Liečivá Veronika lekárska na dobré dýchanie a trávenie

Mnoho z nás ani len netuší, ako všestranne sa dá použiť tento na pohľad jemný kvet, ktorý počas leta a jej kvitnutia obchádzame takmer všade. Veronika lekárska, lat. Veronica officinalis, patrí medzi liečivé byliny z rôznych dôvodov. Okrem toho, že pomáha pri liečbe dýchacích ciest a astme, dokáže znížiť napätie a stres, pomôcť s dobrým trávením, ošetriť kožné poranenia alebo podporiť pamäť, podporuje aj efektívnu látkovú výmenu. Naši predkovia využívali silu tejto bylinky oveľa viac než sa používa dnes, kedy upadá do úzadia. Jej blahodárne účinky na ľudský organizmus predstavíme v dnešnom článku. Zoznámte sa s touto všestrannou bylinkou a doprajte si kúsok zdravia z prírody.

veronika lekárska

Charakteristika rastliny

Veronika lekárska už zo svojho názvu predurčuje jej použitie. Ide o liečivú bylinku, pochádzajúcu z Európy a Ázie, ktorá sa postupne rozšírila do rôznych častí sveta. Napríklad v Českej republike je známych okolo 30 druhov Veroniky a v celej Európe a Ázii až okolo 150 druhov.

Táto liečivá trvalka podporuje odhlienenie, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, lieči kožné problémy, podporuje zdravú pečeň, znižuje vysokú hladinu cholesterolu a lieči reumatizmus. Táto navonok krehká trvalka vhodná do okrasnej skalky, môže dorastať od 20 centimetrov až do pol metra. Tenká stonka má tendenciu zakoreniť vždy, keď sa dotkne zeme. Kvety tejto liečivej rastliny sú drobné a veľmi jemné. Zväčša bývajú sfarbené do modrej až fialovo-modrej farby a kvitnú najviac počas letných mesiacov, od marca až do septembra. Drobné jemne chlpaté listy oválneho tvaru sú rovnako jemné ako kvety a vyrastajú z podzemkov stonky protistojne. Majú zúbkovitý okraj a zbierajú sa spolu s kvetom. Tobolka je plodom, v ktorom sa ukrývajú veľmi drobné semienka tejto rastliny. Hoci patrí medzi pestovateľsky nenáročné rastliny, na sadenie do črepníka alebo do záhrady sa nestala veľmi obľúbenou, pretože jej voľný výskyt je naozaj veľký, a taktiež sa zabudlo aj na jej liečivé účinky. Pre mnoho ľudí je naozaj jednou veľkou neznámou. Táto trváca bylina rastie na zabudnutých miestach, na suchých lúkach, obľubuje vzdušnú pôdu, ktorá nemusí byť bohatá na živiny. Dokáže sa prispôsobiť drsnejším suchým podmienkam a preto ju môžete nájsť naozaj tam, kde už mnohé iné bylinky nerastú.

Čo obsahuje veronika lekárska

Táto liečivá bylina má v sebe veľmi výnimočné látky, medzi ktoré patria živice a silice, saponíny, organické kyseliny, triesloviny, horčiny a glykozid aukubín. Nájdeme v nej aj známy vitamín C, vlákninu a minerály. Veronika lekárska je výborný detoxikačný doplnok stravy a aj jej antiseptické vlastnosti sú známe odpradávna.

Ako spracovať nazbierané časti veroniky lekárskej?

Úplne jednoducho. Veronika lekárska sa zbiera najjednoduchšie počas kvitnutia a nazbierať si môžete vrchné časti rastliny. Keďže ide naozaj o veľmi jemnú rastlinu, strihajte vrchné časti opatrne, aby ste nevytiahli celú rastlinu aj z koreňom. Veronika lekárska je najvhodnejšia na sušenie, pretože natrhané časti veľmi rýchlo vädnú. Ideálne je sušenie pozvoľna na vetranom tienistom mieste alebo v sušičke. Vysušené časti rastliny sa pri samotnom dotyku veľmi ľahko drobia, preto je dobré narábať s hotovou sušenou zmesou opatrne.

