Mačací pazúr – objavte silu peruánskej byliny posilňujúcej imunitu

Mačací pazúr, alebo tiež Vilcacora, Uňa de Gato či remdihák plsnatý – to všetko sú názvy pre bylinu, ktorá bola vďaka svojim účinkom posvätnou pre Inkov. Tí ju uctievali a využívali ju na liečbu najrôznejších zdravotných ťažkostí. K nám do Európy sa mačací pazúr dostal v podstate len nedávno, no veľmi rýchlo si získal svoje miesto v domácej lekárničke nejedného z nás.

mačací pazúr

Mačací pazúr podporuje našu imunitu, pôsobí antioxidačne a zároveň detoxikačne a je mu pripisovaných  viacero priaznivých vplyvov na ľudské zdravie. Ak sa chcete o tejto liečivej byline, jej účinkoch na naše zdravie i o tom, čo v sebe ukrýva, dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

Čo je mačací pazúr (vilcacora)?

Mačací pazúr, alebo, ak chcete, vilcacora, je liana rastúca v oblastiach amazonského pralesu, teda v oblasti Južnej a Strednej Ameriky. Veľmi hojne sa vyskytuje v Peru a nájsť ju môžete v nadmorskej výške od 800 do 2400 metrov.

Táto liana môže dorásť do dĺžky až 30 metrov a jej názov mačací pazúr pochádza zo zahnutých tŕňov pripomínajúcich pazúry mačky. Liana sa vyznačuje veľmi pomalým rastom a plnú dĺžku 30 metrov môže dosiahnuť až po približne desiatich až pätnástich rokoch.

Existuje až 60 druhov tejto rastliny, no liečivé účinky majú len druhy Uncaria guianensis a Uncaria tormentosa. Kôra a korene z tejto rastliny sa po stáročia využívajú v tradičnej medicíne pre svoje priaznivé účinky pri liečbe zápalov, infekcií či dokonca rakoviny.

Zaujímavá je legenda, ktorá sa k tejto liečivej rastline viaže. Hovorí o tom, že liečivé vlastnosti mačacieho pazúru objavil bojovník kmeňa Ashaninka. Keď bol vážne zranený a prechádzal džungľou, natrafil na amazonského tigra, ktorý trhal pazúrmi veľkú lianu a pil z nej šťavu. Po tom, čo ju vypil, získal ohromnú silu a v okamihu ulovil veľkú srnu. Ranený bojovník sa doplazil k liane a tiež sa z nej napil. Šťava mu dodala silu a zachránila mu život.

Do Európy sa mačací pazúr dostal koncom 20. storočia po tom, čo ho spopularizoval poľský fyzioterapeut. Neskôr sa jeho účinkami začali zaoberať vedci zo Spojených štátov, Európy, Číny aj Japonska. No a keďže objavili v kôre rastliny kombinácie látok schopných bojovať s nádorovými ochoreniami, detoxikovať telo a posilňovať jeho obranyschopnosť, mačací pazúr sa stal jednou z najpopulárnejších bylín z Peru.

Aké látky v sebe ukrýva

Už sme naznačili, že mačací pazúr v sebe ukrýva mimoriadne účinné kombinácie vzácnych látok, ktoré majú vedecky preukázané zdravotné účinky. Poďme sa však na obsah zložiek vilcacory pozrieť podrobnejšie.

Mačací pazúr v sebe ukrýva množstvo fytochemikálií, ktoré nájdeme predovšetkým v kôre a v koreňoch tejto liany. Medzi nimi sú napríklad alkaloidy, organické kyseliny, taníny, katechíny, steroly proantokyanidy a iné. Dôležitou zložkou, ktorú mačací pazúr obsahuje, je izopteropodín. Ten dokáže mimoriadne efektívne stimulovať obranyschopnosť nášho tela, ktoré je potom odolnejšie voči vplyvom vonkajšieho prostredia a vie lepšie bojovať s ochoreniami. Kombinácií týchto zložiek môžeme vďačiť sa mimoriadne zdravotné účinky mačacieho pazúra, ku ktorým sa v nasledujúcich riadkoch dostaneme.

Účinky mačacieho pazúra na naše zdravie

V tradičnej medicíne v oblasti Južnej Ameriky sa už po stáročia využívajú zdravotnú benefity mačacieho pazúru. Na riešenie rôznych zdravotných ťažkostí sa využívajú hlavne korene a kôra z tejto liany, z ktorých sa pripravujú čaje, odvary i liečivé obklady.

Čo sa týka vedecky overených účinkov vilcacory, je ich hneď niekoľko. Jedným z najvýznamnejších je posilnenie nášho imunitného systému, ktorý je vďaka tomu schopný lepšie bojovať proti infekciám. Ako dôkaz týchto účinkov môže poslúžiť menšia štúdia. Zúčastnilo sa jej 27 mužov, ktorí denne konzumovali 700 mg extraktu z mačacieho pazúra. Po dvoch mesiacoch užívania sa ukázalo, že sa u nich zvýšil počet bielych krviniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri boji s infekciami. Navyše, mačací pazúr má tiež protizápalové účinky, a tak je jeho efekt v boji s infekciami ešte silnejší.

