami a rastie najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Má silné liečebné účinky, a preto sa používa na liečbu rôznych ochorení.

Palina obyčajná

Druhou významnou palinou je palina obyčajná, latinsky Artemisia vulgaris. Rastie vo voľnej prírode a patrí medzi najviac rozšírenú palinu. V minulosti sa používala aj na rituálne účely. Od paliny pravej sa líši stonkou s červenkastým odtieňom v spodnej časti. Listy má zvrchu zelené a zospodu striebristé.

Palina dračia

Ďalšou známou palinou je palina dračia, latinsky Artemisia dracunculus, ktorá je známa aj ako francúzsky estragón. Používa sa na dochutenie pokrmov ako korenie. Má jednoduché listy a drobné žltkasté kvietky. Jej listy majú korenistú chuť a práve tie sa používajú na dochutenie jedál.

Palina ako rituálna bylina

Na magické účely používali palinu už starí Germáni a Kelti. Hojne sa používala aj v Európe a Ázii. Používali ju na vyháňanie démonov a pri pálení mŕtvych na odohnanie zlých duchov. Zaujímavé je, že na rituály ju využívalo mnoho kultúr. Aj keď si jej účinky každá prispôsobila svojim zvyklostiam.

Palina pravá a jej zloženie

O palinách sa hovorí ako o bylinách, ktoré by sa nemali variť a ani konzumovať vo vysokých množstvách. Obsahujú totiž silice, ktoré sú vo vyšších dávkach prudko jedovaté. Veľmi známou zložkou paliny je aj absintín, vďaka čomu sa používa ako súčasť absintových likérov.

Obsah látok

Okrem absinthia a silíc obsahujú paliny aj ďalšie významné látky, vďaka ktorým pomáhajú napríklad pri tráviacich poruchách.

 • absitnhium
 • silice
 • antioxidanty
 • triesloviny
 • flavonoidy
 • vitamíny – A, C
 • minerálne látky – železo, vápnik
 • kyseliny – kávová, galová

Kyselina kávová a galová sú spolu s trieslovinami výbornými antioxidantmi. Flavonoidy chránia naše bunky pred pôsobením voľných radikálov a chlorofyl pomáha transportu kyslíka v našom tele. Silice majú upokojujúce účinky na náš nervový systém, vitamíny podporujú našu imunitu a regenerujú našu pokožku. Železo sa podieľa na tvorbe energie a vápnik ovplyvňuje činnosť svalov a nervov. Celkovo je tak táto bylina plná naozaj zaujímavých a zdraviu prospešných látok.

Palina a jej účinky

Medzi všeobecné účinky paliny patrí schopnosť podporovať imunitný systém a tráviacu sústavu a zmierniť bolesť a horúčku. Má však omnoho viac pozitívnych účinkov, o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

 • podpora imunitného systému
 • podpora trávenia
 • pomoc pri liečbe rôznych ochorení
 • antibakteriálne účinky
 • uvoľnenie menštruačných bolestí
 • upokojujúci účinok

palina účinky

Pozitívne pôsobí na tráviacu sústavu

Palina a jej účinky sú známe už po stáročia. Najviac sa o nej hovorí v súvislosti s prospešnosťou pre žalúdok a celkovo tráviaci systém. Podporuje trávenie, pomáha pri nadúvaní a plynatosti, zmierňuje kŕče a takisto má pozitívny účinok pri potravinových otravách.

Okrem toho podporuje vylučovanie žalúdočných kyselín a prečisťuje hrubé črevo. Aj preto sa používa pri liečbe ochorení pečene a žlčníka. Na zlepšenie trávenia sa používa často aj vo forme korenia, estragónu.

Palina ako pomoc pri liečbe anorexie

Nakoľko sa táto bylina používa aj na stimuláciu chuti do jedla, využíva sa pri ochoreniach, ako je napríklad anorexia. Navyše posilňuje celkové trávenie a zlepšuje aj vstrebávanie živín v organizme.

Zmierňuje príznaky pri poruchách nervového systému

Palina sa vyznačuje tým, že má mierny narkotický účinok. Vďaka tomu sa používa v spojení s ďalšími bylinkami napríklad na zmiernenie epileptických záchvatov. Takisto znižuje príznaky stresu a úzkosti a celkovo upokojuje našu myseľ.