Liečivé účinky veroniky lekárskej

Pomáha pri problémoch močovej sústavy

Veronika lekárska má silné močopudné účinky a často ju naši predkovia oddávna používali pri problémoch s močením, pri zápaloch močových ciest a pri problémoch s obličkami. Dokonale prečistí obličky a urýchľuje zápaly spojené s celým močovým ústrojenstvom.

Zlepšuje dýchacie ťažkosti

Ak trpíte zvýšeným zahlienením, veronika lekárska je tá pravá bylinka, ktorá vám s vašim problémom pomôže. Okrem použitia pri utlmení suchého dráždivého kašľa je vhodná aj na vykašliavanie a podporí lepšie dýchanie. Dokonca vás môže zbaviť aj sezónnych alergií spojených práve s dýchacími cestami. Je účinná pri bronchitíde aj astme.

Liek na kožné problémy

Okrem vnútorného použitia sa využíva odvar alebo tinktúra z tejto liečivej rastliny na poranenia kože a rôzne kožné problémy, vyrážky a ekzémy. Je dobrým pomocníkom aj ak preferujete domáce bio produkty, pretože po opaľovaní sa môžete siahnuť po doma vyrobenom oleji z výluhu veroniky lekárskej na ukľudnenie opálenej pokožky. Použiť ho môžete aj pri hojení rôznych rán. Z kozmetického hľadiska si vďaka veronike lekárskej osviežite a vyživíte pokožku celého tela a podporíte opäť jej pružnosť a svieži vzhľad.

veronika lekárska účinky

Pomáha tráviacej sústave a hnačke

Problémy s trávením a nafúknutým bruchom sa zvyknú objavovať veľmi často. A pritom stačí preventívne šálka čaju z veroniky lekárskej a trávenie môže opäť fungovať tak ako má. Okrem zharmonizovania celého tráviaceho traktu pomôže táto bylinka aj s chuťou do jedla, upravuje plynatosť a naduté brucho, ktoré býva spôsobené plynatosťou. Je prvou pomocou aj pri hnačke a dokáže dať do poriadku pravidelnosť vo vyprázdňovaní.

Pôsobí upokojujúco a znižuje stres

Čaj pripravený z veroniky lekárskej vás zbaví stresu a nervového napätia. Efektívne tiež podporuje látkovú výmenu a urýchli prečistenie celého organizmu.

Ako použiť veroniku lekársku a jej dávkovanie

Vplyv pozitívnych účinkov veroniky lekárskej na ľudský organizmus, vonkajším aj vnútorným spôsobom, je naozaj veľký. Keďže ide o liečivú rastlinu, je vhodná okrem klasických čajov a odvarov aj na konzumáciu v kuchyni. Pridajte si čerstvo nazbierané vrchné časti do šalátov alebo použite drobné modrasté kvety ako originálnu dekoráciu zákuskov, pudingov a dezertov.

Ak nemáte šťastie na jej výskyt, môžete si kúpiť túto bylinku už priamo v sušenej podobe a to v špecializovaných obchodoch, ktoré ponúkajú sypané čaje, v rôznych e-shopoch alebo v bio obchodoch a lekárňach. Najčastejšie vo forme sypaných čajov. Veľakrát je veronika lekárska súčasťou čajových zmesí, vhodných na tie najrôznejšie zdravotné problémy. Je vhodná aj ako prevencia a jej čaj z nej si môžete vychutnať denne. Neodporúča sa ale presiahnuť denná dávka približne 5 gramov tejto sušenej bylinky napriek tomu, že sa nepreukázali jej vedľajšie účinky.

veronika lekárska použitie

Tak ako pri väčšine liečivých rastlín, aj užívanie tejto zdraviu prospešnej liečivky konzultujte so svojím lekárom, a to najmä v prípade, ak ste dojčiaca alebo tehotná žena, trpíte vážnejším ochorením alebo ak ju chcete podávať maloletým osobám. Rovnako nie je vhodné nahrádzať bylinku za pestrú stravu.

Na výrobu liečivej tinktúry z veroniky lekárskej použite čerstvú rastlinu, ktorú zalejete najlepšie domácou pálenkou a necháte odstáť 2 týždne. Hotová tinktúra z veroniky lekárskej poslúži na reumatické ťažkosti, bolesti kĺbov  a svalov alebo na uvoľnenie svalového napätia.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Veronika lekárska