Rumanček kamilkový – prírodný všeliek

Rumanček kamilkový, takzvaný prírodný všeliek, je ľahko dostupný pre všetkých z nás. Rumanček sa svojimi protizápalovými a upokojujúcimi účinkami odvďačí každému, kto sa ho v letných mesiacoch rozhodne zbierať.

rumanček kamilkový

Zaujíma vás, aké nežiaduce prejavy môžete vďaka rumančeku zmierniť? Kde všade ho môžete nájsť a akým spôsobom ho čo najefektívnejšie vysušíte? Poradíme vám, ako rumanček pripraviť i to, ktorý spôsob prípravy je ten najvhodnejší pre vaše zdravotné ťažkosti.

Rumanček kamilkový – jeho výskyt a vzhľad

Rumanček kamilkový, latinským názvom Matricaria chamomilla, je bylina so všestrannými liečivými účinkami známymi už po storočia. Mnohí z nás ju poznajú pod jej slovenským ekvivalentom harmanček alebo kamilka.

Rumanček poznali už v starovekom Egypte či v antickom Grécku. Tam bylinka dostala názov chamomilla. Chamomilla je grécky výraz pre okrúhle jablko. Práve kvôli jej aromatickej, priam až balzamovej vôni ju Gréci nazývali „jablkom Zeme”. Z juhovýchodnej Európy sa bylinka rozšírila do celého sveta. Najviac sa jej darí v burinových porastoch pri cestách či na obilných poliach alebo úhoroch.

Ako rozpoznať rumanček kamilkový?

Rumanček kamilkový je jednoročná bylina, ktorá patrí do čeľade astrovité. Dorastá do výšky 30 až 80 cm. Kvety sú v terči žlté s bielymi lupienkami. Na lúkach ho môžete nájsť od mája do septembra. Charakteristický je typickou intenzívnou vôňou svojich kvetov a listov.

Účinky harmančeka

Rumanček je prírodná bylina s veľmi rozsiahlymi liečivými vlastnosťami. Jeho liečivé účinky sú preukázateľné pri liečbe mnohých chorôb a zdravotných ťažkostí. Zbavuje organizmus jedovatých látok a má protizápalové účinky.

Kvety harmančeka obsahujú flavonoidy, ktoré hrajú hlavnú úlohu pri spomínaných protizápalových účinkoch. Ďalej obsahujú silice s liečivými a dezinfekčnými účinkami. Rumanček takisto ničí baktérie a jedovaté látky v našom organizme.

rumanček kamilkový účinky

Ďalšie z liečivých účinkov kvetov rumančeka sú:

 • stimuluje činnosť imunitného systému a bielych krviniek
 • priaznivo pôsobí na tráviacu a vylučovaciu sústavu, pomáha pri obnove črevnej mikroflóry, žalúdočných vredoch, hemoroidoch či Crohnovej chorobe
 • sedatívny účinok – v prípade kloktania odvaru z harmančeka zmierňuje bolesti zubov
 • upokojuje nervový systém, zmierňuje záchvaty paniky a úzkosti a navodzuje príjemné relaxačné pocity
 • upokojuje pokožku, ošetruje zle hojace sa rany, kožné vyrážky a popáleniny
 • znižuje cholesterol
 • pomáha pri chrípkach, nádche či zápaloch priedušiek
 • zmierňuje menštruačné bolesti a pomáha pri vaginálnej mykóze
 • upokojuje podráždené a unavené oči, pomáha pri zápale očných spojiviek a očných infekciách
 • chráni vlasy pred pôsobením UV lúčov, upokojuje vlasovú pokožku a pomáha pri lupinách

TIP: Rumančekový čaj je veľmi vhodné piť najmä pred spaním. Vďaka jeho upokojujúcim účinkom zmierňuje stres a podporuje pokojný spánok. V prípade, ak večer nemôžete zaspať, vypite vždy pol hodinu pred spánkom šálku čaju z rumančeka.

Nežiaduce účinky

Keďže ide o prírodnú bylinu, jej nežiaduce účinky sú minimálne. Nadmerná konzumácia bylinky však môže spôsobiť nevoľnosť, ba môže viesť až k zvracaniu.