Má protizápalové účinky

V paline sa nachádza aj látka zvaná artemisinín. V čínskej medicíne sa táto látka využíva už stovky rokov, nakoľko má protizápalové účinky. Jedinečné vlastnosti tejto byliny, resp. jej zloženia, môžu pomôcť dokonca aj pri odstránení parazitov v krvi. Vďaka tomu ju využívajú aj v boji proti infekčným závažným ochoreniam, ako je malária.

Palina ako pomocník v boji proti rakovine?

Viaceré výskumy sa venujú otázke využitia paliny, resp. jej zložiek, ako doplnku pri liečbe rakoviny. Jej zložka s protizápalovými účinkami, artemisinín, sa preukázala ako účinná pri selektívnom odstraňovaní rakovinových buniek. Aj preto sa uskutočňujú ďalšie výskumy, kde by sa vyhodnotili možné interakcie s ďalšími liečivami, ktoré sa v tomto prípade používajú.

Účinný repelent

Zaujímavosťou je, že palina sa ukázala aj ako účinný repelent. Po nanesení oleja z paliny na pokožku totiž odháňa hmyz, najmä komáre. V sušenej podobe sa používa podobne ako levanduľa, nakoľko je účinná aj proti moliam.

Použitie

Palina má hneď niekoľko spôsobov, akými si ju môžete dopriať. Asi najviac sa používa vo forme čaju a korenia, no takisto si z nej viete pripraviť tinktúru. V čínskej medicíne sa používa bežne vo forme zmesí, aby sa vyvážili pozitívne účinky jednotlivých zložiek a potlačili ich nežiaduce účinky.

Domáci čaj z paliny

Ak si chcete pripraviť domáci čaj z paliny, na väčší hrnček vám stačia dve čajové lyžičky paliny. Zalejte palinu horúcou vodou a nechajte ju lúhovať približne 10 minút. Čaj je vhodné následne scediť a v prípade potreby si ho môžete osladiť medom či iným sladidlom.

Korenie z paliny – estragón

Ako sme už spomínali, palina sa používa aj ako korenie. V tomto prípade sa používa najmä palina dračia, pričom sa táto bylinka buď pomelie, alebo sa používajú jej čerstvé lístky. Má korenistú vôňu a štipľavú chuť, pričom sa používa najmä vo francúzskej kuchyni. Aj preto sa o paline dračej hovorí ako o francúzskom estragóne.

TIP: Vyššie sme už spomenuli, že palina sa nemá variť. Aj preto ju vo forme estragónu používajte až na výsledné dochutenie pokrmov.

Tinktúra z paliny

Tinktúry z paliny obsahujú buď iba palinu samotnú, alebo zmes rôznych bylín s jej zastúpením. Používajú sa napríklad na herpes. Ak si chcete tinktúru z paliny urobiť sami doma, stačí vám niekoľko gramov tejto bylinky zaliať vysoko percentným alkoholom a nechať stáť približne dva týždne.

palina použitie

Užívanie paliny

Užívanie paliny má aj svoje riziká. Obsahuje totiž látku thujon, ktorá je toxická. Neprimerane vysoké dávky paliny tak môžu spôsobiť hnačky, omámenosť či kŕče. Nemala by sa preto užívať dlhodobo a ani vo vysokých množstvách. Takisto nie je vhodné jej užívanie počas tehotenstva, pri alergiách, nakoľko je silným alergénom, či pri gastritíde.

Pestovanie a zber

Najlepšie sa paline darí pri cestách či na skalnatých miestach. Vyhovujú jej podmienky nášho južného Slovenska, ale dá sa pestovať na celom území našej krajiny. Kvitne od júla do septembra a pri jej zbere sa zbierajú vrchné časti byliny a mladé lístky. Zbierať sa môže aj koreň, ktorý sa vykopáva na jar a na jeseň. Palina sa suší pri teplote do 35 °C a schne pomerne dlho.

Následne sa skladuje na suchom a tmavom mieste, ma to pri teplote do 22 °C.

Pozor na dávkovanie

Palina je bylinka, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov. Vo veľkom množstve však môže skôr uškodiť. Aj preto sa pri jej dávkovaní riaďte pokynmi na obale produktu a v prípade domácej výroby čaju či tinktúry s ňou zaobchádzajte opatrne. Iba tak využijete jej blahodárnych účinkov bez sprievodných nežiadúcich prejavov.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Palina