Rastlina starých mám, ktorá sa vracia opäť na výslnie. Objavte liečivú silu kapucínky väčšej!

Kedysi bola kapucínka súčasťou každej vidieckej záhrady. Či už ako okrasná, žlto –oranžovo kvitnúca aromatická kvetina alebo ako veľmi účinná liečivá rastlina, ktorá sa s veľkou obľubou používala na rôzne liečivé účely. Vyskúšajte si doma pripraviť vlastnú liečivú tinktúru a objavte, na čo všetko sa dá tento kvet použiť.

kapucínka väčšia

Ako ju spoznať

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) skrášľuje, ale aj lieči. Táto aj okrasná rastlina patrí medzi liečivé rastliny, ktoré vás očaria ihneď svojim žiarivo žltým vzhľadom a dlhým plazivým vzrastom. Zaraďujeme ju do čeľade kapucínkovitých. Pochádza z  Južnej Ameriky a podľa indiánskych tradícií dodáva telu čistotu a silu. Patrí medzi rastliny zasvätené Slnku a v preklade z latinčiny znamená slovo tropaeolum trofej, pretože kvety pripomínajú zlatú prilbu trójskych bojovníkov a jej listy zasa ich ochranný štít v boji s nepriateľom.

Liečivá sila kapucínky väčšej a čo všetko v sebe obsahuje

Rastlina kapucínky väčšej obsahuje viacero druhov mastných kyselín a tiež silice s obsahom síry, rôzne minerály (draslík, vápnik, železo a fosfor) a vitamíny, ako napríklad vitamín C, niacín, tiamín, alebo riboflavín. V kvetoch kapucínky zasa možno nájsť niektoré druhy bielkovín a lipidov a v plodoch zasa sacharidy.

Jej použitie má viaceré formy. Môže ísť o výživové doplnky v podobe tabliet, čaje, tinktúry alebo roztoky a odvary. Užívanie kapucínky prírodnou či doplnkovou formou pomáha predovšetkým v začiatkoch choroby alebo ako prevencia. Nie vždy dokáže úplne nahradiť napríklad liečbu klasickými antibiotikami, no pomáha chorobu aspoň minimalizovať a znížiť tak množstvo užívaných liekov počas choroby.

Prírodné antibiotikum, ktoré nezničí tráviaci trakt ako bežné antibiotiká

Naštartovať dobré trávenie je základom po akejkoľvek liečbe antibiotikami, pretože práve bežné antibiotiká zabíjajú v črevách „dobré baktérie“, pôsobiace na tráviace šťavy a enzými.

Táto rastlina pomôže zároveň aj ako prírodné preháňadlo. Pri správnom užívaní pôsobí protivírusovo a tiež protiplesňovo. Veľmi spoľahlivo si poradí napríklad aj s infekčnými hnačkami a ďalšími nepríjemnosťami spojenými s tráviacim systémom.

Kapucínkou na lepšiu imunitu

Je všeobecne známe, že liečivé bylinky podporujú predovšetkým celkovú imunitu, chránia pred sezónnym nachladnutím a rôznymi virózami. Tak to je aj v prípade kapucínky väčšej. Jej blahodarné účinky na naše zdravie sa prejavujú v zachovávaní všetkých normálnych funkcií imunitného systému v organizme. Kapucínka dokáže pomôcť ako prevencia, ako samotný liek pri chrípke, alebo pri dlhodobom kašli. Veľmi pozitívne účinky má tiež pri problémoch s hornými dýchacími cestami alebo zápaloch mandlí. Toto všetko dokáže najmä vďaka obsahu vitamínu C, ktorý je hlavnou zložkou pri posilnení celkovej obranyschopnosti organizmu a tiež po prekonaní týchto ochorení.

Posilnenie v oblasti urologických a gynekologických problémov

Správne fungovanie močového mechúra a obličiek je pre veľa z nás automatické. No pri výskyte problémov v urologickej alebo gynekologickej oblasti, ľudia často siahajú aj po kapucínke a jej účinkoch práve v týchto oblastiach. Pravidelným užívaním si poradí pri bakteriálnom zápale a infekcii močového mechúra. U žien s nepravidelnou menštruáciou zasa pomáha upraviť celý cyklus.

Poradí si aj s kožnými problémami a akné

Jej využitie je spojené aj s chladným, sychravým či zimným obdobím, kedy naša pokožka najviac trpí. V súvislosti s mrazivým počasím sa čoraz viac vyskytujú rôzne alergie na chlad. Kapucínka patrí medzi záchrancov týchto nepríjemných kožných ochorení.

