Praslička roľná – aké sú účinky tejto prehistorickej bylinky na naše zdravie?

Praslička roľná je pre mnohých len divo rastúcou burinou, avšak táto bylina sa už od dávnych čias využíva pre svoje liečivé schopnosti na rôzne zdravotné ťažkosti. Táto zhruba 250 miliónov rokov stará rastlina sa v minulosti používala napríklad na umývanie ťažko sa hojacich rán, či ako podporná liečba pri rôznych zápaloch, na zastavenie krvácania, pri ochoreniach obličiek a dokonca aj na leštenie riadu z cínu.

praslička roľná

Vňať prasličky roľnej je možné užívať v podobe čaju, ale i tinktúry alebo masti, či obkladov a liečivých kúpeľov. Ak sa o obsahu látok, ktoré v sebe táto prehistorická bylina ukrýva, o jej účinkoch na naše zdravie a jej využití chcete dozvedieť viac, náš článok vám poskytne zaujímavé a užitočné informácie.

Čo je praslička roľná

Ako sme už spomenuli v úvode, praslička roľná je podľa odhadov približne 250 miliónov rokov stará vytrvalá bylina rozmnožujúca sa výtrusmi. Nájsť ju môžete na okraji lesov, vo vlhkých častiach polí a lúk a často aj okolo koľajníc a v blízkosti ciest. Nie je výnimkou ani v záhradách, kde môže mnohým záhradkárom robiť vrásky, pretože ju považujú za burinu. Dorastať môže do výšky až 70 cm, a tak sa jej dosť ťažko zbavuje.

Praslička roľná sa vyskytuje prakticky v celej Európe a nájsť by ste ju mohli aj v Ázii, Severnej Amerike a dokonca aj v arktickej oblasti, keďže dokáže prežiť aj v náročných nehostinných podmienkach.

Praslička je typická pevnou byľou, z ktorej po stranách vyrastajú rozkonárené stonky s listami pripomínajúcimi ihličie. Praslička nemá kvety ani semená, rozmnožuje sa výtrusmi vznikajúcimi vo výtrusniciach. Zaujímavé je, že najviac liečivých účinkov má praslička rastúca v ílovitej pôde.

Aké látky obsahuje?

Praslička roľná obsahuje viacero látok, ktoré môžu byť pre naše zdravie prínosnými. Je bohatá napríklad na minerály, akými je kremík, zinok, vápnik a meď. Zaujímavé je, že v závislosti od obsahu kremíka v pôde môžeme v prasličke nájsť až 10 percent kremíka.

Okrem minerálov v sebe ukrýva aj triesloviny, rastlinné flavonoidy, vlákninu, živicu a éterické oleje. V neposlednom rade praslička roľná obsahuje aj antioxidanty, teda molekuly, ktoré bojujú proti voľným radikálom v našom tele a sú prevenciou poškodenia buniek.

Praslička a jej účinky na naše zdravie

Prasličke roľnej sú pripisované viaceré prospešné účinky pre naše zdravie, medzi nimi napríklad aj priaznivý vplyv na stav našich vlasov, pleti, nechtov a kostí. Okrem toho je tiež známa výrazným vplyvom pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Pomôže aj pri gynekologických ťažkostiach, môže zastaviť krvácanie, zlepšuje funkciu krvného obehu a znižuje tlak krvi. Spektrum zdravotných ťažkostí, s ktorými vám praslička roľná môže pomôcť, je naozaj široké, a tak sa poďme na jej účinky pozrieť podrobnejšie.

Prírodné diuretikum

Praslička roľná má prirodzene močopudné účinky, vďaka ktorým sa v ľudovom liečiteľstve s obľubou používa pri ťažkostiach s močovými cestami. Pomáha telu zbaviť sa škodlivých látok a baktérií, čím môže pomôcť pri zápaloch močových ciest i močového mechúra a pomáha aj uľaviť od bolesti spojenej so zápalom.

