Mäta pieporná – tradičná bylina s množstvom priaznivých účinkov na naše zdravie

Mäta pieporná je známa aromatická bylina, ktorej listy obsahujú mentol. Ide o trvácu rastlinu so svetlofialovými kvetmi, ktorá sa pestuje takmer po celom svete. Pre svoje priaznivé účinky a príjemnú sviežu chuť i vôňu si mnohí ľudia bez nej nevedia predstaviť svoju záhradku. Pestovať ju však môžete aj v kvetináči. Jej čerstvé aj sušené listy poslúžia na prípravu odvaru, ale aj na dochutenie pokrmov či ako prírodný liek proti viacerým zdravotným ťažkostiam.

mäta pieporná

Mentol, ktorý mäta pieporná obsahuje, sa používa v potravinárskom i farmaceutickom priemysle, tiež pri výrobe drogérie a kozmetiky. Z mäty sa vyrábajú éterické oleje, je súčasťou čajových zmesí, ktorým dodáva typickú sviežu chuť, pridáva sa do zubných pást či chladivých mastí. Ak sa o mäte piepornej, jej využití, účinkoch i pestovaní chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

Čo je mäta pieporná

Ako sme už v úvode spomenuli, mäta pieporná je trváca rastlina, ktorá je odolná voči mrazom. Ide o veľmi obľúbenú bylinku, ktorú je možné užívať v rôznych formách. Kvitne kvetmi svetlofialovej farby v júni až v septembri, má chladivú sviežu vôňu a jemne korenistú chuť. Typickú chuť a vôňu tejto bylinke dodáva mentol, ktorý má viacero účinkov na naše zdravie. Mätu je možné využívať v kuchyni, ale tiež je dobré mať ju doma ako súčasť domácej lekárničky.

Pôvod mäty piepornej nie je presne známy, pretože táto liečivá rastlina sa v mnohých kultúrach využíva už od nepamäti. Vďaka svojej odolnosti, nenáročnému pestovaniu a širokému využitiu sa pestuje po celom svete v rôznych odrodách.

Účinky mäty na naše zdravie

Najzaujímavejšími zložkami, ktoré mäta pieporná v sebe ukrýva, sú esenciálne oleje. Z nich je najznámejší už spomínaný mentol. Práve nemu mäta vďačí za svoju typickú sviežu vôňu a chladivé účinky. No nielen pre chuť a chladivý efekt majú ľudia mätu, mätový čaj či mentolový olej radi. Mäta a extrakty z nej majú tiež viacero zdravotných benefitov. Tak sa pozrime na niekoľko z nich.

Bolesti hlavy a migrény

Aplikácia mätového oleja na záhlavie a na oblasť spánkov je veľmi efektívnym spôsobom úľavy od tenznej bolesti hlavy. Olej má relaxačné účinky a spôsobuje uvoľnenie svalov na krku, ktorých stuhnutosť môže byť jednou z príčin bolestí hlavy. Niektorým ľuďom spôsobuje úľavu od bolesti hlavy aj samotná svieža mentolová vôňa.

Tráviace ťažkosti

Mäta pieporná môže uľaviť aj od ťažkostí s trávením, ako je plynatosť či spomalené trávenie, pocity nafúknutia a ťažkého žalúdka. Je to spôsobené tým, že mäta uvoľňuje hladké svalstvo, čím uľavuje od bolesti a kŕčov. Mäta dobre poslúži aj pri zvracaní, nevoľnostiach či kinetóze, teda nevoľnosti pri cestovaní autom alebo lietadlom.

Pomoc pri infekciách

Olej z mäty piepornej sa v niekoľkých štúdiách ukázal ako veľmi efektívny prostriedok na ničenie baktérií. Zaujímavé sú napríklad výsledky štúdie, ktorá preukázala, že mentolový olej zabíja a spomaľuje rast baktérií ako sú listéria, salmonela či E.coli. Okrem toho toho tiež ničí niektoré baktérie, spôsobujúce choroby – napríklad stafylokoky.

mäta pieporná účinky

Pomoc pri únave

Mätový čaj vám môže pomôcť dodať pocit energie a znížiť vyčerpanosť počas dňa. Ak vás teda pochytí počas dňa útlm, je vhodné dať si osviežujúcu šálku mätového čaju. Zvýšiť účinok môžete aj pomocou esenciálneho oleja z mäty, ktorého vôňa vás nabudí.