Domáca vysoko účinná tinktúra z kapucínky väčšej

Tinktúra z kapucínky väčšej má predovšetkým silné antibiotické, antivírusové a antibakteriálne účinky. Jej jednoduchá výroba spočíva iba v dvoch surovinách. Potrebujete nasekané púčiky, kvety, listy aj stonky kapucínky väčšej a 40 až 60 percentný alkohol. Nasekanú rastlinnú zmes dáme do čistého skleného pohára a zalejeme alkoholom tak, aby boli všetky časti rastliny ponorené. Fľašu zatvoríme. Takto macerujeme približne 2 týždne na tmavom mieste, zmes z času na čas pretrepeme. Následne precedíme cez gázu a hotovú tinktúru uskladníme najlepšie v tmavej fľaštičke.

kapucínka väčšia účinky

Tinktúra pomáha aj pri problémoch s vypadávaním vlasov a lupinami. Stačí pravidelne vmasírovať pár kvapiek tinktúry priamo na pokožku hlavy a nechať pôsobiť niekoľko minút. Následne sa vlasy umyjú klasickým šampónom a tento postup sa opakuje jeden krát týždenne.

Taktiež vyskúšajte pozitívne účinky kapucínky väčšej na lepšie hojenie rán, zlepšenie kvality nechtov alebo ju použite do rôznych bylinkových kúpeľov a na obklady.

Pozor na vedľajšie účinky

Táto liečivá rastlina vyniká hlavne pre svoje zdraviu prospešné účinky, a to aj pri používaní u detí, tehotných a dojčiacich žien, ale vo veľmi malých množstvách.

Pri doma vyrobenej tinktúre z kapucínky väčšej, ktorá obsahuje alkohol, je dobré podávať ju napríklad v horúcom čaji, aby sa alkohol vyparil, a tak bola vhodná aj pre užívanie detí.

Ako pri každej bylinke a výživových doplnkoch ani v prípade užívania kapucínky netreba prekročiť odporúčanú dennú dávku alebo nahrádzať s ňou pestrú stravu. Rovnako dobré je, ak pravidelné užívanie kapucínky prerušíte aspoň na mesiac a vrátite sa k nej po krátkej prestávke. Liečivé účinky budú efektívnejšie a predídete tak aj možným vedľajším účinkom. Môžu to byť napríklad rôzne alergické reakcie alebo nevoľnosť.

Všeobecné využitie kapucínky v záhrade a rady na pestovanie

Kapucínka je jednoročná rastlina, ktorá patrí medzi plazivé, rýchlo sa rozrastajúce rastliny. Má bohaté zastúpenie nielen vo vidieckych záhradách. Je veľmi obľúbenou rastlinou vďaka krásne kvitnúcim veľkým kvetom, ktorých sýta farba od žltej cez oranžovú až po červenú zaujme snáď každého okoloidúceho. Po odkvitnutí vytvára trojpuzdrové semienka, ktorými sa dá po ich usušení a uskladnení ideálne rozmnožovať. Zasadiť sa dajú priamo do zeme alebo do kvetináča počas jarných mesiacov.

kapucínka väčšia použitie

Darí sa jej na akomkoľvek slnečnom stanovišti. Nemá rada silný vietor a nie je náročná na zloženie pôdy. Dá sa jednoducho pestovať úplne jednoducho priamo v zemi. Nie je potrebné hnojenie a nevyžaduje si žiadny rez či zbieranie suchých kvetov. Je imúnna voči škodcom a chorobám rastlín a práve ona napomáha v zeleninových záhonoch chrániť ostatné rastliny pred možnými škodcami a chorobami. Kvitne počas celého letného obdobia, od júna až do neskorej jesene a je háklivá na chladné mrazivé počasie.

Kvety spolu s listami sa dajú použiť v kuchyni na priamu konzumáciu alebo ich tiež často vidieť ako okrasnú rastlinu všade tam, kde je potrebné spestriť prostredie dlhými prevísajúcimi kvetmi. Možno práve v trende jedlých kvetov sa stala kapucínka veľmi obľúbenou. Má jemne štipľavú chuť, ktorá je podobná žeruche. Žlto-oranžové kvety nájdete ako súčasť šalátov, polievok alebo ako dekoráciu najrôznejších dezertov. Rozdrvené semená zasa tvoria súčasť korenín na dochutenie.

Ideálne je tiež na odpudzovanie vošiek alebo dotieravého hmyzu. Jemne aromatická vôňa odpudzuje komáre a muchy, takže vás môže kapucínka zachrániť pred nepríjemným hmyzom napríklad počas večerného sedenia na terase.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Kapucínka väčšia