Podporuje zdravie kostí

Podľa výskumov je jedným z účinkov prasličky roľnej udržiavanie zdravia kostí a liečenie zdravotných ťažkostí súvisiacich s nimi. Veľmi prospešná môže byť napríklad pri osteoporóze, ktorá spôsobuje krehkosť kostí a náchylnosť na zlomeniny.

Urýchľuje hojenie

Úžasnou a vedecky dokázanou schopnosťou prasličky roľnej je pomoc pri hojení rán. Štúdia, ktorej sa zúčastnili ženy po pôrode, ktoré absolvovali nástrih hrádze, ukázala, že extrakt z prasličky im výrazne pomohol s hojením rany a uľavil od bolesti. Vďaka prasličke sa začervenanie, opuch a nepríjemné bolesti stratili výrazne rýchlejšie ako u kontrolnej skupiny.

praslička roľná účinky

Pomoc pri gynekologických ťažkostiach

Praslička roľná môže byť prospešná aj pri gynekologických problémoch, pretože pomáha zmierniť silné menštruačné krvácanie a tiež môže uľaviť od svrbenia a výtoku.

Podpora rastu vlasov

Zaujímavým účinkom prasličky roľnej je podpora zdravia vlasov a ich rastu, a to vďaka obsahu silikónu a antioxidantov. Antioxidanty pomáhajú zabraňovať mikrozápalovým procesom a starnutiu vlasov a silikón pomáha znižovať mieru vypadávania vlasov. Okrem toho praslička vlasom dodáva lesk a silu.

Ďalšie účinky

Prasličke roľnej je pripisovaných aj niekoľko ďalších účinkov – jej užívanie môže byť prínosom pre zdravie vašich nechtov i kože. Okrem toho vám môže byť nápomocná pri kŕčových žilách a používa sa aj ako babský recept na podporu otehotnenia. Pôsobí tiež proti reume, môže vám pomôcť zbaviť sa cýst na vaječníkoch, používa sa i pri liečbe obličkových kameňov a môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Je možné používať ju aj pri bolesti kĺbov a chrbtice, a to nielen vnútorne, ale i zvonka, napríklad vo forme obkladov či kúpeľa.

Odvar z prasličky je tiež možné použiť ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a zápaloch horných a dolných dýchacích ciest. No a poslúži tiež pri ťažkostiach s krvácaním ďasien a zápachu z úst. V neposlednom rade sa spomínajú aj jej pozitívne účinky na našu pamäť a tiež na zmiernenie pocitov únavy.

Na čo si dať pozor

Užívanie prasličky roľnej a prípravkov s jej obsahom môže byť riešením mnohých zdravotných ťažkostí. Veľmi dôležité však je nezameniť si pri zbere prasličku roľnú s prasličkou bahennou a lesnou. Tieto druhy prasličky sú totiž pri vyšších dávkach toxické a po ich konzumácii sa môžu objaviť nepríjemné prejavy, ako napríklad zvracanie, bolesti hlavy alebo pocit únavy a malátnosti.

Pri užívaní prasličky roľnej by mali byť obozretní ľudia so slabším srdcom a úplne by sa tejto bylinke mali vyhnúť tehotné ženy, dojčiace mamičky a deti do troch rokov. Nie je vhodné používať prasličku na vnútorné užívanie dlhodobo.

Ako užívať prasličku roľnú?

Prasličku roľnú je možné užívať vnútorne i zvonka, pričom najčastejším spôsobom je pitie odvaru zo sušenej byliny. Okrem toho ju však možno použiť aj na lokálne zábaly či na kúpeľ a stretnúť sa môžete aj s tinktúrou z prasličky roľnej. Nájsť ju môžete aj v rôznych výživových doplnkoch vo forme tabliet, ktoré majú pomáhať k udržaniu zdravých vlasov a pokožky, no a môže byť tiež súčasťou rôznych krémov a balzamov.

