Tymián nie je len bylinka na dochutenie jedla. Zoznámte sa s jeho 9 zdravotnými benefitmi

Tymián patrí k univerzálnym bylinkám, ktoré sa používajú bežne v kuchyni ako korenina na dochutenie jedla. Ľudia si ho často zamieňajú s aromatickým oreganom. Môže sa používať samostatne alebo ako kombinácia s ďalšími inými bylinkami. Táto rastlina je plná rôznych zlúčenín podporujúcich naše zdravie. Obsahuje veľa vitamínov, antioxidantov a ďalších živín a aromatických látok, vďaka ktorým sa stala obľúbenou aj na medicínske a terapeutické účely. Pozrite sa, aké účinky dokáže mať na náš organizmus napríklad tymiánový čaj alebo tymiánová tinktúra a zoznámte sa s 9 zdravotnými benefitmi tymiánu.

tymián

Pôvod tymiánu a jeho hlavné znaky

Táto aromatická bylinka je známa z oblastí južného Stredomoria. Ide o trvalku, ktorá sa v teplom podnebí objavuje bežne na okrajoch ciest, je súčasťou parkov a záhrad podobne ako kríčky rozmarínu alebo levandule. Tymián sa používal dlhé stáročia až tisícročia. Starí Egypťania ho používali pri balzamovaní a mumifikácii a Rimania ho konzumovali pred jedlom, pretože verili jeho sile chrániť ich pred náhodnou otravou jedlom. Zväzok tejto bylinky tiež pálili a ako kadidlo s dymom očistili chrámy a svoje domy od všetkých zlých síl. V preklade z latinčiny, Thymus vulgaris, znamená tymián odvahu a silu.

Tymián je stálo-zelená rastlina s drobnými bielymi, ružovkastými alebo fialovými kvetmi. Dnes sa pestuje doslova všade, či už vo vonkajších podmienkach alebo doma v kvetináči, aby sa zabezpečil stály prísun tejto čerstvej bylinky v kuchyni. Na výber je približne 300 rôznych druhov tymiánu Niektoré druhy sú aromatickejšie, niektoré sú vhodné aj na dekorácie a z mnohých druhov sa vyrábajú liečivé doplnky, tinktúry a éterické oleje. Pre zaujímavosť spomeňme napríklad tymián obyčajný a citrónový, ktorý sa používa najbežnejšie v kuchyni a tymián španielsky a tymián plazivý, ktorý sa zasa používa najčastejšie ako súčasť výživových doplnkov pre zdravie.

Čo všetko obsahuje tymián

Táto stredomorská aromatická bylinka v sebe ukrýva širokú škálu najrôznejších zdraviu prospešných látok. Tymián patrí k bylinkám, ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny, železa, vápnika, mangánu, a tiež silné fenoly. Medzi vitamíny, ktoré sa nachádzajú v tymiáne spomeňme napríklad vitamín A, B6 a C. Vedci dokonca zistili, že látky obsiahnuté v tymiáne podporujú zvyšovanie hladiny serotonínu a dopamínu, čo spôsobuje dobrú náladu a motiváciu. Pomocou aromaterapie sa zasa tymiánový éterický olej postará o pocit relaxácie a pohody. Okrem toho blahodarne pôsobí aj na náš nervový systém, ktorý ukľudňuje a tým efektívnejšie bojuje napríklad proti depresiám.

Zdravotné benefity tymiánu na naše zdravie:

Zdravé dýchanie

Naše babičky poznali liek na ťažké dýchanie. Bol ním práve tymián. Pripravovali z neho silný odvar, ktorého para sa následne vdychovala do pľúc. Taktiež bol častým liekom tymiánový čaj. Ten pomohol v pravidelných dávkach predchádzať zápalu pľúc, astmatickým ťažkostiam ale v dnešnej dobe je vhodný napríklad aj pri problémoch s alergiami a sezónnymi chorobami. Tymián dokáže podporiť lepšie a čistejšie dýchanie a pomôcť pacientom s akútnou bronchitídou.

Lepšie trávenie

Ako bolo zvykom u Rimanov, ktorí pred jedlom konzumovali tymián, aby predišli tráviacim problémom, tak by sme aj my mali používať túto liečivú bylinku pri problémoch s trávením. Jedna z mnohých látok, ktoré tymián obsahuje, tymol, pôsobí na aktívnu peristaltiku čriev. Ide o pohyb, ktorý zabezpečuje, že sa skonzumovaná potrava dokáže prirodzene presúvať zo žalúdka ďalej do čriev, čím sa zamedzí preplneniu samotného žalúdka. Antispazmodické vlastnosti tymiánu zasa pôsobia pri zmiernení črevných kŕčov a nadúvaní.