Niektorí ľudia môžu byť na rumanček alergickí, preto buďte pri jeho prvej konzumácii opatrní.

Tehotné ženy by sa mali rumančeku pre istotu vyhýbať.

Zber rumančeka kamilkového

Rumanček rastie prirodzene ako poľná burina. Keďže nemá vysoké nároky na životné podmienky, rastie takmer všade. Nie je náročný na pôdu, najviac sa mu však darí v hlinitých pôdach s vyšším obsahom živín.

Kvitne približne od mája do septembra a vhodný na zber je v letných mesiacoch máj až august. Rastlinky sa odstrihujú, zbierajú sa iba kvety s krátkou stopkou. Zber prebieha ručne alebo česákmi za suchého počasia. Najlepšie okolo obeda, kedy sú rozdiely medzi jednotlivými odrodami najviditeľnejšie.

Rumanček kamilkový si totiž ľahko môžete pomýliť s inou odrodou rumančeka alebo s rumanom. Rozoznáte ich však podľa výraznej vône. Ostatné rastlinky totiž takú vôňu nemajú. Ďalším poznávacím znakom je, že iba rumanček kamilkový má duté kvetné ložisko.

Čo sa týka sušenia, môžete ho sušiť v tieni,alebo pri teplote do 40 °C. Sušenie by malo byť čo najrýchlejšie, aby ste rumančeku zachovali jeho prenikavú aromatickú vôňu.

Ako si pripraviť rumanček kamilkový?

Rumanček kamilkový si môžete pripraviť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sú to tieto:

 • rumančekový čaj
 • kúpeľ z rumančeka
 • rumančekový olej

Rumančekový čaj

Harmančekový čaj si viete pripraviť veľmi jednoducho. Stačí 1 polievkovú lyžicu sušeného rumančeka zaliať 250 ml vriacej vody a nechať lúhovať približne 5 až 7 minút. Ak chcete spraviť harmančekový čaj pre vaše dieťa, bude vám stačiť iba 1 kávová lyžička harmančeka.

Pitie harmančekového čaju sa odporúča najmä ľuďom s tráviacimi ťažkosťami. Čaj totiž upokojuje podráždený žalúdok, zmierňuje jeho zápaly a zlepšuje pohyb čriev. Má protizápalové a dezinfekčné účinky a pomáha aj pri problémoch s močovým mechúrom či pri bolestivom močení.

rumanček kamilkový užívanie

Kúpeľ z rumančeka

Pokiaľ máte postihnuté vonkajšie plochy vášho tela, môžete si spraviť harmančekový kúpeľ a tieto časti si v ňom vymočiť. 100 gramov sušeného harmančeka zalejte 1 litrom vriacej vody a lúhujte 5 minút. Scedený výluh následne pridajte do kúpeľa alebo lavóra, v ktorom sa chcete močiť.

Kúpeľ z rumančeka pomáha pri kožných chorobách, zápaloch pohlavných orgánov a problémoch s močovým mechúrom. Kúpeľ vám pomôže relaxovať a pomáha takisto aj pri reume, nadmernom potení sa a hemoroidoch.

Rumančekový olej

Pokiaľ si chcete boľavé miesta na svojom tele masírovať, máte problémy s astmou či kožné problémy, môžete si pripraviť harmančekový olej.

Prázdnu fľašku naplňte až po okraj kvetmi harmančeka a zalejte ich kvalitným, za studena lisovaným olejom. V tomto prípade môžete použiť aj olivový olej. Zmes nechajte 14 dní odstáť na slnku. Potom ju sceďte a prelejte do čistej fľaše. Olej skladujte na tmavom mieste, napríklad v komore.

Harmančekovým olejom si môžete 3 až 5 krát denne natierať boľavé kĺby, akné alebo hrudný kôš v prípade bronchitídy či astmy.

Ako vidíte, liečivých vlastností má rumanček kamilkový naozaj veľa. Je to všeliek, ktorý poznali už naši dávni predkovia. Pokiaľ teda trpíte jedným z vyššie uvedených problémov, skúste odteraz zaradiť rumanček do svojej dennej rutiny. Veríme, že vám pomôže skvalitniť váš každodenný život.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Rumanček kamilkový