Nemusíte žiť v rozprávke len preto, aby ste pocítili zdravotné účinky dračej krvi. Spoznajte jej benefity pre zdravie

Možno vám pojem dračia krv veľa nehovorí. Ak nie ste znalý botanik alebo zanietený zástanca zdravej výživy, spoznajte všetky zdraviu prospešné účinky aj tejto málo známej, priam až exotickej suroviny. Zoznámte sa s výnimočnými vlastnosťami dračej krvi a objavte čaro nepoznaného. Dračia krv patrí k tradičnej čínskej medicíne už celé stáročia a napomáha zlepšovať zdravie svojimi výnimočnými zdraviu prospešnými účinkami.

dračia krv

Čo je to dračia krv a odkiaľ vlastne pochádza?

Dračia krv je šťava alebo živica a je tiež známa pod pojmom Croton lechleri alebo pod španielskym názvom sangre de grado alebo iba jednoducho „drago“. A čo to vlastne je? Ide o výnimočný druh stromu, z ktorého si v dávnych časoch domorodé kmene v oblastiach Ekvádora, Mexika a Peru zbierali tečúcu miazgu a odlupovali kôru. Zistili totiž, že tieto suroviny dokážu použiť na rôzne zdravotné problémy. Najskôr v samotných začiatkoch išlo napríklad o jednoduché zastavenie krvácania alebo liečenie ťažko hojacich sa poranení. Neskôr sa v 70. rokoch rozšírili vedecké poznatky z Južnej Ameriky aj k nám do Európy, a tak sa stala dračia krv veľmi uznávaným farmaceutikom, ktoré sa dokonca v niektorých krajinách patentovalo.

Základom celého tajomstva je živica karmínovo červenej farby z tzv. dračieho stromu

V prírode je živica, alebo miazga, pre stromy veľmi vzácnou súčasťou ich života a celkového prežitia hlavne ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Táto prírodná látka chráni stromy napríklad pri hojení odrezaných častí, sceľuje trhliny v kôre a pôsobí antibakteriálne a protiplesňovo, a tiež zamedzuje, aby sa špiny a nečistoty zaviate vetrom nedostali do čerstvých rán a chorých častí stromu. Táto živica má pre stromy ochrannú a patogénnu funkciu všeobecne. Postupom času sa tieto stromy stávajú zákonom chránené, pretože nadmerný zber tejto cennej červenej tekutiny sa čoraz viac zvyšoval. Preto aj látky z nich obsiahnuté v budúcnosti budú o to viac vzácnejšie a stanú sa takpovediac málo dostatkovým a veľmi vyhľadávaným tovarom.

Dračia krv má nie nadarmo názov, podľa ktorého si každý predstaví červenú tekutinu. Je to naozaj tak. Šťava alebo živica z tohto stromu má sýtu karmínovo červenú farbu a doslova pripomína naozajstnú krv. Kedysi ju domorodé kmene používali aj ako farbivo pri maľovaní svojej kože na rôzne rituálne obrady. Dnes sa s touto látkou zasa môžete stretnúť napríklad pri výrobe hudobných nástrojov, predovšetkým pri sláčikových nástrojoch, pretože sa s prídavkom laku používa na ich farbenie a lakovanie.

dračia krv strom

Aké hlavné zložky v sebe obsahuje dračia krv v súvislosti s ľudským zdravím?

Táto prírodná látka v sebe ukrýva veľmi cenné zložky, ako napríklad flavonoidy, fenoly, steroidy a terpenoidy. Pri výskume rakoviny sa osvedčila predovšetkým látka thaspín, ktorý dokáže úspešne bojovať s nádorovými bunkami. Spojenie týchto látok bojuje aj s liečbou alergických kožných reakcií, dokáže pomôcť pri zastavení masívnych krvácaní alebo pomáha liečiť pľúcne infekcie.

Hlavné účinky prípravkov z dračej krvi na naše zdravie sa prejavujú v týchto oblastiach:

Hojenie rán a poranení pokožky

Ako už bolo spomenuté vyššie, látky obsiahnuté v dračej krvi majú veľmi dobrý zdravotný účinok na dezinfekciu a hojenie aj tých najhlbších rán a poranení. Okrem antibakteriálnej a antiplesňovej vlastnosti pomáhajú v rýchlejšom hojení a naviac bránia akémukoľvek zápalu. Aktívne látky fenoly, akými sú proantokyanidín a katechíny, spolu s alkaloidmi, tvoria základný predpoklad na efektívnejšie zacelenie vonkajších poranení pokožky.

