Liečivá rastlina, ktorá vám navráti zdravie! Benedikt lekársky a jeho výnimočné účinky na naše zdravie

Benedikt lekársky, Cninus benedictus, si všimne v prírode len málo z nás. Jeho podoba s bodliakom z neho robí obyčajnú rastlinu, ktorú veľa ľudí považuje doslova za burinu. Opak je však pravdou. Benedikt lekársky síce má podobu s bodliakom, no líši sa od neho predovšetkým farbou kvetov, a to žltou, na rozdiel od fialového bodliaka a taktiež liečivými účinkami, ktoré v sebe táto skromná voľne rastúca bylina skrýva. Pozrite sa, ako ju efektívne využiť pre svoje zdravie a vyťažiť z nej jej liečivé účinky.

benedikt lekársky

Stavba rastliny a jej výskyt

Táto liečivá bylina sa nápadne podobá bodliaku, no dorastá len do zhruba 50 cm výšky a má žlté chlpaté kvety podobné hviezdici. Tieto hlavné odlišnosti ju odlišujú. Je celá pokrytá drobnými pichľavými chĺpkami a kvitne od júla až do neskorej jesene. Z pichľavej byle vyrastajú jemne pichľavé listy, ktoré sa vyznačujú zúbkovaným okrajom. Zvyčajne rastie na slnečných miestach a obľubuje aj mierne kamenisté podložie, ktoré lepšie udržuje vlhkú pôdu. Pre svoj rast potrebuje pravidelnú vlahu, takže sa jej nedarí na príliš suchých podložiach. V našich podmienkach sa okrej voľne rastúcej byliny pestuje aj ako okrasná rastlina zo semienka v záhradách pod názvom ostropes alebo bodliak požehnaný.

Benedikt lekársky pochádza pôvodne z južných oblastí Európy a západnej Ázie a patrí medzi jednoročné teplomilné rastliny. Jeho využitie bolo známe už v 15. storočí a hovorilo sa mu tiež bodliak Sv. Benedikta.

Čo všetko v sebe obsahuje?

Výnimočné vlastnosti benedikta lekárskeho patria jednoznačne medzi tie najúčinnejšie. Táto na prvý pohľad nevýrazná obyčajná bylina, podobná bodliaku, má silné protinádorové, antibakteriálne, antireumatické a antibiotické vlastnosti.

Samotná rastlina obsahuje napríklad látky ako knicín a benediktín, tanín, éterické oleje a silice, flavonoidy alebo triterpény. K známejším aktívnym látkam je potrebné spomenúť lignany, draslík, železo, horčík, mangán alebo minerálny vápnik, alebo vitamín B.

Účinky benedikta lekárskeho boli známe už v gréckej medicíne, kde pomáhal pri liečbe moru, malárie a kiahní.

Účinky benedikta lekárskeho na naše zdravie

Benedikt lekársky patrí k naozaj všestranne použiteľným liečivým rastlinám, pretože jeho účinky na zdravie sú veľmi širokospektrálne. Pri pravidelnom používaní dokáže pomôcť s detoxikáciou pečene, pomáha zastaviť krvácanie, podporuje zdravý nervový systém a zlepšuje celý tráviaci trakt.

benedikt lekársky účinky

V súvislosti s tráviacim traktom sú jeho výnimočné schopnosti najmä pri problémoch s črevnou flórou, nadúvaním, kolikou, zápchou a zlým trávením. V neposlednom rade sa k týmto problémom častokrát pridá aj samotná anorexia. Horkastá látka, ktorú benedikt lekársky obsahuje, dokáže pomôcť obnoviť trávenie, podporiť chuť do jedla, naštartovať aktívnejšiu činnosť slinných žliaz ako aj zlepšenie fungovania žalúdka, tvorbu a vylučovanie žlče, a teda správne fungovanie žlčníka a pankreasu. Benedikt lekársky napomáha celkovému obnoveniu črevnej mikroflóry.

Benedikt lekársky má spojitosť aj s úľavou bolesti hlavy. Keďže zlepšuje cirkuláciu krvi do mozgu, spôsobuje tým dostatočné prekrvenie a pomáha tiež pri lepšom sústredení sa a koncentrácii. Spája sa s pomocou pri depresiách a úzkostných stavoch a zmierňuje predmenštruačný syndróm. Taktiež udržuje správnu hladinu hormónov v ženskom tele a podporuje rast prsníkov, ktorý je spôsobený hlavne pôsobením fytoestrogénov.

