Echinacea: Záchrana počas chrípkového obdobia

Jeden z najskloňovanejších prírodných liekov počas chrípkovej sezóny dokáže pomôcť pri infekčných ochoreniach dýchacích ciest a nachladnutiu.

echinacea

Čo je to echinacea?

Existuje až 9 rôznych druhov echinacei, napríklad echniacea úzkolistá, bledá, nápadná či krvavá, ktoré sa s obľubou využívajú najmä v okrasnom záhradkárstve.

Nás bude zaujímať echinacea purpurová. Ako už jej názov napovedá nesie nápadne sfarbené lístky. Už staré indiánske kmene využívali echinaceu na povrchové, liečivé účely. Európskych farmaceutov zaujala približne v 17. storočí, kedy sa objavili jej výnimočné liečiteľské účinky.

Zloženie echinacei

Echinacea purpurová obsahuje hneď niekoľko účinných látok. Najvýznamnejšiu úlohu v zložení echinacei hrajú echinacín a polysacharidy. Majú silný vplyv na štart tvorby imunitných buniek, čím dokážu neuveriteľne posilniť obranyschopnosť celého organizmu.

Najbohatší obsah týchto látok má koreň rastliny, no nájdeme ich aj v ostatných častiach. Výskumy, ktoré používajú rôzne časti echinacei, sa rozchádzajú v názoroch, či je jej užívanie skutočne zdraviu prospešné.

Názory sú odlišné aj na obdobie užívania. Jedna skupina tvrdí, že echinacea dokáže tvoriť účinnú obranu hlavne v období prebiehajúcej choroby, druhá zasa odporúča začať s echinaceou ako prevenciou.

echinacea zloženie

Aké látky obsahuje?

Každá rastlinka echinacei purpurovej obsahuje viacero telu prospešných látok, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, aby imunostimulačný efekt bol silnejší.

Najväčšie zastúpenie majú tieto látky:

  • Echinacín, podľa ktorého má rastlinka aj rodové meno, je látka, vďaka ktorej dochádza k posilneniu imunitného systému. Okrem toho podporuje aj lymfatický systém, aby fungoval správne a odvádzal škodliviny von z tela. Echinacín rovnako dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.
  • Polysacharidy, rovnako ako echinacín, napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Polysacharidy sú pre telo zdrojom energie, preto je možné, že po užití echinacei pocítite viac sily na vykonávanie každodenných aktivít.
  • Flavonoidy sú považované za rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia, majú protizápalový a antibakteriálny účinok.
  • Triesloviny, alebo inak nazývané aj taníny, majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom a zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia detoxikačne proti baktériám a vírusom. Aktuálne sú taníny skúmané pre svoje možné účinky proti rakovinovým bunkám.

Tieto látky dopĺňa skupina ďalších s menším zastúpením, a to napríklad silica, izobutylamídy, polyíny, polyény, alkaloidy, steroly, kyselina cichóriová a kyselina kávová.

Ak sa dáte na pestovanie echinacei vo vlastnej záhradke dávajte si pozor. Rastlinka sa síce radí medzi trvalky, no aj napriek tomu s vekom klesá obsah účinných látok. To znamená, že čaj zo 6-ročnej echinacei si môžete pripraviť jedine tak preto, že vám zachutil.

Účinky echinacei

Podpora imunity

Imunitu ovplyvňuje v dvoch hlavných smeroch. Prvým z nich je stimulácia tvorby imunitných buniek a druhým zasa podpora lymfatického systému. To zaručuje vysokú obranyschopnosť proti ochoreniam hlavne mikroorganického pôvodu.

Proti zápalom

Súbor látok v echinacei má protizápalové účinky, čo jej dáva silu liečiť nielen ochorenia dýchacích ciest, ale aj zápaly uší, ústnej dutiny či močových ciest.

