Repík lekársky – bylinka, ktorú ocení nielen váš žalúdok

V minulosti sa repík používal na vyháňanie zlých duchov. Jeho liečivé účinky poznali ľudia už pred 1500 rokmi. Vďaka obsahu rôznych účinných a podporných látok má všestranné využitie, o ktorom sa dočítate priamo v článku. Okrem toho sa zameriame aj na jeho zloženie, účinky, zber či skladovanie. Uvidíte, že túto rastlinku sa oplatí mať doma.

repík lekársky

O repíku lekárskom

Repík lekársky je bylinka, ktorá dorastá do výšky 50 až 100 cm. Ide o trvácnu rastlinku so zaujímavým vzhľadom. Stonku má totiž pokrytú jemnými chĺpkami a listy sú zúbkaté a chlpaté. Má drobné žlté kvietky s lepkavým plodom, pričom rastú v súkvetiach. Hovorí sa, že repík má príjemnú jablkovú vôňu. O tom sa však musíte presvedčiť na vlastnej koži.

Ďalšie názvy

Repík môžete poznať pod mnohými ľudovými názvami. Nazývajú ho napríklad boží bič, konopec, hrebíček, starček či útrobník. Jeho latinský názov je Agrimonia eupatoria. Tento názov vznikol spojením slov agros, čo znamená pole a mone, čo je bydlisko, nakoľko ho nájdete v poliach. Druhú časť latinského názvu, eupatoria, repík získal po kráľovi Eupatorovi. Ten ho vraj ako prvý použil na liečbu ochorenia pečene.

História

Využívanie repíka sa datuje do čias starého Grécka. V tomto období ho používali najmä pri rozsiahlych a hlbokých ranách, prípadne na pokožku či žalúdok. Okrem toho, ako sme spomenuli už na začiatku, repík používali aj na odháňanie zlých duchov, a to jeho vešaním na dvere či vložením pod posteľ.

Zloženie repíka lekárskeho

Zloženie repíka lekárskeho je naozaj pestré. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok či ďalších cenných substancii. Aké to sú?

 • vitamíny B1, B2, B3, C
 • triesloviny
 • horčiny
 • éterické oleje
 • flavonoidy
 • silice
 • fytosterín
 • glykozidy
 • rôzne kyseliny

Z kyselín obsahuje repík napríklad kyselinu citrónovú, jablčnú, stearovú či olejovú. Vďaka svojim účinným látkam napomáha najmä pri kožných problémoch, teda vonkajších, ale aj vnútorných, ako je napríklad ochorenie žlčníka.

Účinky repíka

Keď už sme okrajovo spomenuli jeho účinky, poďme si o nich povedať viac. Vďaka bohatému zloženiu má naozaj mnoho výborných liečivých účinkov na náš organizmus. Okrem vyššie spomínaných je ich veru viac.

Pozitívne účinky repíka lekárskeho:

 • podporuje trávenie
 • zlepšuje funkciu pečene
 • pomáha pri hojení rôznych poranení pokožky
 • prečisťuje obličky
 • podporuje vylučovanie žlče
 • lieči kožné ochorenia
 • eliminuje opuchy a bolesti kĺbov
 • má antioxidačné a protizápalové účinky
 • lieči dýchacie ochorenia
 • podporuje imunitu
 • zmierňuje krvácanie

Vďaka jeho všestrannému využitiu sa teší obľube u mnohých ľudí. Niektoré z jeho účinkov si trochu priblížime.

Liečba kožných ochorení

Máte problémy s kožou? Tinktúra z repíka pomáha liečiť rôzne rany, vredy, ba aj ekzémy. Navyše sa používa aj pri pomliaždeninách či odreninách. Stačí ju niekoľkokrát denne natrieť na boľavé miesto a jeho účinok sa čoskoro dostaví. Takisto pri pooperačných stavoch môžete využiť repíkový odvar na upokojenie rán.

repík lekársky účinky

Zlepšovanie imunity

V prípade, že máte problém s imunitným systémom, prípadne sa práve nachádzate v období, kedy je vaša imunita znížená, vyskúšajte repíkový kúpeľ. Repík má totižto antioxidačné a protizápalové účinky a zároveň zlepšuje krvný obeh a podporuje vašu imunitu. Celkovo vás taký kúpeľ vzpruží a dostane do tej správnej nálady.

Pomoc pre vaše hlasivky

Počuli ste už o pozitívnom účinku repíka na hlasivky? Najmä speváci a rečníci o jeho účinkoch vedia svoje. Svojím zložením totiž chráni namáhané hlasivky, vďaka čomu tak skoro o hlas neprídete.