Úľava od menštruačných kŕčov

Ako sme už spomínali, mätový olej pôsobí na uvoľnenie hladkého svalstva, a tak môže uľaviť od kŕčov sprevádzajúcich menštruáciu. Mätový čaj síce nebol výskumom potvrdený ako účinný na tento problém, no jedna štúdia sledovala ženy, ktoré užívali kapsuly s mätovým výťažkom počas bolestivej menštruácie. Ukázalo sa, že boli rovnako efektívne ako lieky proti bolesti.

Prechladnutie a zápaly dýchacích ciest

Mentol, teda hlavná chemická zložka mäty piepornej, veľmi účinne pôsobí proti opuchu nosovej sliznice, čím uľahčuje dýchanie počas zápalu horných dýchacích ciest. Navyše pôsobí aj na vykašliavanie a pomáha uvoľňovať hlieny.

Ďalšie účinky

K ďalším účinkom, ktoré sú pripisované mäte piepornej, patrí zlepšenie koncentrácie či skvalitnenie spánku. Zlepšiť sústredenie vám môže popíjanie mätového čaju i užívanie oleja – či už vnútorne alebo inhaláciou vône. Čo sa týka spánku, mätový čaj je vhodný pred spaním, keďže neobsahuje kofeín a pôsobí na uvoľnenie svalov.

Použitie a formy užívania

Spôsobov, akými môžete využiť blahodárne účinky mäty piepornej na naše zdravie, je niekoľko. Klasikou, ktorú sme už viackrát spomínali, je obľúbený mätový čaj. Ďalšou formou je mentolový olej, ktorý môžete užívať vnútorne i zvonka, či inhalovať v rámci aromaterapie. Užívať môžete aj mätovú tinktúru či mätovú vodu. A veľmi dobré skúsenosti sú aj s inhaláciou mätovej silice pri zápaloch dýchacích ciest a prechladnutí.

Mätový čaj

Čaj z mäty piepornej si pripravíte zaparením sušených či alebo čerstvých mätových lístkov vodou s teplotou 100 stupňov. Nechajte postáť 10 minút a popíjajte, ideálne po jedle alebo medzi hlavnými jedlami. Mätový čaj je vhodný aj na úľavu po ťažkom jedle, ak cítite, že je váš žalúdok preťažený. Mätový čaj na podporu trávenia môžete piť v množstve 3 až 4 šálky denne, medzi jedlo alebo dvadsať minút pred jedlom.

Mätový olej

Mätový olej je možné kúpiť si v overenom obchode, ktorý ponúka kvalitné esenciálne oleje. Dnes je už niekoľko naozaj overených a kvalitných značiek, ktoré sú dostupné tak v kamenných obchodoch, lekárňach ako aj na internete. Zaujímavé je, že mäta je jednou z mála bylín, ktoré si uchovávajú všetky svoje vlastnosti aj vo svojom éterickom oleji.

Čo sa týka použitie mätového éterického oleja, je výborným prostriedkom na bolesť. Použiť ho môžete ako prvú pomoc pri škrabancoch a odreninách či iných poranenia na menšej ploche pokožky. Vhodný je aj pri udretí, kedy môže pomôcť aj ako prevencia vzniku modriny. Zvonka ho môžete použiť aj pri migréne či bolestiach hlavy na masírovanie krku a spánkov. Pri kožnom používaní je vhodné olej zriediť s nejakým neutrálnym rastlinným olejom, napríklad mandľovým.

