Spoznajte ochranársku silu materinej dúšky, matky všetkých bylín

Podľa starej povesti je materina dúška v skutočnosti matka premenená na kvietok. Jedného dňa dobrým deťom umrela ich milovaná mamička. Pri jej hrobe však zrazu vyrástla fialkastá kvetinka, ktorá voňala tak nádherne. Presne tak sladko, ako kedysi ich mamička. Takto dietky vedeli, že je stále s nimi a dáva na ne pozor. Materina dúška totiž ochraňuje a lieči každého, kto sa zverí do jej rúk aj dnes.

materina dúška

Dnes vám preto predstavíme materinu dúšku (Thymus serpyllum), matku všetkých bylín. Dozviete sa o jej liečivých účinkoch, zbere a spôsobe užívania. Na začiatok vám však prezradíme, že pôsobí najmä na ochorenia dýchacích ciest, nervovú sústavu a črevné problémy.

Materina dúška – jej výskyt a vzhľad

Materina dúška k nám prišla zo Stredomoria. Keďže je to teplomilná bylina, u nás ju nájdete na slnečných lúkach a poliach, slnkom zaliatych kopcoch či pastvinách. Pri dobrých podmienkach k rastu sa môžeme kochať jej kvetmi a nasávať jej vôňu od mája do septembra.

Nádherne rozvoniavajúcu materinu dúšku spoznáte podľa fialkastých kvetov, ktorých farebné variácie sa vyskytujú od bledofialovej až po červeno-fialovú. Bylinka dorastá do výšky maximálne 30 cm. Krátke stopkaté lístky sú vajcovitého alebo čiarkovitého tvaru.

Účinky materinej dúšky

Blahodárne a liečivé účinky materinej dúšky boli známe už od nepamäti. Posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha pri tráviacich a vylučovacích ťažkostiach. Takisto tlmí nadúvanie, mierni hnačky, zvyšuje chuť do jedla a pôsobí aj proti črevným parazitom.

Ďalšie liečivé účinky materinej dúšky sú:

  • posilňuje nervovú sústavu, zmierňuje migrenózne stavy, bolesti hlavy a závrate
  • posilňuje imunitné reakcie organizmu
  • pôsobí proti kašľu či zápalu priedušiek
  • zmierňuje nespavosť
  • pomáha pri nervozite a podráždenosti
  • priaznivo pôsobí proti svalovým kŕčom
  • lieči zápaly močových ciest

Materina dúška má aj dezinfekčnú schopnosť, čím pomáha zoceliť zle hojace sa rany alebo spálenú pokožku po dlhom a nechránenom pobyte na slnku. Používa sa dokonca aj pri zápaloch v ústnej dutine.

materina dúška účinky

Materina dúška obsahuje tieto telu prospešné látky:

  • silice (esenciálne oleje)
  • flavonoidy s protizápalovým a antioxidačným účinkom
  • horčík, ktorý pomáha na správne fungovanie DNA
  • kyselinu ursolovú s výbornými protirakovinotvornými účinkami
  • triesloviny na zlepšenie vstrebávania vitamínu C

Silice z materinej dúšky sa používajú napríklad na parfumáciu mydiel či ako kúpeľové prísady. Kozmetické prípravky s výťažkom z materinej dúšky sú pritom určené najmä pre ľudí s hrubšou a mastnou pokožku, ktorá má rozšírené póry. Tinktúrou z materinej dúšky sa zase zvyknú natierať končatiny slabo vyvinutým deťom či chorým na sklerózu multiplex.

Materina dúška v tehotenstve

Bylinka sa vďaka látkam podporujúcim sťahy hladkej svaloviny používa aj ako príprava na prirodzený pôrod. Okrem toho, počas šestonedelia pomáha k rýchlejšej regenerácii ženského organizmu.

Nežiaduce účinky

Vďaka tomu, že je materina dúška liečivá bylinka, nežiaduce účinky na ľudský organizmus sú minimálne. Naozaj len v ojedinelých prípadoch sa stretneme s nežiaducou reakciou. Príliš vysoké dávky však môžu nepriaznivo ovplyvňovať činnosť štítnej žľazy.

Pestovanie a zber materinej dúšky

Materina dúška obľubuje slnečné pláne. Najviac sa jej darí v suchých, priepustných a vápenatých pôdach. Odkvitnuté výhonky je potrebné zrezať až do dreva.

Bylinka kvitne približne od mája do septembra, závisí od celkových podmienok.

Zber

Kvitnúca vňať sa zbiera od mája do septembra pri suchom počasí, najlepšie okolo poludnia. Odporúčame zbierať najmä mladé kvitnúce časti, pretože majú najväčšie účinky. Pri zbere používajte malé nožničky, aby ste zbytočne rastlinku nepoškodili.

Materina dúška sa suší v tieni, v malých zväzkoch a pri teplote 35 °C.

Pre tých, ktorým sa materina dúška zbierať nechce alebo nemajú na zber čas, máme dobré správy. Sušenú materinu dúšku môžete kúpiť aj vo väčšine lekární.

Ako si pripraviť materinu dúšku?

Materinu dúšku si môžete pripraviť na rôzne spôsoby. Tie najznámejšie sú:

  • čaj z materinej dúšky
  • kúpeľ v materinej dúške
  • sirup z materinej dúšky

Čaj

Čo takto pripraviť si čaj z materinej dúšky? Stačí vám na to 1 polievková lyžica sušených kvetov na 1 liter horúcej vody. Bylinku nechajte vylúhovať približne 5 minút a čaj následne preceďte. Samotný čaj je najlepšie piť nalačno pred jedlom, a to dovtedy, pokým nepocítite úľavu od svojich ťažkostí.

materina dúška užívanie

Kúpeľ

Spravte si chvíľu pre seba. Z materinej dúšky si pripravte kúpeľ a zrelaxujte tak váš organizmus po náročnom dni v práci. Na 10 litrov horúcej vody potrebujete približne 3 až 4 hrste materinej dúšky. Sušenú bylinku nasypte napríklad do pláteného vrecúška a vo vode lúhujte 1 hodinu. Podľa preferencií môžete pridať aj 1 lyžičku olivového oleja. Pri kúpeli dbajte na to, aby ste mali ponorený celý hrudný kôš.

Sirup

Kvety a stonky materinej dúšky natlačte do zaváraninového pohára. Prisypte cukor a nechajte 3 týždne stáť na slnečnom mieste. Pri cedení opláchnite zvyšky rastlinky vodou. Túto vodu pridajte do sirupu, ktorý zahustíte na sporáku. Pozor, sirup by nemal byť príliš hustý a nemal by vrieť.

Slovo na záver

Už významný populizátor poľnohospodárskych poznatkov, bernolákovec Juraj Fándly, vo svojej knihe Zelinkár (1793) zhrnul praktické rady o tom, ako môže materina dúška a iné liečivé rastliny pomôcť ľuďom pri rôznych ochoreniach či ťažkostiach. Dôkazy o jej liečivej sile sú teda nesporné.

Pokiaľ chcete zvýšiť obranyschopnosť vášho organizmu či zlepšiť vašu nervovú sústavu, odporúčame vám zaradiť materinu dúšku do vašich všedných dní. Veríme, že vám pomôže pri vašich ťažkostiach a nastolí vášmu organizmu potrebnú rovnováhu.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Materina dúška