Tymián ako zdroj antioxidantov

Aj tymián patrí medzi bylinky s vysokým obsahom antioxidantov. Aktívne látky ako saponíny a triesloviny dokážu pomôcť neutralizovať voľné radikály, a tým zamedziť poškodeniu buniek. Antioxidanty sú veľmi dôležité látky, vďaka ktorým telo nepodporuje zápaly, ktoré často prerastajú až do vzniku chronických zápalov a teda aj vzniku rakovinových buniek.

Pomoc proti kašľu a dezinfekcia ústnej dutiny

Už v starom Ríme používali naši predkovia tymián na liečiteľské účely. Suchý kašeľ sa dokázal vyliečiť práve pomocou odvaru z tymiánu. Tymián je bohatý na rastlinné fenoly, ktoré dokážu efektívne potlačiť kašeľ. Antibakteriálne a vykašliavacie vlastnosti tymiánu sa osvedčila napríklad pri liečbe horných a dolných dýchacích ciest, a tiež pri liečbe čierneho kašľa. Okrem toho sa silný tymiánový čaj používal aj na výplach ústnej dutiny pri problémoch s vredmi alebo aftami, a tiež ako dezinfekcia celej ústnej dutiny.

tymián účinky

Uvolňuje bolesť v krku

V nadväznosti na dezinfekciu ústnej dutiny sa tymián osvedčil aj pri pomoci s bolesťou hrdla. Esenciálny olej, ktorý táto aromatická bylinka obsahuje, patrí k jedným z najsilnejších antimikrobiálnych látok z prírody.

Podpora kardiovaskulárneho systému

Tymiánom si môžete zlepšiť krvný tlak aj hladinu cholesterolu v krvi. Antispazmodické vlastnosti tymiánu totiž dokážu uvoľniť elastickosť žíl a ciev, a tak v nich znížiť napätie. Taktiež posilňuje svaly srdca a stimuluje krvný obeh. Účinné látky, ktoré táto liečivá bylinka obsahuje, sú schopné predchádzať chorobám súvisiacim s celým kardiovaskulárnym systémom.

Zdravie obličiek

Aj tymián patrí k bylinkám, ktoré môžeme zaradiť medzi prírodné diuretiká. To znamená, že pôsobia prirodzene na podporu vylučovania. Častejším močením sa z obličiek vyplavujú škodlivé látky, ktoré sa nestihnú usadiť ani v močovej rúre, čím sa zabezpečí celkové zdravie močových ciest.

Bojovník proti akné

Tymián je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami. Tinktúra z tymiánu dokáže pomôcť v boji s kožnými problémami a akné. Stačí aplikovať tinktúru na čistú pleť pomocou kozmetického tampónu a postupom času sa začnú ukazovať viditeľné zlepšenia pleti.

Prírodný repelent a osviežovač vzduchu

Aromatické bylinky dokážu v letnom období na terase, či balkóne naozaj zázraky. Rovnako ako levanduľa, tak aj tymián dokáže svojou arómou odpudiť vo svojom okolí dotieravé komáre a muchy. Naviac okolie pre človeka príjemne prevonia, takže pôsobí aj ako osviežovač vzduchu.

Užívanie tymiánu a jeho vedľajšie účinky

Tymián je všestranná bylina s dietetickým, liečivým a okrasným využitím, ktorú si dokážete pestovať doma ako čerstvú bylinku do kuchyne alebo ju dostať kúpiť v sušenej podobe. Z čerstvej bylinky sa najčastejšie vyrába domáca tymiánová tinktúra a z tej sušenej tymiánový čaj. Sušeným tymiánom sa tiež ochucujú niektoré druhy syrov ale aj alkoholické nápoje.

tymián užívanie

S tymiánom sa stretnete aj v podobe éterických olejov, ktoré sú určené predovšetkým na kozmetické účely ako náplň do vonných lámp a difuzérov, ale aj ako prísada do ekologických produktov, vonných mydiel a dezodorantov.

Tymián patrí medzi bezpečné bylinky, ktoré sa veľmi neprejavujú s vedľajšími účinkami. Či už sa používa ako bylinka na dochutenie jedla alebo ako súčasť výživových doplnkov alebo ako éterický olej či tinktúra, vždy je vhodné zistiť riziko vzniku alergickej reakcie. Aj keď je toto riziko veľmi malé, za povšimnutie stojí hlavne pre ľudí s alergiou na niektoré druhy potravín.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Tymián