Graviola – prírodná podpora imunity

Graviola je ovocie, ktoré pochádza zo strednej a južnej Ameriky. Už pred niekoľkými rokmi sa po svete začalo hovoriť o jej úžasných účinkoch proti určitým typom rakoviny. Okrem toho má aj ďalšie pozitívne prínosy pre naše zdravie.

graviola

Rastie v tropických oblastiach v blízkosti rovníka. Tento strom dorastá do výšky 7 metrov a jej plody majú 20 až 30 cm. Ich vzhľad je naozaj zaujímavý. Na povrchu majú zelené pichliače a dužina je bledo žltej farby. Tieto plody majú mierne nasladlú chuť a konzumujú sa buď bez šupky, alebo odšťavené.

Obsahuje cenné látky

Plody, listy a kôra gravioly sa využívajú na výrobu liekov a používajú sa na celý rad zdravotných porúch. Je bohatým zdrojom vitamínov B1, B2 a vitamínu C. Z minerálov obsahuje vápnik, zinok, draslík, horčík a fosfor.

Ako sme už spomenuli, nielen samotné plody sú zdraviu prospešné. Kôra, listy a stonky sú skvelým zdrojom antioxidantov. Podľa štúdie z roku 2014 obsahuje graviola množstvo zlúčenín s antioxidačnými schopnosťami. Patria medzi ne napríklad taníny, saponíny, fytosteroly, flavonoidy či antrachinóny. Tie bránia bunky pred voľnými radikálmi a takisto napomáhajú samotnej obnove buniek.

Graviola je zdravé ovocie, ktoré vám môže dokonca pomôcť pri chudnutí. Má nízky obsah tuku a je skvelým zdrojom vlákniny, ktorá vás zasýti a zníži tak vašu chuť do jedla. Oproti obilninám či jablku obsahuje oveľa viac vlákniny.

Čím je pre naše zdravie prospešná?

Graviola sa používa ako liek proti chorobám spôsobených baktériami a parazitmi. Mnohé štúdie poukazujú na jej potenciál v schopnosti bojovať proti rakovine a cukrovke. Má protizápalové účinky, ktoré môžu zmierniť bolesť a rôzne zápalové stavy. Pár rokov dozadu sa zistilo, že graviola blokuje receptory bolesti a znižuje zápalové procesy.

Graviola sa v určitých častiach sveta používa vo veľkej miere. Napríklad v Peru využívajú jej listy na liečbu zápalu slizníc či na pomoc pri odstraňovaní hlienu v hrdle. Koreň a listy gravioly sa zasa používajú na kontrolu hladín cukru v krvi u diabetikov. V Karibiku sa z gravioly vyrába čaj proti kašľu, ktorý potláča príznaky chrípky či astmy. Kôra a korene sa používajú dokonca ako sedatívum.

graviola zloženie

Pomáha znížiť hladinu cukru v krvi a krvný tlak. U cukrovkárov môže znížiť hladinu glukózy v krvi, prípadne regulovať jej množstvo. Často sa používa ako prírodný prostriedok na zníženie krvného tlaku. Nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, cukrovky a mŕtvice. Graviola svojimi schopnosťami tomuto predchádza.

Mávate problémy s herpesom? Herpes je vírusová infekcia, ktorá sa objavuje väčšinou na ústach či na tvári, prípadne sa môže objaviť aj na pohlavných orgánoch. Graviola sa považuje za alternatívnu liečbu herpesu. Pri laboratórnych pokusoch in vitro sa zistilo, že graviola je pre tento vírus toxická.

Prírodný prostriedok pre lepšie trávenie

Graviola sa už tradične používa na podporu zdravého trávenia. Je prírodným liekom proti zápche, hnačke a podporuje pravidelné črevné pohyby. Takisto sa využíva na ničenie choroboplodných zárodkov v črevnom systéme.

Ďalšie štúdie naznačujú, že graviola môže pomôcť zabrániť vzniku žalúdočných vredov. Toto bolestivé ochorenie, ktoré sa vyvíja väčšinou v žalúdku, pažeráku alebo v tenkom čreve je veľmi nepríjemné. Avšak, graviola má ochranné vlastnosti, ktoré bránia poškodeniu tráviaceho traktu voľnými radikálmi a tak pomáha chrániť žalúdočnú sliznicu.

Tým, že je vynikajúcim zdrojom vlákniny, bráni širokému spektru tráviacich ťažkostí vrátane hnačky, zápchy, plynu a nadúvania. Takisto, ako sme už vyššie spomenuli, vďaka obsahu vlákniny zaženie hlad a z dlhodobého hľadiska tak môže pomôcť pri chudnutí.

graviola účinky

Nahradí graviola chemoterapeutiká?

Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú teóriu, že graviola vie bojovať s určitými druhmi rakoviny. Podľa výskumov in vivo a in vitro spred pár rokov bol extrakt z gravioly toxický voči niektorým bunkovým líniám rakoviny prsníka. Zvýšili množstvo T lymfocytov, ktoré ničia rakovinotvorné bunky a ďalšie poškodené bunky.

Pomoc však neprišla len pri rakovine prsníka. Graviola môže byť prospešná takisto proti niektorým bunkovým líniám rakoviny pankreasu. Potláča totiž bunkový metabolizmus týchto napadnutých buniek. Samozrejme, graviola samotná na odstránenie nádorov pankreasu nestačí. Využíva sa však ako podporná liečba.

Najznámejšie a najkomplexnejšie štúdie vykonal Purdue University School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. Zistili, že graviola má schopnosť zacieliť na rakovinové bunky a tie zdravé ponecháva nepoškodené. Dokonca boli látky, ktoré obsahuje, oveľa silnejšie pri spomalení rastu rakovinových buniek ako bežne používané chemoterapeutiká. Ich tvrdenia sa dajú veľmi ľahko dohľadať.

Podpora imunitného systému

Všetci poznáme dôležitosť zdravého imunitného systému. Graviola je schopná imunitný systém posilniť a pomôcť tak zničiť chorobu už v jej zárodku. Ľudia so slabým imunitným systémom či rôznymi imunodeficitmi, prípadne ľudia, ktorí sa zotavujú z choroby, môžu mať vďaka graviole lepší priebeh. Tým, že posilňuje imunitu, môže udržať vaše telo silné a zdravé. Pomáha tak predchádzať bežným chorobám ako je nachladnutie a chrípka.

Silný antioxidant

Graviolamá antioxidačné vlastnosti, ktoré jej dávajú množstvo potenciálnych regeneračných funkcií. Môže pomôcť predchádzať poškodeniu buniek, prípadne liečiť už tie poškodené. Takisto dokáže zvrátiť niektoré známky starnutia ako sú vrásky a iné kožné škvrny.

Antioxidant potrebujeme prijímať aj kvôli tomu, že sa každodenne stretávame s voľnými radikálmi. Či už v životnom prostredí, alebo v jedle. Voľné radikály môžu spôsobiť závažné ochorenia, a preto treba dbať na správny príjem antioxidantov, ktoré sa v graviole nachádzajú vo vysokej dávke. Pomáhajú neutralizovať škodlivé účinky týchto voľných radikálov a môžu chrániť bunky pred poškodením a chorobami.

Spôsoby použitia

V našich končinách zvyčajne nájdete graviolu dostupnú vo forme kapsúl alebo extraktu. Zatiaľ ešte nebola presne stanovená bezpečná štandardná dávka. Výrobcovia ale vo všeobecnosti odporúčajú užívať denne 500 až 1500 mg gravioly v kapsulách. V prípade extraktu sa odporúča 1 až 4 ml.

Vhodná dávka gravioly závisí od niekoľkých faktorov. Patria medzi ne vek, zdravotný stav užívateľa a niekoľko ďalších podmienok. V súčasnosti ešte nie je dostatok štúdií, podľa ktorých by sa dal určiť vhodný rozsah dennej dávky gravioly. Ak si kúpite graviolu vo forme tabliet či extraktu, vždy dodržujte pokyny výrobcu.

Graviola, resp. jej plody, majú lahodnú, mierne nasladlú chuť. Ak sa k vám dostane toto ovocie, vychutnať si ho môžete samotné, prípadne ho pridať do šťavy alebo si urobiť smoothie.

graviola použitie

Možné vedľajšie účinky

Niektorí lekári odporúčajú vyhnúť sa graviole kvôli riziku neurologických vedľajších účinkov. Pri dlhodobom užívaní môže spôsobiť problémy s pohybom, tras alebo zapríčiní stuhnutosť svalov. Ak máte Parkinsonovu chorobu, graviola vám môže zhoršiť jej príznaky.

Graviola sa ukázala byť veľmi účinná proti niektorým stavom, ale väčšina štúdií sa uskutočnila na zvieratách. Len málo štúdií sa zatiaľ uskutočnilo na ľuďoch. Neoficiálne dôkazy potvrdzujú, že má mnoho pozitívnych účinkov, ale čaká ju ešte mnoho štúdií.

Záver

Neustále prebiehajú ďalšie štúdie zamerané na graviou a jej účinky na náš organizmus. Na potvrdenie niektorých tvrdení je potrebný väčší klinický výskum. Môžeme len dúfať, že sa to stane v blízkej budúcnosti. V každom prípade sa poraďte so svojím lekárom, ak zvážite užívanie gravioly ako podpornej liečby.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Graviola