Liečba problémov s močením

Nakoľko má repík močopudné účinky, pomôže vám aj pri problémoch s močením. Vhodný je aj pri problémoch so žlčníkovými či močovými kameňmi a takisto má antibakteriálne účinky. Vyskúšajte ho a presvedčte sa na vlastnej koži.

Pomoc pri diabete?

Repík lekársky sa považuje za tradičnú liečbu cukrovky. Aj tomu sa venujú niektoré štúdie, ktoré zisťujú vplyv látok z repíka lekárskeho na zmierňovanie príznakov a následnú liečbu diabetu.

Vedľajšie účinky repíka lekárskeho

Tak ako pri všetko, aj s repíkom by sa to nemalo preháňať. No celkovo pri ňom neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Užívať ho môžete aj každý deň a vyhýbať sa mu nemusia dokonca ani tehotné ženy.

Užívanie

Ako sme už spomínali, repík lekársky má široké využitie. Je vhodný na vonkajšie použitie, napríklad ako tinktúra či kúpeľ pri liečbe kožných ochorení, aleaj na vnútorné použitie vo forme čaju. Podľa toho, na čo konkrétne ho potrebujete využiť, si teda viete vybrať z viacerých foriem.

Formy repíka lekárskeho:

 • čaj
 • kloktadlo
 • tinktúra
 • obklad
 • kúpeľ

Repík lekársky vo forme čaju

Ak si chcete pripraviť čaj z repíka lekárskeho, stačí vám na to jedna kávová lyžička usušeného repíka a 2 dcl horúcej vody. Bylinku treba 10 až 15 minút lúhovať. Najlepšie je dosladiť si čaj medom. Výhodou čaju z repíka je, že nezaťažuje náš organizmus, a tak ho môžete užívať dennodenne.

repík lekársky užívanie

Kloktadlo z repíka

Kloktadlo z repíka sa používa napríklad pri zápaloch a bolesti hrdla, pričom vám stačí pridať pár kvapiek tinktúry do vody, prípadne ako kloktadlo použiť vychladený repíkový čaj.

Repíková tinktúra

Tinktúru si viete zakúpiť napríklad v lekárni, no môžete si ju pripraviť aj sami doma. Na jeho prípravu potrebujete iba samotnú rastlinku a alkohol, pričom sa vyrába v koncentrácií 1:5.

Alkohol nechajte lúhovať na tmavom mieste cca dva týždne. Po dvoch týždňoch ho stačí iba precediť a máte hotovú tinktúru. Tú využijete nielen pri zápaloch ústnej dutiny, ale aj pri problémoch s hlasivkami či na akné.

Obklad z repíka

Repíkový obklad môžete využiť napríklad pri boľavých kĺboch, ale aj na zle hojace sa rany či popáleniny. Budete naň potrebovať 4 kávové lyžičky sušeného repíka, prípadne 2 vrecúška, ktoré zalejete 2 dcl horúcej vody. Nechajte lúhovať približne 20 až 25 minút a následne sceďte. Hotový obklad nechajte pôsobiť aspoň pol hodinku a postihnuté miesto si ním kľudne aj jemne masírujte.

Repíkový kúpeľ

Ďalšou možnosťou je pripraviť si z repíka kúpeľ. Postupujete ako pri čaji, no sušený repík zalejete vo väčšom hrnci, necháte lúhovať aspoň pol hodinku a následne odvar vlejete do pripravenej vane s teplou vodou. Repíkový kúpeľ pomáha rýchlejšie hojiť rany a zároveň vaše telo uvoľní a vy tak po dlhom dni konečne zrelaxujete.

Dávkovanie

Pri dávkovaní sa nemusíte báť predávkovania. Čo sa týka vnútorného užívania, repíkový čaj si môžete dopriať každý deň a pri problémoch s trávením aj dva až trikrát denne. Vonkajšie použitie už si koordinujete sami podľa vlastného uváženia, prípadne podľa odporúčania na obale prípravku.

Pestovanie repíka lekárskeho

Repík rastie na lúkach, pasienkoch, ale aj v lesoch či na okraji ciest. Odporúča sa ho pestovať na slnečných svahoch, no darí sa mu aj v polotieni. Čo sa pôdy týka, vyhovuje mu ľahšia hlinitá až piesočnatá pôda, no môže byť aj čiastočne kamenistá. Kvitne od júna do augusta. Pri jeho pestovaní sa vyhnite zaburinenej pôdy a odporúča sa ho bohato hnojiť.

Zber

Repík rastie takmer v celej Európe. Zbiera sa v júli, pričom zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme ho pri teplote do 35°C, na suchom a tmavom mieste.

Skladovanie

Tak ako pri sušení, aj jeho skladovanie ho má chrániť pred teplom, svetlom a vlhkom. Skladuje sa teda na tmavom a suchom mieste, a to pri izbovej teplote do 22°C.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Repík lekársky