Ďalším vedecky preukázaným účinkom vilcacory je zmierňovanie príznakov reumatoidnej artritídy. Toto autoimunitné ochorenie spôsobuje opuchy kĺbov, ich bolesti a pocit nepríjemného tepla v kĺboch. Štúdia na 40 ľuďoch trpiacich týmto ochorením preukázala, že užívanie výťažku z mačacieho pazúru spolu s bežnou liečbou reumy, pomohlo znížiť bolesti kĺbov až o 29 percent v porovnaní s kontrolnou skupinou.

mačací pazúr účinky

Zmierňovanie príznakov osteoartritídy pri užívaní extraktu z mačacieho pazúru preukázala štúdia na 45 ľuďoch. Ukázalo sa, že užívanie 100 mg výťažku z mačacieho pazúru denne počas štyroch týždňov, malo za následok zníženie bolestí počas fyzickej aktivity. Navyše úplne bez vedľajších účinkov.

Pôsobenie mačacieho pazúru na zlepšenie obranyschopnosti, zmiernenie bolesti pri reume a osteoartritíde bolo vedecky preukázané. Mačaciemu pazúru sú však pripísané aj ďalšie účinky, pre ktoré ich po stáročia využíva tradičná medicína. Zatiaľ však neboli dokázané a je potrebné ich podrobnejšie preskúmať. Ide napríklad o:

  • pomoc pri nádorových ochoreniach
  • zmierňovanie infekcií dýchacích ciest
  • pomoc pri astme
  • zlepšovanie ťažkostí s krvným tlakom
  • pozitívny vplyv na liečbu srdcovo-cievnych ochorení
  • zmierňovanie bolestí žalúdočných vredov
  • zmierňovanie prejavov alergií
  • boj proti úzkosti
  • pomoc pri dne a iné

Ako užívať mačací pazúr (vilcacoru) a aké je dávkovanie

Mačací pazúr je možné užívať rôznymi spôsobmi – môžete si ho kúpiť v podobe sušenej kôry na prípravu čaju, či vo forme tabliet alebo tinktúry. Pozrime sa teda, ako jednotlivé formy mačacieho pazúru užívať a aké je odporúčané dávkovanie.

Čaj z mačacieho pazúru

Čaj z mačacieho pazúru sa pripravuje tak, že v jednom litri vody budete 25 minút variť 2 polievkové lyžice sušiny. Vznikne vám chuťovo nie veľmi výrazný, jemne nahorklý nápoj, ktorého chuť je možné prirovnať k slabým kvapkám proti kašľu. Odvar červenkastej farby je možné piť horúci alebo vlažný. Odporúča sa vypiť denne dve šálky scedeného odvaru, a to buď jednu hodinu pred jedlom alebo jednu hodinu po jedle.

mačací pazúr použitie

Tablety s extraktom z mačacieho pazúru

Na trhu nájdete rôzne výživové doplnky s obsahom mačacieho pazúru vo forme kapsúl alebo tabliet. Dávkovanie konkrétneho prípravku je vždy uvedené na obale. Zvyčajne je odporúčaná dávka tri tablety či kapsuly denne.

Tinktúra z mačacieho pazúru

Ak by ste chceli užívať mačací pazúr vo forme tinktúry, stretnúť sa môžete s tinktúrou označenou ako AF, teda alcohol free. To znamená, že tinktúra obsahuje 0% alkoholu. Odporúčané dávkovanie je v prípade tinktúry zvyčajne 20 kvapiek trikrát denne. Odporúča sa tinktúru vložiť do úst a nechať ju vstrebať cez sliznicu, prípadne zapiť menším množstvom vody.

Na čo si dať pozor

Hoci v súvislosti s užívaním mačacieho pazúru neboli zaznamenané vedľajšie účinky, určité skupiny ľudí by pri ňom mali byť opatrné. Keďže mačací pazúr obsahuje vysoké hladiny tanínov, môže spôsobovať rôzne vedľajšie účinky – napríklad nevoľnosť či hnačku. Platí to však zvyčajne len v prípade vysokých dávok.

Vo všeobecnosti sa užívanie mačacieho pazúru a prípravkov s jeho obsahom neodporúča tehotným a dojčiacim mamám, keďže nie je dostatok informácií o jeho bezpečnom užívaní v tehotenstve či počas laktácie.

V prípade, že trpíte akýmkoľvek ochorením, mali by ste užívanie mačacieho pazúru pre každý prípad radšej konzultovať s lekárom. Niektoré zdroje totiž neodporúčajú jeho užívanie ľuďom trpiacim autoimunitnými ochoreniami, pacientov s ochorením obličiek, problémami s krvným tlakom či ľudí chorých na leukémiu. Vhodné vraj nie je jeho užívanie ani v prípade, že vás čaká operácia.

K možným vedľajším účinkom, ktoré sa veľmi mimoriadne v súvislosti s užívaním mačacieho pazúru pri jeho testovaní vyskytli, patrí napríklad nízky tlak, zvýšené riziko krvácania či poškodenie obličiek.

Pár slov o mačacom pazúre na záver

Mačací pazúr je prírodným prostriedkom, ktorý nám môže výrazne pomôcť s viacerými zdravotnými ťažkosťami. Jeho účinky na zlepšenie imunity sú vedecky preukázané a mnohí ľudia majú výborné skúsenosti s užívaním tejto peruánskej liečivej bylinky.

Ak by ste chceli využiť priaznivé účinky mačacieho pazúru na naše zdravie, môžete tak urobiť užívaním mačacieho pazúru vo forme odvaru, tabliet alebo tinktúry. V prípade, že trpíte nejakým ochorením a nie ste si istý, či je pre vás mačací pazúr vhodný, poraďte sa pre istotu s lekárom.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Mačací pazúr