Vnútorne môžete mätový olej užívať napríklad pri dlhých cestách autom, kedy jedna kvapka pod jazyk zvyšuje vašu pozornosť pri šoférovaní. Vhodné je užívanie mätového oleja aj pri nevoľnostiach či pocitu ťažkého žalúdka, keďže napomáha tráveniu. Pôsobí tiež proti zvracaniu a nevoľnostiach pri cestovaní a pomôže aj pri kŕčoch v žalúdku a črevách. Svieža vôňa mentolu funguje na odpudzovanie komárov, preto môžete olej použiť ako prírodný repelent. Pár kvapiek mätového oleja vo vode poslúžia ako kloktadlo na osvieženie dychu a olej z mäty môžete použiť aj ako účinný prostriedok proti poteniu.

Pri mätovom oleji by ste si však mali dať pozor na niekoľko vecí. Myslite na to, že olej nie je vhodný pre deti do troch rokov a nemali by ho užívať ani starší a slabí ľudia. Pozor by si pri jeho užívaní mali dávať aj tehotné ženy, pre ktoré nie je vhodný a obozretné by mali byť aj dojčiace matky, keďže olej môže znížiť tvorbu mlieka. Dávajte si tiež pozor na to, aby sa vám olej nedostal do očí, a tak si po každom použití oleja z mäty poriadne umyte ruky.

Mätová voda

Mätovú vodu si pripravíte veľmi jednoducho, a to tak, že do vody dáte pár kvapiek silice z mäty alebo mätovej tinktúry. Odporúča sa pomer dve kvapky silice na deci vody. Týmto roztokom si potom môžete vypláchnuť ústa pre osvieženie dychu. Mätovú vodu si môžete pripraviť aj z čerstvých listov mäty piepornej, ktoré zalejete studenou vodou a necháte pokojne aj niekoľko hodín lúhovať. Takto pripravená mätová voda je osviežujúcim nápojom, ktorý môžete dochutiť trochou citrónovej šťavy.

Mätová tinktúra

Aj mätovú tinktúru si môžete jednoducho pripraviť v domácich podmienkach. Recept je jednoduchý a potrebovať budete 40-percentný alkohol a mätovú silicu. Tú zriedite s alkoholom v pomere 1:9. Tinktúrou je vhodné potierať čelo, spánky či bradu v prípade upchatého nosa či bolesti hlavy. Vnútorne ju môžete užívať v množstve 5 až 15 kvapiek vo vode či na kocke cukru pri zvracaní a nevoľnostiach.

mäta pieporná použitie

Inhalácia

Pri upchatom nose, prechladnutí a zápaloch dýchacích ciest vám uľaví inhalácia mätovej silice. Kvapnite 7 kvapiek silice do litra takmer vriacej vody a inhalujte.

Ako pestovať mätu

Pestovanie mäty nie je vôbec náročné, keďže ide o odolnú mrazuvzdornú trvalku. Pestovať ju môžete v záhrade a dariť sa jej bude aj v kvetináči. Odporúčame vám pestovať mätu zo sadenice, pretože zo semena je to pomerne náročné a úspech sa nemusí dostaviť.

Mäta potrebuje dostatok vlahy a pôdu bohatú na živiny. Inak si nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Ak sa rozhodnete pestovať ju v záhrade, dbajte o to, aby sa vám priveľmi nerozrástla, keďže je považovaná za invazívnu rastlinu. Preto je vhodné lístky zbierať priebežne počas celej sezóny, čím pekne obmedzíte prílišnému rozrastaniu rastliny.

Zhrnutie na záver

Mäta pieporná je dobre známou bylinou, ktorá má v našich domácnostiach veľkú tradíciu. Skúsenosti s jej užívaním sú veľmi dobré, možno ju použiť na prípravu čaju, tinktúry či mätovej vody. Ak patríte k priaznivcom domácej liečby, mätová silica alebo mätový éterický olej by vo vašej domácej lekárničke určite mal mať svoje miesto.

Mäta je vďaka obsahu mentolu súčasťou aj rôznych chladivých mastí, balzamov či masážných olejov, ktoré uľavia od opuchu, odrenín či svalových poranení alebo aj pri svalovici.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Mäta prieporná