Čaj z prasličky roľnej

Čaj alebo, ak chcete, odvar z prasličky roľnej sa pripravuje zo sušenej rastliny. Čajovina v množstve jedna polievková lyžica sa odporúča zaliať 250 ml vriacej vody. Po 15 minútach lúhovania v prikrytej nádobe sa nápoj scedí a môže sa užívať. Nie je vhodné čaj variť a tiež sa neodporúča znovu zohrievať pripravený odvar. Vhodné je pripraviť ho pred každým užívaním čerstvý. Čo sa týka dávkovania, odporúčaná dávka je v množstve jedna až dve šálky denne. Toto množstvo by ste nemali prekračovať.

Čaj z prasličky roľnej môžete užívať v prípade zápalov a infekčných ochorení močových ciest, na podporu zdravia vlasov, nechtov a pleti, či na podporu zdravia pečene, pevnosti kostí, pružnosti ciev a zdravia srdca. Prasličková kúra by mala trvať najviac 5 dní. Potom je odporúčané dať si od pitia čaju z prasličky pauzu.

praslička roľná použitie

Kúpeľ a oplach z prasličky roľnej

Sušenú čajovinu z prasličky roľnej môžete použiť aj na kúpeľ či oplach na vlasy. Odporúča sa zaliať šesť polievkových lyžíc litrom vriacej vody a 15 minút nechať lúhovať. Takýto odvar je možné použiť na oplachovanie vlasov po umytí šampónom či pridať ho do kúpeľa. V prípade gynekologických ťažkostí ho možno použiť do sedacieho kúpeľa.

Tinktúra z prasličky roľnej

Na trhu nájdete aj rôzne tinktúry z prasličky roľnej, ktoré sa používajú aj ako zdroj minerálov pre ľudí trpiacich osteoporózou či ako podporná prírodná liečba zlomenín. Prírodná medicína hovorí aj o účinkoch tinktúry pri spevnení pokožky a nechtov a tiež na zastavenie vypadávania vlasov. Pomôcť môže tiež na spevnenie ciev a pri ťažkostiach s močovými cestami.

Zber a sušenie prasličky roľnej

Praslička roľná je bylina, ktorú nájdete na poliach či na hlinitých a piesočnatých pôdach. Nejeden záhradkár ju považuje za bylinu, ktorá mu komplikuje pestovanie zeleniny, pretože zbaviť sa jej môže byť veľmi náročné.

Ak sa rozhodnete pre samozber prasličky roľnej, uistite sa, že ide skutočne o tento druh a nie o potenciálne toxickú prasličku bahennú či prasličku lesnú. Čo sa týka zberu, zbierame vždy len zelené byle prasličky, a to v čase od mája do septembra. Nazbierané rastliny sušíme pri teplote 40 stupňov, pričom sušenie by malo prebiehať rýchlo a rastlina by aj po usušení mala zostať zelená. Usušenú prasličku skladujte v uzatvárateľných nádobách, aby sa neznehodnotila vysokou vlhkosťou vzduchu.

Zhrnutie na záver

Praslička roľná je stáročiami overená liečivá bylina, ktorá má i dnes svoje miesto nielen v ľudovej medicíne. Viaceré z jej zdravotných účinkov boli vedecky overené, a tak v prípade, že vás trápi niektorý zo spomínaných zdravotných problémov, praslička roľná vám môže byť nápomocná.

Nájdete ju aj pri prechádzke v prírode a rastie aj popri cestách či železničných tratiach, no ak si nie ste istý tým, či ide skutočne o prasličku roľnú, prípadne sa vám nechce zaoberať sa jej sušením, v lekárňach nájdete už hotové čajoviny zo sušenej prasličky. Pre dosiahnutie lepších účinkov vám môže pomôcť užívanie prasličky vo forme tinktúry, prípadne tabliet s jej obsahom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Praslička roľná