Pružnosť a regenerácia pokožky celého tela

V nadväznosti na poranenia pokožky je dôležité spomenúť tiež omladzujúcu schopnosť dračej krvi. Tá totiž čoraz viac figuruje okrem farmaceutického priemyslu aj v kozmetickom priemysle. Stala sa obľúbenou súčasťou hlavne pri starostlivosti o pleť a pokožku. Dnes je súčasťou rôznych krémov proti vráskam, antibakteriálnych čistiacich mliek, omladzujúcich sér alebo sa nachádza v pleťových maskách a pílingoch. Okrem omladzujúcej vlastnosti pôsobí aj antibakteriálne a protizápalovo. Dokáže uľaviť pokožke spálenej od slnka, podporiť tvorbu novej pokožky pri problematickej pokožke alebo hydratovať veľmi suchý typ pokožky. Taktiež zmierňuje rôzne kožné zápaly.

Problémy s častými črevnými ochoreniami, hnačkami a stále viac sa vyskytujúcimi vredmi

Odborníci začali výskum s účinkami dračej krvi aj na problémové trávenie a časté hnačky. Výskum na vybranej vzorke pacientov zistil, že pri užívaní prípravku s dračou krvou počas štyroch dní sa skrátila doba pretrvávania hnačky v priemere až o 21 percent, než u pacientov, ktorí tento produkt neužívali. Je teda dokázané, že dračia krv je vhodným doplnkom lekárničky najmä pre cestovateľov s podobnými problémami v rôznych prímorských krajinách, kde je toto riziko spojené predovšetkým s kvalitou vody v danej oblasti.

A opäť v nadväznosti, tento krát na črevné problémy súvisí aj ďalšia pozitívna vlastnosť dračej krvi a tou je schopnosť efektívne pôsobiť pri ničení veľmi nepríjemnej baktérie Helicobakter pylori. Práve táto baktéria je hlavnou príčinou rastu vredov a taktiež rozrastajúcich sa buniek tohto charakteru. V súvislosti s dávkovaním by sa pre pozitívne účinky aj mierne zvýšila koncentrácia extraktu z dračej krvi u daných pacientov.

dračia krv účinky

Dokáže pomôcť aj ako prírodný konzervant v boji s patogénmi potravín

Nahradí dračia krv chemické konzervanty v potravinovom priemysle? Mnohé výskumy sa zaoberali skúmaním látok nachádzajúcich sa v dračej krvi v súvislosti s vývojom čisto prírodnej konzervačnej látky, ktorá by mohla veľmi efektívne nahradiť chemické konzervanty pri udržiavaní potravín v čo najčerstvejšom stave. Výskum sa zameral predovšetkým na antioxidačné vlastnosti a tiež antimikrobiálnu schopnosť aktívnych látok v dračej krvi. S týmito vlastnosťami sa totiž dokáže potenciálne bojovať s rozrastajúcimi sa patogénmi v potravinách, medzi ktoré môžeme vo všeobecnosti zaradiť aj salmonelu a E-coli. Výsledkom bolo zistenie, že dračia krv by sa mohla stať naozaj cenným prírodným prostriedkom na uchovávanie potravín bez ich znehodnotenia.

Aká je najbežnejšia forma užívania dračej krvi a na čo si dávať pozor pri kúpe produktov pre zdravie?

Aktívne prírodné látky dračej krvi sú dostupné v klasických kapsuliach alebo aj v tekutej podobe. Nájdu sa aj tekuté formy na vonkajšie používanie, ako napríklad rôzne tinktúry. Ďalej ich môžeme najčastejšie nájsť ako súčasť výživových alebo vitamínových doplnkov a produktov s prírodnými prvkami. Presné dávkovanie je vždy uvedené v príbalovom letáku a súvisí s množstvom danej látky v konkrétnom produkte. Čo je najhlavnejšie pri kúpe produktov s dračou krvou je, zabezpečiť si overené výrobky od renomovaných spoločností. Taktiež by sa týmto produktom mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, deti a pacienti s leukémiou.

Odporúčané produkty


Pozrite si ďalšie produkty v kategórii Dračia krv