Jeho antibakteriálne vlastnosti sú využívané nielen na vnútorné použitie

Aj na kožné problémy je vhodné použiť napríklad extrakt alebo tinktúru z benedikta lekárskeho, pretože dokáže liečiť ekzémy, vredy a ťažko hojace sa rany. Aktívne látky obsiahnuté v tejto liečivej rastline dokážu pomôcť pri obnove kožných buniek, efektívne dezinfikovať rany a zastaviť krvácanie. V mnohých prípadoch sa odvar z rastliny používa aj pri pásovom opare alebo problematických hemoroidoch. Antimikrobiálne účinky, ktoré táto rastlina obsahuje, pôsobia v boji proti jednotlivým druhom zápalov.

Na vonkajšie použitie je vhodná na prípravu tinktúr, zábalov, odvarov, sedacích kúpeľov a mastičiek či olejčekov s liečivými účinkami.

Liečivými bylinkami k tvorbe materského mlieka

Benedikt lekársky je veľmi obľúbenou bylinkou kojacich žien. Mnohé liečivé bylinky pomáhajú zvyšovať tvorbu materského mlieka, pretože obsahujú látky, ktoré majú potenciál efektívne naštartovať proces kojenia. V súvislosti s používaním benedikta lekárskeho sa často spája tiež senovka grécka. Tieto dve aktívne bylinky pomáhajú v samotných začiatkoch kojenia, ale overené sú aj pri problémoch nedostatočnej tvorby materského mlieka, kedy dokážu opäť naštartovať plnohodnotné kojenia, čím sa matky vyhnú dokrmovaniu s umelými mliekami.

Benedikt lekársky, ako aj senovka, dokáže fungovať naozaj rýchlo. Ich účinky sa môžu dostaviť už po jednom až dvoch dňoch užívania týchto bylín.

Okrem podpory tvorby materského mlieka dokážu pomôcť aj svojim obsahom vlákniny či udržaním stabilnejšej hladiny cukru v krvi matky.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom spojitosti tvorby materského mlieka s užívaním benediktu lekárskeho sa môžete poradiť aj s odbornými laktačnými poradkyňami, ktoré vám pomôžu určiť aj správne dávkovanie tejto veľmi užitočnej bylinky.

Použitie a dávkovanie

Ak preferujete vitamínové doplnky, benedikt lekársky môžete užívať vo forme kapsúl alebo tabliet. Vyhnete sa tak jemne horkastej chuti, ktorou táto liečivá bylina disponuje. Doplnkové produkty pre zdravie bežne dostať kúpiť v lekárni, v špecializovaných obchodoch, v obchodoch so zdravou výživou a samozrejme online cez rôzne e-shopy. Pred používaním je samozrejmosťou prečítať si priložený príbalový leták a taktiež sa poradiť s užívaním a dávkovaním aj s lekárom alebo lekárnikom.

benedikt lekársky použitie

Najbežnejším prírodným spôsobom použitia tejto liečivej bylinky je jej využitie na čaj. Zbierajú sa listy, stonky a kvety rastliny, ktoré sa následne nechajú voľne vysušiť. Ak patríte k zástancom zdravej stravy a obľubujete raw stravovanie, môžete sa pustiť do samotnej konzumácie tejto rastliny napríklad vo forme šalátu, kde použijete jej listy a kvety. Koreň benedikta lekárskeho sa zasa dá veľmi jednoducho spracovať ako klasická zelenina s jemne nahorklou chuťou.

V súvislosti s nežiadúcimi účinkami je dobré spomenúť, že najdôležitejšie je neprekračovať dávkovanie. Inak spôsobí mierne nevoľnosti alebo kožné alergie. Benedikt lekársky patrí k bylinkám, u ktorých sa vedľajšie účinky vyskytujú naozaj výnimočne. Ako pri používaní iných bylín aj tu by mali byť pozorné predovšetkým tehotné ženy a deti.

Hodí sa aj na výrobu piva a likérov

Zaujímavosťou je, že benedikt lekársky sa s obľubou používal aj ako potravina alebo surovina napríklad na výrobu piva. Niektoré druhy látok spôsobujú aktívne kvasenie a dodávajú pivu jeho typickú horkastú chuť. Rovnako ju môžete nájsť v zložení niektorých bylinkových likérov. Tie potom vyniknú svojimi horkastými chuťami a v malých množstvách pomáhajú napríklad pri dobrom trávení.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Benedikt lekársky