Hojenie rán

Ako sme spomínali v úvode, krémy a tinktúry z echinacei purpurovej sa hojne používali už v dávnej minulosti. Dokázali totiž urýchľovať zacelenie rán všetkého pôvodu. Rovnaký účinok má aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy. Echinacea pôsobí aj protiinfekčne, čo tiež nie je na zahodenie pri liečení povrchových rán a škrabancov.

Spomaľuje starnutie

Antioxidačné účinky látok obsiahnutých v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek. Preto sa s obľubou využíva aj v kozmetickom priemysle. Samozrejme, že neočakávajte po prvom použití na tvár zázraky na počkanie. Echinaceu treba užívať pravidelne a účinky sú často nepatrné.

Priaznivé účinky na tráviaci systém

Echinacea má okrem iného i detoxikačné účinky, to znamená, že odplavuje škodlivé toxíny z tela organizmu. Keďže detoxikácia začína v práve v tráviacom trakte, môžete pocítiť zlepšenie trávenia a ľahší pocit. Zmierňuje leptanie žalúdočnej steny tráviacimi kyselinami v dôsledku nedostatku mucínu, čo spôsobuje brušné vredy.

Viac energie

Ako sme už vyššie spomínali, echinacea má bohaté zastúpenie polysacharidov. To prispieva k celkovej životnej vitalite. Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.

V akých situáciách echinaceu využijete?

Echinacea má skutočne široké využitie. Farmaceutický priemysel využíva silu rastliny v rôznych podobách.

V lekárni bežne kúpite kvapky, sirupy, čaje či tabletky na vnútorné použitie. Tie sa užívajú pri chorobných prejavoch na posilnenie imunity a taktiež pri zápaloch všetkého typu.

Ďalej je tu široký výber krémov, tinktúr, mastí a gélov. Tými možno účinne poľaviť pri zraneniach, popáleninách, preležaninách, ekzémoch a mnohých iných vonkajších narušeniach.

echinacea kvapky

Dávkovanie echinacei

Keďže je echinacea purpurová dostupná v rozličných prevedeniach, aj jej dávkovanie sa líši.

Pri tabletách je to zvyčajne 1 denne. Sirup alebo tinktúra sa zvyčajne dávkujú 3-krát denne, no presný počet kvapiek si pred užívaním prečítajte v príbalovom letáku.

Ak uprednostňujete čaj, pripravte si ho 1 až 2-krát denne. V rámci prevencie sa odporúča piť čaj maximálne 2 až 3-krát za týždeň.

Vysušená čajová zmes z čistej echinacei má horkastú chuť. Výrobcovia však dokážu do liečiv pridávať rôzne príchute. Napríklad sirupy echinacea junior nesú príjemné, ovocné arómy.

echinacea čaj

Skladovanie echinacei

Skladovanie echinacei taktiež závisí od daného typu liečiva. Pri zmesiach zakúpených v lekárni sa nechajte viesť príbalovým letákom. Ak si doma pestujete vlastné bylinky, najlepšou voľbou je premeniť ich na trvanlivú čajovú zmes. Vybrané časti rastliniek dobre presušíme najlepšie na slnku, ale aj v sušičke. Následne ich rozdrobíme a uchovávame na suchom mieste.

Má echinacea aj vedľajšie účinky?

Počas tehotenstva a obdobia kojenia sa echinacei radšej vyhnite alebo sa poraďte so špecialistom. Ak beriete iné lieky taktiež si dávajte pozor, pretože echinacea by sa nemala kombinovať s látkami ketokonazol alebo metotrexát. Veľmi vzácne sa môže objaviť aj alergická reakcia alebo začervenanie.

Záver

Echinacea vám pomôže bojovať so sezónnymi chrípkami silou čistej prírody. Ženy, ktoré echinaceu vyskúšali, si pochvaľujú jej účinky proti zápalom močových ciest. Výhoda je v tom, že si môžete zvoliť spôsob užívania v tabletkách, sirupoch alebo pitím čaju. Rastlinu si môžete dopestovať aj doma a mať tak prostriedok na podporu imunity kedykoľvek po ruke.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Echinacea